Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:15 23.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Какво знаете за здравословното хранененови  
Автор novpotr (новак)
Публикувано10.02.11 19:34



Проблемът на това да се научиш да се храниш добре е в това, че няма консенсус по въпроса и това се учи от уста на уста, а всеки се храни без да знае достатъчно и говори смело неща от които не разбира и които е недоразбрал. Много по-лесно щеше да бъде ако цялата информация, която имат в главите си всички каращи се тука, се беше събрала на едно място, за да може всички да пресеем.

Например, както се вижда един е чел, че холестеролът е вреден, а другият че е полезен. И то по-зле даже, единият е чел че е абсолютно доказано че е смъртоносно вреден, а другият е напълно сигурен че е много полезен и трябва да се яде. Ами отговорът е в това, че има два вида холестерол – LDL и HDL (low-density lipoprotein и high-density lipoprotein, които поради някаква тъпа причина са популяризирани под общото название „холестерол” и оттам цялото човечество е объркано и в паника, понеже не знае дали трябва да яде холестерол или не!

Имам също наблюдения за лимоновия сок – според AGLER ако се изпие наведнъж се изхвърля от организма, което не знам дали е вярно и бих искал да разбера. Аз пък бих попитал, а колко ти е киселинността на водата, в която го разтваряш? Ако е pH над 7 лимонът ти ще остане без витамин C. Да не говорим че докато го разреждаш при контакта с въздуха и т.н. не е ясно колко остава.

Мисълта ми е, нека тази тема да бъде с малко по-различна насока – какво знаем за здравословното хранене. Предлагам в нея всеки да каже какво знае, тоест да си каже наблюденията, без да си казва мнението и изводите. Така ще бъде по-полезно и всеки може да се опита да пресее!

Нека да започна аз, без да навлизам в детайл, само за да дам пример:

1. От захарта се старее по-бързо поради превръщането й в свободни радикали
2. Захарта вдига инсулина, при което човек има желание да яде още захар, при което се вдига инсулинът още и така докато панкреасът не може да произвежда повече, което води до диабет
3. LDL (тоест вредният вид холестерол), се натрупва в артериите, което води до запушването им и от там до сърдечен или мозъчен удар
4. ненаситените мазнини могат да участват в различни реакции в организма, докато наситените не могат и затова могат само или да бъдат изгорени като енергия, или да се трупат на запас в тялото
5. протеинът натоварва повече отделителната система, отколкото въглехидратите (и тук си задавам въпроса доколко може да се яде протеин вместо въглехидрати, но ми трябва информация или хипотеза, а не предположение)
6. куркумата намалява възпалителните процеси

... в тоя дух нека всеки да си изложи знанията и наблюденията. Така ще се постигне консенсус и всички ще научим повече за здравословното хранене.



Тема Re: Какво знаете за здравословното хранененови [re: novpotr]  
Автор AGLER ()
Публикувано10.02.11 21:05



Имам също наблюдения за лимоновия сок – според AGLER ако се изпие наведнъж се изхвърля от организма, което не знам дали е вярно и бих искал да разбера. Аз пък бих попитал, а колко ти е киселинността на водата, в която го разтваряш? Ако е pH над 7 лимонът ти ще остане без витамин C. Да не говорим че докато го разреждаш при контакта с въздуха и т.н. не е ясно колко остава.




Последното нещо което ме вълнува е колко ми е киселинноста на водата и колко витамин С от лимоните хартисва в тази вода. Аз пия вода с лимон защото ми харесва и не пия газирани и други напитки защото не обичам сладко и газирано и защал не ми харесват.

Никога не съм робувал на здравословно хранене, като единственото нещо което правя в тази насока е да гледам да ям качествени и истински продукти, поне доколкото мога да намеря такива на пазара. Винаги съм ял това което ми се яде и което обичам защото съм чревоугодник и да благодаря на съдбата съм на бая години и нямам никакви здравословни проблеми. От 20 години не съм пил никакво лекарство освен някой и друг аспирин и .когато се присетя витамини на Центрум.

Колкото до темата за здравословното храрене, то мисля че първо това не е тема за обсъждане във форумите, както съм и противник за обсъждане на лечения на заболявания из разни виртуали. Има си лекари, има си диетолози.
Още по малко пък е тема за един кулинарен клуб.



Тема Re: Какво знаете за здравословното хранененови [re: AGLER]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано10.02.11 21:49




Абсолютно те подкрепям. Браво!
Това вече е някаква болезнена мания.
Ние се стремим вкъщи като теб да се храним с качествени храни без да робуваме в буквалния смисъл на тази вече спекула за мен.
Не правя запръжки от 20 год. и не сме умрели. Даже като готвя месо не го пържа предварително.
За някои може да не е вкусно, но.....така сме решили, така се храним



Тема Re: Какво знаете за здравословното хранененови [re: novpotr]  
Автор martyrМодератор (m3lk0r)
Публикувано10.02.11 22:18



Аз избягвам захарта защото при мен предизвиква свръхенергичност, но това не означава че е вредна ... в нормални количества. Няма изследване, което да доказва, че в свръхконсумация захарта и захарната болест са свързани. Хранили са плъхове изключително с бучки захар и не са развили диабет.

Свободните "радикали" са токсични, когато са свободни. Когато са свързани, не са. За целта се пият подходящи витамини A, C и Е или се хапват горски плодове.

"Вредният" холестерол е вреден, когато не оставяте тялото да се отърве от него по естествен път а натрупвате още и още от пържени мазнотиии затапени със прости захари, вместо да се храните с лека салата и пържола на скара.

Мазнините се разграждат в стомаха по същият начин по който се разграждат и въглехидратите и протеините. Крайният резултат е гликоген, който се запазва в мускулите и черният дроб за да имат спешен резерв и остатъка се натрупва в адипозната тъкан за кризисни времена на глад и болест. Няма значение коя от 3-те групи храни предпочиташ. Резултата е един. А отговора на въпроса ти е ... "умереност".

"Протеинът" натоварва хора предразположени към бъбречно каменна болест и подагра. За тях има специални растителни протеини наричани боб, леща и ориз.

Куркумата я слагам само в ориза. За толкова скучна безвкусна подправка, която само боядисва в жълто ... честно ... не знам нищо.

Не, не ме интересува, че знаеш!


Тема Re: Какво знаете за здравословното хранененови [re: novpotr]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано10.02.11 22:47



"Имам също наблюдения за лимоновия сок"
В това, което казва AGLER, истината е частична - наистина вит.С в по-големи количества се евакуира от организма чрез бъбреците, но само той.
Неправилно е да се гледа на лимоните единствено като на вит.С.
Те са природна киселина и като такава, в по-големи количества дразни стомашната и всички останали лигавици.
За вит.С разсъжденията му са абсолютно вярни, но като киселина - не напълно.

"протеинът натоварва повече отделителната система, отколкото въглехидратите (и тук си задавам въпроса доколко може да се яде протеин вместо въглехидрати, но ми трябва информация или хипотеза, а не предположение)"

Вече ти препоръчах да прочетеш за Храненето в Зоната на д-р Бари Сиърс, което (ако беше го сторил, разбира се...) щеше да ти даде цялата ти необходима информация по въпроса...
Абсолютно погрешно е да разсъждаваш за замяната на протеини с въглехидрати. В обмяната на организма имат място и протеините, и въглехидратите, и мазнините, но в различни пропорции, обаче в пълен баланс, според Цикъла на Кребс.
Прочети и ще разбереш.
Но не си мисли, че някой ще ти налива знания в главата, а ти само пасивно ще ги приемаш...


На 1 балансиран хранителен блок отговарят 1 протеинов блок:1 въглехидратен блок: 1 блок мазнини.
А това означава 7 г. протеини: 9 г. въглехидрати : 1,5 г. мазнини, които трябва да бъда в точно тези пропорции в храната, която ежедневно поемаш, за да се храниш максимално здравословно.
Основното е протеини:въглехидрати = 3:4.

Защо?
Потърси и прочети това, което е писал д-р Бари Сиърс и ще разбереш.


"куркумата намалява възпалителните процеси "


Куркумата е най-известната антиканцерогенна подправка и има данни, че наистина е такава...
Карамфилът, като подправка е най-антиоксидантната подправка от известните.

Надявам се, че това, което ти пиша ще ти бъде полезно.
Включително и съвета все пак да попрочетеш нещичко, вместо да питаш по клубове и форуми, където мненията твърде често варират от точни и правилни, до абсолютно лумпенски ...




Тема Re: Какво знаете за здравословното хранененови [re: Sapiens]  
Автор novpotr (новак)
Публикувано10.02.11 23:10



Окей, имам вече въпросната книга на испански – La Revolucionaria Dieta de la Zona. Не знам испански, но предполагам че ще се справя.



За съотношението белтъци : въглехидрати : мазнини според някои е 2/3 протеин + 1/4 мазнини + 1/6 захар, затова казвам че не знам на кого да вярвам.



Тема Re: Какво знаете за здравословното хранененови [re: novpotr]  
Автор novpotr (новак)
Публикувано10.02.11 23:18



Прав си иначе за четенето, но е добре от време на време и някое мнение от ухо на ухо. Например това за огромното количество протеин го четох на едно място, което изглежда съвсем достоверно, а човекът дори не споменава че това може да пречи на бъбреците. Чак след като поразпитах, и то не веднага, разбрах че може да не е съвсем обективен.

Обаче е вярно че с питане става много по-бавно отколкото с четене на книги и затова е добре да се чете повече. И мерси за съвета, малко е тегаво на испански но се разбира.

Редактирано от novpotr на 10.02.11 23:19.



Тема Re: Какво знаете за здравословното хранененови [re: novpotr]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано10.02.11 23:19



Znaem, че подобно на всякакви еко-, меко-, веге и прочее малоумни съвременни нереализирани комунисти и "недоволни млади" всякакви залитания в крайности, трябва да ги приемаме със СИЛНО, ама много силно критично отношение.
Яйцата са вредни - тъпотия, освен, ако не изядеш стотина за един ден или по десет на ден в продължение на година.
Индивидуално е - тук е разковничето. Лично аз имам периоди от по няколко дни, в които ям по 10-15 яйца - ядат ми се. И нямам проблем с тях. Но и с месеци не ми се ядат и не ги ям - просто трябва да се насиля за да го сторя, а това ми се струва глупаво.
Същото е и със свинските вратни пържоли: ял съм вчера, що съм бил взел(направил) пак??? Щото ми се ядат ОЩЕ. И така ден, два или три. Е, после не се сещам месец, два, три , или седмица, или един ден.
Въобще, клишетата са забавни, но тия, които ги следват - още повече.

Децата и учениците са истинска трагедия без Кръщение и без Църква и причастие.


Тема Re: Какво знаете за здравословното хранененови [re: Kиpo]  
Автор novpotr (новак)
Публикувано11.02.11 01:18



Кефи ме като философия щото ти спестява много нерви и енергия.



Тема Re: Какво знаете за здравословното хранененови [re: novpotr]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано11.02.11 01:53



Въпросната книга я има на български в Интернет, но не е позволено да се дава линк към нея, за да не се нарушават авторските права.
Тези пропорции, които ти давам не са моя измислица, а строги научни факти. Те не могат да имат различни тълкувания или интерпретации, за да "се чудиш на кого да вярваш", това не е литературна тема, а строго научно изследване.
Съжалявам, но без да попрочетеш нещо научно, само с разпокъсани факти от вестници и списания едва ли ще получиш някаква яснота.
На кого да вярваш?
Ами ако за тебе "според някои" е авторититен научен източник, вярвай на него...
Извинявай много, но твърдението "За съотношението белтъци : въглехидрати : мазнини според някои е 2/3 протеин + 1/4 мазнини + 1/6 захар, затова казвам че не знам на кого да вярвам." звучи отчайващо глупаво, дори само заради това, че едни пропорции не могат да бъдат представяни като аритметична сума и то представляваща не 1 цяло, каквото изисква всеки баланс, а 4/3 или 1 1/3, което изобщо не е ясно какво е.
Ако ти се иска да вярваш на всяка глупост в медийното пространство, вярвай.



Аз приключвам с обясненията си към тебе по две причини - първата - наистина тук не е клуб за диети или здравословно хранене, а клуб за размяна на готварски рецепти, и втората - виждам, че си склонен да вярваш на всяка глупост от вестници, а не желаеш да прочетеш нещо наистина научно, от което да получиш точна и ясна информация. Затова считам, че просто ще си губя времето повече да ти обяснявам каквото и да било.





Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.