Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:11 13.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор Modest Mouse (гризка сиренце)
Публикувано13.09.09 18:11



Пасира се с пасатор, а не се джурка


а защо да има лош вкус? Ти пробвал ли си? Ще има вкус на боб, разбира се, а също и прилича на престоял 1 ден боб.
С брашно в запръжката също съм пробвала, но малко брашно, само за вкус, да замирише на преръпжено бръшно. И това не е лошо.

Това е хубавото на импровизациите, пък и на вкус и цвет таварищи нет.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: ket1234]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано13.09.09 18:17



Колкото и да си ми симпатична, ще се наложи да те посдъвча...
Защо се опитваш (ами, опитваш се, направо си го правиш...) да говориш глупости, колкото да не заспиш...
Ето ти цитати за съдържанието на боба:
"Зрелият боб съдържа белтъци, близки до животинските,нишесте,флавоноиди, витамин А,В2,С,Е, фолиева киселина,азотни вещества, целулоза, минерални соли, микроелементите: калий, магнезий, фосфор, калций, ситостерини, пурини.Кръглите зърна имат още протеино-фитохемо-глутинин, който стимулира защитните кръвни клетки."
"Зърната на белия фасул съдържат 50% въглехидрати, много минерални соли, най-вече калиеви и фосфорни, а също и витамин С."

Не е много ясно какво нишесте те е патило, след като е в минимално количество от целия обем... По тази логика, можеш да ядеш боб вместо вит. С при грипни епидемии...
Това, че във вашата къща три поколения не са знаели, че при готвенето на боба или други ястия се употребява като сгъстител препечено на сух тиган брашно, си остава само за сметка на вашето семейство...
Препеченото брашно се използва от стотици години в националната ни кухня, и за мене ще бъде удоволствие да го научиш от моите рецепти и да промениш готвенето си след три поколения грешки...
Това, че не си прочела, че при готвенето в тенджера под налягане температурата на нагряване и суперслаба, за да имитира къкренето на провесено на верига глинено гърне на жарта в огнището, също си остава за твоя сметка.
Десет пъти ти повторих да четеш внимателно!
Повече на въпроси, които показват, че не си чела, няма да отговарям!
В синхрон съм с констатацията ти, затова ти отговарям със същото: "Слънчице, не се сърди, но форумът е за това, да си казваме кой как и защо се проваля или успява."

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Редактирано от Sapiens на 13.09.09 18:30.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Modest Mouse]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано13.09.09 18:25



Разбира се, че съм пробвал, иначе нямаше да ти опонирам...
По-неприятно на вкус нещо от обезлюспен и пасиран фасул не съм вкусвал...
А джуркането с джурило или джуруляк е древният първообраз на пасирането с пасатор...
Моля те, прочети отново постинга ми, особено в частта за вкуса на сварените бобови зърна, извадени и измити от чорбата, в която са вряли...

Btw, никога няма да разбера, защо има хора, които отговарят на даден постинг или пък задават удивително тъпи въпроси по темата, без да са си направили труда да изчетат постинга съвестно от началото до края...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Редактирано от Sapiens на 13.09.09 18:35.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: engel2]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано13.09.09 18:27



Е, и ние, ако бяхме на другия край на света, в много по-цивилизована страна, и ние щяхме да си купуваме боб-вълшебна консерва...
Но понеже все още сме си в изостаналата и несъвременна България, принудени сме да си варим сами бобената чорбица...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор Modest Mouse (гризка сиренце)
Публикувано13.09.09 22:23



да бе, знам

най-трудно е да се сготви боб

Когато се омъжих, единственото нещо, което питах баба ми беше, защо моят боб не е вкусен като като нейния. И тя ми разкри секретите.
Същото се повтаря с моите деца - не питат майка си, а баба си
Например зетя питал чак от Америката баба си как се готви боб. И така се специализирал, че вкъщи той готве боба, друго обаче не (виж, туршия и бира си прави...)

Според мен българите правят най-хубавия боб, не може да се сравни с мексиканците, където също им е основно ястие.

---------
и така - накрая, след запръжката и като е поврял, пасирай само 1/2 - 1 чаша от боба, заедно с бульона разбира се

... а пък ти си написал цяла дисертация на тема "Как се готви боб", кой да я чете цялата?

Редактирано от Modest Mouse на 13.09.09 22:38.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Modest Mouse]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано13.09.09 22:49



Който иска да научи нещо ново или добре забравено старо, или изобщо да научи нещо - ЧЕТЕ...
А който си знае "Абе, то така се прави... Знам го от баба си...", до края на живота си няма да научи нищо ново.
Но винаги си има хора, които не държат да знаят нови неща и не им пука, че ще си умрат неуки и неграмотни...
Животът си е техен, правят си каквото си искат...
Въпросът е да са щастливи.
А е доказано, че колкото човек е по-прост, примитивен и неграмотен, толкова е по-щастлив...
И в Библията е писано - "Който трупа познание, трупа мъка."
Така де, защо ти е да си мъчиш мозъка...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Редактирано от Sapiens на 13.09.09 22:50.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор PipilotaViktualija (неоназиПипилота)
Публикувано13.09.09 23:15



Що така, бе, Сапиенс?


Каквато и да е универсалната кулинарна истина, доколкото има такава, в различните семейства твърде често се готви различно и рецептите се предават от прабаби, баби и майки на следващите поколения. И когато сготвиш нещо "като мама" или "като баба" ти става мило и уютно.
Това, разбира се, не изключва човек да се учи и на нещо ново.
Сещам се за един пример- аз например съм се научила от майка как да правя кадаиф: като го купя от магазина, където той обикновено е в иначе естетическа форма, го натрошавам леко допълнително и го мятам да се изпече равномерно във фурната, полят с пакетче краве масло и размесен с орехи. После вече го заливам със захарния сироп, в който има 1- 2 ванилии и прочие ( когато кадаифът е изстинал). Целта е кдаифът да е сочен и да се дели "на конци"... Моя близка съседка също прави понякога кадаиф, но нейният е съвсем различен, блед, понеже не е печен допълнително, степан и накиселяващ, понеже тя слага в редкия сироп твърде много настъргана кора от лимон. На мен не ми харесва, но у тях го обичат така и така си го правят и го консумират. А, де!



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано14.09.09 01:05



Нямам нищо против "бабините" гозби и технологии, но да твърдиш, че единствено това е правилното, просто означава, че си абсолютно задръстен човек, "кон с капаци"...
Точно това и само това имам предвид...
Както и глупашкият начин на мислене "След като аз не го зная, значи не е вярно и не е правилно..."
Между другото, "универсална кулинарна истина" нито на теория, нито на практика съществува... В елитната кулинария всичко е експеримент и моментно адаптиране към ситуацията и най-малко догма.
Виж, в сладкарството може и да има догми, там нещата са по-други.
Апропо, настърганата кора на лимона (цедрата) не придава ни най-малък кисел вкус...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Редактирано от Sapiens на 14.09.09 01:17.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор PipilotaViktualija (неоназиПипилота)
Публикувано14.09.09 08:34



Ами в такъв случай съседката ми сигурно изстисква и малко лимонов сок в кадаифа, но, така или иначе, вкусът му определено не ми харесва.А и не мисля, че в кадаиф настърганата ломонова кора трябва да е видима. Чарът на един ориенталски сладкиш не е в това. Е, не бих го харесвала и с изключително тежък, сиропен вкус.


Но идеше реч по- скоро за традицията и кулинарните навици.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано14.09.09 13:00



Работата с традициите и кулинарните навици, повтарящи се тъпо от поколение в поколение, независимо от грешките в тях е ясна отдавна...
Но ориенталските сиропирани сладкиши наистина са с много тежък сироп и наистина са с лимонова кора. Понякога слагат и лимонов сок, може би считат, че сладко-киселото е по-поносимо от прекалено сладкото...
Но на мене винаги ми е приличало на миришеща на пот циганка, но обилно парфюмирана с евтин парфюм, в повечето случаи с миризма на роза... Е, съчетанието никак не е поносимо, ама пък тя си мисли, че е неотразима...

"Неназованите неща не променят смисъла си"


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.