Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:44 12.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема фризернови  
Автор Kapинka (членка)
Публикувано19.05.11 21:00



Налага ми се да приготвя няколко манджи и да ги прибера на порции във фризера. До сега даже не ми е и хрумвало, но в момента нямам други избор. Единственото, което съм чувала е, че нещо сготвено с картофи не става за ядене след размразяването му.
Давайте някакви идеи. Кое е поносимо за ядене след размразяване.
Много съм затруднена





Тема Re: фризернови [re: Kapинka]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано19.05.11 21:32



Всичко става за ядене. Ти как мислиш, че съхраняват манджите в ресторантите?



Тема Re: фризернови [re: Kapинka]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано19.05.11 21:33



Уф, твърде неприятен проблем...
Ягоди, малини, къпини, патладжани, гъби - това са неща, които не стават за ядене след размразяване.
Разбира се, ако не са преработени преди това - например ягоди със захар и/или кисело мляко, печени или пържени патладжани и печени или пържени гъби.
Но за картофите това не е вярно - магазините са пълни със замразени картофи в най-различни видове и форми, пресни или бланширани.
За манджи също не е вярно, слагай всякакви манджи във фризера, след размразяването им са като току-що сготвени.

Редактирано от Sapiens на 19.05.11 21:35.



Тема hmнови [re: Sapiens]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано19.05.11 22:30



Аз обикновено не готвя всички зеленчуци, които купя и нарязвам и замръзявам останалите.

Гъби,патладжан, тиквички, магданоз, копър и други зелени треви, малини- даже през зимата купувам замръзени, които изглеждат свежи, не тече сок при размразяване, перфектни са.

НО замръзяването става сполучливо ако:

-сте нарязали зеленчуците така, както ще ги искате да ги готвите.
-не ги оставяйте да се размразяват, а веднага трябва да се обработят топлинно.



За вече сготвени храни - преди доста години съм пробвала замръзени сготвени храни, защото ми призляваше докато готвя. Помня че картофите наистина бяха странни, но пък на мен ми бяха променени вкусовете и нищо не ми беше вкусно.

Може би зеленчуци на тиган ще стане - броколи, карфиол, моркови, грах. После се затоплят и се слага кашкавал или пармезан отгоре.





Тема Re: hmнови [re: Deern]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано19.05.11 23:08



Когато замразявам смеси от зеленчуци за супи или манджи, обикновено ползвам т.н. от мене "шоково размразяване" - от фризера директно във врящата вода.
Когато става въпрос за манджа, най-напред шоково ги попарвам, отцеждам ги и след това ги влагам в манджата, като се старая да използвам на всяка цена и водата, в която съм ги попарил.
От доста години го практикувам това.
Но, независимо от всичко, ако оставиш гъби и патладжани да се размразят сами, по добре не си хаби мястото във фризера - не стават за нищо.
Имам познати, които умишлено замразяват цели узрели домати и през зимата просто ги стържат на ренде.
За доматите аз практикуваХ (сега не си заслужава, консерви домати има във всеки магазин, а и домати вече има целогодишно) следното, давам го само като идея: доматите, пасирани в блендер до гъст сок и подсолени, наливам в пликчета за правене на лед във фризера. Стават на едри топчета, лесно се борави с тях и едно такова топче е приблизително супена лъжица домат.
Изобщо, трикове за работа с фризера има хиляди, погледни в Архива, тази тема сме я дъвкали многократно, обикновено в началото на лятото и в началото на есента.





Тема Re: hmнови [re: Sapiens]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано19.05.11 23:22



Но, независимо от всичко, ако оставиш гъби и патладжани да се размразят сами, по добре не си хаби мястото във фризера - не стават за нищо.

И аз така мисля. Няма как да замразя цял патладжан, защото купувам на бройка т.е. един и със сигурност ще съм рязала от него. Но подозирам че ще заприлича на дървесна гъба, ако бъде замразен цял





Тема Re: hmнови [re: Deern]  
Автор Kapинka (членка)
Публикувано20.05.11 10:32



За суровите работи е ясно! Въпросът ми беше само са сготвени храни - пиле с ориз, супа от лапад, тиквички огретен.
Ще се пресече ли след размразяване застроена с жълтък и кисело мляко супа? Е такива работи ме вълнуват.
А доматите от години биват прибрани смлени в пластмасови кофички с различен обем и капачка от алуминиево домакинско фолио отгоре. Прибирала съм и в пликове за лед. Може и просто във форми за лед и след като замръзнат да се извадят в пликове, за да се освободят формите.



Тема Re: hmнови [re: Kapинka]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано20.05.11 11:27



Мисля че кремсупите стават, пилето с ориз, всички гратини, но ако са с картофи, по-добре картофите да са на пюре, а не на шайби или парчета. ( ако ще ги замръзяваш)

Ястия, които са пригатвяни с кисело мляко, няма да издържат на замръзяване.


Ако искаш събери малко рецепти на гратини. Аз взимам по 3 зеленчука с различен цвят и ги правя в тигана. За основа взимам картофи, ориз или нудели, разпределям зеленчуците отгоре и покривам всичко със кашкавал и запичам.

Всички части на гратина се готвят поотделно. Даже кашкавала може да го оставиш за после, когато ще го претопляш.


п.п. Честно да призная, аз имам дълбокозамръзяващо отделение с 2 рафта върху хладилника ( с отделна външна врата) и за мен това е прекалено много. На единия рафт се побират 3 пици, а на долния бучки лед, 2 кутии сладолед и вишщебхен и остава много място, което не го ползвам.

Цял фризер е много за едно домакинство, било то и от повече от 4 човека.
Даже няма как да го изключиш през ваканциите, когато няма никой вкъщи.



Тема Re: hmнови [re: Deern]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано20.05.11 12:30



Цял фризер е много за едно домакинство, било то и от повече от 4 човека.
Даже няма как да го изключиш през ваканциите, когато няма никой вкъщи.


Моето домакинство и от двама души.

Всяка есен тъпча фризера със зеленчуци и подправки. Цели зрели домати, цели тиквички, Чушки почистени, Броколи и карфиол на розички, зелен боб и бамя почистени и нарязани като за готвене, Целина глава, нарязана на кубчета, Моркови на кръгчета и на ивички, Червено цвекло на кубчета, Целина на листа, магданоз, копър, лющян/девисил/,Лапад, коприва...абе каквото се сетиш. Само джоджена не става, че почернява и си променя вкуса. В края на зимата слагам кисело зеле нарязано.

Всяка нещо, разделено на количество за едно готвене, завързано с ластик в найлонови пликчета.

Камерата на хладилника ми е само за месо.



Тема Re: hmнови [re: Гинec]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано20.05.11 14:42



Приветствам! Поне знаеш какви, с какво качество продукти си съхраняваш.
Само един съвет (макар че съм го казвал пет-шест пъти, явно не си го прочела...) относно подправките - има един такъв принцип - силноароматните подправки усилват и подчертават ароматите си, когато са сушени. Значи, не че не могат да се замразяват, но нямаш полза от това, сушени са много по-ароматни.
Замразявай си магданоз и копър, защото те пък, изсушени, напълно си губят аромата.
И те съветвам да си правиш това:

ДЕМИСЕЗОННА ПОДПРАВКА ОЛЯ
======================
4 кг. червени или зелени чушки
1/2 кг. люти чушлета
1 кг. чесън
10 вр. копър
много босилек и магданоз ( също по 10 връзки )
1/2 кг. оцет
сол на вкус
300 гр. пчелен мед
300 мл. зехтин

ПОЛОВИН ДОЗА

2 кг. чушки - зелени, червени или камби,
300 гр. люти чушлета,
1/2 кг. чесън,
5 вр. копър,
5 вр. магданоз,
5 вр. босилек,
250 мл. оцет,
150 гр. пчелен мед (или съответното количество захар),
150 мл. зехтин или олио,
сол на вкус, но около 200 гр.

Почистените от семенната част чушки и чушлетата без дръжки се смилат на машинка за месо заедно с почистения чесън.
В сместа се добавят нарязаните наситно зелени подправки, обърква се и се добавят останалите подправки, солта, оцета и зехтина.
Обърква се още веднъж, престоява няколко часа, пак се обърква и се пълни в бурканчета.
Универсална , става за всякакъв вид супи по време на приготвянето им или при сервиране, както и за всички видове манджи.
Не се стерилизира.
Изключително трайна - спокойно издържа четири години в хладилника.
Или с добре завита капачка на хладно.
Между другото, рецептата е за твърде голямо количество, за да има и да остане, за да се раздава на деца и роднини.
Всъщност, за твоето семейство ще бъдат достатъчни две средни бурканчета. Ще ти стигнат за две години, особено, като се има предвид, че майка ти няма да злоупотребява с него принципно...
Но, като подправка за всякакъв вид супи и повечето яденета, просто е неотразима.

Според мене, ще ти бъде достатъчна 1/5 от половината доза.
Т.е.,
по 1 връзка копър, магданоз и босилек
(копър можеш да сложиш две, че ги правят твърде малки..),
400 г. есенни месести чушки, какъвто цвят обичаш,
50-60 г. зелени люти чушлета,
100 г. чесън,
50 мл. оцет,
30 г. мед или захар,
30 мл. зехтин
и 40 г. сол.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.