Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:35 08.07.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Хайверътнови  
Автор boltik (нашенец)
Публикувано27.03.09 13:44



Зравейте.Попрочетох няколко теми,но тази рецепта,която ми трябва не намерих?Казват и бит хайбер.Какво съдържа(по-спомени)1лажица зрял хайвер,лимон,галета,лимон,250мл олио др.не си спомням.Значи хайвера се слага в чиния в/у него се настъргва кората от лимона,капват се няколко капки сок от лимона и се пасира с лъжица докато стане еднородна смес.След това се поръсва мъничко с галета да оберяло водата от сместа.Накрая се добавя по-няколко капки олио като се бърка,докато сложите и последната капка олио.Ако всичко е направено добре трябва да се получи крем с леко бежев цвят.Аз не можах да постигна това нешто.Моля за съвет къде бъркам???



КЪДЕТО И ДА СИ СВИРКАЙ СИ

Тема Re: Хайверътнови [re: boltik]  
Автор olelijd1 (непознат )
Публикувано27.03.09 15:04



Откъде си я взел тази рецепта не знам, но според мен няма нищо общо с разбития хайвер. От както се помня баща ми разбиваше хайвера в къщи, а по-късно и аз, но никога не сме слагали кора от лимон и галета. Каква вода обираш, като по време на разбиването се капва и по малко вода. Аз разбивам хайвер с миксер. Най-напред го претривам с дървена лъжица, капвам 4-5 капки вода и започвам да разбивам с миксера и постепенно прибавям олиото. Когато започне да се сгъстява капвам пак малко вода. Накрая прибавям лимоновия сок или разтворена във вода лимонена киселина. Чувала съм, че някои слагат и настърган кромид лук, но аз си подам по натуралния хайвер.



Тема Re: Хайверътнови [re: olelijd1]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано27.03.09 18:51



Абсолютно съгласна! Ето това е хайвер.
Технологията на хайвера се доближава страхотно много до тази на майонезата.
Баба ми го разбиваше с дървена лъжица, а мама с миксер.
Настърган лук не слагаха защото потъмнява и нагарча след това, но слагаха сок от настърган лук.
Баба слагаше накрая и една филия хляб като в кайма - накиснат във вода и изцеден.
Предполагам го е правела заради беднотията - да стане повече.
Все пак бяхме 5 - ПЕТ броя внуци, на които трябваше да намаже по някоя филия.



Тема Re: Хайверътнови [re: boltik]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано27.03.09 21:54



Тарама хайвер
Не съм го правила, но бабината книга не ме е подвела досега. Автентичната рецептата започва с: "Ако нЪкога (това е нямото старо "Ъ") ни попадне прЪсенъ шарановъ хайверъ, трЪбва да се осоли добре и да постои нЪколко часа...." та ще се намеся само козметично



100 гр шаранов хайвер се смесва с накиснат в мляко или вода и изцеден бял хляб (средина с дебелина около 2 пръста). Вместо хляб може сварени пресовани картофи или 1 суп.лъжица сварен грис. Добре да се разбърка! По желание се добавя се пак с бъркане ситно настъргана 1 малка глава кромид лук (или толкова количество праз). Започва се доливане по малко на олио на тънка струйка олио и бъркане като майонеза. Ако се налее олиото набързо може да стане рядка каша. Количеството олио е по желание - на вкус. На 100 г неразбит хайвер може да поеме до 0,5 кг олио за които обичат по-мазен хайвер. След олиото пак при бъркане се добавя сока на 1 лимон (или повече - на вкус) Накрая се добавя 0,5 чаена лъжичка вода - за да побелее.
Ако хайверът е от щука - разбива се без хляб (картофи или грис)

ПП. Мисля, че се добавя хляб или картофи за да отнеме миризмата на шарана (дънните риби) щом при щуката не е необходим
<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от fortuna_ на 27.03.09 21:59.</EM></FONT></P>

Редактирано от fortuna_ на 27.03.09 22:03.



Тема Re: Хайверътнови [re: olelijd1]  
Автор boltik (нашенец)
Публикувано27.03.09 21:58



Уважаеми olelijd1рецептата ми я даде един господин,който е бил радист на кираб,а той естествено ще я е научил от колеги.С очите съм гледал как я приготвя,но както казах по-горе нещо бъркам.Далеч съм от мисълта,че тази рецепта е перфектната.


А за това дето се говори,че сега правели хайвер от главите на рибите въобще не го смятам за рецепта?????
И аз изкам да ям черен хайвер с шампанско и........

КЪДЕТО И ДА СИ СВИРКАЙ СИ

Тема Пасатор.нови [re: boltik]  
Автор martyr (мчк)
Публикувано27.03.09 22:06



Слагаш хайвера, половината от изцеденият лимон и малко от галетата с четвъртинка от олиото. Биеш, доливаш олио, повтаряш, докато се сгъсти много, разреждаш с останалият лимонов сок и биеш докато поеме останалото олио.

По същият начин с птичи а не с рибешки яйца се прави майонеза. Там галетата разбира се не се слага.



Тема Re: Хайверътнови [re: boltik]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано27.03.09 22:45



Какво значи "хайвер от главите на рибите"?
Хайверът си е хайвер - рибешки яйца.
Това, че някой си прави "фалшив" хайвер от грис или "хайвер" от тиквичка, или патладжан не значи, че това е хайвер.

Много добре си си попитал/а и смятам, че добре ти е обяснено от пишещите тук.
Пробвай с миксера или пасатора по технологията на майонезата и ще получиш това, което искаш.

Успех! Пък ако имаш още питания, успехи или неуспехи - на линия сме. Ще оправим нещата или поне ще се опитаме!



Тема Re: Хайверътнови [re: boltik]  
Автор MoPcKu (известен)
Публикувано28.03.09 10:11



Ето един лесен начин:

1-2 с.л. тарама хайвер
1 филия хляб - средата
1/2 глава лук - по желание
2 с.л. топла вода
олио ( колкото поеме )
лимонов сок (може половин лимон, а може и на вкус, колкото искате)

Разбивам във висок и тесен съд с миксер - хайвера + настъргания на много ситно лук + средата на филийката хляб много напоена във вода и супер изстискана + 2 с.л. топла вода и олиото на много тънка струйка , за да не се пресича + лимоновото сокче .
Ако се пресече, добавям един жълтък и нямам грижи !





Тема Re: Хайверътнови [re: fortuna_]  
Автор lospepina (momi4e)
Публикувано28.03.09 10:49



Фортуна, рецептата ти е првъзходна и изпитана от мен самата.
Аз така го разбирам този хайвер, на ръка бъркане му е тайната, защото ако се пусне с пасатор или миксер, ще заприлича на една майонеза.
А като ядеш хайвер , според мен си струва да усещаш зрънцата му в устата си!
Браво!Супер добре дадена рецпта!

Редактирано от lospepina на 28.03.09 10:55.



Тема Re: Хайверътнови [re: MoPcKu]  
Автор Sapiens (Ph.D.)
Публикувано28.03.09 18:06



Въпреки, че почти напълно сте изчерпили темата, нека да добавя мъничко и аз.
Накисването и последващото намачкване преди години се правеше, защото не съществуваха електродомакинските уреди, които ползваме масово сега.
Тези два процеса спокойно могат да потънат в забрава, защото сега един пасатор или блендер върши идеално цялата работа, от накълцването, до сгъстяването до степен на майонеза.
Просто слагате тарама-хайвера, добавяте всичкото олио по рецептата, пускате пасатора, който стои на дъното на съда, след това много бавно започвате да изтегляте нагоре и буквално за две минути имате разкошен хайвер. Остава само да го подправите на вкус и консистенция.

"Само две неща са безкрайни - Вселената и човешката глупост"...


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.