Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:58 03.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Една компромисна модификация нанови  
Автор _maycal (refab)
Публикувано21.05.11 20:41



паста ала карбонара:

Компромисът е използването на шпеков салам стандарт "Стара планина". Мотивът ми да се използва този салам е гарантираното присъствие на чисти природни съставки и удобството за ползване.
Нарязват се определен брой (по желание) тънки (по около 1-1.5 мм) резени салам, които се поизпичат на парти грил, така че да им падне голяма част от мазнината, леко да тръгнат в посока на "чипс" (но да не прегарят!). След това се нарязват на парченца по около 0.5 на 1-2 см.
Сваряват се по всички правила спагети, а междувременно се разбиват 2-3 яйца (за 3-4 порции), наръсват се с черен пипер и сол и се добавя малко масло. Като се изсипят спагетите в гевгир, в тенджерата се слага малко масло, връщат се спагетите обратно и се заливат с разбитите яйца. Съдът се връща за съвсем кратко на огъня и се разбъркват спагетите с дървена шпатула (която да остъргва и дъното) за да се смесят добре с яйцата, а те да коагулират. Когато това се случи ( а то става за броени секунди!!) съдържанието се разпределя по чинии и се добавя настърган пармезан и нарязаните и попрепечени парченца относително качествен салам.
Яде се достатъчно топло (като изстине не е добре!) По желание може да се добави магданоз.



Тема Re: Една компромисна модификация нанови [re: _maycal]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано21.05.11 20:58



Интересно



Аз не съм фенка на готвенето със салами ( даже и на пица не го ям), но нуделите с яйцата стават доста добре и изглеждат добре.

Дъщеря ми яде шпецле и понякога отлага яденето за по-късно и храната изстива. Когато трябва да ги претоплям, слагам ги в тигана с 1 яйце, чер и червен пипер и стават супер



Тема Re: Една компромисна модификация нанови [re: _maycal]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано21.05.11 21:04



Никъде не видях сметана


Не стават ли много сухи така??



Тема Re: Една компромисна модификация нанови [re: chavdar4e]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано21.05.11 21:24



"Никъде не видях сметана
Не стават ли много сухи така??"


Благодаря за въпроса!

...

Не е необходима сметана за да не станат сухи!... Много е съществено в това отношение, както съм отбелязал в началното ми мнение, да се постигне само коагулация на яйцата, т.е. те да останат сочни, а не сухи!... Ясно е, че при това положение яйцата трябва да са качествени и достатъчно пресни!... Освен това, като има и масло то също допринася за "несухост".



Тема Re: Една компромисна модификация нанови [re: Deern]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано21.05.11 21:28



"Аз не съм фенка на готвенето със салами ( даже и на пица не го ям), но нуделите с яйцата стават доста добре и изглеждат добре.

Дъщеря ми яде шпецле и понякога отлага яденето за по-късно и храната изстива. Когато трябва да ги претоплям, слагам ги в тигана с 1 яйце, чер и червен пипер и стават супер"


И аз почти не ям салами, но както писах, в случая особеното е, че все пак са качествени съставките на салама по стандарт "Стара планина", а при запичането на резените му пада мазнината. Пак отбелязвам, че след изпичането трябва да се нареже на малки парченца, защото ако се оставят зели резените са малко трудно дъвчаеми!



Не занам какво са нудели и шпецле!?





Тема Re: Една компромисна модификация нанови [re: _maycal]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано21.05.11 21:49



да, това звучи като салами-снакс, но запечени, почти като чипс




А това са шпецле - картофени нудели ( нудел= паста, макарони, спагети, пенне, фарфали и т.н.)
Знам че със сигурност ги има в българското Метро.



Редактирано от Deern на 21.05.11 21:51.



Тема Re: Една компромисна модификация на [re: Deern]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано21.05.11 22:18



"А това са шпецле - картофени нудели ( нудел= паста, макарони, спагети, пенне, фарфали и т.н.)
Знам че със сигурност ги има в българското Метро. "


Значи, нещо като ньокки (на италиански) - от картофено тесто...



Тема Re: Една компромисна модификация нанови [re: _maycal]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано21.05.11 22:38



Явно ви трябва праводач...
Нудълс се нарича азиатската паста, всички видове, но предимно използват оризова, по разбираеми причини. Аз харесвам повече тяхната паста.
Ньоки са симпатични пухкаво-овални топчета от вид картофена "паста" (не е точно паста, а "по-дебелият братовчед на пастата"), направена от картофено пюре, брашно и яйца.
Тази форма не е строго задължителна, може да се правят и в други форми, но по-важното е картофено-брашняно-яйченото тесто и задължителното им варене.



Тема daнови [re: _maycal]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано21.05.11 23:15



Точно така, само че формата е друга и може би консистенцията. не мога да определя, при нуделите това е свързано и с формата.

Но са от един тип с ньокките



( Но шпецле е по-вкусно от ньокки макар и шпецле въобще не са ми любимите нудели)



Тема Re: daнови [re: Deern]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано21.05.11 23:35



Нудълс ни най-малко не са ньоки! Разликата е огромна и не е свързана с вида, а точно със състава им!

Не ми е ясно какво още трябва да напиша, за да разберете разликата?

Винаги съм си мислел, че пиша ясно и подробно, но не съм предполагал, че за да научи някой нещо, трябва и да прочете това, което съм писал...
Ето го отново:
"Нудълс се нарича азиатската паста, всички видове, но предимно използват оризова, по разбираеми причини. Аз харесвам повече тяхната паста.
Ньоки са симпатични пухкаво-овални топчета от вид картофена "паста" (не е точно паста, а "по-дебелият братовчед на пастата"), направена от картофено пюре, брашно и яйца.
Тази форма не е строго задължителна, може да се правят и в други форми, но по-важното е картофено-брашняно-яйченото тесто и задължителното им варене."


Редактирано от Sapiens на 21.05.11 23:37.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.