Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:37 23.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Фюжън мусаканови  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано19.06.10 16:22



ФЮЖЪН МУСАКА
==================
Рецептата не е авторска, а авторизирана, като съм ползвал идеи от

.

Това вълшебно на вкус ядене допуска да бъде сготвено в два варианта - постен и с месо. Само вие решавате какво да бъде.

ПРОДУКТИ
==========

За постния вариант:

1 зелка, около 1 кг.

1 морков
1 гл. лук
1 с.л. доматено пюре
2 домата

1 с.л. булгур
1 с.л. ориз

3+1 яйца
1 с.л сусамово олио

2 1/2 с.л. олио (зехтин)

2 1/2 ч.л. сол (за неконформистите и нехипохондриците - 3 ч.л. подправка МАГИ "Вълшебен вкус" -10 зеленчука...)

1 с.л. ситно смлени орехи
1 с.л. нарязан магданоз
1/2 ч.л. смлян черен пипер

1 с.л. нарязани листа пресен керевиз (може 1 ч.л. сушени листа)
1 бахарче, леко спукано

1 чаша (200 мл.) вода (или зеленчуков бульон, ако НЕ ползвате подправка МАГИ)

1-2 с.л. галета за сгъстяване

За месния вариант:

Всичко, плюс 400 г. телешка кайма.


ПРИГОТВЯНЕ
=============
1. Морковът настъргваме на едро ренде или на най-ситното на Бьорнер (приставката с 48 ножчета).
2. Лукът нарязваме на много ситни кубчета (но абсолютно в никакъв случай настърган - горчи!).
3. Зелето нарязваме на много тънки ивички на ръка или на Бьорнер с 24 ножчета и го притриваме с 1/2 ч.л. сол или 1 ч.л. подправка.
4. Оризът и булгурът накисваме за една нощ в хладка вода.
Желателно е булгурът да бъде предварително натрошен на по-ситно.
5. Доматеното пюре разреждаме с 1 каф.чашка вода
5а. Ако вместо доматено пюре използваме пресни домати, просто ги настъргваме на най-ситното на рендето
6. В олиото или зехтина задушаваме най-напред морковите, след 10 мин. добавяме лука и продължаваме. Когато сместа е достатъчно изпарена, добавяме доматеното пюре или настърганите домати, разбъркваме и отново поизпаряваме сместа 7-8 мин.

7. Приготвяме си постната "кайма -
Отцеждаме много добре накиснатите ориз и булгур и към тях добавяме
- 1 жълтък,
- магданоза,
- малко сол,
- черния пипер или подправка,
- орехите
- омесваме каймата, като за сгъстяване използваме галета (ако сметнем, че е нужно), като добавяме по малко, докато сместа стане достатъчно гъста.
Оформяме кръгли кюфтета с диаметър около 4 см..

8. За месната кайма просто добавяме телешката кайма, като редуцираме леко галетата, която добавяме по малко, колкото до необходимото сгъстяване.
Отново оформяме кръгли кюфтета с диаметър около 4 см.

9. В трилитрова тенджера редим както следва:
- половината от притритото зеле, заедно с бахарчето и половината керевиз
- половината от задушената морковено-лучена смес
- всичките кюфтета
- другата половина от зелето, с останалия керевиз
- поръсваме със сусамовото олио
- останалата част от морковено-лучената смес.
Наливаме водата или бульона и варим на силен огън до завиране, след това - на много слаб огън - едва да къкри, още час и половина под капак.
Добре е течността да не извира напълно, затова е желателно да проверяваме често, особено към края.

10. Съвсем накрая поливаме яденето с разбитите с малко сол три яйца и останалия белтък и поръсваме с магданоза.
Оставяме яденето на горещия котлон без капак, докато яйцата се сгъстят от остатъчната топлина.

Да ви е сладко и се надявам, че и вегетарианците, и Папи, и месоядните, и чаветата, ведно с майка им, ще бъдат очаровани от това ядене.

"Истината рядко е чиста и никога проста.“ - Оскар Уайлд

Тема Re: Фюжън мусаканови [re: Sapiens]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано19.06.10 17:10



Абсолютно съм очарована!! Лесно, бързо и с много любими продукти. Още днес влиза в менюто



Ето нещо подобно, което е още по-мързеливо и правя периодически /варианти на т.нар. ленивые голубцы бол, но това просто е върхът на мързела, а е невероятно вкусно!!!/ Срещала съм го във вариант и на фурна, пържени....




Тема Re: Фюжън мусаканови [re: chavdar4e]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано19.06.10 19:59



Със сигурност ще бъде вкусно, но с тяхното непреодолимо увлечение по сметаната, всичките им снимки изглеждат, сякаш това хубаво ядене е яко оповръщано...

"Истината рядко е чиста и никога проста.“ - Оскар Уайлд

Тема Re: Фюжън мусаканови [re: Sapiens]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано20.06.10 19:35



Направих по изходната рецепта с модификации в подправките, ориза - в МВ и с една "грешка" - настъргах зелето на Вьорнера на по-дребно


Още докато вреше се носеха възгласи "Ауууу, какво готвиш, та така страхотно мирише?!?" В най-голямата тенджура, която вече е прилежно измита за вечерята
Благодаряяяя!!
Ще пробвам и твоята разновидност!



Тема Re: Фюжън мусака [re: chavdar4e]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано20.06.10 20:51



И включително с любимата им сметана?...
Убеден съм, че моят вариант е значително по-вкусен...

"Истината рядко е чиста и никога проста.“ - Оскар Уайлд

Тема Re: Фюжън мусаканови [re: Sapiens]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано20.06.10 20:55



Ахъм, и аз обичам яденета със сметана, пилешки, спаначени, макаронено-спагетени, но предпочитам киселото мляко, де





Тема Re: Фюжън мусаканови [re: chavdar4e]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано20.06.10 21:13



Сметана - не ползвам от години принципно!
Твърде много калории за никакъв вкус...
Освен, ако не използваш растителната сметана на "Хопла", но и тя е с много калории.
Мисля, че там, където има сметана, спокойно може да се замести с кисело мляко, дори и да е пълномаслено.
То пък, сегашното кисело мляко... По нищо не можеш да разбереш кое е качествено, кое - не, включително и по цената...
Всички са мошеници, включително и тези, които се бият в гърдите, че не са.
Съгласен съм хранителните продукти да се продават със сертификати за автентичност и да са на тройни или четворни цени, но да си сигурен, че купуваш нещо истинско и без всякакви примеси, които не можеш да отстраниш.

"Истината рядко е чиста и никога проста.“ - Оскар Уайлд

Тема Re: Фюжън мусаканови [re: Sapiens]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано20.06.10 21:44



Не, най-обикновена, както можеш да се досетиш, не всеки ден, пък калориите ги изгаряме твърде ефикасно


В спагетите "Карбонара", в пилето със спанак и 3 вида сирена, в едно друго пилешко не виждам как да я заменя с кис. мляко. А колкото до него, купувам само "Елена", има си вкуса и качествата на истинско.



Тема Re: Фюжън мусаканови [re: chavdar4e]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано20.06.10 21:52



Права си, не може навсякъде да се замени.
Но аз от години не ползвам смтана и все още съм жив...

"Истината рядко е чиста и никога проста.“ - Оскар Уайлд

Тема Re: Фюжън мусаканови [re: Sapiens]  
Автор bobiO8 (член)
Публикувано21.06.10 21:47



Sapiens, моите поздравления. Чудесна идея.

Правил съм месния вариант - оригиналният, руският, само добавих в кюфтетата малко чесново брашно.

Да станеш човек е изкуство.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.