Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:57 07.07.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Ястия с повечко чесън...нови  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано13.08.09 22:06



Няколко мои рецепти, обединени от наличието на чесън.

Това е моята принципна рецепта за кьопоолу, с претенции да бъде "най-близко до оригиналната"...

ИСТИНСКОТО КЬОПООЛУ
=====================
Няма такова нещо, като "истинска" рецепта за нещо.
Нали знаете основната особеност на българина, ти започваш да разказваш някакъв нов виц, а той след втората дума те прекъсва "А-а-а, аз го знам, ама в друг вариант...".
Аз мога до утре да се бия в гърдите, че моята рецепта е "истинската и автентичната", но с гаранция ще се появят поне 5 души в клуба, които ще заявят, че тяхната рецепта е "по-истинската от най-истинската".
Затова просто ще ти опиша как в моето семейство се прави кьопоолу от поне 60-70 години. Не се шегувам.
Значи, патладжаните се пекат задължително на котлон, за да прегорят отгоре, да се поопушат и да изтече излишният сок. Разбира се, това може да стане и на тенекия, на открит огън, както и когато се пекат чушките есенно време.
Ако са от вече затворен и стерилизиран буркан първото, което трябва да се направи е да се отцеди идеално отделената течност.
След това се намачква с вилица (не с пасатор, не е същото...) патладжаните, счуква се чесън със сол и се добавя.
След това малко по малко се налива олио (зехтин) и се разбърква.
При това наливане "по малко" е трудно да се прецени точното количество, затова предварително си приготвяте количеството олио, което според вас трябва да влезе в кьопоолуто.
На буркан от 800 мл. обикновено е достатъчно 1 каф. чашка олио.
В класическата рецепта се добавят и малка шепа орехи, счукани наситно.
Когато олиото се поеме, се добавя малко оцет, от него "избуяват" всички аромати.
Това е най-близо до класическото кьопоолу.
Оттам нататък започват вариантите, които са неизброими.
Например, за да стане кьопоолуто по-леко се добавя печена и обелена зелена чушка, домат, който може също да е печен.
Кьопоолуто може и да се пасира до съвсем гладка консистенция, но двата варианта - пасирано и непасирано при абсолютно еднакъв състав са различни на вкус и всеки вариант си има своите привърженици.

ЧЕСНОВА МАЙОНЕЗА
==================
Рецептата е много проста.
Известно количество, примерно 2-3 глави чесън се обелват, счукват се в дървено хаванче или по-голям дървен съд с 1 пълна ч.л. сол.
Счуква се до съвсем гладка кашичка.
След това се разбива точно както майонеза, като по малко се прибавя олио и се бие докато се сгъсти и стане полупрозрачна маса.
Бърка се с дървеното чукало в дървената гаванка, но спокойно може да се направи и с модерни електрически уреди от типа на пасатори, блендери и т.н.
Това количество чесън обикновено поема около 300 мл. олио. разбира се, може с по-голям успех да се направи със зехтин, въпрос на вкус.
Тази чеснова майонеза аз обикновено употребявам през лятото за добавяне в таратор - става прекрасно и определено не дразни стомаха.
Може да се слага и на кьопоолу, зелен фасул, спанак, и още куп летни манджи, които "носят" чесън.


ВКУСЕН ТАРАТОР
==============

Една голяма краставица се обелва и нарязва на малки кубчета в съда, в който ще правим и съхраняваме таратора.
Обелват се 4 големи скилидки чесън, поставят се в дървено хаванче (гаванка), посипват се с 1 1/2 ч.л. сол и се счукват и стриват до гладка кашичка. Налива се 2-3 с.л. олио или зехтин и се разбива с чукалото както се разбива майонеза.
Получената чеснова майонеза се изсипва при краставиците и добре се разбърква. Оставя се така да престои поне 1/2 час.
След половин час се разбиват добре 2 кофички кисело мляко и се изсипват при краставиците.
10 изчистени орехови ядки счуквам добре в дървената гаванка и ги добавям към таратора.
Тук е моментът на сблъсък на мненията...
Аз лично обичам таратора по-рядък, но много хора го обичат по-гъст.
Аз слагам на 2 кофички кисело мляко 2 кофички вода и става приятно гъсто - нито много гъсто, нито много рядко, но тези, които обичат по-гъст таратор могат да сложат само една кофичка вода.
Съвсем накрая слагам половин връзка копър много на ситно.

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: Ястия с повечко чесън...нови [re: Sapiens]  
Автор abettor (адвокат)
Публикувано13.08.09 22:22



И в нашето семейство се правят така, от 200 години!


С изключение на таратора.
Аз лично не го обичам и въобще не го ям.
Да, да, знам че е прекрасен за жегите. Ама като не го обичам какво да направя!?



Тема Re: Ястия с повечко чесън...нови [re: abettor]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано13.08.09 23:31



Само можеш да съжаляваш, защото тараторът е едно изключително освежаващо ядене през лятото.
Можеш да си направиш един такъв експеримент - една средна краставица, обелена, нарязана на парчета и пасирана в блендер до кашичка с добавката на 1 ч.л. сол.
Въпрос на желание и социални ангажименти е добавянето на подходящо количество обелен чесън при блендирането. За мене под "подходящо" се разбира "огромно"...
След това, през фуния, тази кашичка се изсипва в 1,5- литрова бутилка от минерална вода, като през същата фуния се изсипва една кофичка хубаво кисело мляко и 1 с.л. олио или зехтин.
Добавя се малко вода, завинтва се бутилката и яко се разбива с раздрусване.
После се долива догоре със студена вода и се поставя на съхранение в хладилника.
Когато ти се допие нещо освежаващо и охлаждащо, пийваш си от този вид таратор и ме благославяш...
Не е като истинския таратор, при който краставицата е на кубчета, но пък може да се употребява по всяко време на денонощието и винаги е приятно питие.
Пробвай, може пък и да ти хареса.

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: Ястия с повечко чесън...нови [re: Sapiens]  
Автор Silverado (добродушен)
Публикувано14.08.09 11:18



Вероятно не откривам топлата вода, но да споделя и моя скромен опит с кьопоолуто. Патладжана /за един брой голям / - в микровълновата за 12 мин. Това с цел за бързо и по-лесно. Вадя, изстива, беля/много лесно става/, и цепя или режа на ивици. После режа на малки кубчета, около 10 мм.. Зрял домат, обелен, нарязвам на филии, после на ивици и пак на кубчета по10мм. Печени белени чушки - пак на ивици и на малки парченца, ха ха, 10х10мм. Магданоз, ама много и нататък както си му е реда -сол, чесъни, зехтини. Приказката ми бе за микровелето и за това че когато е на малки парченца ми е по-вкусно.



Тема Re: Ястия с повечко чесън...нови [re: Silverado]  
Автор Milley ()
Публикувано14.08.09 13:07



Като махнете чесъна, всичко ще е още по-добре.



"Споделяйте знанията си с други. По този начин ще достигнете безсмъртие." Далай Лама

Тема Re: Ястия с повечко чесън...нови [re: Silverado]  
Автор AGLER ()
Публикувано14.08.09 13:20





И аз обичам патладжана в кьопоолуто да е нарязан
на парченца, както и доматите. По "салатен" вид има.



Тема Re: Ястия с повечко чесън...нови [re: Silverado]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано14.08.09 15:53



Този вариант е чудесен и някак "по-спретнат", въпреки че се различава от "класиката в жанра".
И може би, за да се различават, би трябвало да не се нарича "кьопоолу", а "салата от печени патладжани, чушки и домати в MW", защото видът й точно на салата...
Определено е по-шик.
А патладжанът най-вероятно го надупчваш, както и чушките (защото аз най-редовно си печа по 1-2 чушки, когато ми трябват за добавка към някаква салата).
Така че, независимо от еднаквите продукти, това са две различни салати, ако ги броим за салата. Защото абсолютно нищо не може да замени миризмата на пушено от печеният на котлон патладжан, както и от печените чушки. За мене това е много съществената част от кьопоолуто.
Докато в микровелето зеленчуците стават по-скоро варено-печени и това им дава друг привкус, не по-лош, но друг.
Както много други, така и аз избягвам да добавям в кьопоолуто домат, защото много го разводнява и се губи от "мазничкия" вкус на патладжана.
Компромисно може, но само ако доматът е печен на фурна и доста изпарен.

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: Ястия с повечко чесън...нови [re: Milley]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано14.08.09 16:11



Ха-ха-ха, "не с лошо"...
Ами ти искаш да му махнем най-чаровното...
Разбира се, чесънът винаги е във формата на подправка, така че спокойно може да се сложи съвсем символично или изобщо да не се слага, но така ще отнемеш целия чар на ястието.
Аз, например, никога не бих и вкусил шкембе-чорба, ако няма за подправка 1 с.л. лют пипер и 2 с.л. чесън с оцет, такава супа е направо престъпление да се нарича с гордото название "шкембе-чорба", мисля...
Всичко е въпрос на личен вкус и предпочитание...
Аз многократно съм казвал, че не понасям идеята да се пържи чесън, както и почти не употребявам любимата на цял народ чубрица, защото ми лъха на селяндурски цървул, с извинение...
Обаче пък, това не ми пречи да харесвам всички видове сини сирена и разни други вонящи, но силно деликатесни хранителни продукти...
Умирам си за ненастърган пармезан, а на люспички, както и за абсолютно всички видове морски продукти, даже и водорасли.
Между другото, само за информация, в Тетевен и околността има изключително стара традиция да се прави т.н. "зелено сирене" (може да има и други названия...).
Хубаво сирене, за предпочитане овче, се оставя в затворен с капак негледжосан глинен съд за продължително време, поне месец.
Постепенно върху сиренето се развива вид благородна зелена плесен, а самото сирене добива изключителна кремообразна консистенция и става като че ли по-мазно (което едва ли е възможно...).
Това е страхотен деликатес, датиращ, може би, далеч преди откриването на Рокфора и Стилтъна.
Ама кой да се сеща да патентова и т.н....

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: Ястия с повечко чесън...нови [re: Sapiens]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано14.08.09 16:44



За зеленото сирене не си съвсем прав. Наскоро ми попаднаха едни преводи, мисля, че някъде около Черни Вит го произвеждат, така де - Тетевенско. Имаше нещо свързано с уникални климатични условия (ох, тая памет кат решето...

) И се работи по въпроса

Ние сме това, което правим постоянно. Затова съвършенството е навик. Аристотел

Тема Re: Ястия с повечко чесън...нови [re: chavdar4e]  
Автор Meй ()
Публикувано14.08.09 22:35



скоро четох за него,даже се сетих къде -






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.