Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:52 18.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Охлюви с ориз и пролетни зеленчуцинови  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано05.03.11 05:16



Основното в тази рецепта е това, което съм публикувал отдавна

, и - точно как се прави бульонът от охлюви. Този бульон на вид е много интересен - плътен и петроленозелен, с леки опалесценции. Да не споменавам за аромата - вълшебен. Понеже при варенето винаги бульонът става доста, аз в повечето случаи пия по 1 л. просто така, на глътки. Адски полезен е този бульон за всякакви стомашни заболявания, прави фин филм по лигавицата на стомаха и червата и така я предпазва допълнително. В крайна сметка, рано напролет, след зимния сън, охлювите се хранят с най-фината част на току-що поникналите зелени пролетни растения, основно билки. Затова и натрупват в себе си най-ценното от тях.
И, понеже наситеният и гъст бульон от варенето на охлювите съдържа точно тези ценни вещества, аз предпочитам да консумирам охлювите или само с бульона, в който са вряли, т.е. "натюр", или единствено на манджа с ориз, при която съчетанието от бульона и ориза е оптимално като вкус и аромат.

КАК СТАВА ВСЪЩНОСТ ТОВА:

В 3-4 с.л. зехтин (напомням, че оризът "обича" повечко мазнина...) запържвате една ситнонарязана глава лук до леко златисто. Изсипвате 1 чаша сух, непромит ориз и го запържвате заедно с лука за 5 мин. Изсипвате 3 1/2 чаши бульон и добавяте нарязани такива зеленчуци, каквито сте сложили и в бульона, но пресни и нарязани: връзка пресен лук, 2 стръка пресен чесън, 1/2 връзка магданоз, 1/2 връзка пресен джоджен, 1-2 морковчета (дребни), 1-2 листа киселец, ако има - 1-2 листа левурда, 1-2 листа пресен лапад, стиска измит и нарязан пресен спанак. Добавяте около 25 почистени охлюва. Всичко ври 10 мин. на среден огън без капак (защото бульонът много лесно се пени и може да изкипи), като периодически разбърквате. Сол поставяте само след опитване, защото вече има в бульона.
След десетте минути намалявате котлона на възможния минимум, слагате кърпа под капака (или 4-5 слоя домакинска хартия) и захлупвате тенджерата. Така оставяте за още 15 мин., след това изключвате напълно котлона и оставяте тенджерата без да я отваряте за още 30 мин.
Отваряте капака и единствено поръсвате с прясносмлян черен пипер. Не захлупвате с капака.
Това е. Оризът става приятно зелен, невероятно ароматен и много, много вкусен.

"По-добре три дни без храна, отколкото един ден без чай" (стара китайска поговорка)


Тема Re: Охлюви с ориз и пролетни зеленчуцинови [re: Sapiens]  
Автор bobiO8 (ентусиаст)
Публикувано05.03.11 11:07



Сапи, това е твърде интересно и апетитно. Подсеща ме,че имам някъде три рецепти за ястия с охлюви.

Да станеш човек е изкуство.


Тема Re: Охлюви с ориз и пролетни зеленчуцинови [re: bobiO8]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано05.03.11 15:46



Давай, Боби, давай, че да сме подготвени за идващата пролет...

"По-добре три дни без храна, отколкото един ден без чай" (стара китайска поговорка)


Тема Re: Охлюви с ориз и пролетни зеленчуцинови [re: Sapiens]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано05.03.11 16:10



В интерес на истината, охлюви като малка /5-8 годишна/ съм изяла с "тонове" и то защото просто трябваше да бъда нахранена с някакъв белтък.
Мама, която е голям кулинар не само в моите очи, ги приготвяше точно така, с ориз и зеления набрана от ливадите под Кремиковския манастир.
Когато трябваше да се яде такова нещо, винаги ме "болеше" корем, зъб, око, ухо............
И трябва да си призная, че от тогава не съм го вкусвала.
Даже имаше една низа с черупки, които се пълнеха с оризова смес, когато нямаше от къде да се наберат въпросните гадинки.
Може пък и да се пробвам.....още повече, че на двора на село има в изобилие пролетно време и се чудим как да се борим с тях.
Просто ги хвърлям в комшийския двор, защото те ги ядат



Тема Re: Охлюви с ориз и пролетни зеленчуцинови [re: Sapiens]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано05.03.11 16:16



Пропуснал съм да обясня защо ТОЧНО "охлюви с ориз"... Всъщност, заглавието е просто по инерция, подобно на телешко с ориз, пилешко с ориз и т.н....
Защото при варенето всичко ценно от охлювите преминава в бульона и аз, на практика, готвя "безценен бульон от охлюви с ориз", а не "охлюви с ориз". Като по този начин реализирам най-вкусното и ценното от охлювите по единствения адекватен начин - с ориз, който поема този бульон.
Охлювите са екзотична добавка към бульона с ориза и ястието изобщо няма да пострада, ако ги няма в него.
Всъщност, сварените и почистени охлюви са лигави жилави парченца месо ("месо" доста условно казано...), които трудно се дъвчат, по-скоро се преглъщат и нямат кой знае какъв особено специфичен вкус (дори и когато са перфектно и майсторски почистени, което повечето не знаят, не могат и не го правят...).
Всички изчанчени опити от тези лигави парченца да се направи нещо за ядене чрез пържене, паниране, купища чесън (!), фантастични сосове, стотици пъти по-вкусни от основното ядене, за мене само показват перверзните кулинарни наклонности на готвачи, които искат да направят "от нищо нещо"...
Ха-ха, и в повечето случаи не успяват да направят от охлювите нещо годно за ядене, но пък правят фантастично вкусни сосове и продават "произведенията си" за крупни суми по ресторантите.
Всъщност, както винаги е казвал Остап Ибрахимович Сюлейман Берта Мария Бендер-бей, "Парите са около вас, просто трябва да протегнете ръка..."

"По-добре три дни без храна, отколкото един ден без чай" (стара китайска поговорка)


Тема Re: Охлюви с ориз и пролетни зеленчуцинови [re: ket1234]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано05.03.11 17:15



Охххх, много е офффф, ама си представих и се хиля на глас как ги гониш кат кокошки към съседния двор

Къш, къш .... И те се шмууууууугват в храсталака...
Извинете ме, ама наистина си го представих и гласно се смея



Тема Re: Охлюви с ориз и пролетни зеленчуцинови [re: Sapiens]  
Автор xamos ()
Публикувано06.03.11 01:29



Здравей,
А при нас точно сега ръми, идеално време за охлюви.
Заминавам за охлюви, без майтап, тъкмо ще ги хвана в крачка, идеята ти даже беше много уместна.





Тема Re: Охлюви с ориз и пролетни зеленчуцинови [re: xamos]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано06.03.11 01:35



Успех!
За да ги хванеш в крачка, добре е да станеш съвсем на разсъмване, но ти сигурно го знаеш това...



Тема Re: Охлюви с ориз и пролетни зеленчуцинови [re: xamos]  
Автор xamos ()
Публикувано06.03.11 03:17



Не си прав, тук се практикува иначе, хващат ги нощем, по бели гащи


А ето ти и доказателството:
В 1:50 бях на нивата и за 40 минути набрахме 2 чанти охлюви, около 3 кила долу-горе. На снимката се виждат само полувината от тях.



<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от xamos на 06.03.11 03:47.</EM></FONT></P>

Редактирано от xamos на 06.03.11 03:48.



Тема Re: Охлюви с ориз и пролетни зеленчуцинови [re: xamos]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано06.03.11 12:45



Абе, те били нощни хищници, пък аз да не знам...
Честито! А другата половина какво ще ги правиш? С кисело зеле? (шегувам се, бе...)
Съвет: Към ориза, който си им сложила (предполагам за охранване...), можеш да добавиш пресни ароматни подправки, джоджен, магданоз. Има много голям ефект впоследствие.
Успех!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.