Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:29 27.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема 2 в 1нови  
Автор forti (заслужена)
Публикувано23.02.11 21:19



И това от същата колекция, че съм на нея в момента с едно телешко джоланче в хладилника



1 кг крехко телешко или джолан, изкиснато 1 час в студена вода, се слага да заври пак със студена вода (да го покрие). Щом заври веднага се обира пяната за да остане бистър бульона. Къкри на тих огън и като поомекне месото се добавят 2 цели глави кромид, 5-6 моркова, 1 -2 глави средни глави целина, 1 цяла червена чушка, корени магданоз, 10-тина зърна чер пипер, вегета или само сол на вкус. След 30 мин пускате 5-6 картофи и 2-3 домата, обелени и нарядани на едро. Доваряват се още 30 мин., подправя се с нарязани листа магданоз и целина и след 5 мин. се сваля от котлона.
Месото е едрият зеленчук се изваждат и подреждат в продълговато плато.

1. Супата с дребния зеленчук се доправя по желание с фиде, ориз или кнедлички и се сервира освежена с лимонов сок.
2. Като основно блюдо се сервира нярзаното на филийки месо и зеленчуците, сосиера с гъст чеснов доматен сос за подправка на зелевчуците и хрян за подправка на месото. За допълнителна гарнитура също са подходящи сварени и поръсени със зехтин и лимонов сок - зелен фасул или грах.

Десертът по-късно, че още търся да е по-мързеливичък



Тема Re: 2 в 1нови [re: forti]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано23.02.11 23:44



Когато започна да се говори за здравословно хранене преди много години на доста места четох, че не бива да се обира пяната при варене на месо.
Това е коагулирал белтък и би било добре да се остави в бульона.

Майка ми изпадна в ужас като й казах - ама как бе майка, тези грозни парцали в супата /или яденето/.

За бистър бульон /изпробвано и проверено/: в него се сипва докато ври един разбит с вилица белтък и като поври 3-4 мин се прецежда.
Бульонът е перфектно бистър и може да се ползва да приготвяне на аспик и желирани ястия.

Аз с удоволствие бих консумирала това, което си написала и много ми харесва, но за съжаление домашните биха се намусили. Картофчето и месцето трябва да са със зачервена коричка.
Но въпреки всичко изписано до тук, на мен ми харесва
Все пак чешка кухня - имам уважение към чуждите кухни.



Тема Re: 2 в 1нови [re: ket1234]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано24.02.11 00:54



И аз като майка ти полезна-неполезна обирам си парцалите на пяната:)
Ами....махаш доматения сос и само запичаш втората част за коричка. На мен ми хареса, че бързо - идеално за през седмицата. Ей го моето 2 в 1 се свари вече и за 2 дни има първо и второ докато гледам филм и чатя:) Супата е готова, а джоланчето със зеленчуците - утре само сосчето.
И бульонче отделих за една Свичкова за уикенда като така и така съм отворила на тези записки





Тема Re: 2 в 1нови [re: forti]  
Автор xamos ()
Публикувано24.02.11 01:24



Здравей Форти,
Имам два въпроса:
1) какво е "вегета"?
2)как се прави този "гъст чеснов доматен сос"?
Браво за хубавата рецепта.



Тема Re: 2 в 1нови [re: xamos]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано24.02.11 01:39



Vegeta - това е готова зеленчукова суха подправка на прах - продава се в магазините.
Давам и доматения сос:)

5-6 добре узрели, обелени и настъргани домати се пускат в тенджерка да заврят, след малко се добавят наситнени чеснови скилидки (на вкус и на нос:)), наситнен магданоз, сол и бучка масло (или малко олио/зехтин). Вари се при непрекъснато бъркане с дървена лопатка докато сосът се посгъсти.

А ти докога ще се офлянкваш с гръцките рецепти...изчаках им се вече



Редактирано от forti на 24.02.11 01:40.



Тема Re: 2 в 1нови [re: forti]  
Автор xamos ()
Публикувано24.02.11 01:56



Благодаря за отговора.
Не се офлянквам, ама се зачудих дали не прекалих с месото, че съвсем скоро ще пусна една original рецепта за Цацики(братовчедка на нашата салата "Снежанка")



Тема Re: 2 в 1нови [re: xamos]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано24.02.11 03:06



Не си прекалила - давай наред, че много работа те чака


Това - каперси, маслинки, смокини...риби, октапуси ...все гръцки вкусотии, а по ресторантите не може да се опитат домашните рецепти, които се приготвят в ежедневието за семейството:)



Тема Re: 2 в 1 [re: forti]  
Автор xamos ()
Публикувано24.02.11 03:21



Пуснах рецептата за Цацики-то. Следващата ще е "прочутия" кокорас кокинистос ме макароня(Петел в червен сос с макарони)





Тема Re: 2 в 1нови [re: xamos]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано24.02.11 03:49



Евхаристо поли





Тема Re: 2 в 1нови [re: forti]  
Автор xamos ()
Публикувано24.02.11 11:27



Форти,ти като каза:
Това - каперси, маслинки, смокини...риби, октапуси ...все гръцки вкусотии, какво имаш в предвид? Как се прави капарито за да стане на трушия?Ами маслините?Как се правят маслини?Аз да ти кажа начина, но понеже нито капари, нито маслини в суров вид не вярвам да се продават в България, та няма никога да ти се наложи да ги направиш.
Относно смокините има 2 вида:
единият който смокинята-плода расте, зрее и полуизсъхва на дървото и после или сама пада отдолу или леко обрусват клоните, за да падне, а след това се досушава и стерилизира от паразити. Този значи е сухата,която се пакетира и продава навсякъде.Най хубавите сортове са Каламон(от Каламата) и Кимис( от о-в Кими)
Другият, месесатата, която се яде в прясно съсрояние е два вида:бяла и черна, а като сортове, главно се различават- Vasilika и Mandularika(от района около Атина) и смирнеики( от Измир).
Относно октопода, по- късно ще се занимая и с него. Ама то имали го в България, а пък ядат ли го изобщо?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.