Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:10 06.07.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Аспержинови  
Автор Aлa-Бaлa ()
Публикувано21.05.10 13:52



Купих една връзка...обаче какво точно да ги правя не знам. Четох че може да се сервират със сос холандес или задушени. Обаче маха ли се нещо от тях преди или след варене? Ако имате друга идея за приготвяне ще се радвам да споделите. :)



Тема Re: Аспержинови [re: Aлa-Бaлa]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано22.05.10 13:02



Предварително се обелват с картофобелачка като морков, а после се отрязва долната твърда част (ще се усетиш докъде...).
Това е цялата философия.
Наистина се поднасят (след варенето, естествено...) поляти със Сос Холандез, но това в никакъв случай не е догма.
Както винаги съм казвал "Най-сигурният начин да сготвиш лошо и безвкусно ядене е да изключиш мозъка си от действие и да приложиш дословно и супер добросъвестно някоя рецепта...".
Но, който както е свикнал.
Защото "Господ дава, но в кошара не вкарва".

"Истината рядко е чиста и никога проста.“ - Оскар Уайлд

Тема Re: Аспержи [re: Sapiens]  
Автор papyy (стара коткарка)
Публикувано22.05.10 14:08



Не се стискай,ами ако си правил и са ти ставали вкусни напиши една рецепта. Яла съм навън, в ресторант и ми харесват, колкото пъти купувах, толкова пъти ги изхвърлих, дори моят мъж не ги яде.

И кучето също.



Тема Re: Аспержинови [re: Aлa-Бaлa]  
Автор rewasi (Plovdiv)
Публикувано22.05.10 14:49



Здраейте Ала- Бала,
аспержите могат да се приготят по най-различни начини.Няма да се повтарям,че предварително се обелват и долната част се изхвърля,нали?
-варени(като във водата се прибавя малко сол,захар и малко масло)
-заду6ени на пара
-с паста,например с талиателе
-запечени на фурна,с малко зехтин,сол,захар,пармезан и домат нарязан на колелца.Става много вкусно.
-сос "Холандес" е с много масло и става доста тежко за стомаха.
Аз предпочитам Grüner Spargel,много по интензивен вкус има,а и не трябва да
се бели,премахва се само долната част.
Успех и приятен апетит!





Тема Re: Аспержинови [re: rewasi]  
Автор Aлa-Бaлa ()
Публикувано22.05.10 15:34



Благодаря ви, ще ги пробвам и ещ споделя после.



Тема Re: Аспержинови [re: papyy]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано22.05.10 21:55





Това са прекрасни рецепти, но аз обичам да си личи естественият вкус на даден продукт, иначе защо ще го готвя...
Варене в леко подсолена вода или на пара за 15 мин., прекратяване на термичната обработка с рязко охлаждане със студена вода, заливане с препържено масло и, евентуално, поръсване с настърган пармезан или обикновен кашкавал и леко запечено до разливане на кашкавала.
Това е по моя вкус, за да се усети истинския аромат и вкус на аспержите.

"Истината рядко е чиста и никога проста.“ - Оскар Уайлд

Тема Re: Аспержинови [re: Sapiens]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано23.05.10 14:57



А какъв им е всъщност вкусът, прилича ли на нещо??


Знам, че това е много трудно за описване, но все пак...



Тема Re: Аспержинови [re: chavdar4e]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано23.05.10 19:19



Такива въпроси са ми задавали и за самардалата, и за чимена...
Чаве, има някои неща, които не можеш да уподобиш на нищо, защото няма нищо подобно в природата...
И винаги се налага да се обяснява описателно.
Има един много интересен плод, който расте в Малайзия и Индонезия, нарича се дуриан или durio.
Миризмата му е толкова неприятна, че този плод е забранен за превоз в обществения траспорт, но вкусът му е просто неповторим и абсолютно впечатляващ... Прилича на нещо като ягодово-сметанов сладолед, но това е твърде далеч от истината - с категории нагоре е по-вкусен.
Миризмата му, обаче, е близко до най-отвратителната миризма за човешкото обоняние - миризмата на МЕРКАПТАН.
Поради безкрайно неприятния аромат на това химично съединение, нищожни количества от него се използват за "ароматизиране" на пропан-бутанът за домакински нужди, за да може да се открие изтичането на газ в нищожни количества.

Това е само за илюстрация, че има неща, които не можеш да обясниш само с една - две думи...

"Истината рядко е чиста и никога проста.“ - Оскар Уайлд

Тема Re: Аспержинови [re: Sapiens]  
Автор papyy (стара коткарка)
Публикувано24.05.10 10:12



Напомни ми за първия път, когато ядох дуриан





Тема Re: Аспержинови [re: papyy]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано24.05.10 11:47



Все пак, нищо не споделяш относно вкуса...
Между другото - първи впечатления от аерогрила - освен фантастичните пържено-печени картофи, предварително омешени с малко мазнина, най-впечатляващото бяха невероятните тиквички - на половинки, намазани (напръскани със зехтинов спрей) с малко зехтин и обмазани с червен пипер и сол (с пръстче).
Е, бога ми, по вкусни тиквички през живота си не съм ял!
Докато ги дегустирах се сетих единствено за тебе, в смисъл, че ти би ги оценила едновременно в двете посоки - като диетична и вегетарианска храна и като изключителен деликатесен вкус.
Абе, направо се топяха в устата...
Иначе, следващият експеримент беше - мариновано пилешко филе на едри кубчета, обилно покрито с пресен лук и запечено, добавяне на сериозна плочка сирене, дълго запичане, добавяне на един домат на дебели резени, посоляване, черен пипер, отново запичане.
Мазнина единствено при мариноването на месото и малко за объркването на лука, преди да се сложи върху филето.

Последният експеримент може да се направи и в обикновена фурна с вентилатор, но едва ли ще стане така...

"Истината рядко е чиста и никога проста.“ - Оскар Уайлд


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.