Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:56 29.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема пица....  
Автор redjeep (TJ-Sport)
Публикувано06.03.11 22:39



традиционната българска пица,как я правите?
И все пак,в различните държави,различно се приготвя.Може би не съм прав,пицата си е пица,и все пак в България сигорно с нещо е по различна,даже и тестото.



Тема Re: пица....нови [re: redjeep]  
Автор martyrМодератор (m3lk0r)
Публикувано06.03.11 23:05



Тестото го правя за 2 големи пици от 500 гр. брашно, 300 мл. вода, 2 чаени лъжици готварска сода, 2 ч.л. сол и захар, супена лъжица олио. Слагам първо течностите, после брашното и другото. Бия с миксера. Оставям да се успокои. Чакам малко да 'шупне' и пак бия с миксера, но със спиралите, а не с бъркалките.

Зарязвам да втаса малко.

Нарязвам 1 шпеков салам на кубчета.

Нарязвам 1 голям домат на шайби.

Нарязвам 1-2 печруки на шайби.

Настъргвам един калъп пършевица на едро.

Пускам фурната да се загрява на макс.

До това време тестото е станало почти готово (1.5 - 2 пъти оригиналният си обем)

Деля тестото на две с намаслени ръце и започвам да го натискам/мачкам/разстилам/придърпвам в 2 леко намаслени тави, докато в краищата опре стените.

Подреждам гъбите, подреждам доматите, нахвърлям салама, нахвърлям кашкавала, чуквам по 1 яице в центъра и обилно поръсвам с чубрица.

Връщам фурната на 180 градуса и пъхам тавите.

След 15-20 мнути им сменям местата.

Отварям бутилка шардоне и пренасям приборите.

След 5-10 минути са готови и пиците.

Бързо и просто. Може да нахрани 4-ма изгладняли като мечки мъже без проблем.

И за протокола, в България и викаме "Гарнирана Пита"

Редактирано от martyr на 06.03.11 23:12.



Тема Re: пица....нови [re: martyr]  
Автор redjeep (TJ-Sport)
Публикувано06.03.11 23:44



Благодаря ти много,интересна и вкусна изглежда пицата ти!С яйцето ме изненада?Гарнирана пита,защо?



Тема Re: пица....нови [re: redjeep]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано07.03.11 00:19



Ха-ха-ха, защото в някои крайща на България "пица" се казвало на женски полов орган... И това, колкото и идиотско да изглежда, е съвсем сериозно.
Този идиотизъм според мене възникна някъде около или след 75-та година.
Та, оттам и "гарнирана пита"...



Тема Re: пица....нови [re: redjeep]  
Автор bobiO8 (ентусиаст)
Публикувано07.03.11 08:43



Не знам, дали е традиционна, на ето как я правя:

Тесто:

Не се отличава много от варианта на Martyr.
За две дози.
500гр. бяло брашно
1ч.л. сол
1ч.л. захар
2с.л. зехтин
2ч.ч. вода /или топло мляко/
40гр. мая.

Предварително загряваме фурната на най-ниската степен. Разбъркваме внимателно маята в 1/2ч.ч. топла вода около 5мин. ,после я слагаме във фурната да набъбне леко.Смесваме брашното с останалата вода и зехтина, като го бъркаме няколко минути. Прибавяме маята, солта, захарта и още една с.л. брашно. Месим докато получим тесто. Може към него да се добавят още 2 с.л. зехтин. Слагаме тестото в дълбок съд, покриваме го с кърпа и го оставяме във фурната или някъде на топло място за два часа да бухне.

Намазваш с помощта на четка разточеното тесто с доматено пюре или кетчуп. Отгоре – рязани мариновани гъби, рязани маслини, сирене, колбас,пет-шест малки топчета краве масло, след 7-8мин. отгоре настърган кашкавал и счупваш едно яйце , печеш още 10 мин. на 230градуса и готово.

Една малка галерия. В дома обожават пиците.



Да станеш човек е изкуство.

Тема Re: пица....нови [re: bobiO8]  
Автор bobiO8 (ентусиаст)
Публикувано07.03.11 10:38



Да поясня. Слягаме във фурната, предварително загрята на 230 градуса, вадим след 7-8 мин., ръсим настъргания кашкавал, счупваме едно яйце и печем още
10мин.

Да станеш човек е изкуство.


Тема Re: пица....нови [re: redjeep]  
Автор Cин Mapмoт (в целофан)
Публикувано07.03.11 13:05



"Традиционна българска пица" не е ли нещо като "традиционно италианско гравче на тавче"?





Тема Re: пица....нови [re: bobiO8]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано07.03.11 13:16



О, както винаги, прекрасни снимки...
Но твоята рецепта, колкото и да си прилича с на Марти, за мене е съществено различна...
Имам предвид, че Марти използва като набухвател само натриев бикарбонат, а ти използваш мая. Добавката на прясно мляко пък дава друга консистенция на втасващото тесто - прави го с по-ситни мехурчета.
Според мене, маята прави съвсем различно на вкус и вид тестото.
Не можах да разбера с какво ще реагира содата в рецептата на Марти, обаче, не видях нищо с някакъв кисел характер, примерно кисело мляко, оцет или нещо подобно...
А, пак според мене, най-важното в една пица е тестото, то прави хубавата пица, всичко "отгоре" има стотици варианти и не е проблем да се комбинира и направи богато и вкусно, но ако тестото е жилаво и трудно се реже и дъвче, това вече не е пица, а мъка...Да не споменавам колко жилави пици съм ял в пицариите в България...
Според мене, хубавото тесто за пица трябва да е пухкаво, но не прекалено и в никакъв случай жилаво, хрупкаво по крайщата, а не твърдо.
Затова истинските пицари задължително мажат с разтопено масло крайщата на току-що извадената от пещта пица.
Имам някъде 100% оригинална професионална рецепта за тесто за пица, но не мога да я намеря...



Тема Re: пица....нови [re: Sapiens]  
Автор bobiO8 (ентусиаст)
Публикувано07.03.11 14:17



Сапи, тази рецепта за тестото

ми е от един приятел,собственик на пицария. Той е бил 7 години в Италия и е работил в тяхна верига пицарии. За толкова години, няма начин да не е усвоил тънкостите на занаята.

Да станеш човек е изкуство.

Тема По повод темата ти,нови [re: redjeep]  
Автор mirror_ (mirror image)
Публикувано07.03.11 15:47



да питам, дали някой има впечатления от онези електрически уреди за печене на пица, които са напускали по магазините. Отдолу е цяла плоча, а отгоре е стъклен капак.
Освен това, дали някой е пробвал да пече пица върху предварително загрята във фурната плоча, защо вкуса е съвсем различен от тази в тава. Аз имам идея да пробвам, но се чудя, дали например мрамора е удачния материал.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.