Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:25 06.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Сладко от дюли - моля за рецепта  
Автор irini ()
Публикувано14.03.11 17:29



Моля, ако някой има рецепта за сладко от дюли, при което дюлите не се разварват, тоест, стоят на филийки , но не са твърди при ядене , да я сподели. До момента съм пробвала 3 рецепти, но все не се получава. Благодаря предварително.



Тема Re: Сладко от дюли - моля за рецептанови [re: irini]  
Автор veceлyшka ()
Публикувано14.03.11 19:31



Това, което описваш не прилича ли по-скоро на рачел ?



Тема Re: Сладко от дюли - моля за рецептанови [re: irini]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано14.03.11 20:32



Дюлите съдържат най-много пектинови вещества след мушмулите, затова от тях става най-вкусно т.н. "пелте".
Затова и никога няма да можеш да направиш истинско и хубаво сладко, т.е., конфитюр. Пектинообразните вещества правят сиропа на желе искаш или не искаш.
Може, обаче ако извариш няколко води резените дюля и след това да направиш сироп от вода и захар. Само това ти е спасението.
Но, както се казва, "язък за хубавия плод"...
Но, като настояваш, ето ти .

"Страхотната интуиция на жените се е развила благодарение на векове немислене..."

Редактирано от Sapiens на 14.03.11 20:37.



Тема Re: Сладко от дюли - моля за рецептанови [re: veceлyшka]  
Автор irini ()
Публикувано14.03.11 20:52



Не зная каква е "рачел".
Историята е, че в момента се случи да имаме много дюли в къщи, които мъжът ми обожава във вид на сладко, но на мен не ми се получава сладкото както трябва - има вид на комфитюр, на безформена желирана маса, но не и на сладко . Както ми го описва, дюлите трябва да са цели резънчета, но не размекнати, а "сосът" да е почти безцветен.
Кажи ми, ако ти е възможно, рецептата за това "рачел" - може пък и да е въпросното.



Тема Re: Сладко от дюли - моля за рецептанови [re: irini]  
Автор bobiO8 (ентусиаст)
Публикувано14.03.11 20:54



irini, заповядай една хубава рецепта. Стават разкошни. Правя ги на малки правоъгълнечета парченцата дюли.


Сладко от дюли на формички

Продукти: На 1кг. захар по три средноголеми дюли или 1/2кг. изчистени и нарязани.

Дюлите, след като се обелят, се нарязват на резенчета с дебелина 1/2см.. После с помощта на тенекиени формички се изрязват еднакви или различни фигурки. Тези фигурки се пускат в студена вода, оцеждат се и се бланшират във вряла вода за 2-3 мин.Изваждат се и се пускат отново в студена подкиселена вода - на 1л. вода 2-3с.л. оцет или малко лимонтузу. Държат се там до приготвяне на сиропа.

1кг. захар се залива с 3ч.ч. вода /600мл./ и се вари сироп до умерена гъстота.Оцеждат се парченцата дюли и се пускат във врящият сироп. Вари се на силен огън,като се бърка постоянно до подходяща гъстота. Две-три минути преди сваляне от огъня се прибавя 1ч.л. лимонена киселина за прозрачност.
Сладкото, след като се снеме от огъня се изсипва в дълбок, добре подсушен съд да изстине и после се разсипва по буркани. Съхранява се на хладно, сухо и тъмно място.

Да станеш човек е изкуство.

Тема Re: Сладко от дюли - моля за рецептанови [re: Sapiens]  
Автор irini ()
Публикувано14.03.11 20:55



Значи, варя дюлите на резани, но не ги оставям да омекнат - после водата /от дюлите или друга?/ я варя отделно със захарта /1 към 1 , предполагам/ , докато не стане захарен сироп и после добавям дюлите и затварям бурканчетата?



Тема Re: Сладко от дюли - моля за рецептанови [re: irini]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано14.03.11 20:57



Не е.
Виж какъв линк съм ти дал.

"Страхотната интуиция на жените се е развила благодарение на векове немислене..."

Тема Re: Сладко от дюли - моля за рецептанови [re: bobiO8]  
Автор irini ()
Публикувано14.03.11 20:58



Това не съм го пробвала. Ще опитам.



Тема Re: Сладко от дюли - моля за рецептанови [re: irini]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано14.03.11 21:00



Приблизително така, но с друга вода. Все пак, погледни линка, който съм ти дал, там е описано ясно и точно всичко.
Погледни и и ако и тук не си намериш нещо по вкуса, чудя се къде би могла...
"Страхотната интуиция на жените се е развила благодарение на векове немислене..."

Редактирано от Sapiens на 14.03.11 21:08.



Тема Re: Сладко от дюли - моля за рецептанови [re: Sapiens]  
Автор irini ()
Публикувано14.03.11 21:11



Прочетох го, но ми хрумна в същата вода - за да не се загуби вкуса на дюлите... За това реших да попитам, все пак.


Почти същата рецепта ми е дала и bobiO8 . Заемам се.
Благодаря ви много. Утре ще пиша за резулата.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.