Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:58 26.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Меня сегодня муза посетила  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано12.03.11 22:31



Наскоро имаше тема за пицата... Обичам пица. Но се замислих по темата и в стил Епизод V – Империята отвръща на удара предлагам рецепта за българският лучник, взета от една прелестна баба от Врачанско.
Лучник на Баба Иванка от село Мраморен:

Продукти:

За тестото:

1. 1 килограм брашно
2. Половин кубче мая
3. Две супени лъжици олио
4. 350 грама кисело мляко
5. 1 чаена лъжичка сода
6. 200 мл. Хладка вода
7. Една чаена лъжичка сол

За плънката:

1. 400 грама свинско месо (от бута за предпочитане ма каквото има - такова)
2. 3 – 4 стръка праз лук
3. 2 чаени лъжички мас
4. Една – две сухи чушки
5. 1 чаена лъжичка червен пипер
6. Черен пипер

Приготвяне:

Отваряме си една бира, пийваме си и почваме....
Разтваряме маята в хладката вода, а содата в киселото мляко. Омесваме тесто, което след като се омеси се оставя да поседи на топличко един час за да си почине и втаса. Сега... ако ви мързи бухате продуктите в дадените дози във хлебопекарната и тя го омесва и го втасва. Докато го меси вие допивате бирата. Ако е на ръка пиете на почивки при месенето. Трябва да отбележим че в тази доза тестото е в повече. От остатъка си правите пица, мекици или каквото ви скефне ( Мекиците от това тесто стават убийствени). Докато тестото си почива се захващаме с плънката....
Нарязвате месото на много дребни тънки парченца и го слагате в тигана с едната лъжичка мас. Когато се запържи ето така:



Слагате вътре нарязания на тънки полумесеци праз лук и пръжвате с добавка на втората лъжичка мас. Като омекне празия лук добавяте натрошената суха чушка. Когато всичко е готово чак тогава посолявате на вкус добавяте черния пипер и червения пипер и тутакси разкарвате от огъня.
Вземате около половината тесто и се разточвате на кора дебела между половин и един сантиметър. Кората трябва да е толкова голяма, че да „висне“ от страни на стените на дълбока тава. Намазвате дъното на тавата с малко олио. Поставяте кората като внимавате да не се омазнят по никакъв начин краищата на кората. Изсипвате плънката вътре ето така:



Разточвате втора кора, която да е по-тънка и по-малка като диаметър от първата. Да е такава че да съвпада с диаметъра на тавата. Закривате с нея плънката. Отстранявате излишните много по-големи краища на долната кора и завивайки горната я прищипвате. Резултата е ето това:



Получения лучник бухате на 200 градуса във предварително загрята фурна. Печете около 40-50 минути. Вадите ето този резултат:



Спирате да се занимавате с бира и други такива и си отваряте бутилка вино.
Да ви е сладко!
Някои уточнения:
1. Може и без мръвки ама аз не мога.
2. Може вместо праз лук да се използва прясно зеле ма тогава ставал зелник....

Замислих се и за тази част от клубарите, които биха се намръщили на мастта и свинското... предполагам че ако замените свинското с пилешко и мастта със зехтин ще стане също хубаво ма тука Сапи да каже, тъй като и поради защото аз съм прост.

И накрая поздрав за всички клубари:



Try not. Do or do not. There is no try.

Редактирано от hannibal на 12.03.11 22:50.



Тема Re: Меня сегодня муза посетиланови [re: hannibal]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано13.03.11 12:29



Чаровна тема!
Прав си, че в началото се намръщих на споменаването за свинска мас, но после видях, че става въпрос за 2 ч.л. и "жестокото ми сърце се сломи"...
В крайна сметка, такова количество се съдържа в самото месо, ако е добре прошарено и много хора го поемат с едно елементарно ядене със свинско месо.
Тестото наистина е хубаво, а сухите чушки със сигурност дават чудесен аромат. Мисля, че с пилешко няма да стане толкова вкусно.
Но маста може спокойно да се замени с олио в любимия ми стил "Нельзя, но если очень хочеться - можно...".
Задавам си въпроса какво би станало, ако този лучник се направи не реден, а навит, макар и на по-дебели "масурчета", заради мръвката вътре...

"Страхотната интуиция на жените се е развила благодарение на векове немислене..."

Тема Re: Меня сегодня муза посетиланови [re: hannibal]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано13.03.11 14:18



Страховито!! Хеле пък с това, че тестото може хлебопекарната да го направи, божкеееей, бях забравила за този уред, чак до степен да му търся упътването


И дОма правим такава баница, но с кайма, ще пробвам с мЯсо, само чушки нема отдека
Жив да си!!!!



Тема Re: Меня сегодня муза посетиланови [re: chavdar4e]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано13.03.11 18:07



'Айде, 'айде, Чаве, зАсрами се!!!
Нямало чушки! Ми отиваш на Женския пазар или пращаш някое от хлапетата (или бъдещата снаха...) и ти купува от първата баба на пазара колкото чушки си искаш!
ВъзмУтен съм вече от тебе! То бива мързел, бива, ама то твойто е буквално еталонен!
Пък и си мома "second hand", ми вземи му предложи на Hanibal, и побързай, че ние, мъжете, дето можем да готвим сме на изчезване, почти като динозаврите...
То, вие, че не можете, не можете, ама и ние ако изчезнем, гладни ще умрете и джанки и диви круши по полетата ще събирате да си храните дечинята...

"Страхотната интуиция на жените се е развила благодарение на векове немислене..."

Тема Re: Меня сегодня муза посетиланови [re: Sapiens]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано13.03.11 18:52



Ако ти кажа, че времето ми е разграфено до секунда, а днес бях на един изтощителен детски рожден ден /другите родители хапнаха и пийнаха, аз търчах кат див кон/ и после на огромна разходка /не в посока Женския/, а по Коледа в кварталния плод-зеленчук сухите чушки ги продаваха /седни, преглътни!!!/ по .. 40 лева килото

, че орехите за таратор и сладкиши се пазят като очите и други такива, дъл ще ми повярваш??
Ний не можем особено, щото малко мъже харесват прасенца извън кочината и на трапезата

П.П. Викаш да се сгодяваме, докато е време

П.П. 1. Мамка му и прасе, сега се сетих, че РД беше до пазара "Димитър Петков" Но с топче във флипер трудно се пазарува, ааааааа

П.П. 2 Кат сме заспамили, я да ми кажете мога ли да си изсуша сега някоя и друга чушка??



Тема Re: Меня сегодня муза посетиланови [re: chavdar4e]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано13.03.11 19:06



Сега няма да можеш, но наесен - да.
При това, колкото си искаш. Нанизваш ги през дръжките на здрав конец и ги провесваш по 5-6 на сенчесто и проветриво място.
Или си купуваш (като мене) уред за сушене и си сушиш всякакви зеленчуци и плодове колкото ти се иска и когато ти се иска.

"Страхотната интуиция на жените се е развила благодарение на векове немислене..."

Тема Re: Меня сегодня муза посетиланови [re: Sapiens]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано13.03.11 19:17



Верно, че едно време по балкона вечно имаше чушки


Малий, тва от мързел добре, че не се умира



Тема Re: Меня сегодня муза посетиланови [re: Sapiens]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано13.03.11 19:35



Не може на масурчета - плънката е много влажна и точно за това е необходимо да са само две кори - една от долу и една от горе.
Именно затова е лучник, а не баница с лук и други продукти.
То и чужбинските "пайове и пироги" са точно такива. Даже аз правя и "коминче" на лучника, за да може парата от плънката да излиза и да не мокри корите.



Тема Re: Меня сегодня муза посетиланови [re: chavdar4e]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано13.03.11 19:51



Ако се умираше, знаеш ли на що народ сега щяхме да честваме годишнини...
Обаче, аз винаги съм бил привърженик на хипотезата, че мързелът е основният и единствен двигател на прогреса...
Така, че - Да живее градивният мързел!

"Страхотната интуиция на жените се е развила благодарение на векове немислене..."

Тема Re: Меня сегодня муза посетиланови [re: ket1234]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано13.03.11 20:10



Хм, все пак не разбрах защо да не може...
Майка ми и баба ми правеха тиквеник и щрудел с много по-сочна плънка, не слагаха никакви "коминчета" и това не им пречеше ни най-малко да го правят вит.
Лучникът изобщо не е по-сочен от непържена и неварена тиква, само настъргана на едро ренде. Зелникът - може би, но лучникът - не.
Принципно, ядене с една дебела кора отдолу, излизаща настрани от тавата и една отгоре се нарича "пай" и не е специфично за националната ни кухна, а за англосаксонската.
А след като лазанята е на същия принцип, както нашата баница, дали на някого в Италия ще му дойде на акъла да й вика "баница" ?
Още повече, след като баницата е много по-старо тестено произведение от лазанята? М...?
Според мене, де...
Ама аз съм си прост и неграмотен, може и да не знам...

"Страхотната интуиция на жените се е развила благодарение на векове немислене..."


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.