Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:15 22.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Баклава  
Автор edna selianka (любопитна)
Публикувано29.12.09 11:33



Сигурно има такава тема вече, но много съм се спекла.
Искам да направя баклава за Нова година и не искам да се провалям. Като мързелив млад готвач съм си купила готови кори. Даже и нова тава си купих, но това е друга тема.
Чета разни рецепти, струва ми се елементарно, но като се замисля, че нито една баница не ми се е получавала според моите високи критерии, ме хваща истинско шубе.
Трябва да има мазен конмпонент на всяка цена. Но не олио, а разтопено масло, маргарин. Някой слага ли от него между корите? И второ, за да попие хубаво сиропа, трябва да я разрежа предварително на парчета. Ще ги изпоначупя тия кори, не ми се мисли. В сиропа ванилия или канела? Дами, дайте малко кураж.
Забравих ... Ако имате рецепта - изпитана и получаваща се добре, моля за пейст.



Гледай ся, к'ви въпроси ма вълнуват.

Редактирано от edna selianka на 29.12.09 11:35.



Тема Re: Баклаванови [re: edna selianka]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано29.12.09 12:54



Ами имаше една рецепта с халва - ставаше много хубава. При това се намалява количеството на олиото и захарта в сиропа - ставаше по-рядък и се поемаше повече. Но честно казано я правих преди около три години и вече не помня количества. Помня, че се слагаше лимонов сок и кора в сиропа, плънката беше орехови ядки и халва (за една тава отиде една малка кутийка) но друго не си спомням.

Редактирано от Kaлoмaин на 29.12.09 12:57.



Тема Re: Баклаванови [re: Kaлoмaин]  
Автор edna selianka (любопитна)
Публикувано29.12.09 18:06



За халва за първи път чувам. Може да потърся в нета и да съобщя по въпроса. Лимоновата коричка звучи пърфект. Мерси!


ПП Намерих рецепта с халва.
Но пък в Интернет-а намирам рецепти само за вита баклава. Не е ли по-добре да се реди кора върху кора?



Гледай ся, к'ви въпроси ма вълнуват.

Редактирано от edna selianka на 29.12.09 18:12.



Тема Re: Баклаванови [re: edna selianka]  
Автор bobiO8 (непознат )
Публикувано29.12.09 18:07



Ето една изпитана рецепта:
Баклава


Продукти:
1 пакет кори
за пълнежа:
4 яйца
1 ч.ч. брашно
1 ч.ч. ситно начукани орехи
1 ч.ч. захар
1 лъжичка канела
1 бакпулвер+лимон(за настъргване)
Продукти за заливане:
1 пакетче краве масло
1/3 ч.ч. олио
За сиропа: 4 ч.ч. вода
1 кг захар + лимон (за настъргване)

Начин на приготвяне:
Първо се приготвя пълнежа. Към яйцата се прибавя захарта и се разбиват(на ръка). После постепенно се прибавя брашното с бакпулвера в него. Канелата, орехите и настъргваш кората на около половин лимон. Сместа става доста гъста.
Корите се разделят на 3 части. В намазнена тавичка се налага първия ред, след това се слага 1/2 от пълнежа, като се разстила хубаво върху корите. Трябва да придържаш корите с ръка, защото сместа е гъстичка и трудно се размазва. После слагаш втората част от корите, останалата част от пълнежа и отгоре третата част кори. Нарязва се внимателно на триъгълничета, като се придържат корите, за да не се начупят и разместят. След това се залива с разтопеното масло+олио. Пече се на 180-200 градуса, докато порозовее отгоре, а също можеш да проверяваш с клечка, като боцнеш между парченцата, за да видиш дали е готов пълнежа.
Когато баклавата е напълно изстинала се залива с горещия сироп(вътре е настъргана кората на около 1 лимон). Хубаво е да престои един ден за да поеме хубаво сиропа.
Източник: http://biblioteka.biberonbg.com/index.php?section=8&page=189
Снимка на бакланата ,която аз правих по рецептата.
[image][url=http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1600/19402919043866990471262102767HJou1beFPdIRnAGdVkLk.JPG] [img]http://www.picvalley.net/u/1600/19402919043866990471262102767HJou1beFPdIRnAGdVkLk_m.JPG[/img][/url][/image]



Тема Re: Баклаванови [re: edna selianka]  
Автор Mнeмoзинa (всичко забравям)
Публикувано29.12.09 18:19



Ето една стара и много лесна рецепта, която спестява точно галимациите около нарязването на баклавата.

Трябват ти:
кори - 400 г
орехи - 100 г, нарязани
канела - колкото си решиш, аз слагам около 1 ч. л.
200 г мазнина
лимонова кора.
3 ч. ч. захар
2 ч. ч. вода

Само да кажа, че за да напълня тава с диаметър 30 см ми трябва двойна доза.

Прави се така: разделяш корите на две. Но не че ги срязваш, а просто ако са 14 кори, взимаш седем от тях.
На около десетина сантиметра от широкия ръб на купчинката кори разпределяш половината от смесените с канелата орехи и навиваш на много стегнато руло. После това руло се реже на парчета с ширина 2-3 см и всяко парче се слага в тавата, легнало настрани - като пънче, охлювче или както там ти е по-лесно да си го представиш.
После същото правиш и с другата половина от корите. Много е лесно, не знам дали го обясних добре.

Залива се с разтопената мазнина и се пече.
Като изстине, се залива със сиропа, който се прави така: водата, захарта и лимоновата кора врят 5 минути, после ги оставяш за около десет минути да си починат и тогава се полива баклавата.
След няколко часа можеш да обърнеш охлювчетата с главата надолу, но аз не го правя, защото сиропът си е предостатъчно и ги покрива.



Panta rhei...


Тема Re: Баклаванови [re: bobiO8]  
Автор edna selianka (любопитна)
Публикувано29.12.09 18:39



Мерси!
Появи се и рецептата с яйцата. Трудно ми е да си я представя, затова ще има да се двоумя.
Купих толкова много ванилия, а срещам и рецепти с канела. Вече се триумя.





Гледай ся, к'ви въпроси ма вълнуват.

Тема Re: Баклаванови [re: Mнeмoзинa]  
Автор edna selianka (любопитна)
Публикувано29.12.09 18:41



Благодаря за рецептата и за витата баклава.
Реших да взема и суров шам-фъстък за поръсване!





Гледай ся, к'ви въпроси ма вълнуват.

Тема Re: Баклаванови [re: edna selianka]  
Автор Aлa-Бaлa ()
Публикувано29.12.09 19:31




Препоръчвам ти я, много вкусна става. Единственото , което не спазих от рецептата беше сиропа, аз си направих по-голямо количество 1част захар:1,5 вода.



Тема Re: Баклаванови [re: edna selianka]  
Автор Mнeмoзинa (всичко забравям)
Публикувано29.12.09 21:14



А, ето, оформянето е точно като в рецептата, линкната от Ала-Бала. И пропуснах - както и там, мазнината се загрява, разбира се.

Пък за шам-фъстъка - не виждам какво може да ти попречи.





Panta rhei...

Редактирано от Mнeмoзинa на 29.12.09 21:15.



Тема чушки с бобнови [re: edna selianka]  
Автор slanchize (непознат )
Публикувано30.12.09 03:16



знае ли някои рецепта за пълнени чушки с боб




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.