Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:51 24.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Сърми със субституциянови [re: Kиpo]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано13.12.10 20:35



Въпросът е какво разбираш под "сарми"...
Но, като имам предвид, че ищахът ти е дошъл по коледно време, само мога да предполагам, че става въпрос за сарми със зелев лист.
Бих ти предложил следната рецепта:

"Администраторски" коледни сарми с боб

300 г. полусварен дребен боб
2 нарязани печени червени чушки
1 ч.л. червен пипер
100 г. пушен бекон на малки кубчета,
1/4 ч.л. черен пипер
1/2 ч.л. сол
1 зърно бахар, счукано
2 кисели краставички на ситни кубчета
1/2 ч.л. ситнострита чубрица
1/2 ч.л. ситнострит джоджен
1 ч.л. олио
1 с.л. нарязани домати от консерва


Цялото това удоволствие по най-брутален и тривиален начин се завива в зелеви листа на които им е изрязана (изтесана) средната твърда жилка.
Варят се класически - подредени в тенджерка, най-отгоре резенчета от обелен лимон, захлупена чиния, вода колкото лекичко да се покаже от ръбчето на чинийката, 1 с.л. олио.
Време за варене - 20 мин. от момента на завирането, на среден огън.
Количество е за малка тенджерка, ако ти харесва идеята, можеш да си удвоиш или утроиш всичко...
Рецептата не е публикувана още никъде и ти е коледен подарък.
Сега, ако някое недоносче или некадърно дебилче заяви, че ти се подмазвам, ще стане вече страшно...


Редактирано от Sapiens на 13.12.10 20:37.



Тема Re: цнови [re: Kиpo]  
Автор veceлyшka ()
Публикувано13.12.10 20:36



Че като те влече пък, що да не направиш

Бобът да е достатъчно сварен, представям си ги пикантни с лют червен пипер, с мазничко парче месо във всяка сърма... Само не знам какво би отивало като подправки и аромати.
Но като се разреже сърмата, бобът няма да стои компактно, какво би могло да се сложи за спойка?
Заинтригува ме. Сподели какво си направил.



Тема не е никакъв проблем, че се разпадатнови [re: veceлyшka]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано13.12.10 21:36



Най-хубавите сърми, които съм ял някога, тези на бабите ми, лека им пръст, са точно такива: като разтвориш зелето, вътрешното им съдържаемо се разпадаше в тях в чинията.

Днес Бог дава много чудеса и прави смешна науката, за да прибере СВОИТЕ при Себе си


Тема странично уточнение:нови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано13.12.10 22:00



И занапред смятам да продължавам да пиша сърмите "сърми", защото не виждам логика в това да е "сарма", а в същото време "фъстък", а не "фастък". На мен "фъстък" ми звучи точно по същия начин по-благозвучно, отколкото 'фастък", както "сърма", "сърмички" или "сърничка", ако щете.
Или не "въглероден двуокис", а "диоксид" защото някакъв академичен малоумник е РЕШИЛ така, а не е плод на някакво принципно правило. Точка.
А че Хасан, Йордан или софийския квартален алкохолик ме мислят за неграмотен, малоумен или Сатана, не ме касае по никой начин. Сори за офтопика.

Днес Бог дава много чудеса и прави смешна науката, за да прибере СВОИТЕ при Себе си

Редактирано от Kиpo на 13.12.10 22:01.



Тема Re: цнови [re: Kиpo]  
Автор princess_crocodile (непознат )
Публикувано14.12.10 01:17



И кюфтетата, и кюфтетата :)



Тема Re: не, не мога да с енахраня с постни изгъзици.нови [re: Kиpo]  
Автор princess_crocodile (непознат )
Публикувано14.12.10 01:20



Бидейки вегетарианец от година, все пак мога да се похваля, че преди това живях екстремно: пробвала съм да готвя и сърми с парчета свинско, вместо кайма, а има и една рецепта за свински месца (тлъстички) в зелев лист, мога да кажа, че доста ги бива.

Редактирано от princess_crocodile на 14.12.10 01:21.



Тема Re: не, не мога да с енахраня с постни изгъзици.нови [re: princess_crocodile]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано14.12.10 01:39



Маймуната е станала човекр едва след като е започнала да се храни с месо, дано обратното да не е вярно...






Тема Re: цнови [re: princess_crocodile]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано14.12.10 09:22





Днес Бог дава много чудеса и прави смешна науката, за да прибере СВОИТЕ при Себе си

Тема Просто е... [re: Kиpo]  
Автор gogobravo (Професионалистъ)
Публикувано14.12.10 12:15



Много странно, че никой не ти е дал рецепта до сега, за това толкова вкусно и така традиционно за бъдни вечер ястие.

. Но...Никой не е съвършен, а аз, както казваше стария кардинал във Кръстникът 3, винаги имам време за спасение на души.
Ще ти предоставя 2 варианта единия е безусловен, а другия е де факто същия но с едни малки условия. Няма да ти давам количества, защото аз съм тракиец и при мен си важи тракийската максима, ако не е останало значи не е стигнало

Сърми с боб
Вариант 1:
1. Листа от кисело зеле (на брой колкото сърми ще правиш)
2. Боб зрял бял (количество колкото прецениш че ще поемат листата)
3. Лук 1 глава с диаметър ~8см.
4. Морков, 1-2бр макс.
5. Малко домати от консерва...аз лично слагам по 2-3 супени лъжици или половин бебешко бурканче
6. Олио или зехтин
7. Червен пипер, допуска се и лют
8. Джоджен
9. Чубрица
Готвене:
1. Вариш боба. Тука има една тънкост. А именно, да успееш да го свариш така че да "тропа", както му казвате във вашия край. Е, и добре да го свариш няма да е провал. Вече със или без изхвърляне на води е въпрос на личен избор.
2. хубаво го отцеждаш от водата дето е врял и я изхвърляш.
3. слагаш голям дълбок тиган и почваш, олиото, лука, доматите (след като се позапържи лука) и бъркаш докато почти изври водата от доматите.
4. слагаш боба вътре и пак бъркаш. Ако е изсъхнал добре мисля че около 4-5 мин пържене ще му стигнат. (В твоя край правят боба по любимия ми начин...би трябвало да знаеш кога е изпържен )
5. червен пипер, джоджен на цвят, чубрицата по внимателно.
Изтегляш от котлона и почваш да навиваш сърмите
подреждаш ги в тавата и тука идва най ценното, сипваш от зелевия сок.да ги покрие. и печеш на 150-170°С около час минимум, час и половина, абе докато поизври сока.

Вариант 2 (за по напреднали):
Същият е като вариант едно със следните разлики:
1. Боба се вари добре във зелевия сок. За целта ни трябва "мазен" ситен боб.
2. Зелевия сок трябва да не е много солен и не много кисел! За целта киселото зеле трябва да е направено съгласно всички изисквания за употреба и на зелевия сок, а именно, с ябълка, с червено цвекло, с хрян. Не знам твоето как си го направил!.

Сега..., не съм се замислял върху твърдението ти "Там е работата, че при мен сърмите и бобът сами по себе си са богохулство: те предефинират границите на съвършенството, отричайки самата Координатна Система на възприятията", но...определено има някакво изкривяване на пространствено-времевия континуум след употреба, особено ако му добавиш лют пипрец....така че, може и да си прав донякъде защото топло товя ястие си се яде като ястие...с хляб , а студено е страхотно мезе за поне 3 вида гроздови ракии.

Редактирано от gogobravo на 14.12.10 12:18.



Тема Re: не е никакъв проблем, че се разпадат [re: Kиpo]  
Автор MoPcKuМодератор (звяр)
Публикувано14.12.10 21:12



че на мен винаги ми се разпада, но интересното е, че съм ял на гости и се е получавало като кюфте вътрешноста...затуй винаги слагай олио в сместа...
И сместа винаги ми е прясно объркана никакво пържене...

междудругото Кире боб в сърми и месо си е като боб с зеле и месо...я си ги направи с булгур мен, така ме кефят и с някоя друга стафида и кълцано месце...



Редактирано от MoPcKu на 14.12.10 21:22.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.