Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:55 28.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Фалшификация на зехтин  
Автор _maycal (refab)
Публикувано31.05.10 10:20



По италианската телевизия (приемам я чрез сателитна антена) показаха как за секунди се прави зехтин от някакво олио - слага се вещество оцветител и се разклаща бутилката, вследствие на което олиото получава изразен зеленикав цвят. После се добавя специален ароматизатор, и - ето ти "зехтин"!....Интересно какъв процент от зехтините на българския пазар са фалшификати и полуфалшификати?
От скоро в Италия действа закон за италианския зехтин, според който на етикета трябва да е отбелязано освен мястото на производство (Италия), също и италианския произход на маслините!... Идеята е да има гаранции, че съответния зехтин, обявен като италиански, наистина е такъв! Най-много зехтин в света се произвежда в Испания, най-качествен - в Италия. Напоследък и в Хърватия се произвеждало много и качествен зехтин.



Тема Re: Фалшификация на зехтиннови [re: _maycal]  
Автор MoPcKuМодератор (звяр)
Публикувано31.05.10 10:44



Най-добре са тези, които купуват директно от производителя има пишещи тук, които купуват, а останалите се надяваме да купуваме качествен зехтин лошото е, че не можем да сме сигурни дали е истински....





Тема Re: Фалшификация на зехтиннови [re: _maycal]  
Автор Пaньo Дoнeв (пират)
Публикувано31.05.10 14:16



Да беше записал и ни казал точната рецепта да знаем как да правим "зехтин" при нужда. мен малко ме съмнява да докара добре вкуса. Ама то дори зехтин рядко докарва вкуса на добър зехтин.

А иначе аз съм виждал номер да се смелят малко маслини с пасатор в зехтин или олио и така усилват вкуса на зехтина и служи за украса на салати.



Тема Re: Фалшификация на зехтиннови [re: _maycal]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано31.05.10 16:16



Понеже от доста години се боря в този клуб да променя или поне да изясня мнението по различните фалшификации на хранителни продукти, особено на зехтина, защото, признавам се, съм директно и лично заинтересован.
От доста години не мога и не употребявам абсолютно никаква друга мазнина, освен първокачествен екстра върджин зехтин, затова съм силно пристрастен към темата.
Сега - по въпроса.


Всяко производство, на какъвто и да е хранителен продукт, си има пределно ниска цена, на която може да се продава на търговците.
В тази цена влизат преките производствени разходи за суровина, енергия и труд.
Следва надбавка за печалбата на производителя, а след това - процентът печалба на търговеца, който сумарно най-вече зависи от това, през колко "ръце" минава дадена стока.
Затова, ако най-скъпият екстра върджин зехтин има цена 20 лв./л., то най-евтиният не може да падне под този, на зехтин помас без да влезе в играта някакво сериозно мошеничество.
И екстра върджин зехтин на цена 6,50 лв. е абсолютен нонсенс.
Нали разбирате, че каквито и основания да има един търговец, то той не може да свали цената далеч под производствената цена на дадена стока.
Затова охотно вярвам в това, което съобщи Папи преди известно време, а също и на постинга, на който в момента отговарям.
Все пак, "размерът има значение" и в търговията, и в производството...
Зехтин екстра върджин, който струва 6,50 за литър е нещо, което теоретически не може да съществува в Природата и в тази Вселена...

"Истината рядко е чиста и никога проста.“ - Оскар Уайлд

Тема Re: Фалшификация на зехтиннови [re: Sapiens]  
Автор Пaньo Дoнeв (пират)
Публикувано31.05.10 18:03



Забравяш обаче, че в цяла Европа земеделието е на дотации и във всяка страна и за всеки различен производител различни дотации (кой как се уреди) и цената може да падне не само под производствената, ами дори под нулата.



Тема Re: Фалшификация на зехтиннови [re: Пaньo Дoнeв]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано31.05.10 18:33



"Под нулата"???
Че какво общо имат дотациите?
И едва ли може държавата да дотира 100% което и да е производство, освен ако не е жизненоважно за държавата, не е оръжие или не е "устройство с двойно предназначение".
Нещо хич не ми се струва точно зехтинът да е такова "устройство или продукт с двойно предназначение"...

"Истината рядко е чиста и никога проста.“ - Оскар Уайлд

Тема Re: Фалшификация на зехтиннови [re: Sapiens]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано31.05.10 23:28



Останах с впечатление, че в Италия по-масови зехтини, които, обаче са под законовата и маркова формулировка, гарантираща, че са от доказан и традиционен район и направени по-оптимална технология (студено пресован), са с цена, някъде около 10 евро. Изглежда има и такива, които пак са добри, общо взето, но се водят по-обикновени, по-негарантирани, които са доста по-евтини и ако някой не е много претенциозен, може да си кара с тях. Просто, в Италия има избор, и вероятността да се оппадне на фалшив или оплуфалшив зехтин е доста по-ниска отколкото в България, предполагам.
Оказва се, че в Италия, май, има най-развита и голяма система за контрол на продукти, в сравнение с другите страни. Изглежда една от причините за това са по-големите изкушения, които имат някои производители и търговци, вкл. и защото хубавите италиански хранителни стоки -много на брой, са най-добрите в света.Много от тях са имитирани от всякакви фирми и страни.



Тема Re: Фалшификация на зехтиннови [re: _maycal]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано01.06.10 14:45



Когато у нас важеше БДС и контролът беше достатъчно голям, продуктите определено бяха с по-високо качество.
Става въпрос не само за хранителните продукти.
Има ли контрол, има и качество.
Има ли конкуренция, има и по-ниски цени при относително по-добро качество.

"Истината рядко е чиста и никога проста.“ - Оскар Уайлд


Тема Re: Фалшификация на зехтиннови [re: Sapiens]  
Автор papyy (стара коткарка)
Публикувано01.06.10 16:20



Аз харесвам най-много италианските зехтини. Качеството е много добро. Но у нас са много скъпи , ако си донесете от Италия буренце ще се насладите на много и качествен зехтин. Ядем гръцки, който също е добър, дори у нас може да се купи Артемис - добър е.
Купих Ybarra! онзи гаден микс от растителни масла. Нека го знаят клубарите и да не купуват гнусотии.
У нас се промени БДС, влязохме в някакви странни норми за качество. За някои неща сме в системата ISO, за други не. Не знам, но слънчогледовото масло е също нискокачествено, аз купувам царевично олио OLIN, не знам дали съм на прав път.
Просто няма начин, вегетарианците ядат растителни мазнини. Ядем и масло, маргаринът за мен е страшно вреден, у нас не се продават маргарини от кокосово масло или от морски мазнини. Продават се хидрогенизирани, овкусени и омирисени мазнини, произведени от отпадни нефтопродукти.



<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от papyy на 01.06.10 16:20.</EM></FONT></P>

Редактирано от papyy на 01.06.10 16:20.



Тема дрън-дръннови [re: papyy]  
Автор After_Dark (галфон)
Публикувано02.06.10 14:21



За маргарина ми е думата... кви нефтопродукти, кви 5 лева? Нефт даже в нефтохима няма почти. Маргарините - от екарисажите, малко реакторче, пречистване,... така



тъй ще е и все по-тъй ще става...


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.