Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:43 15.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Дунапренов кекснови  
Автор decima (непознат )
Публикувано05.05.10 23:53



Някой може ли да каже как се приготвя, и най-вече как се пече? Беше много вкусен!!!



Тема Re: Дунапренов кекснови [re: decima]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано06.05.10 15:11



Баба ми правеше такъв кекс.
Имам рецептата, но не съм правила много отдавна - сигурно десетина години.
Вместо брашно се слага нишесте, или малко брашно - 1/3 от необходимото количество, а останалота е нишесте.
Едно време нямаше безцветни нишестета и нейния кекс беше розов - е...ти кефа за едно време.
Като се прибера в София ще ти дам рецептата, защото е на хартиен носител -как звучи само

.
Ужас!!!!!, рецептите ми са написани в тефтер!



Тема Re: Дунапренов кекснови [re: decima]  
Автор bobiO8 (член)
Публикувано06.05.10 15:51



Дунапренов кекс
.
5 яйца
1 ч.ч. захар
3 п. пшенично нишесте (по 80гр)
3с.л. олио
3с.л. безалкохолно- лимонада
1 бакпулвер
1 ванилия

Яйцата се разбиват със захарта около 5 мин.добяват се лъжица по лъжица при постояно биене лимонадата и олиото, после омесените нишесте, бакпулвер и ванилия. Пече се в кексова форма при температура 180 градуса, на предварително загрята фурна. Първо само на долно ниво /реотан/ докато се напълни формата, а след това включваш и горното ниво /реотан/.Отнема около 30-35мин. печене.
Ето

по подобна технология но с брашно. Има варианти с 1ч.ч. брашно и 1 п. нишесте.

Да станеш човек е изкуство.

Тема Re: Дунапренов кекснови [re: ket1234]  
Автор avg (член)
Публикувано06.05.10 16:11



А моята баба правеше един кекс с аспирин за набухвател.Беше много лек и много вкусен,но баба я няма вече , а аз не си спомням рецептата





Тема Re: Дунапренов кекснови [re: bobiO8]  
Автор decima (непознат )
Публикувано06.05.10 17:07



Bobi, благодаря за рецептата - моята е малко по различна. Най-вече, ще взема предвид печенето - идеята за предварително изпичане на долен реотан. Решила съм да опитвам, докато го уцеля - досега опитите ми са трагични и толкова резултатът е далеч от желаното. Кет, чакам и твоята рецепта. Ако успея да го направя, ще споделя опита си.





Тема Re: Дунапренов кекснови [re: bobiO8]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано06.05.10 23:16



Боби,
дай 1 рецепта за мокър кекс, моля те!



Тема Re: Дунапренов кекснови [re: Фиш]  
Автор bobiO8 (член)
Публикувано09.05.10 12:55



Фиш, уточни какво имаш предвид под наименованието мокър кекс / кекс с вода ли?/. Защото аз използвам този термин - в смисъл че кекса е мокър, когато не е изпечен напълно и дървената клечка с която го пробвам е още мокра след бодването.



Да станеш човек е изкуство.

Тема Re: Дунапренов кекснови [re: bobiO8]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано09.05.10 14:23



Боби,
имам предвид като се изпече да изглежда"мокър".Майка ми и свекърва ми правят да си изглежда сух

Наистина не знам как да го обесня.Може би е рецепта с повече олио, ябълки или нещо такова.Ако някой ме почерпи, веднага ще прихвана рецептата.



Тема Re: Дунапренов кекс [re: Фиш]  
Автор bobiO8 (член)
Публикувано09.05.10 16:17



Фиш, пробвай това. Наистина стои по влажен кекса, след като се изпече.


Кекс с пресни ябълки и сладко от кайсии
Продукти
1 и 2/3 ч.ч. брашно
150гр. захар
200мл. олио
100мл. прясно мляко
1 яйце
50гр. орехи,50 гр. стафиди,120гр. сладко от кайсии,2 бр. ябълки, 1 ч.л. сода бикарбонат, хубаво напълнена,1ч.л. канела, 2 праха ванилия и 2-3 капки лимонов сок.
Яйцето със захарта се разбиват до побеляване.Прибавяме олиото.Бъркаме. Сладкото омесваме с млякото, настърганите ябълки със содата, накълцаните орехи с канелата, стафидите, и брашното с ванилията.Слагаме всичко при разбитото яйце със захарта и олиото. Разбъркваме много добре. Слагаме 2-3 капки лимонов сок. Разбъркваме отново. Изсипваме в кексова форма, намазана с масло и поръсена с брашно. Печем в умерена фурна 180-200градуса около 45мин.



Да станеш човек е изкуство.

Тема Re: Дунапренов кекснови [re: bobiO8]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано09.05.10 16:57



Благодаря ти, Боби!Мисля, че е това!






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.