Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:35 27.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Тема Лютеницанови  
Автор Kapинka (членка)
Публикувано18.09.10 22:31



Бихте ли споделили опит и рецепти? На няколко пъти пробвам и все нещо не й е тамам ....



Тема Re: Лютеницанови [re: Kapинka]  
Автор bobiO8 (член)
Публикувано19.09.10 22:06








Вечер ми е трудно да пиша, а най вече да си намирам рецептите. Ако, не е късно в близките два дни ще напиша рецертата.

Да станеш човек е изкуство.

Тема Re: Лютеница [re: Kapинka]  
Автор engel2 ()
Публикувано20.09.10 19:05



Знаеш ли това е много лесна работа, но същевременно е и свързано с доста съвестно провеждане на стъпките.
Каринке, давам ти един пример:
По 1 кило продукти
1 кг червени пиперки, около 1 кг месести домати, 1 патладжан, сол на вкус - посоли покъсно когато вече се е изпарила течността и прибавяй постепенно, защото иначе ще стане пресолено. Важна е и захарта, без нея няма да упееш лютеницата ти да има този фин вкус и омекотяването на киселеността. Въпрос на вкус, но аз прибавям един дафинов лист, който после го изваждам, ако обичаш - аз слагам накрая и една счукана скалидка чесън, Олио около 120мл.
Та това е!
Печеш чушките и патладжана, белеш ги и после ги смилаш заедно с бланшираните и обелените домати.
Слагаш смяното в тавата прибави олиото и имай търпение, избягвай бързото варенето - внимавай да не потъмнее много. Някои варят доматите екста и после щом като се сгъстят, прибавят чушките. Не забравяй също даф. лист. Разбира се, че можеш да сложиш и едно люто чушле - не става лютиво, но е приятно пикантно. Пробвай, пробвай, пробвай.
Постояното разбъркване ще ти донесе успеха, значи това е сигурно най важното. Сред 20 -25 м вече остава следа от бъркалката, пази се от "ерупцията" от тавата, че горещите пръзки изгарят жестоко - но това си го знаеш.
Грешки не стават - важното е постояната контрола на цвят и вкус. Малко преди да сметнеш че е готово, може да сложиш и чесъна - ако желаеш може и повече. АЗ НЕ СЛАГАМ ЧУБРИЦА.
За стерелизирането си го знаеш: щом заври водата изчакай 15 -тина минути, по добре са 20 м., и ги извади от водата - постави бурканчетата после за 5-8 минути обърнати върху капачката си, но не ги забравяй така.
Аз не виждам нищо сложно и се надявам че още много, много колеги ще ти пишат много хубави рецепти. Сигурен съм че има най малко още 500 рецепти
коя от коя по хубави



Тема Re: Лютеницанови [re: engel2]  
Автор бaбa 3aйka ((бившия Заек))
Публикувано21.09.10 08:56



Пет килограма , чушки -печени , белени , четири килограма домати , по два килограма сварени моркови и карфиол , половин чаена чаша захар , сол на вкус , три четвърти чаша олио , чесън по желание . Всичко това се смила и се вари до консистенцията на лютеница . аз го харесвам така , а моите преди поднасяне си го пасират и се получава лютеница като от магазина .



Тема Re: Лютеницанови [re: бaбa 3aйka]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано21.09.10 13:39



5 кг. червени чушки - печени
1 кг моркови - сварени
1 кг доматено пюре
150 - 200 гр. захар /може и по-малко ако чушките и морковите са много сладки/
сол на вкус
магданоз на вкус
чесън на вкус /може и без него, но...

/
черен пипер
150 - 200 мл. врящо олио
Всичко се смила с машинка за месо /по желание на консумиращия - едра или дребна решетка/.
Ние мелим и чесъна и магданоза.
Разбъркваме всичко и заливаме с врящото олио.
Стерилизираме 10-15 мин.

По принцип на тази рецепта се добавя и 1 кг. печен патладжан, но у дома по здравословни причини се консумира само от мен и дъщеря ми, та го пропускаме



Тема благодаря на всички винови [re: Kapинka]  
Автор Kapинka (членка)
Публикувано24.09.10 13:12



особено на engel2 за технологията
Ще докладвам резултата!
Единственото, което остана при мен като въпрос: Когато затварям нещо горещо в буркани на винт, обикновено само обръщам затворените вече буркани с горещата смес и като изстинат са се херметизирали. Ако я затварям горещата лютеница по този начин, пак ми да я стерилизирам?



Тема Re: благодаря на всички винови [re: Kapинka]  
Автор бaбa 3aйka ((бившия Заек))
Публикувано24.09.10 20:24



Не е необходимо да стерилизираш . Ако я сипваш в топли буркани и тя е топла , пълниш , затваряш и завиваш добре в старо одеало или китеник . Аз пълня бурканчета от лютеница и всички ги слагам плътно едно до друго с капачката нагоре и добре увити в одеало седят десетина дванадесет часа и свалям в мазето .



Тема Re: благодаря на всички винови [re: бaбa 3aйka]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано24.09.10 20:34



Тази технология не бях я чувала ама много добре звучи.





Тема Re: благодаря на всички винови [re: Гинec]  
Автор бaбa 3aйka ((бившия Заек))
Публикувано25.09.10 16:13



От едно 15 години правя така и на 100 буркана 2 - 3 най много да не хлътнат .




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.