Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:28 02.07.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re:Аде де...нови [re: MитpeШoпa]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано20.06.10 16:57



Митре, опитах се да ти намекна, че в момента този проблем ена светлинни години от съзнанието ми, защото вчера ми се повреди фризерната част на двуметровия ми хладилник и трябваше да моля куп приятели да ми подслонят всичко от фризера и да търся по никое време хладилни техници, които предпочитат в неделния ден да се изпънат в хола си прид телевизора и да си гледат мачовете с бира (бири) в ръка и да чакат любезните им съпруги да им принасят навреме разни мезета.
Така, че не че не ти вярвам или да хукна да те проверявам в Гуглето, ами това изобщо не не в момента в приоритетите ми...
С една дума, в най-големите горещини ми е по-важен хладилника, отколкото интелектуалните дебати, па било и с приятен и интелигентен събеседник като тебе...

"Истината рядко е чиста и никога проста.“ - Оскар Уайлд

Тема Re: Жегинови [re: forti]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано20.06.10 17:27



Разбира се, че я направих...
Мога ли да пропусна нещо, което още "на първо четене" ми хвана вниманието...
Направих си труда да препека две супени лъжици брашно, но то така или иначе си беше типово, та и без това си стана малко по-тъмничко. Масло не сложих, защото не употребявам животински мазнини, но би могло препичането на брашното да стане във вид на препържване, като се пържи брашното в присъствието на масло, както се правят бебешките супички и кашички...
Между другото, при препичането на бяло брашно, ако се бърка непрекъснато, цветът му съвсем леко се променя от бяло в леко екрю...
Но за сметка на това, ароматът и вкусът на супа, направена с препечено брашно не може да се сравни с нищо. Всяка супа добива един много лек привкус на телешки бульон, всъщност, всеки от нас се е възхищавал на невероятния аромат на току-що изпечен хляб, точно за този аромат говоря...
И ако го сравниш с аромата на пресно тесто, веднага ще разбереш за какво говоря...
Супичката стана супер, както и предполагах, сложих едно пликче кубети, защото нямах готови крутони, а ме мързеше да си препичам тепърва.
И хубав пресен копър, истински.
Стана просто фантастика! Оставих я да поизстине, само не ме питай що преглъщания преглътнах за този половин час да я чакам...
Силни поздравления за клубарката, която я е измислила и публикувала и за тебе, че се сети да ни я припомниш.
Колкото до "Фюжън мусаката", яйцето в каймата може да се пропусне, то е само за пластификатор, а повечето яйца накрая, тъй като са "за разкош", също съвсем спокойно могат да се пропуснат.
Така мусаката става напълно постна. И, наистина, вместо яйцата, можеш да сложиш кръгчета домати, ще стане много вкусно.
Между другото, може да се направи или само с ориз, или само с натрошен булгур, но с двете е особено чаровна на вкус.
Опитай и тази смес за пълнене на хубави месести червени чушки още сега, през летния сезон, но мисля, че ще иска и допълнително някаква подправка, за да не стане сладникаво-блудкава, може би един домат в цялата смес и шепа джанки около чушките...

"Истината рядко е чиста и никога проста.“ - Оскар Уайлд

Тема Re: Жегинови [re: chavdar4e]  
Автор impulce (пенлива)
Публикувано20.06.10 17:57




Таратори, диня, салати, мръвки ядем.
Супи разни можеш, у дома не се тачат много, затова само зимъска - пилешка с много чер пипер - против настинка.
Предложения:
- прясно зеле - с и без месо, много го харесвам, дори от хладилника студено ми е по - вкусно, лека и лесна маджа
- грах - пак там с мръвка или не
- ризото различни видове
- гъби с ориз правя доста често
- сармички лозови с млечен сос
- пълнени гъби/печурки с разни работи - сирена, кашкавали, кайма, др.
- зеленчуци задушени с разни сирена отгоре

Редактирано от impulce на 20.06.10 17:59.



Тема Re: Жегинови [re: forti]  
Автор bagoasa (вироглавка)
Публикувано22.06.10 11:41



По този начин ние правим така наречената Млечна тархана.
По принцип тарханата се замесва и се суши, после се разтваря като нишесте и се пуска в топла вода. А ако няма суха тархана, се прави млечна тархана /ако се умира за тархана!!!

/.
С кисело мляко, брашънце и се сгъстява като крем супа.
Аз лично я обожавам като й сложа съвсем млади цели люти чушлета 2 минути преди сваляне от огъня. Колкото повече, толкова повече!!! Опитайте с 3-4бр.
Дават невероятен аромат... Понякога дори нарязвам обикновен зелен пипер, без него не е същата!
И после слагам натрошено меко безсолно сирене.
МММ, фантазия...
По принцип се прави на попара със сух хляб. Но най-обичам бял мек хляб и топла тахрана...



Тема Re: Жегинови [re: bagoasa]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано22.06.10 15:24



Трахана...
Голяма вкусотия, национална реликва, от времето, когато е нямало абсолютно никакъв друг начин да се съхранят зеленчуци, освен да се направят на вид каша (пресни) от различни видове зеленчуци, да се остави да се поизпари на слънцето излишната влага и докато още е възможно, да се притрива с ръце, докато стане на фини топчета, малко по-големи от грис.
Апропо, слагало се е и мазнина, макар и много малко.
Траханата сигурно съществува в нашия бит поне от 300-400 години.
А вкусът наистина е невероятен, макар че, погледнато от съвременна гледна точка, всъщност това е най-обикновена брашняна гъста супа със сушени зеленчуци.

"Истината рядко е чиста и никога проста.“ - Оскар Уайлд

Тема Re: Жегинови [re: Sapiens]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано22.06.10 15:53



Баба ми в Сандански правеше тРАхана само с мляко, брашно и яйца, а баба ми във В.Търново тАрхана с пюре от зеленчуци, мляко и брашно.

Правят се малки топки, които засъхват на слънцето и след това се претриват на дребни топчета като кус-кус.
По-късно баба в Сандански ги рендосваше на рендето.

Отделно и двете сушаха на слънце резени домати и съответно чушки на низи.
Естествено и плодове.

Така, че за мен това не е начин за съхранение на зеленчуци, а си е един вид тестена добавка към супи или самостоятелно сварена със сирене на попара - за всекиму според предпочитанията и традицията.
Наша близка от Балчик приготвяше квас и добавяше към сварената трахана или тархана от него за да киселее.

Или по модерному казано - паста.





Тема Re: Жегинови [re: ket1234]  
Автор papyy (стара коткарка)
Публикувано24.06.10 12:39



Леки летни супички могат да се ядат топли или студени от хладилник. Може и да им сложите малко лед ако сте ги направили по- гъстички.
Супа от тиквички:
1 кг млади, тънки тиквички избелени, нарязани на кубчета
1 малък почистен, настърган морков задушен в микровълновата с 1 с.л. олио
1 шепа кисели джанки
1 китка копър нарязан
сол, черен пипер, подправки на вкус
няколко листенца целина накълцани наситно
Слага се в тенджера с вряща вода 2 л, сварява се и амммммммммм. Може фиде!
Супа от зеле
1 кг прясно зеле, нарязано на ивички
1 малък почистен, настърган морков задушен в микровълновата с 1 с.л. олио
1 шепа кисели джанки
1 китка копър нарязан
сол, черен пипер, подправки на вкус
няколко листенца целина накълцани наситно
Слага се в тенджера с вряща вода 2 л, сварява се и амммммммммм.Може фиде - малко.
Супа от зелен боб най-профирна!
1 кг зелен боб без конци се нарязва на парчета по 1-1.5 см
2 шепа кисели джанки
1 китка копър нарязан
малко джоджен наситнен или сух, стрит
сол, черен пипер, подправки на вкус
няколко листенца целина накълцани наситно
Слага се в тенджера с вряща вода 2 л, сварява се и амммммммммм. Не търпи фиде, ориз и други житни добавки.
Супа от апио - глава целина
1 средна глава целина се почиства, нарязва на кубчета със страна 0.5 см и се задушава в микровълновата за 5 минути с малко вода, сол и захар без олио.
2 шепа кисели джанки
1 китка копър и 1 китка магданоз нарязани наситно
сол, черен пипер, подправки на вкус.
2 топки фиде се намачкват ситно / най-добро е оризово фиде/
Слага се в тенджера с вряща вода 2 л, сварява се и амммммммммм. И зимата е вкусна. Обича люто и чесън.





Тема Re: Жегинови [re: papyy]  
Автор PipilotaViktualija (не онази)
Публикувано24.06.10 13:11



Мммм, бързи, интересни и подходящи за сезона супички!



Да се усложнява е просто, да се опростява е сложно.


Тема Re: Жегинови [re: PipilotaViktualija]  
Автор papyy (стара коткарка)
Публикувано24.06.10 14:22



Ниско калорични! Подходящи за разтоварващ ден. Гладът се притъпява с добавка на сух чесън на прах. Символична мазнина, може и без нея.
Когато бях дете имаше беднотия и липса на продукти, а и някак се ядеше икономично

.... Колко хляб съм изяла с тези чорби.... И една любеница за десерт. Някога ходехме да жънем на бригади като деца. Слагаха ни в буркан чорба, хляб, лук и напред... Носеха любеници / дини/ и дини / пъпеши/ от ТКЗС и вода и



Тема Re: Жегинови [re: papyy]  
Автор PipilotaViktualija (не онази)
Публикувано24.06.10 16:33



Т'ва е номерът: да са ниско- калорични, че и полезни. Само това, колко хляб "ядат", трябваше да го пропуснеш.



Да се усложнява е просто, да се опростява е сложно.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.