Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:51 19.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Телешки шол?нови [re: AGLER]  
Автор abettor (адвокат)
Публикувано10.08.09 21:34



Много си як, братчед! С кеф те чета теб и сапиенса.





Тема Re: Американско транжираненови [re: AGLER]  
Автор AGLER ()
Публикувано10.08.09 21:37





пак не излезна горе





Тема Re: abettorнови [re: abettor]  
Автор AGLER ()
Публикувано10.08.09 21:44





А бе аз не съм кой знае какъв готвач, ама телешкото и говеждото
са ми слабост. А и нали знаеш, че имам собствени животни и ща не
ща съм се научил да си транжирам защото ако оставиш на селските
колячи да ти транжират само ще ти похабят хубавото месо.

Ето още една по описателна схема





Тема Re: Американско транжираненови [re: AGLER]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано10.08.09 21:51



Схемите са чудесни, но би било добре названията да са на български, защото ние имаме много стара традиция в разфосоването и една голяма част от тези названия си имат "съответки", но съвсем не с точен превод, а на някакъв типично месарски жаргон.
И в повечето случаи са деформирани названия, идващи или от английски, или от френски.
Така "бийфстейк" се превръща в "бифтек", но друг месар пък се кълне, че се казва "бистек" и т.н. и т.н....
Същото е и с останалите детайли в названията.
С един месар-"специалист" щяхме да се избием, защото той твърдеше, че бонфилето е от горната част на гърба на животното, а аз се опитвах да му докажа, че е от горната, но вътрешна (откъм коремната кухина) част.
Освен това, на риторичния му въпрос "Абе, ти мене на идиот ли ме правиш???" имах неблагоразумието да отговоря скромно "Не, ти сам се правиш...".
Пък, нали знаеш, всичките ножове са откъм неговата страна...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: abettorнови [re: AGLER]  
Автор abettor (адвокат)
Публикувано10.08.09 21:51



Не, не, не!
Покани ме на телешко някой път, да ти видя животните........ а и много добре знаеш, че искам да яздя кон, но ми трябва умнна и спокойна кобила, и инструктор.


За язденето на кон е сериозно, естествено си плащам.
Но ме е страх, затова ти пиша тези неща.



Тема Re: Телешки шол?нови [re: abettor]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано10.08.09 21:58



Апропо, сигурен критерий е цвета - дъртото е с много тъмночервен, до кафеникав, цвят.
Младото по-скоро има цвят на свинско. Светлорозово.
Освен това, месарите в частните месарници (поне в Пловдив е така...) слагат изрично етикетче, че "Това е месо от балканско теле на възраст 5 месеца (примерно)". И цената не се отличава драстично от другото телешко, като основно зависи от коя част на телето е месото.
Разликата, примерно, е някъде около 20-25% в повече, което погледнато от гледна точка на качеството, си е почти символично...

"Неназованите неща не променят смисъла си"


Тема Re: Американско транжираненови [re: Sapiens]  
Автор Oberonbg (ентусиаст)
Публикувано10.08.09 22:11



Внимавай да не отнесеш някой сатър. А виждам и транжирането е леко различно м/у английски и американски. Все пак в БГ как се транжира? И как им се вика на тез работи. Има ли някъде информация за това?



Тема Re: Sapiensнови [re: Sapiens]  
Автор AGLER ()
Публикувано10.08.09 22:24



но би било добре названията да са на български, защото ние имаме много стара традиция в разфосоването и една голяма част от тези названия си имат "съответки", но съвсем не с точен превод, а на някакъв типично месарски жаргон.

Ами нямат определени названия на български всички тези отсеци от трупа защото у нас не се транжира така. У нас всичко е котлет или пържола /обикновен и вратен/, на някои места коремната част се нарича пафлак, филетата са са бон и контра филе, имаме преден и заден джолан, плешка и бут, при бута се вади едно парче което прилича на филе и се нарича еврейско филе или от немското название - вайсбрат - жилаво до безумие и става само за шницели. Обезкостените бут и плешка си се наричат у нас шол, това е горе долу всичко което знам като български названия.



Тема Re: abettorнови [re: abettor]  
Автор AGLER ()
Публикувано10.08.09 22:28





Хаха, за да яздиш трябва да дойдеш в чифлика.
В София поддържам два коня които не стават за начинаещи.
В чифлика ако те е шубе да яздиш ще ти впрегна файтон или двуколка да се
возиш макар, че то си е по опасно от ездата.



Тема Re: Sapiensнови [re: AGLER]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано10.08.09 22:54



Шолът традиционно е само от бута.

"Неназованите неща не променят смисъла си"



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.