Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:48 28.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Свински гърди върху карамелизиран лук и селъринови  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано20.03.11 12:52



Свински гърди с ребрена кост върху карамелизиран лук и селъри

ПРОДУКТИ:
1,5 кг. свински гърди с ребрена кост
1 бр. селъри
6 едри глави лук
1 с.л. сусамово олио
1/2 с.л. захар
1/2 ч.л. бял пипер


И "секретната" ми Смес №3 за обмазване на месо за печене на скара или фурна:
1 с.л. сол
1 с.л. червен пипер
1 ч.л. лют червен пипер (чили)
2 ч.л. смлян черен пипер
1 ч.л. смлян кимион
3 бахарчета, смлени
20 зърна бял синап, смлени
1 ч.л. майорана
1/2 ч.л. сушен лук на гранули
1/2 ч.л. чесън на гранули (не на прах!)
1/4 ч.л. чимен

Тази смес аз държа в голяма солница за подправки с широки дупки, за да може свободно да се ръси.
Когато реша да пека на скара или фурна по-тлъсто месо, част от тази смес разбърквам с малко лимонов сок, акациев пчелен мед и тъмен соев сос и с тази смес обмазвам месото по време на печенето на скара или еднократно преди печене на фурна.


НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ:
Намазваме от всички страни парчето месо с олио и поръсваме обилно с указаната смес, като потупваме сместа, за да се залепи за намазаната част.
Съвсем леко намазваме с мазнина дъното на подходяща тавичка.
Обелваме главите лук и започваме да режем кръгчета с дебелина около 4 мм. и с тях плътно покриваме намазаното дъно.
Кръгчетата поръсваме със сол, бял пипер и малко захар, в рамките на указаната 1/2 с.л.
Върху кръгчетата лук поставяме лист алуминиево фолио или хартия за печене.
От селърито отрязваме долната част на разстояние 5 см. като получаваме нещо подобно на почистен артишок. Остават няколко сочни стъбла и нежна вътрешна част.
По средата на голям лист алуминиево фолио подреждаме 4 от сочните стъбла, върху тях поставяме обмазаното месо, върху него подреждаме още 4 стъбла, върху стъблата подреждаме много тънки кръгчета от обелен лимон. Така подготвеното месо завиваме с алуминиевото фолио, като внимаваме да не разместим "скулптурното" си кулинарно творчество.
Поставяме в тавичката, около него поставяме отрязаната част от селърито и фината вътрешна част, които поливаме с малко олио, поръсваме със сол и покриваме също с много тънки резенчета лимон. Наливаме 150 мл. вода и слагаме тавичката в загрята до 160° фурна, на дъното, на която е поставена стандартната решетка на фурната, за да дистанцира малко дъното на тавичката от дъното на печката.
Печем 90 мин. горе на 3, долу на 2, или на обща температура около 160°.
Използваме всички части на селърито и запечения лук за гарнитура при сервирането.
Ако ви харесат вкусът и ароматът, следващият път можете да използвате вече 2 бр. селъри.

Редактирано от Sapiens на 20.03.11 12:54.



Тема Re: Свински гърди върху карамелизиран лук и селъринови [re: Sapiens]  
Автор PipilotaV ( ...)
Публикувано20.03.11 16:48



Оооу, това изглежда много апетитно. Особено много ми хареса и "секретната" смес, тъй като съм върл фен

на специфичния и много приятен микс между сладко- лютивите вкусове. Пък като се прибави към цялото това пиршество за сетивото и карамелизирания лук, рецептата е заинтригуваща.

Само не знам защо не мога да свикна с вкуса на сусамовото олио и не мога да разбера защо и в малки количества ми е твърде тежко...




Тема Re: Свински гърди върху карамелизиран лук и селъринови [re: PipilotaV]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано20.03.11 17:28



Защото наистина има по-тежък аромат, но затова пък, по-скоро се ползва в минималистични количества, като деликатна източна подправка с лъх на Изток или Ориент
Азиатците направо готвят със сусамово олио, но аз не го одобрявам, наистина е тежка и твърде калорично мазнина. Има обаче едно предимство - висок праг на прегаряне.
Но аз предпочитам да го ползвам като "Шанел №5", който само подчертава красотата на и без това красивата дама...



Тема Re: Свински гърди върху карамелизиран лук и селъринови [re: Sapiens]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано20.03.11 21:22



Забравих да допълня две важни неща във връзка с рецептата:
Първо - аз използвам един доста специален вид свински гърди - с 90% месо, прошарено с едва 5% тлъстинка и част с ребра, по-точно средни парчета от ребра плюс хрущялчета. И купувам голямо парче, не по-малко от 1,5 кг.
Второ - същата рецепта успешно можете да направите и с двойно пилешко филе ("пеперуда"), като увеличите малко мазнината, с която първоначално намазвате месото и редуцирате времето за печене до 40 мин., като при този вариант тавата е директно на долната част на фурната.



Тема Re: Свински гърди върху карамелизиран лук и селъринови [re: Sapiens]  
Автор PipilotaV ( ...)
Публикувано21.03.11 13:59



Мммм, това ястие започва да ми изглежда като афродизиак след това допълнение.






Тема Re: Свински гърди върху карамелизиран лук и селъри [re: Sapiens]  
Автор PipilotaV ( ...)
Публикувано21.03.11 14:01



Подозирам, че вкусът, при участие на свински ребра в рецептата, би бил по- добър и пълен, още повече на тях страшно им приляга сладко- лютивият акцент, ала аз наистина бих опитала с пилешко заради по- ниската калоричност.






Тема Re: Свински гърди върху карамелизиран лук и селъринови [re: PipilotaV]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано21.03.11 14:14



Ами то си е, зависи с кого ще го дегустираш...

Най-голямото невежество е да отблъснеш нещо ,което въобще не познаваш...

Тема Re: Свински гърди върху карамелизиран лук и селъринови [re: PipilotaV]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано21.03.11 14:16



Всеки от двата варианта си има собствен "живот"...

Най-голямото невежество е да отблъснеш нещо ,което въобще не познаваш...

Тема Re: Свински гърди върху карамелизиран лук и селъринови [re: PipilotaV]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано21.03.11 14:21



Всъщност, "сладко-лютивият акцент" се появява само при печене на скара, не и при тази рецепта.
Обаче, струва ми се, че няма по-голямо (и със сигурност атавистично...) удоволствие от глозгането и огризването на месото около кокал...
И човек спокойно може да си го позволи 1-2 пъти в годината, независимо на каква диета е...

Най-голямото невежество е, да отблъснеш нещо, което въобще не познаваш...

Тема Re: Свински гърди върху карамелизиран лук и селъринови [re: Sapiens]  
Автор PipilotaV ( ...)
Публикувано21.03.11 14:23



Не че съм на конкретна диета: просто има неща, които избягвам, пък и идва пролет, ако ме разбираш...

Но прекаленият светец и Богу не е драг, пък и не ми отива никак, ако трябва да съм откровена. Аз съм една тайна хедонистка.





Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.