Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:10 23.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Ще ми препоръчате ли някаква здравословна хрананови [re: martyr]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано09.02.11 21:19



Нали вече казах, че си подозрително мъдър...




Тема Re: Ще ми препоръчате ли някаква здравословна хрананови [re: novpotr]  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано09.02.11 21:35



Супи.


Всичко, буквално всичко може да бъде направено на вкусна супа.


Купи си специализирана готварска книга за супи и всеки ден яж супа за вечеря, вместо тежки и пържени буламачи. Ако вършиш това систематично, ще доживееш до 90 без проблеми, вЕрвай ми!




Закуска, не по-късно от 9 ам: зърнени храни, основно мюсли с плодове, но не готовите, а се просвети как да си ги приготвяш здравословно сам.

Обед: салати, салати, салати...и парченце нещо сериозно, примерно панирано парче пиле...или примерно, дебела паржола алангле....но! месото, НАЙ-ВИСОКО КАчЕСТВО, КОЕТО МОЖЕш ДА СИ ПОЗВОЛИш И НАМЕРИш!


Риба, на обед. Всичко сериозно, на обед! Обяда, не по-късно от 12 пм!


Вечерята, не по-късно от 5 пм!


Никакво ядене след вечеря! може леко, но качествено пиене....чаша хубаво, ама наистина проверено вино....може чаша бира...но не много! просто да ти дигне тонуса! не е за напиване!


Вода, вода, вода! тонове вода! минимум 3 литра на ден, чиста, филтрирана, проверена за здравето ти вода! сменяй доставчика, някои минерални води са тежки и се отразяват на черен дроб (сулфати основно...) или на пикочен мехур....или на простата....справка: джи пито ти.



Чай, по всяко време, без ограничения. Понякога, малка сладка с чая прави чудеса....но НИКАКВА БЯЛА ЗАХАР! мед, и в краен случай, кафява захар, но пак проверена.....дали не е фалшификат


Хляб, не повече от 2 филии, основно пълнозърнест, кафяв, ръжен, все пълнозърнести! не се занимавай с бяло брашно и сурогати...

Сега, не ми се спори за качеството на хляба в България, но ....намери си качествен...знам ли какво е качествено в България, то нищо не е гарантирано....




Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.




Тема Re: Ще ми препоръчате ли някаква здравословна хрананови [re: Sapiens]  
Автор Luchezara ()
Публикувано09.02.11 22:13



Много неверни неща си написал. Ама ужасно много. Единственото, в което съм съгласна е, че маргаринът наистина е вреден. Но не и останалите нормални продукти като мляко, сирене и яйца. За съжаление нямам време да пиша дълго и доказвам с публикациии, както вероятно твоето свръхраздуто его ще иска. Само ще ти кажа: почети повече и различни материали. Добави че здравите и болните хора се хранят различно, в зависмост от това, от какво има нужда организма им.

Само набързо ще изброя:
1. Разбира се най-полезни са суровите плодове и зеленчуци. И бананът ВКЛЮЧИТЕЛНО.
"Бананите са богати на калий – този малък плод доставя 10% от дневната допустима доза. Хранителните режими богати на калий могат да помогнат за понижаването на кръвното налягане, което рязко намалява риска от получаване на удар. 100 грама банан доставя също близо 30% от дневните ни нужди от витамин В6, който играе важна роля при производството на антитела в имунната ни система, подпомага обмяната на протеини и образуването на червени кръвни телца (хемоглобин) защото бананите са богати на желязо, а също помага и на централната нервна система да функционира нормално, регулира нивото на кръвната захар. Бананите са средство срещу стомашни киселини и съдържат вещества, които спират Helicobacter pylori, бактерия, която се посочва като главен причинител на язва на стомаха."
2. Киселото мляко е една от най-полезните храни. Нямам време да пиша подробности. Всеки да се поинтересува.
3. Яйца -



и т. н.

Просто нямам време, но това което си написал е безумие, освен ако не описваш някаква своя собствена много характерна диета. Което както се сещаш е свръхнекоректно спрямо здрави хора.






Тема Re: Ще ми препоръчате ли някаква здравословна хрананови [re: Luchezara]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано09.02.11 22:48



Нямам никакъв спомен някой изобщо да ти е искал "свръхценното мнение"...
...най-малкото пък аз...




Тема Re: Ще ми препоръчате ли някаква здравословна хрананови [re: Sapiens]  
Автор novpotr (новак)
Публикувано09.02.11 23:17



Равносметката от сегашното ми завръщане от супермаркета:

4 кила опашки от ето такава риба:



1 кило броколи
1 глава карфиол
2 кила праз лук
3 кила соево кисело мляко
1 литър соево прясно мляко
20 лимона
0,5 кило бадеми – не знам дали са сурови или не, и не пише

Това всичкото излезе бая скъпо (соевото кисело мляко е двойно на кравето (и то био кравето) като цена, мисля че това най-натежа в сметката).

Мислех да купя и някакво морско животно, което не съм сигурен какво беше, на шайби, но се отказах в последствие, както и сладко от боровинки, но се отказах заради захарта. Също така исках и дюли, но нямаше.

Моля за оценка колко съм разбрал и колко не.

На практика целта на темата ми беше най-вече да дадете съвети как да си разнообразя менюто.

За тази седмица съм планирал вече познато меню, което започна да ми омръзва:

0,5 кило от въпросната риба задушана в зехтин и вода, поръсена отгоре с лимон
300 грама броколи, карфиол или праз лук задушени със зехтин и вода
соево кисело мляко отгоре върху зеленчуците
150 грама хляб

това в продължение на почти седмица два пъти дневно, плюс пет лимона изцедени наведнъж веднъж на 3 дни, както и по малко от бадемите (спрях да пия всеки ден сок от пет лимона, понеже ми обясняваха че можело да ми направи дупка в стомаха – не знам дали е вярно – и понеже четох че в едно кило броколи на практика има много повече витамин C, отколкото в пет лимона).

Моля за мнения и препоръки.

Относно уреда за готвене на пара, нещо такова, но с един етаж, струва 40 евро:



Понеже ще се местя след 2-3 месеца, може да си купя след като се преместя, понеже няма как да го пренасям. Такова ли ми препоръчваш? Аз се замислих също така дали няма тенджери с някаква решетка по средата, така че зеленчуците да не докосват водата. Какво става с водоразтворимите витамини – изтичат ли в парата и от там във водата, или си стоят в зеленчуците?

Това готварството изглежда много сложно!

Редактирано от novpotr на 09.02.11 23:33.



Тема Re: Ще ми препоръчате ли някаква здравословна хрананови [re: Sapiens]  
Автор martyrМодератор (m3lk0r)
Публикувано10.02.11 00:12



Сапиенс, официално те моля да се успокоиш.

1. Диетите са индивидуални и се правят от диетолог, а не от кулинар.

2. Всичко е индивидуално, аз при 1 кг пиле, заедно с кожите на ден имам нормален хорестерол.

3. За яйцата въпроса наистина е спорен.

4. Склонността към повишен холестерол е генетична.

5. Това е кулинарен, а не диетологичен форум. Не се правете на юбер компетентни. Освен споделянето на мнения по въпроса който е зададен - не е нужно да се навлиза в дрязги на тема КОЕ е по-здравословно, имайки предвид че това СЪЩО е индивидуално.

6. Тук няма дипломирани диетолози, за да кажат кое е правилно и кое не е. Това е кулинарен форум и всички мнения по въпроса "здравословно хранене" не са по темата.

7. Диетата за Диабет 1-ви тип не е приложима за 2-ри тип и изобщо не е приложима при базедова болест, изрязана жлъчка, цьолиакия, бременност, кърмене, язва, гастрит или колит.

8. Правите ли разлика между Холестерин и Холестерол?

9. Какво е LDL и какво HDL холестерол?

10. Знаете ли, че холестерола е на практика градивна единица участваща във всеки хормон произвеждан в тялото и НЕснабдяването с холестерол ОТВЪН може да доведе до разтройства на целият организъм?

11. КАКВО ПО ДЯВОЛИТЕ ЗНАЧИ ЗДРАВОСЛОВНО ХРАНЕНЕ!!?!?! Магарето яде бодили, заека суха зъботрошаща царевица, лъва по 4 килограма месо. а прасето керемиди. За тях здравословна и вкусна диета можем ли да определим?

Не, не ме интересува, че знаеш!

Редактирано от martyr на 10.02.11 00:30.



Тема Re: Ще ми препоръчате ли някаква здравословна хрананови [re: novpotr]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано10.02.11 00:48



"Рибката" изглежда твърде страховито, но опашката и изглежда доста привлекателно...
Как се нарича това симпатично зъбато рибенце, ако не е тайна?
Покупките ти са чудесни и показват, че все пак нещо си разбрал от прекалено пространното ми обяснение.
Апропо, бадемите веднага можеш да установиш какви са, само схрускай един.
наистина, винаги и навсякъде киселото мляко от соево мляко си е скъпо. То и прясното соево също е скъпо, но какво да се прави, по-ценно е като храна, поне от здравословна гледна точка.
Оценката ми, както казах вече, е напълно положителна.
Между другото, нашият модератор, martyr, ти е дал един изключително добър набор от ястия и продукти, който напълно отговаря на въпросът ти - как да разнообразиш храната си.
повечето , включително и аз, ти даваме идеи как да се храниш здравословно, но само martyr ти е отговорил точно на въпроса. Внимателно разгледай съветите му, много са ценни не само за тебе, но и за всеки, който иска да се храни щадящо и здравословно.
Този уред, който даваш на линка е точно това, за което говорим.
но, у нас подобен, макар и не толкова марков, уред на три нива, струва от порядъка на 40 до 80 лв. но и с две нива е чудесно решение. А 40 евро ми се струва не особено висока цена, стига да беше поне на две нива, както е на снимката.
Обаче, ако потърсиш по магазините за домашни потреби, има едни сгъваеми ветрилообразни приставки за готвене на пара, които у нас струват около 7лв. и ще ти вършат работа като голям, скъп и самостоятелен уред. Много са удобни, защото стават за всякаква тенджера и не заемат място за съхранение. Отдолу имат три крачета, които държат приставката над водата (бульона) и единствено парата обгръща и готви продуктите.
Като течност се използва обикновено или чиста подсолена вода, или някакъв лек бульон, или отново вода, но с някакви ароматни подправки в нея. С такава приставка можеш да си готвиж много хигиенично почти абсолютно всичко - всякакви плодове, зеленчуци, всички видове меса. Единствено, което не можеш да сготвиш, това са бобовите растения - зрял боб и леща, иначе пък можеш да сготвиш на пара сушен грах или нахут.
Прекрасно се готви ориз, но трябва да бъде в подходящо отделно съдче върху приставката.
Менюто, което вече започва да ти омръзва е доста добре балансирано, но, разбери, здравословното и хигиеносъобразно хранене не е хранене за удоволствие...
Ако изпържиш 2-3 от тези прекрасни опашки, със сигурност ще ти бъде много по-вкусно и ще ти разнообрази много менюто, но нали целта ти е именно здравословната храна...
А, колкото и да не ти се иска, от този чудесен набор от продукти, можеш да направиш доста и много вкусни ястия единствено, ако владееш поне малко готварски похвати.
Без тези специфични знания всякакви продукти, единствено приготвени на пара, твърде бързо ще ти омръзват, колкото и да сменяш набора от продукти.
Тънкостите на готвенето дават уникалната възможност да се насладиш на много вкусни и здравословни ястия от сравнително елементарен набор от продукти.
Освен това, просто се налага да овладееш и боравенето с хилядите подправки, защото именно те могат да разнообразят вкусово една деликатно приготвена на пара храна.
Бих ти дал още един съвет - освен на пара, купи си чугунен или тефлониран грилтиган и готви много ястия на него, почти без мазнина. Това е също една много добра алтернатива за тебе.
Надявам се да съм ти полезен с тези коментари.
Не се притеснявай да питаш за нещата, които те интересуват, в клуба винаги ще се намери някой да ти обясни това, което те интересува.
Естествено, ще получиш и много глупости като отговори, но така е в клубовете, постепенно ще се научиш да отсяваш глупостите от адекватните съвети...
Успех и не се отказвай от това, което си започнал!
P.S. Поразгледай и моя кулинарен блог, ще намериш доста интересни и здравословни рецепти, много близко до това, което търсиш.




Тема Re: Ще ми препоръчате ли някаква здравословна хрананови [re: Sapiens]  
Автор novpotr (новак)
Публикувано10.02.11 01:39



На френски се нарича lotte, а на английски monkfish. Нямаше връзка от уикипедията към статия на български, затова не разбрах как се казва. Латинското му име е Lophius litulon, за да съм максимално изчерпателен


На мен ми е жал да го ям като го гледам какво е яко

На мен тази ми диета е стара, просто в момента реших да се хвана за съвета да не пия мляко и затова взех само соя. Но излиза по-скъпо, и освен това е добре да се разнообразява храната. По принцип млечните продукти, с изключение на сиренето, ги купувам био. Това режава проблема с хормоните и антибиотиците, но остава въпросът че това са си наситени мазнини. Между другото не съм открил био прясно мляко без мазнини, но и някъде четох че витамините на млякото са в мазнините (има разни липоразтворими важни витамини вътре).

А твоите обяснения никога не са пространни, винаги дават желание да кажеш още

Схрусках няколко бадема и даже прекалих... имам вредния навик да изяждам много, когато купя нещо в голям пакет... добре че не взех онзи от едно кило, но беше бая скъп... и така май изядох половината (към 250 грама и то след вечеря). Затова гледам никога да не купувам сладко, че става лошо.

Мда, забелязах че Martyr е дал добри идеи, но и тях трябва да ги обмисля и да ги приложа на практика. Затова още не съм му отговорил. Между другото да кажа че в момента нямам фурна

На мен си ми е вкусно това меню, но като че ли му липсва нещо. Сигурен съм че по този начин не се набавят всички хранителни вещества в оптимално количество - витамини и т.н. И по някаква причина яденето на едно и също дълго време омръзва, което вероятно означа че организмът се насища на тези вещества и започва да има нужда от други.

Карат се различните хора по въпроса кое е по-вредно - повече протеин или повече въглехидрати. На практика моята диета набляга основно на протеин, което не знам дали е добре, според някои може да е вредно за бъбреците.

Колкото до вкусовете - свиква се. На практика точно тази риба ми е много по-вкусна задушена, отколкото пържена. Сосът става леко гъст, но не се желира, и е много вкусно точно така. Сьомгата обаче ми е много по-вкусна пържена, а пилето ако не го изпържа има вкус на дунапрен. Това като се има предвид че нямам фурна и тенджерата ми е малка, иначе си правя планове да изпълня някои от вашите съвети за приготвяне на пиле в близко бъдеще!

Относно готварските похвати, разчитам на теб твоите съвети никога не вредят. До момента съм открил че броколито върви добре с куркума, за разлика от карфиола, и че празът е много вкусен както и да го приготвиш. Това е според моите наблюдения откакто спрях да се храня предимно с плодове, бизквити, прясно мляко и пица, след като разбрах че е вредно.

Така че, сподели някои тънкости на готвенето, ако може, както и 1-2 неща за подправките (видях че Martyr препоръчва бахар. Само знам че е кръгло ама нищо повече). Ще ми се да знам кои други подправки имат полезно действие, освен куркумата, и от кои по колко да слагам. Аз на практика ползвам само куркума и сол. В България ползвах и червен пипер, ама тук е много скъп, трябва да потърся по-евтин.

Лошото на кулинарството е че е много зарибяващо и като се захванеш не ти остава време... да си вършиш основната работа!

Ще го разгледам блога Аз май вече го гледах, ама не подробно.



Тема Re: Ще ми препоръчате ли някаква здравословна хрананови [re: novpotr]  
Автор AGLER ()
Публикувано10.02.11 10:00



това в продължение на почти седмица два пъти дневно, плюс пет лимона изцедени наведнъж веднъж на 3 дни, както и по малко от бадемите (спрях да пия всеки ден сок от пет лимона, понеже ми обясняваха че можело да ми направи дупка в стомаха – не знам дали е вярно – и понеже четох че в едно кило броколи на практика има много повече витамин C, отколкото в пет лимона).

Аз не пия газирани и сладки напитки, както и готови сокове, не защото са нездравословни, а защото не ги обичам. От поне 20-25 години пия само вода с изцеден лимонт, горе долу 2 лимона на литър. И не ги пия на веднъж а през целият ден, изпивам поне 3 литра което си е 5-6 лимона дневно. Е, нямам дупка на стомаха, нямам гастрити, колити и каквито и да е други проблеми със стомаха.

От това, че пиеш на 3 дни 5 лимона файдата е краткотрайна, защото организма бързо изхвърля неусвоеният витамин С. За това и таблетите на този витамин се пият 3 пъти дневно.

По добре да пиеш всеки ден сока от 1-2 лимона отколкото 5 на куп на три дни.



И не се вманячавай толкова със здравословното хранене, защото прекалено здравословно хранене винаги води до ЗДРАВОСЛОВНИ ПРОБЛЕМИ.



Тема Re: Ще ми препоръчате ли някаква здравословна хрананови [re: novpotr]  
Автор Фиши (Емарципанена)
Публикувано10.02.11 11:01



Какво наричаш пържене на сьомга? Тя е достатъчно мазна и можеш само с леко посоляване и малко пипер(бял, черен, шарен) да я поръсиш и да я ''запечаташ" на нагрята плоча за по 5-7 минути от всяка страна в зависимост от големината на шайбите или филетата.

Ето един ориентир как изглеждат подправките:



Ако е толкова скъп червеният пипер при теб, да ти изпратим от тук 1-2 пакета




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.