Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:12 08.07.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Предизвикателство към Сапиенс.....и към всекинови  
Автор abettor (адвокат)
Публикувано13.04.09 05:52



Сапи,
Всяко лято ловя много клен (речен кефал), не е интересно как се нарича.
Фризирам го, но рибата има един проблем. Има много малки костички, много тънки, доста досадни при ядене (като е пържена).
Дай идея за некво консервиране, да се стопят костите, в буркани да се съхраняват.
Иначе рибата е вкусна, но аз мразя риба с кости.
Мислех си за домати и тенджера под налягане, ма само си мисля, щот съм лаик.
Морските да помагат също......иначе рибата просто не става.



Тема Re: Предизвикателство към Сапиенс.....и към всекинови [re: abettor]  
Автор bravoGogo (Професионалистъ)
Публикувано13.04.09 09:47



Не мога да не се включа, щото става въпрос за любимия ми вид риба за спинингов риболов, а именно Leuciscus Cephalus....И да кажеш че не става...хммм това даже леко започва да ме нервира....
Първо... Прави като мен...хващай по големи от 400-500 гр...другите ги пускай


За съжаление не знам дали хващаш маломерна риба и не мога да те обвиня в бракониерство, защото маломерен се води кефала под 25см. А аз всичко което е под 30 см го хвърлям обратно в реката...И костите са си достатъчно големи за да се извадят...
А сега за рецептата... и може да намериш нещо. Но лично аз никога ама никога не бих консервирал кефал...един път правих каракуда, 3 буркана сложих. За мезе става...



Тема Re: Предизвикателство към Сапиенс.....и към всекинови [re: bravoGogo]  
Автор abettor (адвокат)
Публикувано13.04.09 10:05



Първо благодаря!
Второ кат си рибар е некоректно да не кажеш в кой водоем ги трепеш кленовете.
Трето аз ги трепя на скакалец и на попова лъжичка.
Сега по темата - и в големите, във "филето", си ги има малките костички. Може в моя водоем да са мутирали, но е факт.
Евала ти правя, че пускаш малките. Аз никога не съм бил толкова порядъчен, за което се срамувам.
А, да,пропуснах! Що ловиш каракуда? По неинтересна риба от нея няма - и в кулинарно и в рибарско отношение. Все едно да отидеш за гъби и да береш припънка!





Тема Re: Предизвикателство към Сапиенс.....и към всекинови [re: abettor]  
Автор bravoGogo (Професионалистъ)
Публикувано13.04.09 12:24



Първо моля :-)
Второ водоемите са река Ботуня, река Марица "...между Хибибча и Харманли..." , както се е изразил поета и Харманлийска река...Доста са отдалечени но това са реките където ходя 1-2 пъти годишно...дай боже да почна скоро по често и на други места....
Трето аз използвам предимно блесни и воблери... за сега не мога да си позволя (финанси и време) да инвестирам в мухарски риболов...но имам такива планове от 1-2 години... Там също е голяма тръпката.
Сега за костиците. няма как да няма...нали си е от шарановите (Cyprinidae). Но пък съм забелязал, че същите тия костици при клен 800-1000 гр. са доста по големи от колкото при шаран 1000-1200 гр. Но пък клена си е доста по вкусен от шарана...
А каракудата беше просто за проба, щото баджанака прави ежегодно наесен платика и каракуда в буркани и да ти кажа страхотно мезенце си е. Някакси се облагородява направена по този начин нискокачествената риба...Аз затова ти казвам, че клена така няма да го направя, щото месото му е много вкусно и не мирише на нищо....
Та бяхме набрали много манатарки и хванахме и доста каракуда на другия ден докато се прибирахме...за котката...
Мара (котката) си беше уловила един гълъб и не пожела да яде и с жената решихме да пробваме рецептата на баджанака...И тия 3 буркана ги вкарах при манатарките да врат и те...
Обаче откакто Мара се помина, 3-4 години вече, каракуда не съм хващал...
Но основното е дафинов лист, черен пипрец, олио (зехтин си мисля че би било също добре...) и задължително и варене 2 часа...другото можеш да импровизираш :-) Мисля че някуде бях прочел за оная схема с тенджерата под налягане ама никога не съм го пробвал....а и рецептата беше със скумрия...

Редактирано от bravoGogo на 13.04.09 12:29.



Тема Здрасти!нови [re: abettor]  
Автор mirror_ (mirror image)
Публикувано14.04.09 08:59



Разрових си и аз архивите, за да "взаимнопомогна" значи



Ще ти напиша рецепрата, по която "стопявам костите на шарана и скумрията". Ти ще прецениш, дали става за твоята риба и кое да използваш от нея, защото аз май дори не съм яла такава.

Рибата се реже на шайби. Слага се за 4-5 часа в солена саламура. Изважда се и се нарежда в тенджера върху някаква решетка, на редове, между които се слага дафинов лист и черен пипер на зърна. Залива се с марината - две към едно олио и оцет. Маринатата е няколко пръста, а не покрива цялата риба. Притиска се с нещо, например обърната чиния и се задушава около 30-40 минути. По време на процеса рибата пуска и собствен сос и се получава нещо като варене на пара, а се стапят и малките кости.

От тук нататък има втори етап, който ти ще решиш, дали да направиш. Сварява се боб, който след това се смесва с кетчуп и кисели краставички. Рибата и гарнитурата се редуват в бурканите. Дозалива се с маринатата отделена при варенето. Ако не стигне се добавя още малко запържено олио.

Бурканите се завирят и се завират 20 минути.
Това е!


Яла съм такава риба, варена по същия начин, но без добавката на гарнитурата. Стои като желирана от стопените кости.



Тема Re: Предизвикателство към Сапиенс.....и към всекинови [re: abettor]  
Автор morska valna (морско чедо)
Публикувано14.04.09 11:53



Сетих се аз как правя консерва от риба.Става за всякакъв вид риба.Разрових и аз архивите и ето какво

открих!Дано ти хареса.



Тема Май месецнови [re: abettor]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано14.04.09 12:26



комшията ми на село най-сетне ми е обещал да ми покаже как консервира речната скумрия(т. нар. "циганка"), която лови някои години в изобилни количества на Дунава.
Консервира я и се получава по-добро подобие на прословутата "закуска", но с качествени материали. Самият процес на приготвяне, обаче, е многочасов.
Но си струва: въпросната риба не бих определил като особено ценна именно заради многобройните кости, които при процеса се топят и стават съедобни:МОЗЪК!





Тема Re: Предизвикателство към Сапиенс.....и към всекинови [re: abettor]  
Автор MoPcKu (известен)
Публикувано14.04.09 12:42



ето ти рецепта на един мой приятел:

2,5 кг. риба без глави, крака, перки и т.н. се нарязва на шайби. В тенджера под налягане изсипвате половин бутилка олио и половин бутилка оцет/500мл.олио ,350мл.оцет/, 1 с.л. сол, 2 с.л.захар и рибата /никаква вода/.
Вари се 35мин. След това отделяме внимателно рибата от соса, тъй като е гореща и може лесно да се разпадне. Приготвяте си 8 бурканчета от лютеница /не ги знам колко мл. са от ония старите с ръченицата/
и поставяте 4-5 зърна чер пипер, 1/4 дафинов лист, кисели краставички, 4-5 ивички прясна червена чушка, риба , половин шепа грах малко девисил, пак риба 2 с.л. доматено пюре.
Вземате соса и го разпределяте по бурканите. Ако не ви стигне може и по една с.л.вода.
Затваряте бурканите и ги варите 30мин. След 9-10 дена рибата е готова за консумация а костите са стопени.



Тема Лелееееее...... [re: abettor]  
Автор abettor (адвокат)
Публикувано14.04.09 15:59



.....толкова много мнения и рецепти! Обещавам да опитам поне две от тях и да споделя резултата. Но ще го направя като пуснат риболовния сезон, че ми се иска да пробвам с прясна риба, а не с дълбоко замразена.





Тема Re: Предизвикателство към Сапиенс.....и към всекинови [re: abettor]  
Автор DeciDida (член)
Публикувано14.04.09 19:31



само ще пусна два джокера за рецепти, а ако имаш интерес, ще се заинтересувам.
едното е да се вари в тенджера под налягане в марината от бяло вино, оцет, олио, сол, дафинов лист, черен пипер и бахар и домати.
вторият вариант е да се изкисне в саламура от сол и да се реди в буркани, след което се залива с вряло олио.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.