Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:05 24.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Тема Хайде сега казвайте за ябълкитенови  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано07.11.09 15:52



Ако някой не е разбрал, мама освен тикви е отгледала и ябълки, а аз мразя да хвърлям екологично чисти продукти, така че може да стана сто кила, ама ще ги изям в някакъв вид, така че казвайте.


Като начало снощи изгорих един щрудел, щото ми се доспа след като го сложих в печката.

Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: Хайде сега казвайте за ябълкитенови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Festina lente! (verde)
Публикувано07.11.09 16:14



Когато съм затрупана с ябълки ( това ми се случва циклично - на две години ), си правя силно концентриран чай и се наливам до откат.
Що се отнася до така сварените плодове, сигурно могат да се усвоят по някакъв начин, но нерядко ги изхвърлям при мисълта колко много захар трябва да се набута, за да няма мръщене.



Тема Re: Хайде сега казвайте за ябълките [re: Festina lente!]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано07.11.09 17:53



При свръхпродукция прави от леко дефектните ябълки ябълков оцет, става много лесно и в големи количества, трае с години. Да не коментирам полезността му.
Преди години на всеки две години правех от 4-5 кг. капали ябълки 12-15 литра прекрасен оцет, който после раздавах по приятели или ползвах за туршии, все пак 12-15 литра са доста много, нали...

"Неназованите неща не променят смисъла си."

Тема Re: Хайде сега казвайте за ябълкитенови [re: Sapiens]  
Автор Festina lente! (verde)
Публикувано07.11.09 19:52



Идеята за оцета е чудесна, но не говорим за 4-5 кг ябълки... Ако споделите технологията, може да го ударим на производство, но дали ще има търсене?





Тема Re: Хайде сега казвайте за ябълкитенови [re: Festina lente!]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано07.11.09 21:40



А ако вие си направите труда да потърсите в архива, ще намерите поне 5 различни рецепти за домашен ябълков оцет...
Грубо казано, на бидонче от 30 литра - 5 кг. само измити ябълки, нарязани на възможно най-тънки парченца, вода 4 пръста под отвора, половин чаша захар, малка бучка мая, или половин пакетче инстантна, коричка истински ръжен хляб, половин чаша истински натурален оцет ("купешкият" е тотално менте от разредена оцетна киселина, боя и синтетични аромати).
Следва излагане на слънце и естествена оцетна ферментация.
Разбърква се всеки ден по няколко пъти, плодът изплува нагоре от въглеродния двуокис, когато ферментацията завърши, плодът пада надолу и се утаява всякаква утайка. След известно време готовият оцет се отточва внимателно, за да не се размъти и се прехвърля в бутилки.
Понеже аз винаги го правя към края на октомври, времето се застудява и не успява да ферментира, престоява така до пролетта на терасата, (може и да замръзне през зимата, не му пречи), когато се затопли времето започва да ври отново и става прекрасен оцет.
Това е, Природата работи за вас.

"Неназованите неща не променят смисъла си."

Тема Re: Хайде сега казвайте за ябълкитенови [re: Sapiens]  
Автор Festina lente! (verde)
Публикувано07.11.09 22:26



Благодаря, Sapiens!



Тема Re: Хайде сега казвайте за ябълкитенови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Kиkc ()
Публикувано08.11.09 10:58



Ябълкова ракия?
Не пия но самоотвержено съ- мелих към 150 кила.. И има още толкова читави.



Тема Re: Хайде сега казвайте за ябълкитенови [re: Kиkc]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано08.11.09 19:59



Уха, това е една от най-фините ракии, макар че у нас не е много популярна.

"Неназованите неща не променят смисъла си."

Тема Цветаевски пай- Полинови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано15.11.09 09:59



Направих

, обаче стана доста сладък. Мисля, че захарта му е много. Иначе беше много вкусен. Следващия път ще му сложа и малко повече ябълки.

Най обичам да чета, ама не мога.


*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.