Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:00 11.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Мразя мазни храни  
Автор Archibald (Капитан)
Публикувано19.04.10 05:38



Помня по студентските столове как готвеха едни мазни храни. А и сега по различни причини се налага да се уча да готвя. И искам да попитам по учените от мен-Каква функция изпълнява мазната част на храната (олио, масло) и може ли без нея?



Тема Re: Мразя мазни хранинови [re: Archibald]  
Автор martyrМодератор (m3lk0r)
Публикувано19.04.10 11:46



Не може изцяло без мазнини. Както не може и изцяло без холестерола в тях. Холестерола в храните е градивна единица на практика на абсолютно всички хормони в тялото ти. Не е част от рецептите а от здравословният начин на хранене.

Ако не можеш да понасяш масло и олио, опитай със зехтин. Ако наистина те е гнус от мазнините, слагай ядки в салатите (със слънчоглед и сусам - стават велики вкусотии). Ако имаш парички да си го позволиш, най-богатият на мазнини плод е авокадото. Също отличен заместител на мазнината в салатата са различните сирена.

Иначе манжда, направена на котлон без мазнина за мен си е похабяване на ресурса - по-добре да направя нещо на скара или плоча, за да изтекат мазнините, от колкото абсолютно постна манджа.

Не, не ме интересува, че знаеш!


Тема Re: Мразя мазни хранинови [re: martyr]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано19.04.10 13:25



част от важните съединения във храните единствено се разтварят във мазнини и от там по лесно се усвояват от организма. Например витамините, имаме водно и мастно разстворими.
Голяма част от подправките също отделят миризмите си най-добре в мазнина.
Самото смилане на храната в организма ни става с наличие на допълнително внесена мазнина.
Тук е въпроса каква мазнина да използваш и в какво количество.

Дрън и бръм, всеки ден и нощ.



Тема Re: Мразя мазни хранинови [re: Djasta-Prasta]  
Автор Пaньo Дoнeв (пират)
Публикувано19.04.10 13:33



Именно. За най-добър вкус, броколите за варят във вода, а аспержите се задушават в мазнина.



Тема Re: Мразя мазни хранинови [re: Пaньo Дoнeв]  
Автор Ф (SandsInMyShoes)
Публикувано19.04.10 18:17



За мен варенето на пара е най-сполучливо за броколито, Панчо.И макар домашните ми да ги харесват с разни комбинации от по-мазни сирена, смятам,че маслото и малко сол е достатъчно допълнение за него.

Редактирано от Ф на 19.04.10 22:56.



Тема Понеженови [re: Archibald]  
Автор jamie (градинар)
Публикувано19.04.10 20:15



сме в Готварския - по готварски.
Мазнината прави месото сочно и по-вкусно, което обаче не означава че трябва да е в изобилие. Мазнината е и отлична за внасяне на аромати от (почти винаги -- сухи) подправки в месо/зеленчуци.

Различните типове мазнина са подходящи за различни цели, но винаги гледай да е отцедена и да не капе от храните - най-просто казано да не се вижда и усеща в крайния продукт






Тема Re: Мразя мазни хранинови [re: Archibald]  
Автор Archibald (Капитан)
Публикувано20.04.10 05:19



Много благодаря на всички за полезната информация. Научих много нови неща.





Тема Re: Мразя мазни хранинови [re: Ф]  
Автор MoPcKuМодератор (звяр)
Публикувано20.04.10 17:43



и сос само да има пак става и в него може съвсем малко масълце за да завърши целия вкус...

Между другото за столовете и в казармата количеството олио, което слагаха беше прекалено, ама нали всичко им е разпределено и тубата е изливаха цялата в гювеча...а може да се сложи само за аромат...
Така, че готвим с толкова, колкото ни харесва, но без мазнина ядене не става...





Тема Re: Мразя мазни хранинови [re: Ф]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано20.04.10 18:32



Броколито е значително по-безвкусно от карфиола, но пък е малко по-полезно. Аз не обичам да го ползвам като отделна, самостоятелна гарнитура, а предпочитам да го използвам заедно с други зеленчуци в обща смес - букет, в супи, манджи и ястия, тип "китайски", с минимално като време, но интензивно термично въздействие, естествено, в уок...
Но споделям мнението ти, че масло и сол са достатъчните му подправки.
Е, за гастрономи и "една идея" хрян, прах от уасаби или, в краен случай, мъничко дижонска горчица, заради аромата.
Със сирена се комбинира значително по-успешно карфиолът.
И с друго съм съгласен с тебе - че и карфиолът, и броколито, възможно най- добре се обработват термично единствено на пара.
При варенето, независимо каква е температурата, цветчетата, като много нежни, се сварява много бързо, а стеблените им части се сваряват значително по-бавно.
Затова неопитните кулинари се ориентират по стъблата и така правят на каша цветчетата (розичките). Това не става при варенето на пара.
Едно мое приятно ядене, което не съм публикувал като отделна рецепта - В тенджера (предпочитам тефлонирана или керамична) половин глава карфиол на цветчета, стъблата отделно нарязани на равномерни парчета, цяла глава броколи, по същият начин, моркови и тиквички на къси едри жулиени, 60 г. масло, малко сол, малко бял пипер, вода 200 мл.
Вари се под капак на слаб огън - 120° около час, като се поглежда периодически да не изври съвсем водата и да не загори.
Целта е да остане минимално количество сок, но все пак да има.
Подарявам ти тази рецепта, мисля, че ще ти хареса, нищо, че изглежда простичка...

"Колкото по-умен е човек, толкова по-лесно се признава за глупак..."

Тема Re: Мразя мазни хранинови [re: Ф]  
Автор papyy (стара коткарка)
Публикувано20.04.10 19:38



Не ям броколи, не ми харесват, знам, че са полезни, но вкусът ми е остър. Опитвах различни начини, защото е изключително полезно, но дядото не го хареса. Дори по чешки маниер, предварително попарен, изхвърлена 1-2 води и със сметана, магданоз, лимонов сок и захар/ на вкус, нали е по чешки/
Карфиол ям на яхния и естествено супа, в борш. Карфиолът е вкусен и паниран, на шницелчета.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.