Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:54 05.07.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Н'дуянови  
Автор Фиш (SandsInMyShoes)
Публикувано07.09.09 11:39



Това е думата, която чух и не знам дали е правилно.Та, подариха ми едно такова.След като 2 седмици се чудех какво да го правя, снощи, разрязах вакуумираната опаковка и вътре намерих в силноомазнено опаковка, едно пърдухалче, ако се сещате какво е това нещо

Та, отрясах една малка част и я прибавих към шунката в соса за спагети.Според 50% от фамилията е люто и доста приятен вкус.А точно тези,които не обичта люто казаха, че не им е люто.
Ако някой се е сблъсквал с такова нещо от южноиталианската кухня, да даде още съвети, къде и как да използвам останалата част



Тема Re: Н'дуянови [re: Фиш]  
Автор Meй ()
Публикувано07.09.09 21:28



ех,че интересно,обаче нищо не се разбира,
хеле с пърдухалчето


нямате ли фото или нещо по - материално като описание - месно,растително,
състав,според етикета,консистенция и пр.

любопитно е!



Тема Re: Н'дуянови [re: Meй]  
Автор Фиш (SandsInMyShoes)
Публикувано07.09.09 22:01




Баба ни и дядо ми са страджалии, живееха в едно село близо до Приморско.Като деца винаги сме ставали свидетели на разснопванети на коледното прасеТа от най-големия мехур приготвяха "Странджанско дядо", а от едни по-малки същия колбас, но баба ми ги наричаше "пардухалчета".
Тази(или този) н'дуя е нещо подобно, но доста по-пикантно- смляно месо с подправки.Предтсвлява точно такъв овален колбас, с намалена хартия във вакуумиран плик.Няма етикет, за да съобщя състава.Предполагам,че е нещо типично за Южна Италия, защото подаръкът е оттам.



Тема Re: Н'дуянови [re: Фиш]  
Автор avg (минаващ)
Публикувано08.09.09 18:23



Nduja Calabra In Natural Skin - това е името на подаръка.потърси и ще намериш инфо за продукта,ако има проблем кажи





Тема Re: Н'дуянови [re: Фиш]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано08.09.09 21:22



Въпреки суперлативите и екзотичното название, въпросната н'дуя е твърде бледо подобие на нашенския бабек...
В различните региони на страната го правят по почти идентичен начин от кълцано свинско доста прошарено месо. Само подправките и регионалното название се различават.
Много известен е бабекът от с. Цалапица, Пловдивско, както и от Първомайския регион.
Първомайският бабек се отличава от всички други по наличието на нещо особено интересно - освен кълцаното месо и голямото количество червен пипер, което характеризира бабеците, в този вид бабек се добавя и по 30 мл. хубав коняк (бренди) на килограм готова месна смес.
Това му придава невероятен и неповторим аромат при зреенето.
Накратко, нашите месни традиционни продукти по абсолютно нищо не отстъпват на силно рекламираните и безумно скъпи чуждестранни.
Както винаги, ниското самочувствие на малка страна и традиционната ни комплексарщината, както и липсата на новаторски и предприемчив дух ни пречи да пробием на западния пазар, както и при заемането на регистрирани имена на наши продукти.

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: Н'дуянови [re: avg]  
Автор Фиш (SandsInMyShoes)
Публикувано08.09.09 21:25



Благодаря ти!Ше попрочета





Тема Re: Н'дуянови [re: Sapiens]  
Автор Фиш (SandsInMyShoes)
Публикувано08.09.09 21:32



Сапи,
има една африканска поговорка, която звучи приблизително така:Ако никога не си пътувал, до края на живота ще си мислиш, че твоята майка готви най-хубаво.


И аз съм споделила, че не ми е непознато като вид.Даже съм дала и диалектното му название.Понеже в последно време ми се налага да правя сравнение м/у Южна Италия и България, не намирам голяма разлика в нравите и обичаитеДали е скъпо, нямам идея.

Само ми стана интересно тоз цалапишки бабек как се е сродил с брендито- в нашата алкохолна традиция, това питие не е залегнало



Тема Re: Н'дуянови [re: Фиш]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано08.09.09 22:16



Хайде да се опиташ да четеш не "както Дяволът Евангелие"...
Говорим за ПЪРВОМАЙСКИ бабек, а конякът е известен в България доста преди да бъде известен в Африка... Независимо коя...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: Н'дуянови [re: Sapiens]  
Автор Фиш (SandsInMyShoes)
Публикувано08.09.09 22:32



Ще ми се да разкажеш за производството на бренди във вашия край


И като вметка, нали се сещаш бурите от кога са в Южна Африка и що франсета са пили коняк в Северна Африка, предполагам френски

За да сме в стилистиката на клуба, ако трябва ще взема от майка ми рецептата за "Дядото", а ти ще предложиш рецепатта на конячния бабек, става ли?



Тема Re: Н'дуянови [re: Фиш]  
Автор Meй ()
Публикувано08.09.09 22:45




ето я!
и идея за консумация



ето още една ндуя







Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.