Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:16 01.07.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Зелени домати туршия - помогнете  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано13.10.10 19:27



Видях зелени домати на пазара и ми се прияде туршия домати/кисели домати. Към час се ровя но не намирам рецепта за БЪРЗА туршия от зелени домати. Всички рецепти които намерих са за зимнина, пък не ми се зимува в София.

Та ако някой знае проста рецепта за такава туршия, която да стане за седмица две (при към 12-15 градуса на балкона през деня) - моля да помогне.


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.



Тема Re: Зелени домати туршия - помогнетенови [re: MitreШoпa]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано13.10.10 20:29



Чаках да се появиш...


Най-напред обещаното - .
След това - бърза туршия от зелени домати.
Трудно можеш да накараш нормалната ферментация да се ускори драстично, но малко - може.
Купуваш си зелени доматчета от пазара, надупчваш ги с нещо, примерно вилица, поставяш ги в подходящ съд.
Защо "подходящ", ще разбереш след малко.
Значи, слагаш ги в съда, заливаш ги с вода, за да видиш колко течност ще ти трябва.
Съставът на заливката е абсолютно секретен, но аз ще ти го съобщя "под секрет" :
на 1 л. вода добавяш 400 мл.оцет, 160 г. захар, 25 г. сол.
Изсипваш съставките в тенджера, оставяш да заври и изсипваш врялата заливка върху доматите.
Сега можеш да разбереш защо ти е "подходящ" съд.
След 24 ч. можеш да си консумираш доматчетата.
Понеже заливката е напълно универсална, по този начин можеш да си правиш туршия от абсолютно всякакъв зеленчук, намиращ се на пазара или от произволна смес от зеленчуци.




Тема Re: Зелени домати туршия - помогнетенови [re: Sapiens]  
Автор bobiO8 (член)
Публикувано13.10.10 20:39



Митре, първо да онагледя това което казва Сапи за надупчването



После една рецерта.Мисля ,че може да станат за две седмици готови щом са на по-топло място. На хладно стават за месец-месец и 10 дни.

Зелени домати по градинарски
Продукти за 3 л. буркан
зелени домати , 250мл. оцет 6 градуса, 60гр- сол, 60гр. захар, 2 връзки копър, 1 връзка магданоз, 5 гр. чер пипер, 5-6 зърна бахар, вода.
Зелените домати се измиват хубаво, надупчват се с игла и се нареждат в буркана. Между тях се нарежда копър,магданоз,чер пипер и бахар. Оцетът, солта и захарта се възваряват и след като изстине сместа се налива в буркана. Долива се с вода.Затваря се с капачка и се съхранява на хладно.
* В зависимост от големината на зелените домати, които използуваме за един буркан стигат между 2.2 и 2.5кг.

Да станеш човек е изкуство.

Тема Re: Зелени домати туршия - помогнетенови [re: MitreШoпa]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано15.10.10 08:35



Заливаш ги с разтвор на 1 л вода / 50 г сол и това е целия масраф за киселите зелени доматчета. Слагат се и вишневи листа за по-дълго запазване, ама ти гледам - няма да ги бавиш. За кисели краставички - на 1 л вода/40 г сол





Тема Уточнителни въпроси преди експериментанови [re: Sapiens]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано15.10.10 09:21



Боби08 съветва да заливам с охладения воден разтвор а ти с врящия. Да хвърлям ези/тура или да изчакам повече мнения и да реша според мнозинството?

Вие двамата споменавате оцет и захар, а Форти - само сол, без да споменава температурата на водата? 'А сега де?!?



Според теб туршията е готова след 24 часа, според другите - 2 седмици. Врящата вода ли ускорява процеса?

Ако бяхте всички в София щях да направя 3 буркана и после да ви поканя на дегустациите. Мойта ракия ще е купешка та който има домашна да я влачи, ще си получи амбалажа обратно, измит!

Дефинирайте "топло/студено място за държане на туршията" моля. На балкона е към 12-15 градуса през деня и към 4-5 през нощта, в банята/кухнята - към 15 цялото време.

П.С. Още един въпрос, към софиянците, за да си спестя време по пазаруването: Къде мога да намеря (ако ги има де) 2-3 литрови буркани от пластмаса? Те стават ли за 2-3 употреби или е задължително стъклени буркани? По нашенско ползвам пластмасови (и на слънце) вече втора година, малко пожълтяха но киселото зеле е перфектно. Пиперките...тако-вако

П.С. Сапиенс, мерси за линка. Дължиш ми дринка който го разлях като прихнах от смях н вицовете от началната страница. Да си подготвен душевно за следващата ни среща.


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.

Редактирано от MitreШoпa на 15.10.10 09:24.



Тема Re: Уточнителни въпроси преди експериментанови [re: MitreШoпa]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано15.10.10 10:05



Тяхната саламура е гореща от варенето, бре:)
А моите доматчета ги заливаш като киселото зеле - вода от чешмата (не й меря температурата) с разтворена в нея сол.
Сигурно има и малки 3 л бидончета на пазара или на някоя борса за пластмасови съдове , а може да питаш и на пазара, където продават маслини. Те ги получават в различни размери бидончета и може и да ти продадат малко амбалаж...в супермаркетите също ако питаш продавачката на уше за излишен амбалаж


Ако са само за местна консумация и няма да ги возиш нанякъде , няма какво да се халосваш толкова с пластмасови буркани. Ако нямаш кофа с капак - 1 туба мин.вода 5 литрова от квадратните, изрязваш отвора, пълниш доматчетата, заливаш с разтвора, покриваш отвора с парче найлон и го увързваш с нещо каквото имаш под ръка (връзка някаква, ластик, сиджимка и пр.:):) Като каца , не е необходимо да е херметик.

По-добре да си седят вътре на 15-те градуса и без това сега в София няма слънце. През 2-3 дни поразклащай съда да не се утаява солта.

Май имам 2 малки бидончета от маслини и мога да ти услужа назаем:):). Ако не те мързи да идваш да ги взимаш - казвай да ги търся

Редактирано от forti на 15.10.10 10:09.



Тема Re: Уточнителни въпроси преди експериментанови [re: MitreШoпa]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано15.10.10 11:50



Aз гледах вчера една рецепта за зелени домати и там пишеше, соса с подправките се загрява до 75 градуса, без да се варят.


by himbeer

Тема Re: Зелени домати туршия - помогнетенови [re: forti]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано15.10.10 14:14



Относно бидончетата - в кварталния магазин продават по 1 лев пластмасовите кутии от маслини и сирене - около 5 литрови са. Потърси си някъде в кварталната бакалия.

Относно доматите - 4 kg зелени домати нарязани на търкалета около 0,5 см /ако искаш и като за салата/ се посипват с 1 чаена чаша сол, 1 чаена чаша захар.
Престояват около час - два, изхвърляш течността, която се е отделила и добавяш 5-6 главички чесън, 6 връзки копър нарязани както ти харесва, добавяш 300 ml оцет (6%) и 500 ml олио, което е загрято до пушене /лично аз слагам по-малко - около 200 мл, защото не ме кефи да са ми мазнички/



Можеш да консумираш веднага, а остатъка се стерилизира за 5 мин. в буркани.
Или просто си правиш 1 кг. домати и другата седмица - отначало или докато има зелени домати на пазара.



Тема Re: Зелени домати туршия - помогнетенови [re: MitreШoпa]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано15.10.10 21:09



Лани не питаше ли - ей ти я пак!





Тема Re: Уточнителни въпроси преди експериментанови [re: MitreШoпa]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано15.10.10 23:57




Имаш си го дринка, но линкът 100% си заслужава разсипването...

Колкото до това, защо не пробваши моята технология и технологията на Боби и на практика ще разбереш разликата.




Тема Зелени домати туршия - помогнетенови [re: forti]  
Автор Melany99 ()
Публикувано21.10.10 23:00



А, за зеле колко сол?



Тема Re: За зеле (и чушки...пиперки)нови [re: Melany99]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано24.10.10 15:57



На всеки 750 мл обем на буркана 1 супена лъжица (с връхче за зелето, почти равна за чушките) сол. Първия път не знаеш колко точно вода ще ти трябва за да напълниш бурката след като зелето/чушките вече са вътре та разтопи солта в по малко вода а после доливай чешмяна и накрая го разклати/обърни 2-3 пъти буркана. Ама да е затворен де!



След това добавяй САМО вода в течение на времето да компенсираш тази която се попива (предимно при зелето) и опитвай по малко. Взима 3-4-5 дена (по нашенско) според околната температура по вашенско.

П.С. Сапи, днес направих туршията според твойта 24' часова рецепта. На 2 литров буркан пълен със сравнително малки (колкото яйце) домати му трябваше къл литер течност. Нагласих количествата оцет, захар и сол съответно. Предполагам че 25 гр захар/сол са към една супена лъжица с малко връхче. Ако греша моля някой да ме коригира, нямам везни в къщи. Нарязах 2 домата на полвинки, хем щото бяха леко дефектни, хем да видя как е с нарязани домати.

Ще държа буркана в кухнята, там е към 15 гр. Целзиус, и утре вечер ще докладвам резултата. Ако стане - правя същото и в 5 литров буркан. Само дай акъл дали е ОК да го държа на балкона (10-12 гр. Целзиус) след първите 24 часа/след като стане туршията. Или трябва да е в хладилника за да не се размекнат доматите.

Рецептата на Боби8 ще я пробвам след като опитам твойта.


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.



Тема Re: За зеле (и чушки...пиперки)нови [re: MitreШoпa]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано24.10.10 20:53



Митре, една кутийка от фотографска лента, пълно до горе и изравнето е точно 50 г.
С такова количество можеш да осолиш между 1 и 2 кг. прясно зеле.
Значи, минимумът е 25 г/л., а максимумът е 50 г/л.,варираш по вкус между тези две количества.




Тема САПИ!!!нови [re: Sapiens]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано25.10.10 01:27



След 5-6 г' келнеруване в България като ученик/студент мога да отлея 50 мл' течности с +/- 5% неточност. ПРОВЕРЕНО!!!

Виж, колко грама е една супена ( към 50 различни лъжици по размер, нема стандартизация в бранжа) лъжица...мога само да гадая и/или питам.

Както и да е, пиячката вече е в хладилника, утре дегустирам доматчетата!


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.



Тема Re: САПИ!!!нови [re: MitreШoпa]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано25.10.10 02:36



Не пречи и да се сетиш да благодариш на този, който ти е помогнал.
Че това отдавна е рядкост в този клуб...




Тема Митре,биологията не мой са ускорява гьотири!нови [re: MitreШoпa]  
Автор XlNG (късмет)
Публикувано25.10.10 11:51



Ако искаш ферментирали кисели домати, трябва да чакаш, брат. Всичко друго е мариноване.

Има няколко основни правила.
Трябва да внимаваш да няма въздух в съда и доматите да са покрити с течност, за да не се развият гнилостни процеси. Оптималната температура е около 20-25° (за бърза ферментация).

Ферментацията има три фази:

1. Фаза (първите три дни). Развиват се дрожди и оцетнокисели бактерии (има си ги в субстрата), които метаболизират разтворения кислород и произвеждат етанол, киселини и естери.

2. Фаза (още три дни). Развиват се млечно-кисели бактерии. Те произвеждат млечна киселина, оцетна киселина, манитол и въглероден двуокис. pH-то намалява, демек, чорбата става кисела. Етанолът естерифицира киселините и е важен за вкуса. Колкото по-ниско е pH-то, толкова по-силно се потиска растежа на нежелани чужди организми като клостридии. Млечнокиселите бактерии произвеждат млечна киселина, докато концентрацията и се увеличи до 2%. След това други млечнокисели бактерии инхибират техния растеж.

3. Фаза (киселинност 1-2%, 3-6 седмици). Други млечнокисели бактерии, които издържат на повишена киселинност (напр. Бацилус Берис), продължават ферментацията, Те разграждат пентозите (арабиноза, ксилоза). Продължителността при стайна температура (20°C) е 3-4 седмици и 5-6 седмици при избена температура.

Извод: ако искаш истински кисели домати, трябва да чакаш поне 4-5 седмици.

Да ти е сладко и да ме поканиш на истинска, научна туршия!

Редактирано от XlNG на 25.10.10 16:30.



Тема Re: За зеле (и чушки...пиперки)нови [re: Sapiens]  
Автор Фиши (Емарципанена)
Публикувано25.10.10 12:16



Сапи, Сапи,
къде ще търсим сефа кутийки от фотографски летни в ерата на цифровите фооапарати

Но ако някой я закъса, да си призная, че пазя ленти в кутийки с бебешки снимки на децата и ще дам
Има ли някой да няма да везна у дома?



Тема Re: За зеле (и чушки...пиперки)нови [re: Фиши]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано25.10.10 17:50



Мммм, не си права, много е кууул да снимаш с лентов фотоапарат, примерно мнооого стара Смяна, найш кви номера стават?!? И хладилникът е пълен с ленти, щото там най-добре се съхранявали

А освен това и лентов Канон имаме, дам



Тема Re: Зелени домати туршия - помогнетенови [re: Melany99]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано25.10.10 20:59



За зеле - 200 г сол на 10 л вода, но се слага и лимон , виж как го правя в темата на мила "как да си направя..." за зелеви листа беше питанката





Тема Re: За зеле (и чушки...пиперки)нови [re: Фиши]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано25.10.10 21:30



Фиши, в което и да е фотоателие да отидеш, ще те затрупат с такива кутийки, ако ти се свидят твоите, собствени...
А давам такива нетрадиционни мерки, защото младежът е в България временно (и слава богу, не му желая злото...) и е на походни условия, пък "душа мъжка, юнашка" иска всякакви туржийки към висококалоричните концентратни напитки, които потреблява ежевечерно и околообедно.
Пардон, околообедно потреблява газирани напитки с високо съдържание на хмел и специфичен чаенокафяв цвят...




Тема Re: За зеле (и чушки...пиперки)нови [re: Sapiens]  
Автор Фиши (Емарципанена)
Публикувано25.10.10 21:44



Мани, мани, Чавчето ме стрази с това кое е куул и кое не е





Тема Re: За зеле (и чушки...пиперки)нови [re: chavdar4e]  
Автор Фиши (Емарципанена)
Публикувано25.10.10 21:52



Леле, а аз съм си пенсионирала Олимпуса Ще взена да го върна в строя



Тема Re: За зеле (и чушки...пиперки)нови [re: Фиши]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано25.10.10 22:15



Като ти разкажа за ломографията, за това как една стая може да се превърне във фотоапарат, както и една кутийка от напитка.. ехееееее.. тогава ще се стреснеш


Пък вий ми говорете за зеле, аз си имам няколко вида страхотни гръчки маслинки и не преглъщам много страшно



Тема Re: За зеле (и чушки...пиперки)нови [re: chavdar4e]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано25.10.10 22:28



И лентови Кодаци имаме 2 броя с издърпващ се обектив тип хармоника...по-новият модел от 1939 г. е джобен формат и още си работи:) По-старият е голям, на статив, ама не помня да сме го пробвали дали още работи





Тема Re: За зеле (и чушки...пиперки)нови [re: forti]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано25.10.10 23:04



Тиху, ся, тиху, ох, добре, че кулл-мен-манякът, бъдещ страаашен профи, не чете тук, че ще трябваше да ти искам цена



Альоооу, кажете за доматИту, бре

П.П. Бъзикам се аз, ама дЯтето го бива, и чете много сериозно, на няколко езика, а още няма 17 г., и пробва всичко, квото прочете, и се справя страхотно, да ми е жив и здрав.. Вече има план-график до 22-та си годишнина кво ще е направил, мдам...
Извинявам се, че оффнах, ма то тука нали и лаф трябва да става



Тема Re: За зеле (и чушки...пиперки)нови [re: chavdar4e]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано25.10.10 23:16



Да ти е живо и здраво детенце и само радост да ти носи, а за доматИтУ, корнишона и зелето се изказах вече , к`вот можах - дадох





Тема Re: За зеле (и чушки...пиперки)нови [re: chavdar4e]  
Автор Фиши (Емарципанена)
Публикувано25.10.10 23:42



Е, не мога да не му се възхитя! Да разказваш как се движи по план тоз момък, умен и талантлив!Ще ми е драго да го следим!Ай, наздраве с една мастика за тез маслинки. И за да съм в темата- варя рачел.Обнадеждена съм, че ще стане страхотно





Тема Re: За зеле (и чушки...пиперки)нови [re: Фиши]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано26.10.10 00:04



Щом Чавчето казва, можеш да й вярваш.




Тема За напитките и туршията:нови [re: Sapiens]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано26.10.10 16:48



"...младежът е в България временно (и слава богу, не му желая злото...) и е на походни условия, пък "душа мъжка, юнашка" иска всякакви туржийки към висококалоричните концентратни напитки, които потреблява ежевечерно и околообедно.
Пардон, околообедно потреблява газирани напитки с високо съдържание на хмел и специфичен чаенокафяв цвят..."


А разваления гроздов сок къде го забрави, АМ?!?

За туршията: НЕ СТАНА! И след 48 часа, само 2те разрязани на пол'винка домати киселеят, слабичко, другите- ЙОК! Ама усещам захарта де.

Както и да е, те са си в 2литровия буркан, ще ги опитвам веднъж на ден по 1/4 доматче. Сега правя остатъка домати по рецептата на Боби8, ама с малко повече сол. Като мярката е 25 гр=1 супена лъжица. Щом за зеле става трябва и за домати да стане. Кофтито май е че кухнята ми не е топла, над 15-6 гр Целзиус. 'Ми не готвя ежедневно, аде де....


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.



Тема Re: За напитките и туршията:нови [re: MitreШoпa]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано26.10.10 17:35



Ами как ще стане, като не си изсипал ВРЯЛА сламурата върху доматите, както съм ти писал!
Не си ти единственият "презастраховчик", който модифицира моя рецепта (и не само тази...), а после реве с крокодилски сълзи, че нещо не станало както съм писал...
Млечнокиселата ферментация си става естествено за времето, което дядо ти Господ й е отредил, това ти го казаха един куп хора, пък и ти си го знаеш.
Като искаш да стане туршия за 24 часа, трябва да си готов, че ще стане подобие, което може да се ползва за мезе, има прекрасен вкус, вид и консистенция, но в никакъв случай не може да бъде преминала естествената млечнокисела ферментация...
Сега единственото, което можеш да направиш, за да спасиш положението е, да извадиш доматчетата, да ги нарежеш на половинки или четвъртинки, за да им увеличиш повърхността и да ги залееш пак със същата саламура. Вече е късно да я вариш отново и да я слагаш, ферментацията е започнала и само ще я прекратиш.

Редактирано от Sapiens на 26.10.10 17:50.



Тема Re: За напитките и туршията:нови [re: Sapiens]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано26.10.10 18:11



"Ами как ще стане, като не си изсипал ВРЯЛА сламурата върху доматите, както съм ти писал! ..."

Баш вряла я изсипах саламурата! Единственото в което съм сгрешил, може би, са количествата сол и захар - нямам везни, попитах дали 25 гр. сол/захар е равностойно на супена лъжица с малко връхче. Както и да е, ще разрежа завчерашните домати на пол'винки (и четвъртинки) и ке ги ручам мариновани, а не туршиено' кисели, к'о толкоз

Га' че ли цял живот само кисели домати съм ручал, не е болка за умиргане!

П.С. Сапи, саламурата беше вряла!!! Сега се уверих отново, като разряхад доматите: Пластмасовия буркан беше леко деформиран от врялата саламура. За разлика от другия буркан в който сложих почти изстиналата саламура по рецептата на Боби8. Както и да е де, длъжен си ми обезщетение за емоционалните страдания свързани с допълнителното изчакване да стане туршията. Това допълнително за разлятия дринк. Този уикенд май ще си събирам борчовете, бъди готов!


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.

Редактирано от MitreШoпa на 26.10.10 18:26.



Тема Re: За напитките и туршията:нови [re: MitreШoпa]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано26.10.10 23:06



Ми... Не знам... Винаги е ставала, а от солта и захарта не ми се вярва да е...
Освен да не си ги надупчил сериозно, като младоженец в първата брачна нощ, друго не виждам...




Тема Мерси!нови [re: forti]  
Автор Melany99 ()
Публикувано27.10.10 01:34



Ще ходя да разреждам, че от някаква стара тема прочетох нещо за 40-50 гр сол на литър вода.

Май не трябва да е много солено, за да втаса по-лесно.

Дано не се провали експеримента!





Тема Правила съм киселинови [re: MitreШoпa]  
Автор Melany99 ()
Публикувано27.10.10 01:42



доматчета в буркан само със сол, затворен с капачка и вода, покриваща доматите.

В апартамент на температура окоо 20 градуса, като се разклаща буркана всеки ден, без да се отваря капачката - станаха за една седмица.

Ако това ти помага, предполагам, че солта е била като за кисело зеле, или малко по-малко...



Тема Re: За дупченетонови [re: Sapiens]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано27.10.10 10:01



"...Освен да не си ги надупчил сериозно..."

'Ми да не съм на запас та да си нося игли с които да дупча доматите

Надупчих ги (4-5 пъти) с много остър нож от "пържолените" прибори. Мого, малко...ТОЛКОЗ!

Нейсе, пуснаха парното та температурата в кухнята скокна до към 18 гр Целзиус. Това би трябвало да ускори и твойто мариноване, и "киселеенето" от рецептата на Боби8. Неговия буркан до държа до парното, и ще го разклащам 2 пъти дневно.

Снощи ми донесоха към 2 л' буркан с "царска туршия" та за сега имам с к'во да замЕзвам. Докато станат доматите де.


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.



Тема Re: МерсиМ и аз!нови [re: Melany99]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано27.10.10 10:04



Ако ми преведеш "40-50" грама сол на супени лъжици.

Щото съм сиромах и нямам везни.


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.



Тема Re: МерсиМ и аз!нови [re: MitreШoпa]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано27.10.10 14:01



1 среднонормална с.л. = 15 г. сол




Тема Re: За дупченетонови [re: MitreШoпa]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано27.10.10 18:19



Е, игли като нямаш - вилици имаш и Сапи беше писал да се дупчат с вилица= малки, то дълбоки дупчици


Сега сериозно - миналата година ми се прецака туршията от оцета. Нямаше в нашия магазин "Кулинар", домързя ме да търся в други магазини и взех какъвто оцет имаше (Плевенско производство беше). Затова тази година прилежно изприпках до оцета "Кулинар" 6 градусов и но проблем:)
Така или иначе при тези рецепти с марината - доматчетата ще ти станат на вкус като маринованите корнишони в буркани, а не като киселите като от каца - те стават само със сол



Тема Re: Мерси!нови [re: Melany99]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано27.10.10 18:25



Разреди я само, ако си сложила и лимоните. Не знам дали четеш мои стари писания, но помня, че тогава Сапи май направи забележка, че малко била солта и ме подпали да добавям сол та тази година ми стана бая пресолено зелето и трябваше после да го изкисвам преди употреба...да ми дойде акълЯ.
Ако има лимони с 20-те гр сол става перфектно на вкус .



Тема Re: За дупченетонови [re: forti]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано27.10.10 18:31



Нарушени точки 1, 4 и 5 от правилата на форума.

Редактирано от martyr на 27.10.10 23:12.



Тема Re: За напитките и туршията:нови [re: MitreШoпa]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано27.10.10 18:33



Този уикенд май ще си събирам борчовете, бъди готов!
Хе-хе-хе, плашиш куче със салам...




Тема Re: Мерси!нови [re: forti]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано27.10.10 18:44



И дойде ли ти акълЯ? Питам само...
Щото моят още не е и все още чакам...
Между другото, хиляда пъти съм писал, че толерансът на солта е между 25 г/л и 50 г/л, зависи много и от самото зеле - има много сладникаво, има и по-неутрално.
Но най-много зависи от това колко трайно искаш да бъде - естествено, ако искаш зелето ти да бъде много приятно солено, сокът да е върхът, но да ти се развали преди Коледа, слагаш между 25 и 35 г/л. Над тези стойности, та чак до 50 г/л, солта пази зелето като мощен консервант.
Трябва да бъдеш готова да приемеш факта - или много приятно и бързоразвалящо се зеле, или доста солено, но много трайно.
В крайна сметка, когато готвиш месо с кисело зеле, достатъчно е преди нарязването да го изкиснеш за половин час и това ще ти даде нормалното осоляване на яденето.
"20-те грама сол на литър", независимо от лимони допълнително, са твърде малко, за да пазят зелето, бъди сигурна в това.




Тема Re: За дупченетонови [re: Sapiens]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано27.10.10 19:04



Форти е от стар род и знае по-добре от теб истинските рецепти.



Редактирано от Гинec на 27.10.10 19:06.



Тема Re: За дупченетонови [re: Гинec]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано27.10.10 20:29



Като най-информираната относно личния живот на всеки от нашия и много други клубове, естествено е да знаеш от какъв род е Forti...




Тема Re: За дупченетонови [re: Sapiens]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано27.10.10 20:39



Ами попитай я. Не знам имената на дедите и, но се засичаме тук в клубовете и винаги рецептите и са изпипани. Същите като бабините ми. Ти можеш ли да измислиш туршия различна от старите рецепти. Виж какво стана с туршията на Митре.

А с Форти сме се запознавали на клубен купон и си личи, че е дама. Не посмявай да я обиждаш.



Тема Re: За дупченетонови [re: Гинec]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано27.10.10 21:51



Я пОспрете да се препирате в теми където моля за помощ. можете ли?

'Ми да

Неук съм, смотан съм, сираче от мама и тате, без българска съпруга (факирка в угаждане на чревоугодничество) до мен. Достатъчно нахален/безочлив да питам елементарни въпроси в клуб на факири...Милост молим, дами и господа, кротнете


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.



Тема Re: За дупченетонови [re: MitreШoпa]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано27.10.10 22:03



Добре, Митре. Заради теб спирам.





Тема Re: Мерси!нови [re: forti]  
Автор Melany99 ()
Публикувано28.10.10 01:36



Мерси!

Не знам колко е солта всъщност, мерих с чаени чаши - някъде прочетох, че една чаена чаша е 100 гр сол.

Разредих с малко вода, на вкус е добре. Ще видим резултата. Тъй като нямам студено помещение съм сложила 3-4 зелки само, след това ще слагам пак, та имам време за поправка!



Тема Re: Мерси!нови [re: Sapiens]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано28.10.10 15:18



За друго не знам, но за зелето ми дойде акълЯ и си го правя с 20-те г сол+лимоните и си имам най-вкусното зеле от компанията, което със сигурност трае до към март...дотогава го изяждаме и по тази причина нямам експириънс дали може и още да изтрае без да е затворено в буркани:)



Тема Re: За дупченетонови [re: Гинec]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано28.10.10 15:49



Хах, Гинес ..и аз помня Коледния клубен купон и още си пазя снимките от него:) Едното разклонение от рода ми почва от Габрово, което може би обяснява донякъде приликата в рецептите с тези на баба ти.
Колкото до Сапи ...всеки може да си прави забележки, но аз от горчив опит си стоя твърдо на позицията за грамажа на солта в зелето, пък всеки може да си прецени дали да спазва точното количество





Тема Re: Малко мерки без везнинови [re: Melany99]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано28.10.10 16:01



Ето малко мерки на вниманието на клубарите без везни:

1 водна чаша (вис. 8,5 см, Ф 6,5 см) пълна до ръба
- 270 г сол
- 190 г ориз
- 135 г брашно
- 200 г захар на пясък
- 180 г пудра захар

1 чаена чаша (вис 7,5 см, Ф 5,5 см на отвора) пълна до ръба
- 90 г сол
- 60/70 г ориз
- 45 г брашно
- 70 г захар на пясък
- 60 г пудра захар

1 супена лъжица (с "гребло" 7,5 на 4 см) - 35 г сол



Тема Re: За дупченетонови [re: forti]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано28.10.10 17:58



Само така! Дръж на изпитаното.





Тема Re: Мерси!нови [re: forti]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано28.10.10 20:56



Ти, все пак, имай предвид и това, което Природата определя, не само желанието на човек...
Няма случай човек да се е опълчил на природата и тя да не е спечелила...




Тема Плах доклад за междинните резултати:нови [re: forti]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано29.10.10 21:56



1. Комбинацията от твойта рецепта и тази на Боби8 (неговата с малко повече сол) май е най удачната. За мойте хъшовски условия де

Малце форсирана от мен (сложих голЕмия буркан на парното) и след...колко... 3 дена зелените доматчета (пол'винките) са почти кисели.След още ден два ще са супер! И твърдички! Тези зелените де, имаше 1-2 'дето не знам как порозовяха - те са малко мекички ама...и те паднаха жертви в неравната бурна борба с ракиите.

2. XlNG е прав, нЕкъде: "биологията не мой са ускорява гьотири!" Рецептата на Сапиенс е за МАРИНОВАНИ зелени домати. А се оказва че 'мен мариновани домати (и корнишони/гамби/'нам к'во още) не ми се 'аресват. Специално ако има замесена и захар. А и усещам твърдата им кожа. Която (за разлика от мариновани гамби) не ми се 'аресва толкоз.

Не че не ям маринати - аз съм всеяден! Ям и неща от които на другите им става лошо само от споменаването им! Запарени градински охлюви май беше последното което смути/възмути куп кулинари тукАма като съм с нагласа на кисели домати - маринованите...е....аве ям ги, ама без бурни аплодисменти.

П.С. МерсиМ на 'сички изказали се в темата за съветите, рецептите, и специално за калибрирането на "Х" грама нещо="У" обем премерен с наръчна кинкалерия.


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.



Тема Re: Плах доклад за междинните резултати:нови [re: MitreШoпa]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано29.10.10 22:28



Ееее. Значи поне при тебе се избистриха нещата. Да си замезваш сладко, сладко.





Тема Re: Плах доклад за междинните резултати:нови [re: MitreШoпa]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано29.10.10 23:33



Сега, да се разберем...
Идеята ти първоначално беше "Мъж го искам, сега го искам!"...
Искаше кисели домати немедленно, всички ти обясниха, че това не може да стане, защото няма някой, който да се направи на Бог и да промени законите на Природата.
Оттам -нататък, коя рецепта е най-бързо задоволила капризите ти, това е въпрос единствено на твоята преценка.




Тема Re: Мерси!нови [re: Sapiens]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано30.10.10 11:31



Ти, все пак, имай предвид и това, което Природата определя, не само желанието на човек...
Няма случай човек да се е опълчил на природата и тя да не е спечелила...


Oh, boy

Приемам извинението ти за мазалото ти, което изпуснах и четейки Гинес как те е скомарцала разбрах, че е било по мой адрес



Тема Re: Плах доклад за междинните резултати:нови [re: MitreШoпa]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано30.10.10 11:37



Браво, за няколко дни с подкрепата и на Топлофикация се сдоби с кисели , твърдички доматчета. А, че имало някое розово по-мекичко - няма да се глезиш, всичко под ножа към ракиената чаша да отскаква. Наздраве от мен и със здраве:)



Тема Re: Плах доклад за междинните резултати:нови [re: forti]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано30.10.10 16:04



Мама и тате обожават порозовели домати в туршия.
Лично аз ги недолюбвам защото са ми мековати, но те специално си слагат един трилитров буркан, който си го хапват с огромно удоволствие.
Тази година и благоверния ги опита първоначално с "отвращение", но след това каза, че са трепач

.



Тема Re: Плах доклад за междинните резултати:нови [re: ket1234]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано30.10.10 16:39



Абе, честно казано, стават "ни риба, ни рак", може би трябва да се правят самостоятелно и отделно, защото в обща туршия никога не са ми били вкусни, особено като са леко разгвацани...




Тема Re: Плах доклад за междинните резултати:нови [re: ket1234]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано30.10.10 16:56



Кет, аз ги обичам всякакви доматчетата:) Унищожавам ги и пресни, и на туршии...червени, зелени, розови...а как хубаво миришеха българските доматчета преди години


Специално в туршия по ми допадат зелените, защото са си мааалко по-киселички, но въобще не се глезя, ако някой е порозовял
Да те питам нещо ОФФ - ти ли постна преди време рецептата за млечна супа, че не записах коя клубарка беше и много ме тормози тази неизвестност???



Тема Абе Митре, нови [re: MitreШoпa]  
Автор XlNG (късмет)
Публикувано31.10.10 14:59



покрай твойте домати и на мен ми се напълни устата с плюнка. Купих си вчера буркан тършия от един турски магазин. Отварям го днес – кисели зелени орехи или бадеми, един дявол знай кво! А може да са праскови или кайсии.

Редактирано от XlNG на 31.10.10 19:20.



Тема Re: Абе Митре,нови [re: XlNG]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано31.10.10 20:52



Добре, де, пак печелиш, та това си е чиста екзотика...




Тема Хахаха яконови [re: XlNG]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано31.10.10 21:21



Пробвай с кисели краставици, сега им е сезона



Аз скоро ядох и краутнуделн, обаче се съмнявам, че някой ще посмее да ги сготви, а на мен са ми любими (елзесер краутнуделн без чесън и ким)


by himbeer

Тема Re: Хахаха яконови [re: himbeer]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано31.10.10 21:31



Вас ист дас - краутнуделн?
Нуделн е ясно, но краут?




Тема Re: Хахаха яконови [re: Sapiens]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано31.10.10 21:32



Кисело зеле с нудели и сметанов сос. По принцип се слага бекон и ким и мащерка, но според мен мащерката е достатъчна.

Е?!


by himbeer

Тема Re: Хахаха яконови [re: himbeer]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано31.10.10 22:16



Че какво му е лошото? Твърде привлекателно звучи даже...
Е, аз не си падам по мащерката, но останалата комбинация звучи интересно...




Тема Re: Хахаха яконови [re: Sapiens]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано31.10.10 22:27



Окей, сложи ким тогава



Ето рецепта, някои слагат 2 различни бульона, аз слагам само 1. Ако сложиш бекон, става много бързо. Аз го правя в тигана, като слагам предварително сварените нудели.

Сега ще я напиша нормално:

100гр нудели
1/2 опаковка сметана
1 шайба воден лук
бекон по желание
ким и мащерка
сух бульон
кисело зеле на конци - съотношението към нуделите да е 1:1

Варят се малко нудели с малко сол( аз варя около 100гр)
Запържва се малко лук ( 1 шайба воден лук) в тигана с малко бекон -кой колкото харесва, аз ги обичам и вегетариански.

Когато лука е готов (може да не се пържи дълго, даже не е нужно да става златист) се слага 1/2 опаковка сметана ( от малките сметани за разбиване), бульон на прах и ким или мащерка.

Като се забърка соса, се прибавят сварените нудели и същото количество кисело зеле.
От финото кисело зеле, което е на конци




by himbeer

Редактирано от himbeer на 31.10.10 22:54.



Тема Re: Абе XINGнови [re: XlNG]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано01.11.10 02:35



"покрай твойте домати и на мен ми се напълни устата с плюнка. Купих си вчера буркан тършия от един турски магазин. Отварям го днес – кисели зелени орехи или бадеми, един дявол знай кво! А може да са праскови или кайсии."

Я си признай без бой - има ли нещо по готино от чревоугоднически експерименти?!? Ако не те удря яко по кесията ама...КОЛКО можеш да се мИнеш с буркан туршия от турски магазин в нЕмачко?!?



П.С. "Чорбата" (от БвЧ) не съм я забравил, просто...не стана за сега. Ама ти обещавам най подробен доклад по въпроса. НЕ САМО за "чорбата" а и за по свестните кръчми У голЕмото селО!


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.



Тема Абе Митре,нови [re: MitreШoпa]  
Автор XlNG (късмет)
Публикувано01.11.10 09:20



ква кесия бре, мен душата ма заболя. Да им са и на ориенталските буламачи! То твърдо, дращи, хрупа. За катерички, не за ора. И пише само на турски!
Не са залисвай по булки само, ами тръгвай сериозно по кръчмите. До края на ноември искам отчета, да са не лутам после.


Аре действай!



Тема Re: Абе Митре,нови [re: Sapiens]  
Автор XlNG (късмет)
Публикувано01.11.10 09:30



Щом си такъв мераклия, пращам ти го тутакси по пощата. Обаче момента не е подходящ, ша го земат за атентат! Освен това въри първо да питаш зъболекаря!



Тема Re: Абе Митре,нови [re: XlNG]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано01.11.10 13:05



Веднага тургам протезите с най-железните зъби и ще рупам за твое здраве, та ако ще да са лешници с черупките...




Тема Re: Абе XINGнови [re: XlNG]  
Автор MитpeШoпa (ОнзиСъщия123итн)
Публикувано01.11.10 20:28



"...Не са залисвай по булки само, ами тръгвай сериозно по кръчмите. До края на ноември искам отчета, да са не лутам после"

Още малце ще ни сритат за спам ама да знаеш: Кръчмите отдааавна ги взимам доста сериозно, щото 'ного обичам и уважавам себе си. И булките с които се залисвам (чат пат де) ги уважавам, и приятелите си тоже, ама себе си най много. То вЕрно че си имам свои, малко бамбашка, специфични изисквания към кръчмите, ама не ме е срам и да си ги призная. Пък който иска да ме нарича...както си иска, от разглезен до "неразбирач".

Както и да е, още тази вечер отварям тема за "мойте" софийски кръчми в ""Българи в Чужбина". Който от четящите тук има нещо да препоръча - да се включва, ама там.

П.С. Моля модератора да ме извини че му оспамих малце клуба И каня хората да пишат другаде.

THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.

Тема Re: Абе XINGнови [re: MитpeШoпa]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано01.11.10 20:47



Ами що в друг клуб??? Пиши тук за кръчмите. Не ни ходи да спамим в твоя клуб.





Тема Re: Зелени домати туршия - помогнетенови [re: MitreШoпa]  
Автор *mila* ()
Публикувано01.11.10 21:07



... и аз се запалих с тези зелени доматчета, та вчера взех 1кг за мешена туршия, ... а снощи взех че чак си хапнах най-малкото сурово, ... малко горчеше, да си призная.





Тема Боби, последен въпрос:нови [re: bobiO8]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано10.11.10 23:52



Първия 5 литров буркан се свърши бързо, сега втория буркан по твойта рецепта(ама с двойно количество сол) е таман готов да го започна. Ама в София са горещини та дай съвет как да запазя киселите доматче свестни? Ще издържат ли седмица на 15градуса (на балкона) или трябва да ги слагам в малки съдове и да ги пазя в хладилника? Или да им сменя саламурата с по малко солена?


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.



Тема Re: Боби, последен въпрос:нови [re: MitreШoпa]  
Автор bobiO8 (член)
Публикувано11.11.10 07:52



Митре, радвам се че са ти харесали така доматите. Моят съвет е да ги направиш в по-малки буркани. В тези горешини ще са готови за 15-20 дни,вместо за стандартните 45дни.И да не са изложени на пряка слънчева светлина.

Да станеш човек е изкуство.


Тема Re: Боби, последен въпрос:нови [re: bobiO8]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано11.11.10 09:33



Нови доматчета няма да правя, тези с помощта на топлофикацията станаха за седмица до 10 дена.

Сега кАжи тези 5 л' как да ги пазя от разваляне? На балкона (без слънце) е към 15-16 градуса максимум, ветровито е. Ще издържат ли една седмица или трябва да ги държа в хладилник (където почти нямам място)?


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.



Тема Митре, Митреееее,нови [re: MitreШoпa]  
Автор XlNG (късмет)
Публикувано11.11.10 11:45



твойта е лесна. Отиваш в супера и купуваш две бутилки стралджанска мускатова. От обикновената, не специална! И въпросът с доматите са разрешава!


Иначе на балкона!



Тема Re: Боби, последен въпрос:нови [re: MitreШoпa]  
Автор bobiO8 (член)
Публикувано11.11.10 12:20



Наблюзавай дъното на буркана. Ако се появи бяла утайка смени саламурата с нова по рецептата. В противен случай трябва да ги изядеш за три-четири дни.

Да станеш човек е изкуство.


Тема XlNGе XlNGеее, 'ич не е лесна мойта...нови [re: XlNG]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано11.11.10 16:35



"твойта е лесна. Отиваш в супера и купуваш две бутилки стралджанска мускатова. От обикновената, не специална! И въпросът с доматите са разрешава!"

Не съм от най стиснатите ама с ТЕЗИ доматчета не се дЕля с никой (освен при ЧП, 'ма и тогаз аз съм им главния консуматор

). Ама ще слушкам Боби8 (господ живот и здраве да му дава нему и околните му) и се се глезя с тях като за последно. Пък кат' се върна по нашенско, и улуча зелени домати, ще ги повторя по неговата рецепта.


THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.