Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:24 09.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Ще ми препоръчате ли някаква здравословна хрананови  
Автор novpotr (новак)
Публикувано08.02.11 21:47



Много ми е еднообразно менюто напоследък. В последните месеци съм ял:

риба – едно кило направо в тенджерата със зехтин и вода да се задуши, след това ям със зеленчуци правени на пара – броколи, зеле, праз лук или каквото дойде. Това всичкото разделено на две – половината сутрин и половината вечер.

пиле – това е само от време на време – общо взето пържа пилето и го ям със същите зеленчуци – пилето е вместо рибата за разнообразие

сирене – понякога купувам буца сирене (тук има хиляда вида) и ям директно с хляб, докато наливам прясно мляко. Гледам да добавя и малко зеленчуци приготвени по споменатата технология.

яйца – за разнообразие и много рядко, понеже ги обичам по няколко наведнъж, а холестеролът в жълтъците е вреден

От време на време купувам сурови фъстъци

Освен това пия сок от лимон, от време на време купувам банани, много рядко и шоколад като искам да си успокоя нервите с гадна доза въглехидрати.

Към всичко гореописано добавям големи количества прясно и кисело мляко, като от време на време ги заменям със соево прясно и кисело мляко.

От време на време взимам и някакви други зеленчуци или плодове.

На практика мисля че с това ми се изчерпва въображението за приготвяне на храна.

Обаче ми се експериментира с нови неща. Затова се запитах дали може да ми дадете съвети с какво да се храня, ВЪЗМОЖНО НАЙ-ЗДРАВОСЛОВНО. На практика много повече ме интересува да получавам оптимално количество хранителни вещества, отколкото да ям нещо вкусно, но и второто определено е критерий. Например зеленчуците никога не ги варя, ами съвсем леко ги задушавам за да останат полусурови, и така нататък неща в този стил.

Моля за всякакви идеи за това с какво да се храня и как да го приготвям, така че да е максимално здравословно и на второ място вкусно.



Тема Re: Ще ми препоръчате ли някаква здравословна хрананови [re: novpotr]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано08.02.11 23:26



Първо да кажа за пилето - пърженото не е здравословно! /ако говорим за безусловно здравословна храна/, а и пилците са бъкани с антибиотици и разни други идиотии.

Второ - най-последните изследвания развенчават вредността на яйцата относно холестерола. Така, че хапвай ги без угризения.



Трето - яж бадеми, орехи, сушени плодове, а не фъстъци /във фъстъците има разни годости - пак по последни изследвания на "големите" учЕни .

Четвърто - забрави соевото мляко, тъй като 95% от соята в света е генномодифицирана /нали говорим за здравословно хранене/

Пето - избирай си хляба. Понякога един бял хляб може да е по-здравословен от един тъмен такъв. Ако можеш приготвяй си го сам/а - така знаеш какво слагаш в него.

Шесто - белтъчини и въглехидрати можеш да си набавяш от зърнени култури /пшеница, елда, ечемик, ръж/ и бобови - боб, нахут, грах. Има страхотни манджи и салати.

Седмо - много плодове и зеленчуци - по възможност сурови или както ти ги приготвяш задушени.

Осмо - ползвай само зехтин екста върджин, и масла от сусам, орех, гроздови и тиквени семки и подобни такива - студено пресовани и КРАВЕ МАСЛО /не вярвяй за холестерола/

Темата е много обширна и не магат да ти се дадат конкретни рецепти на мига, но ще се постарая да ти напиша няколко.

Ние от доста време се храним по този начин и ще ти дам рецепти за българска национална кухня, сготвена по здравословен начин.
Най-лесно е за заложиш на средизамноморска кухня. Там няма запръжки, нездравославни мазнини и тлъсти меса.

Влез в сайта на BB team, там ще намериш всичко, което те интересува за здравословното хранене и много рецепти дори и за сладкиши.

Редактирано от ket1234 на 08.02.11 23:34.



Тема Re: Ще ми препоръчате ли някаква здравословна хрананови [re: novpotr]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано09.02.11 00:30



Към това, което доста фриволно и донякъде безотговорно, ти е препоръчала Кет, мога да допълня, че всички млечни продукти са вредни в някаква степен. За прясното мляко отдавна е известно, че е една от причините за старческата деменция.
Готвенето ала "бухане в тенджерата на всякакви продукти" с презумпцията, че "мат'рялът си е вътре" единствено показва, че имаш нулева култура на готвенето и храненето. Това е типичен пример за абсолютно първосигнално виждане за готвенето.
Не питай и не слушай тъпи съвети, а вземи попрочетеш и да се поограмотиш относно елементарните правила за готвене, които се учат с години и не се дават с няколко произволни съвета в някакъв форум.
Това е култура, която се изгражда постепенно и с доста труд.
Както всяка култура, впрочем...


Апропо - жълтъкът от яйцата е МНОГО вреден, а яденето на сирене на корем, полято с прясно мляко - ОЩЕ ПО-ВРЕДНО.
Пърженото пиле (предполагам, че не му махаш прекрасната запържена кожичка) - ПРЕДОСТАТЪЧНО ВРЕДНО.
Суровите фъстъци - СТРАШНО ВРЕДНИ, зашото е единствената ядка, която придава киселинност на организма и е вредна за черния дроб. Да не говорим, че СУРОВОТО кашу направо си е отровно...
Единствено нормално, което правиш, е пиенето на сок от лимон, но не в голямо количество, както и хапването на шоколад, съшо в неголеми количества, за тонус и самочувствие и прогонване на лошите мисли... Бананите не са полезни, а само вкусни...
Вредата от ГМО все още не е категорично доказана, затова и соевите продукти все още са единствената реална алтернатива на твърде токсичното месо от всякакъв вид, род и сорт.
Погледни и попрочети за Храненето в Зоната - гениалната идея за възможно най-здравословното хранене, изобретена от д-р Бари Сиърс и ще научиш много за това, което те интересува.
Като 100% сигурен съвет от мене - купи си уред за готвене на пара и "ампутирай" от менюто си всякакъв вид мазнини, включително и скритите, като съдържащите се в огромно количество във всички видове сирена, кашкавали, пресни и кисели млека, маргарини и "вся остальная сволочь"...
По отношение на "полезните" масло и яйца, мога само да ти кажа, че както те, така и всички нездравословни продукти (но определено много вкусни...) се понасят от организма на сравнително младия човек, защото компенсаторните възможности на младия организъм са огромни.
Но, около 50-те години те рязко намаляват и тъпченето с вратни пържоли и тлъсти месца и каймички, в 95% от статистическите случаи води до фатални инфаркти и инсулти, на които България е фаворит в световен аспект...
В крайна сметка, всичко е само относително вярно, защото изключително много зависи от генната предразположеност към влияния.
Има хора, които са слаби, не пушат и не пият и умират от инфаркт на 30 години, а има и хора, които "всяка сутрин закусват с дебела филия бял хляб, яко намазана с мас и поръсена с червен пипер и сол или със захар" и са над 90 години (цитирам абсолютно достоверно изказване), така че, преди всичко са важни гените...
Разбира се, всичко това, което ти пиша (предполагам, както и мнението и съветите на Кет...) е единствено лично мое мнение и изразява натрупания от мене през годините достатъчно горчив опит в тази област...
И ни най-малко не си длъжен да се съобразяваш с това мнение или съвети.


Редактирано от Sapiens на 09.02.11 00:43.



Тема Re: Ще ми препоръчате ли някаква здравословна хрананови [re: Sapiens]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано09.02.11 00:55



Само не можах да разбера кое е фриволното и кое безотговорното!
Комай, комай едно и също сме писали



Тема Re: Ще ми препоръчате ли някаква здравословна хрананови [re: Sapiens]  
Автор novpotr (новак)
Публикувано09.02.11 01:39



Много ти благодаря за пореден път! Ще ти отговоря като го доосмисля и имам още въпроси





Тема Re: Ще ми препоръчате ли някаква здравословна хрананови [re: ket1234]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано09.02.11 02:04



Нали знаеш, че никога не говоря напразно и напосоки...

"...най-последните изследвания развенчават вредността на яйцата относно холестерола. Така, че хапвай ги без угризения..."
Това изобщо не е вярно, холестеролът си е холестерол и си се натрупва във вид на плаки по кръвоносните съдове постепенно с възрастта. Няма холестеролосъдържащ продукт, който да не е вреден, просто няма такъв...
"...95% от соята в света е генномодифицирана..."
По тази вестникарска логика, и бобът, и оризът, и царевицата, и почти всички обозрими зеленчуци, плодове и бобови са ГМО. Това, обаче, все още не е доказано и съвсем не е в такава степен. Още повече, че все още не е доказана вредността на ГМО.
Това, че нещо е генномодифицирано, все още не означава, че е вредно за консумация.
Теоретичните оплювания на ГМО все още чакат своите реални потвърждения.
"...и КРАВЕ МАСЛО /не вярвяй за холестерола/..."
Напротив, вярвай със всички сили, холестеролът винаги си е холестерол, няма "полезен" или "безвреден".
Кет, sorry, може да си ми една от любимките, но истината ми е по-важна...




Тема Re: Ще ми препоръчате ли някаква здравословна хрананови [re: Sapiens]  
Автор XlNG (късмет)
Публикувано09.02.11 18:29



Кафето с кисело мляко хич не ми хареса. Някаква идея?

Като станем повече от вас, ще видите вие кои са нормалните!



Тема Re: Ще ми препоръчате ли някаква здравословна хрананови [re: XlNG]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано09.02.11 19:01



Ако хич пък не се сещаш - обезмаслено прясно мляко или купищата различни безмаслени и нисковъглехидратни заместители на прясното мляко, нарецени с общото име "сметанки".




Тема Re: Ще ми препоръчате ли някаква здравословна хрананови [re: novpotr]  
Автор martyrМодератор (m3lk0r)
Публикувано09.02.11 20:31



Бяло пилешко месо със зелена салата или заешка салата (зеле и моркови).

Грах с телешко.

Телешко варено.

Кисело мляко с плодове или зеленчуци.

Омлет със зеленчуци.

Всички бобови на чорба или на яхния.

Домати с босилек и плочка козе сирене. (ликопена свързва свободния ЛДЛ холестерол и го изхвърляш по естествен начин)

Ориз във всички варианти (посочи ми болен от затлъстяване китаец или японец ... 1/1000 са)

Суши, сашими, онигири, маки, рамен, мизо, териаки, тепанаки, унаги ...

"Лека майноеза" - белтъка от яйцето, сол, оцет, зехтин за 3 минути в блендера.

Всички морски или океански риби на тепсия във фурната за 10 минути на 200 градуса с дафинов лист, бахар, лимонов сок разреден с вода 1/10, намазани от вътрешната страна със срязан през средата чесън и сол.

Печени и белени чушки с чесън.

(мога да продължа до утре вечер, но ме мързи а и в гугъл има готови рецепти)

И да не забравиш:
Чаша бяло вино. Неутрализира част от мазнините още в стомаха.

п.п.: Или просто намали калориите на 1000 на ден. Още има живи евреи от Аушвиц. Няма нито един жив офицер на СС или бригадите на смъртта.

Не, не ме интересува, че знаеш!

Редактирано от martyr на 09.02.11 20:34.



Тема Кво е туйнови [re: Sapiens]  
Автор XlNG (късмет)
Публикувано09.02.11 20:46



"безмаслени и нисковъглехидратни ... сметанки"?

Не му ли викат гола вода?

Като станем повече от вас, ще видите вие кои са нормалните!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.