Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:42 05.07.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Идеалната баница!нови  
Автор mirror_ (mirror image)
Публикувано18.11.09 16:42



Понеже никога не мога да направя свястна баница. Нещо повече... дори и не се приближавам до нормален резултат, си помислих, че има някакви трикове, които не са ми известни. Наблюдавала съм майка ми в ръцете, докато тя прави баница, но не мога да ги хвана, защото преповтарям всяка нейна стъпка и пак не ми се получава.

Затова и дойдох да ви питам, какви са вашите трикове.





Тема Re: Идеалната баница!нови [re: mirror_]  
Автор Kиkc ()
Публикувано18.11.09 17:15



Ползвам готови листи, още не съм се вдъхновила достатъчно да си разточа сама. Мога да ти дам за идея вита баница (без претенции да е правилно навитата баница

). Правиш плънка от яйца (5-6), сирене, около 1/2 кофичка кисело мляко и малко прясно. Вземаш един лист и го намазваш с масло (каквото имаш, аз предпочитам краве), след това слагаш от плънката и навиваш от по- късата страна. Това рулце редиш в кръгла тава, до него следващото и т.н., докато се напълни тавата. Отгоре внимателно ги намазваш със смес от малко яйце, мазнина и мляко (обикновено от остатъка за плънката). Печеш, вадиш и консумираш.
А, рулцата може да завиеш и на охлювчета и да ги наредиш едно до друго, спестява от рязане на баницата



Тема Re: Идеалната баница!нови [re: mirror_]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано18.11.09 17:30



Не ти става баницата, точно защото влагаш прекалено много старание.
Баница и салата стават най-вкусни, когато ги правиш небрежно, да не говорим, че единствено при някои видове сладкиши е необходимо стриктно да се спазват мерки и пропорции... Това е главният "трик"...
Работата е пределно проста (освен, ако не искаш да си точиш сама корите, тогава не е чак толкова проста), купуваш готови кори, разгъваш ги, отделяш 2 бр. и ги слагаш за "под", като преди това намазваш тавичката с малко мазнинка.
Слагаш някаква плънка - от сирене с яйце, ябълки с канела, орехи и захар, настъргана тиква пак с орехи, канела и захар, та до силно изпарен и задушен праз с леко запържена кайма - на практика - почти всичко, което ти харезва като комбинация между зеленчуци и продукти.
Наръсваш с малко мазнинка.
Втори, трети пети лист и между тях - плънка по вкуса ти.
Не е лошо преди да сложиш плънката, да ръснеш малко газирана водичка за солена плънка или някакво газирано питие като вид лимонада - за сладките плънки.
Печеш, докато се позачерви, изваждаш от фурната, пак ръсваш малко газиранко по горната схема и покриваш с хартия плюс кърпа, за да се позадуши и поомекне поне горният лист.
Ядеш...
Хвалиш се, че можеш перфектно да правиш всякакви баници, пращаш ми въздушни целувки и ме благославяш, че съм ти дал този акъл...
Обаче!
Ако пак решиш да бъдеш супер стриктна и прецизна, пак няма да ти стават нито баниците, нито манджите...



Тема Re: Идеалната баница!нови [re: mirror_]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано18.11.09 18:52



Аз правя всяка втора събота в месеца. Нямам претенции за перфектност, но на околните им харесва (поне така твърдят).

Пакет кори, ползвам предимно на Фамилия. 6 айца омесени с половинка сирене и 50мл прясно мляков купа. 100гр хубаво масло, разтопено.
Мажеш тавата, 2 кори, масло, плънка, 2 ред и т.н до края. Последния ред го омазняваш хубаво с масло, може да намажеш и жълтък.
Печеш на долния ред на 180 градуса до приятен тен. Ако ти е силна фурната, постави по някое време на първи ред, да не загори.
Като я махнеш, можеш да я завиеш в мокра кърпа да омекне, но аз не го правя. Харесва ми хрупкава.



Тема Re: Идеалната баница!нови [re: Kиkc]  
Автор Kиkc ()
Публикувано18.11.09 19:34



Обаче сега правя бутер банички, един лист за традиционното яйце и сирене и не ме бийте, моля, втория е поръсен със смлени ябълки и канела, навит на руло и нарязан на охлювчета. Та и това е идея...



Тема Re: Идеалната баница!нови [re: Sapiens]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано18.11.09 19:49



В плънката със сирене и яйца слагам и кисело мляко, а като залея плънката върху корите - малки парченца масло...

Обаче такъв зелник, какъвто съм яла от един мой преподавател, направен от майка му от Сандански, ауууу, няма втора такава и никога не успях да я постигна



Ние сме това, което правим постоянно. Затова съвършенството е навик. Аристотел

Тема Re: Идеалната баница!нови [re: chavdar4e]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано18.11.09 21:34



Така е правилно, трябва да има малко течна съставка в баницата, за да стане пухкава и сочна.



Тема Re: Идеалната баница!нови [re: mirror_]  
Автор Фиш (SandsInMyShoes)
Публикувано18.11.09 21:57



Каня те на баницоправене- гарантирам успех, само после ще делим баницата на 2





Тема Re: Идеалната баница!нови [re: Sapiens]  
Автор Silverado (HI(мана))
Публикувано19.11.09 10:47



Баница и салата стават най-вкусни, когато ги правиш небрежно
За баницата съм съгласен а за салатата - едно доуточнение, дамите да не четат!
-салата - да , всеки може да набарбаляска дяколко домата с лук, примерно!
- мезе - само мъж, бавно и с мерак, осъзнавайки предназначението





Тема Re: Идеалната баница!нови [re: mirror_]  
Автор bagoasa (вироглавка)
Публикувано19.11.09 12:45



Да ти кажа, че и аз съм кърък на всички тестени величества!!!
Ей така, за успокоение...
Виж аз как правя баницата, та да пробваш която искаш!
Реално, с кори приготвени у дома става най-мека и пухкава, но и на купешките кори като им сложиш повечко течност - става добре...
Всъщност два вида ще ти кажа, сега се сетих регулярната...
Първи вид - с фино точени кори:
в намаслена тава редиш ред кори - 2 бр. накъсани, ред сирене, малко мазнинка и така до края.
След това в 2 ч.ч. вряла вода сипваш 4-5 разбити яйца. Ако се пресече, добре, ако не се пресече пак добре, засега не съм открила разликата...
Нарязваш баницата на ромбове и изсипваш тази течност отгоре, като заливаш хубаво да отиде течност в резките... Пак сложи мазнинка най-отгоре...
Печеш! Вадиш, аз мажа с краве масло за аромат и завивам с кърпа и найлон.
Така поема много течност и бухва... Суперска е и безотказна!
Аз не обичам да ми 'фърчат корички като хапя баницата и слагам дори повече вода... А, и си посоли водичката. Става мека, мека...
И втория вид - с ръчно точени кори:
в средно голяма чугунена намаслена тавичка редя кори, сиренце, мазнинка, поръсвам с водичка... Или може тук смес от яйца и сирене и мазнинка... Слагам сирене два пъти, да не стане много дебело.
После пека върху котлона, дръж тавичката не в средата, а на половина в страни и върти често. Гледай дали се е зачервила отдолу и ако да - аз захлюпвам с чиния за хранене и обръщам баницата. Тавичката пак намаслявам, изсулвам баницата вътре и пека на котлона от другата страна...
Помогни си с нож, много лесно става обръщането и изсулването...
После поръсвам с вода и захлюпвам с чинията.
Става супер бързо и вкусно!
Правя това сутрин преди да побегна за автобуса, смятай ...


Ако имаш въпроси в главата, питай!
Дано си откриеш твоята баница и да се наслаждаваш!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.