Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:11 19.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема За някои особености на чугунените тигани  
Автор diana_b (непознат )
Публикувано25.03.09 11:06



От няколко месеца използвам оребрен чугунен тиган, пека в него мариновани меса, зеленчуци...производителят е описал, че след неколкократна употреба се получава патина, и наистина има нещо подобно по повърхността...обаче леко ме смущава, и реших да се допитам до хората, използващи такива съдове. Та значи, когато закупих тигана, повърхността му беше тъмно сива и равномерна, след използване започна да покафенява и почернява в отделни участъци, и при едно малко по-мазно печене, последвано от сухо на цели патладжани за да се поопушат, по периферията на тигана се образува мазен лепкав лъщящ филм, който не се почиства по обичайния начин със сапунена вода и гъба....въпроса ми е, 1. дали да се опитам да го изчегъртам, и дали това няма да навреди на емайлираното покритие /производителя твърди, че не трябва да се ползват абразивни средства, защото можел да се повреди т.н. black enamel - аз си го превеждам като емайл, но може и да е някоя по специална повърхностна обработка на чугуна, защото определено не изглежда като стандартните емайлирани съдове../ или 2. да оставя въпросния филм който може би ще се втвърди и ще стане истинска лъщяща черна патина, или пък да прегори в някаква степен и така процеса на патиниране да си продължи....давайте акъл, щото храната става много вкусна в него и не ми се иска без бой да се откажа, нито пък да навредя поради невежество на прекрасната посуда.

Редактирано от diana_b на 25.03.09 11:45.



Тема Re: За някои особености на чугунените тиганинови [re: diana_b]  
Автор вeceлyшka ()
Публикувано25.03.09 17:29



Аз ако имам нещо за "чегъркане", но което не трябва да се чегърка, го пълня с топла вода веднага след използването му и го слагам на още топлия котлон или в топлата фурна. Ако случаят е много тежък го оставям цяла нощ във фурната и го мия на следващия ден с гъба и препарат, без да търкам с нещо остро или абразивно. Всичко е омекнало и се е разтворило. Имам една такава чугунена тенджера, но рядко я използвам. Според указанията, като я измия и подсуша, намазвам дъното й с капка олио и я оставям така до следващото ползване.



Тема Re: За някои особености на чугунените тиганинови [re: diana_b]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано25.03.09 17:57



Ако е почнал да лепне, значи петната са от прегряване и промяна в структурата на емайла.



Тема Re: За някои особености на чугунените тиганинови [re: diana_b]  
Автор diana_b (непознат )
Публикувано26.03.09 10:03



Благодаря ви за мненията.....ще продължавам да го използвам без да премахвам филма силово, пък да видим какво ще стане...пусто нали нямам никакъв опит с чугунени съдове за хранене...надявам се тайно това да е началото на образуването на въпросната патина...



Тема Re: За някои особености на чугунените тиганинови [re: diana_b]  
Автор Sapiens (Ph.D.)
Публикувано26.03.09 16:33



Принципно, когато говорим за чугун, обикновено имаме точно това предвид.
Ще поясня.
Финоотлетият чугун има много фина микропореста структура, тежък е, трошлив е и ръждясва, защото това си е обикновено желязо, не е неръждавейка (алпака, ростфрай и т.н.).
В него се готви безупречно, защото е дебелостенен и нагряването не е директно, а плавно, като при глинените съдове.
При пържене не загаря твърде много по горните причини, а ако загори, много лесно се почиства.
При чугунени тенджери почти никога нищо не загаря изобщо, защото се прави или супа, или други ястия, в присъствието на повече сок.
Обаче, приблизително отскоро различни фирми започнаха да покриват с титан, емайл или други специфични покрития чугунените съдове, за да се предпазят от естественото ръждясване, а и да вземат десетина пъти в повече цена... Също - естествен процес...
Но така, премахвайки един не толкова съществен недостатък, премахват и най-голямото му предимство - микропорестата структура.
Още при първите ползвания, дълбоко в порите на чугуна навлиза мазнина, която впоследствие не се измива напълно и служи като вид незагарящо покритие, тип тефлон.
По абсолютно същия начин се запечатват и порите на уникалните родопски глинени сачове, защото и при тях структурата е микропореста, както и при чугуна.
Затова, ако направим сач от печена глина, то той вече не е сач, ако гледжосаме сача, той пак вече не е сач, ако го изработим от стругован метал, той пак не е сач. Това ще бъдат сачоподобни съдове, но не и САЧ.
Истинският сач се прави от неизпечена глина, сушена единствено на слънце, много е крехък и лесно се пали, ако използваш газово нагряване с открит пламък.
Пали се, защото постепено се пропива в дълбочина от мазнина.
Но пък, като кажем "сач", това означава невероятни катми, невероятна скара и т.н.
Това, което описваш, преди да си го ползвала, пепелявосива и матова повърхност, на мене ми говори за чист и качествен чугун, а не за емайлово покритие.
Този лъскав слой, който се е образувал при печенето на различни неща всъщност е спечен и фиксиран нагар.
Можеш да го отстраниш с всякакви средства - стържене с нож, телена гъба или средствата на битовата химия.
Единствено - ако наистина цялата повърхност още отначало е била емайлирана (а то си личи, защото е била лъскава), тогава не можеш да го стържеш, но пък можеш жестоко да го третираш с химикали за почистване на загорели печки.

"Само две неща са безкрайни - Вселената и човешката глупост"...

Редактирано от Sapiens на 26.03.09 16:39.



Тема Re: За някои особености на чугунените тиганинови [re: Sapiens]  
Автор diana_b (непознат )
Публикувано26.03.09 17:50



Благодаря за веселяшкото и компетентно мнение! Хе, хе, така си е, търговците не ги пускат в храма! И аз доста пари се оръсих за този тиган, нищо чудно "изедниците" да са наплескали отгоре някое неопределимо с просто око покритие, защото изрично казват че го има, въпреки че не изглежда с нищо по-различно от обикновения чугун, още повече, че външните стени и дъно на тигана са покрити с класическия, добре познат нам емайл за по-лесно почистване., който няма нито вида, нито структурата на вътрешната повърхност, предназначена за контакт с пържолаците. Ще видя как ще се държи при последващо ползване, дали този странен филм ще се овъгли и изчезне, или ще се разрастне и покрие цялата повърхност за готвене! Ще дерзая, времето ще покаже!



Тема Re: За някои особености на чугунените тиганинови [re: diana_b]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано26.03.09 18:54



Ако не напишеш марката и модела може само да се спекулира какво е покритието. Но си мисля, че работното е подлежало на някаква оксидация или друг вид вторична обработка. Която е тънка и затова не трябва да се позлват остри предмети и почистващи абразиви. Проблемът е, че доста от тези покрития реагират с киселини (вино или домати например) и се появяват петна. Или прекомерното им затоплане на сухо променя структурата на материала. В последствие съда започва да ръждясва отвътре и избиват миниатюрни кафеникави петънца, които изглеждат като нещо нечисто или прегоряло.



Тема Re: За някои особености на чугунените тиганинови [re: Sapiens]  
Автор Cин Mapмoт (в целофан)
Публикувано26.03.09 21:23



Хм моя китайски тиган така и не му се получи 'черна неръждясваща повърхност' :)
Ако не го нагорещя и намажа с олио след миене си ръждясва. Явно не готвя достатъчно чести :)



Тема Re: За някои особености на чугунените тиганинови [re: Cин Mapмoт]  
Автор Sapiens (Ph.D.)
Публикувано26.03.09 22:18



Всъщност, ти знаеш един стар трик - като си свършиш работата с тигана, измиваш го и добре го подсушаваш, леко го нагорещяваш, след което много лекичко го намазваш с няколко капки олио или зехтин и го разнасяш навсякъде с хартиена салфетка.
В азиатските страни, където масово се ползват уокове, а истинските уокове са от обикновена желязна ламарина, обикновено по този начин ги предпазват от ръждясване.

"Само две неща са безкрайни - Вселената и човешката глупост"...

Тема Re: За някои особености на чугунените тиганинови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор diana_b (непознат )
Публикувано27.03.09 12:56



Ами тигана е Le Creuset, кръгъл оребрен - Round Skillet Grill, даже съм направила и снимка на състоянието му в момента, но, уви, не знам как да я прикрепя към мнението си, може би ако видите, ще прецените по добре..иначе спазвам указанията за използване и почистване - не използвам по-висока степен от 7 при нагряване /котлона има от 1 до 9/ и го почиствам с топла вода и течен почистващ препарат...
и малко не в темата, но за тези които се интересуват, все пак това е форум за готварски рецепти, на сайта на Le Creuset за всяко изделие има посочени подходящи рецепти, аз съм изпробвала и горещо препоръчвам "Пиле с пресен кориандър и лимон" и "Печени на грил зеленчуци със средиземноморски подправки". Оказаха се страхотни - лесни за изпълнение, семпли и мнооого вкусни!




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.