Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:30 09.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Една позабравена зимна салата.  
Автор Дokи (понякога GP)
Публикувано24.01.11 16:23



Предлагам ви една рецепта,която поне аз не бях правил от мнооого отдавна:
4-5 моркова се измиват и обелват с картофобелачка,една черна ряпа се обелва.Настъргват се на едро ренде,добавя се магданоз,аз сложих и малко копър,сол,лимонов сок и зехтин(капвам и малко светло балсамико,някак си ми е по-вкусно).Единия път добавих и черни маслини с малко люта зелена чушка на ситно,а втория добавих 2-3с.л. майонеза и една обелена ябълка на кубчета.И двата варианта бяха много вкусни и приятни.Просто и елементарно,но смятам незаслужено забравено.

Безплатният секс развращава,платения-озлобява!



Тема Re: Една позабравена зимна салата.нови [re: Дokи]  
Автор MoPcKuМодератор (звяр)
Публикувано24.01.11 18:22



Салатите от ряпа и моркови или само ряпа са ми любимите есенно-зимни салатки. Също така добавям и малко червено цвекло там му се убива вкуса, но иначе не мога да го ям...задължително слагам магданоз, но не винаги. С майонеза не съм пробвал, но маслинките присъстват редовно на масата ни!
Благодаря за подсещането веднага влизам в зеленчуковия за да набавя нужните материали.





Тема Защо "позабравена" зимна салата?нови [re: Дokи]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано24.01.11 20:32



Купувам си веднъж седмично по кило две моркови и ряпи и си правя такава копаня през ден, редувам я с класическата (чушки, домати и китайско зеле/миниатюрна марулка). Мързелан съм та не ползвам ренде а пасатор, в който слагам и 2-3 скилидки чесън. Магданоз и копър не добавям в нея защото не ги усещам от "лютивите" ряпи (избирам по малките).

Ако не броите калориите опитай следващия път сос тхина/тахан вместо майонеза.

П.С. Морски, да питам плахо- цвеклото сурово ли до слагаш или варено/туршия?


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.



Тема Re: Защо "позабравена" зимна салата?нови [re: MitreШoпa]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано24.01.11 20:44



Бях сътресена, когато една колежка ми каза, че след като настърже ряпата я измива и изстисква - махало й се лютото и миризливото.......


Ние напоследък купуваме от японската бяла ряпа и си я режем на тънки търкалета с бяло балсамико и зехтин. Мммммм....



Тема Re: Защо "позабравена" зимна салата?нови [re: ket1234]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано24.01.11 20:55



Тази "японската" е една такава дълга, като тиква/краставица ама гладка и бяла?

За първи път я видях тук (в България) ама е РАЗКОШНА!!! Само един кусур има - много е чувствителна на студ и при минусови температури замръзва...Та зимата не винаги я има по пазарите.


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.



Тема Re: Защо "позабравена" зимна салата?нови [re: MitreШoпa]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано24.01.11 21:23



Тази японската ряпа белите ли я? Аз не съм купувала още от нея.



Тема Re: Защо "позабравена" зимна салата?нови [re: Гинec]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано24.01.11 21:43



Точно това е Митре японската ряпа. Купувала съм размразена вече замразена ряпа - вътрешността й става на кафеникави петна и е ужасна на вкус.
Върнах я на дамата, която ми я продаде и тя взе да ми обяснява, че ряпата си била такава - той госпожа, сорта й такъв!!!!

Гинес, бели се като всички други репи, само дето е по-мека на вкус и много хрупкава и с нежна консистенция - като алабаш, но от този белия /бледо зелен/ Не е толкова влакнеста като черната, червената и бялата кръгла ряпа.



Тема Re: Защо "позабравена" зимна салата?нови [re: ket1234]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано24.01.11 22:11



Има я в търговските вериги и се надявам да не е мръзнала. Ще пробвам.



Тема Re: Защо "позабравена" зимна салата?нови [re: Гинec]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано24.01.11 22:17



И аз купувам вече само и единствено от там - можеш да си ги избереш да не са омекнали и да се огъват като.....леле срам ме е какво си помислих.....





Тема Re: Защо "позабравена" зимна салата?нови [re: ket1234]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано24.01.11 22:19



И аз си го помислих.



Тема Re: Защо "позабравена" зимна салата?нови [re: MitreШoпa]  
Автор martyrМодератор (m3lk0r)
Публикувано24.01.11 22:55



Wassabi не е бяла и не е ужасна ряпа, ако нея имате пред вид

На вкус е между настърган хрян и счукан синап.

Върви с всичко, което ям

Не, не ме интересува, че знаеш!

Тема Re: Защо "позабравена" зимна салата?нови [re: martyr]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано24.01.11 23:43



Марти, Уасаби е най-лютото японско нещо, това е вид японски деликатесен воден хрян, който расте единствено в ручейна вода. Бедозелен на цвят и много по-фин като структура от нашия хрян.
Нашият хрян има много влакнеста структура, много подобна на структурата на джинджифила.
Може много да се спори кой от двата хряна е по-лют.
Според мене нашият е по-лют, но пък уасабито е със значително по-фин и деликатен аромат и лютивина.
При негурманско тестване силно си приличат, обаче...
Това, за което всички досега говорите е Дайкон - дългата и много сочна бяла китайска ряпа.
Аз също се втрещих, когато разбрах, че китайците традиционно, след настъргване на тази ряпа, я изстискват от сока и я промиват с вода, пак я изстискват и чак тогава я сервират, вече подправена с каквото ще я подправят.
Според мене, това е отчайващо кулинарно кощунство...
Но, според мене...
Свят широк, хора различни - вкусове, също...




Тема Re: Защо "позабравена" зимна салата?нови [re: martyr]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано25.01.11 10:14



Не съм я наричал ужасна тази ряпа, а РАЗКОШНА!!!

И не я беля а само я мия, изобщо избягвам да беля плодове и зеленчуциОсвен картофи с МНОГО дебела кожа, тези с по тънката ги мия и в тенджерата/фурната, чистя само "очите" и опашките...дръжките (???). Е, изхрусквал съм понякога някоя и друга песъчинка ама без видими последствия след това


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.



Тема Re: Защо "позабравена" зимна салата?нови [re: Sapiens]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано25.01.11 10:19



"...Аз също се втрещих, когато разбрах, че китайците традиционно, след настъргване на тази ряпа, я изстискват от сока и я промиват с вода, пак я изстискват и чак тогава я сервират, вече подправена с каквото ще я подправят.
Според мене, това е отчайващо кулинарно кощунство..."


И според мен е кощунство...Същото се отнася и до традиционното им пържене/запарване/варене на май почти всички зеленчуци, казват че в кухнята им нямало салати от пресни зарзавати..От друга страна имат си традиции хората, кой съм аз да критикувам над милиард хора народ.


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.



Тема Re: Защо "позабравена" зимна салата?нови [re: MitreШoпa]  
Автор MoPcKuМодератор (звяр)
Публикувано25.01.11 10:52



Сурово и то настъргано, но за да не люти ряпата винаги е изтисквам...





Тема Re: Защо "позабравена" зимна салата?нови [re: MitreШoпa]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано25.01.11 12:11



"Събратя" сме, аз също много рядко беля нещо...
Картофите от години не беля , а мия с груба четка.
Единственото, което със сигурност беля, това са краставиците, но не заради люспата, а заради концентрираните в нея вещества, с които се пръскат яко в парниците... летните краставици по-не ги беля.
Но много отдавна се каня (успешно съм научил твърде много хора, а аз все още се каня...) да беля и доматите, когато става въпрлос за салата.
Тук въпросът е много спорен - целулозата на доматената люспа е напълно несмилаема, но пък в нея се съдържа т.н. ЛИКОПЕН, който е едно от най-мощните антихолестеролови и антиканцерогенни вещества, та не ми се изхвърля тая благина на боклука...




Тема Re: Защо "позабравена" зимна салата?нови [re: MitreШoпa]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано25.01.11 12:20



За традиционното китайско "пържене" не си прав, но това е друга тема за разговор, в моите рецепти многократно съм обяснявал този процес - не е вреден, защото на ппрактика не се пържи, а се жарва в минимално количеуство, но много загрята мазнина, от типа на сусамово масло, което издържа на много висока температура. При това "жарване" само повърхностно се третират, и то за изключително кратко време зеленчуците.
На практика отвътре на 90% са сурови, само много леко омекват, а отвън не търпят вредни последствия, защото се "жарват" за десети от секундата многократно - технологията е: в полусферичния уок готвачът разбърква енергично сместа от зеленчуци (в случая говорим за зеленчуци, но се отнася и за други продукти), като ги премества от много силно нагрятото дъно, към почти незагрятата периферия, където светкавично се охлаждат.
Грешиш, като си мислиш, че тази технология е "пържене" в нашия и отрицателен смисъл...




Тема Re: Защо "позабравена" зимна салата?нови [re: MoPcKu]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано25.01.11 12:22



А когато целта е да люти?
Нали знаеш, че черната ряпа е и едно много мощн лекарво за белодробни заболявания...




Тема Re: Една позабравена зимна салата.нови [re: Дokи]  
Автор PipilotaV. ( онази)
Публикувано25.01.11 13:00



Чудесни са салатите с ряпа, моркови, цвекло и тем подобни. Само че аз предпочитам киселото мляко, вместо майонезата

. И изобщо, много са салатите, на които с удоволствие моге да тресна едно кисело мляко отгоре за допълнителна свежест.




Тема Re: Защо "позабравена" зимна салата?нови [re: MoPcKu]  
Автор PipilotaV. ( онази)
Публикувано25.01.11 13:06



ДАже и да люти, което аз предпочитам например, малко кисело мляко в салатата омекотява вкуса. Или майонеза, какъвто е варианта на Доки.




Редактирано от PipilotaV. на 25.01.11 13:06.



Тема Re: Защо "позабравена" зимна салата?нови [re: Sapiens]  
Автор MoPcKuМодератор (звяр)
Публикувано25.01.11 13:40



Е ако си е ям само аз салатката даже и не я изтисквам, но половинката не яде въобще лютиво и се налага...
Аз съм слагал и допълнително зелена чушка за да ми люти все пак тая салатка с колко ракийка заминава...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.