Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:15 02.07.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Бързо, лесно, вкусно.нови  
Автор impulce (пенлива)
Публикувано18.03.09 16:30



Привет!


Да ви кажа какво измислих тук преди време, едва ли ще е любопитно за недолюбващите карантийки, но понеже аз харесвам, пък се чудех една вечер набързо какво да приготвя, че го и мислих дали е диетично..и ето какво стана - от нищо - нещо:
- пилешки сърца 0,5кг.
- 2 пакета зеленчуци замразени - различни видове
- сол, черен пипер, вино червено
- мазнина каквато използвате

Пържих в мазнината и задушавах с чер пипер и сол месцето, после сложих зеленчуците и - те си пускат едно сосче всичким продукти, пък после, за да съм сигурна ще няма нещо да загори - извадих едно вино и излях го тъдява и него, ама не много да плуват, ами така..колкото за идеята - щот да не стане супа.

Да ви кажа - много добре се получи, макар и импровизация - на око всичко слагах, същото пробвах и с дробчета, но със сърчица повече ми хареса.
Дробът си иска лук, доматче..много му е голо така, само със зеленчучета.



Тема Re: Бързо, лесно, вкусно.нови [re: impulce]  
Автор Sapiens (House m.d. ...)
Публикувано18.03.09 19:40



Привет и на тебе!
Аз не съм от "недолюбващите карантийки", затова оценявам по достойнство твоята кулинарна импресия.
Единственото, което мога да коментирам е, че сърцата изобщо са чист мускул, при това доста стегнат и жилавичък, затова може би не е трябвало да ги пържиш, а по-скоро предварително да ги свариш. Пак щеше да стане толкова вкусно, но сърчицата със сигурност щяха да станат по-крехки.
Това, което те съветвам се отнася единствено до сърцата и за воденичките, за дробчетата не се отнася.
Между другото, това се отнася и за всички други сърца - свински и телешки.
За тях е много добър вариант да се сварят известно време, да се нарежат на тънки филийки и да се панират - става нещо вълшебно.
Успех в импровизациите!

"Неназованите неща не променят смисъла си..."

Тема Re: Бързо, лесно, вкусно.нови [re: Sapiens]  
Автор impulce (пенлива)
Публикувано19.03.09 08:36




Благодаря ти, ще имам предвид съветите - макар, че да кажа, когато само се "джъзне"и след това налееш винцок..то си точно ври. Получи се приятно.

Предполагам, че с език се процедира по сходен начин, аз въобще харесвам такива суб-месца. Макар, че чела съм, че не са много здравословни, поради холестерол, натрупвания на вредни съставки и т.н.
Ама ми е вкусно.

Предложи някоя интересна и по - завъртяна рецепта с такива продукти.
Мисля, че са удачни първо, защото месото не изисква някаква кой знае каква предварителна обработка, т.е. не отнемат много време, после - са нещо масово като вкус могат да бъдат както предястие - така и основно, освен това като, цена са доста добре, и на последно място - но не и по значение - това са нетлъсти меса, нали така?
Т.е. удчани за хора, които спазват или биха искали да се съобразят с нещо по - леко и диетично като манджаре.

Благодаря предварително и хубав ден!



Тема Re: Бързо, лесно, вкусно.нови [re: impulce]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано19.03.09 12:52



Нещо не се връзва субпродукти и здравословност, ама ти си знаеш. Ето ти нещо бързо от мен.


Пуешки гърди със сирено-сметанен сос.

700 гр пресни пуешки гърди без кожа (със замразени не съм пробвал). Режеш на тънки ивици. Омесваш със зехтин, горчица, малко червен пипер, две скилидки чесън на тънки платки, едро смлян черен пипер и много малко сол и 2 чаени лъжички нелюта горчица. Слагаш тиган (или тенджера ако нямаш капак за тигана) с малко зехтин. Слагаш месото за минута, доливаш кафена чашка бяло вино. Похлупваш и да къкри 7 минути. Отхлупваш, 100 гр. синьо сирене, 2 супени лъжици горчица, 100мл сметана. Похлупваш и след 2 мин, разбъркваш и сервираш, скръцвайки малко черен пипер за краен ефект.
Вместо сметана може да сложиш 50 гр вермут или мартини.
Цялата рецепта се прави за >20 минути, от които >10 рязане и заготовка и 10 готвене.
Сервираш на 3ма или 5 манекенки



Тема Re: Бързо, лесно, вкусно.нови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор impulce (пенлива)
Публикувано19.03.09 13:06




Много добре звучи тва, много, браво - благодаря.
Ще пробвам да видим какво ще измайсторя - тва за непредвидени гости ми звучи ок - бързо, пък несложно като изпълнение.

Да - дреболиите, не са особено чисто месо - онова, което всеки казва, ще е полезно, сухо, без мазнини, но на мен ми харесват, особено добре приготвени.
По тая логика и на шкембето съм фенка.




Тема Re: Бързо, лесно, вкусно.нови [re: impulce]  
Автор Sapiens (House m.d. ...)
Публикувано19.03.09 17:53



Абсолютно си права (а Мишо Шамара още повече), всички субпродукти са бъкани от холестерол и всякакви други гадорийки...
Но пък са вкусни, факт...
Обаче, след спазване на здравословно хранене няколко месеца, нищо няма да ти стане ако прегрешиш 1-2 пъти, един вид, да "пуснеш малко гювеч" и на лакомийката си...
Защото, както казваше една моя колежка "Една душа си имам, и ако не и дам каквото поиска, ще ме напусне...".
Колкото да субпродуктите, нещата са по-скоро по личен вкус.
Примерно, има разлика, при това доста съществена, между пилешката, свинската, телешката, шилешката, овчата и агнешката карантия.
Ако искаш да си хапнеш на корем език - купи си телешки. Вари се до сваряване (да не уточнявам колко време, защото това много зависи от различни други компоненти - вид печка, вид тенджера и подобни...), обикновено без да се соли. Може да се добави при варенето морков, целина и една глава лук, сцепена на четири.
След като се свари, се оставя да изстине или в бульона, или в захлупен съд.
Обелва се внимателно, след което се нарязва на пластинки, обикновено около 1 см.
Оттук нататък има различни рецепти, можеш да направиш сос Бешамел и да го залееш, можеш да го наредиш в подходяща голяма чиния, тавичка или купа и да го подредиш по дъното, прошарено с кръгчета сварен морков, листенца магданоз, целина или друг атрактивен зеленчук, след което да го залееш с бульона, в който е врял, но вече осолен и с добавката допълнително на малко желатин. По принцип, бульонът от език е с доста желираща способност, но недостатъчно за целта.
След като го залееш, оставяш да се желира, държиш в хладилник 1-2 часа, после обливаш дъното с топла до гореща вода, за да се отпусне и обръщаш в подходящ друг съд.
Така получаваш прекрасно, много вкусно и много атрактивно ядене.
Бъбреци - телешките и свинските са много различни, включително и на външен вид. Принципно се сцепват надлъжно през средата, изрязва се т.н. легенче, което е изключително жилаво.
По-нататък може да се сготвят, предимно се правят яхнии - с повечко лук, с домати, с някакъв брашнян сос.
Но могат и да се пържат, като се спази условието в никакъв случай да не се препържват, защото тогава стават директно за хвърляне.
По-добре недопържени и кървави, отколкото препържени.
Могат и да се пекат, но на гювеч с ориз или зеленчуци с ориз, или само зеленчуци, като бъбреците трябва да са покрити от ориза, а не плуващи отгоре, защото пак ще прегорят и язък за труда...
Забравих да добавя, че е най-добре предварително да са сварени и нарязани на подходящи парченца, но може и директно да се сложат в гювеча, ако ще се пече под фолио поне 40 мин. Винаги можеш да добавяш и винцок, носи.
А най-добрата рецепта е бъбреци във винен сос.
Черният дроб - телешки или свински. Аз повече харесвам свинския. На вкус и аромат.
"Класиката в жанра" е нарязан на филийки, овалян в брашно, пържен в достатъчно мазнина (пръска!), след това посолен (по принцип субпродуктите не се обработват осолени, солят се след това) и нареден в тенджерка с капак, прошарен с предварително нарязан и осолен лук, смесен с магданоз.
Когато приключиш с пърженето и ръсенето, хващаш тенджерката, като придържаш с палците капака и добре раздрусваш...
Става безумно вкусно... После да не кажеш, че не съм те предупредил...
Черният дроб се пече и на скара. Аз предварително добре го овалвам в олио, за да не се залепи още отначалото на скарата.
Парчетата не трябва да са много тънки, също не се соли предварително, също важи правилото, че не се препича, по-скоро трябва да е достатъчно жарнат отгоре и леко кървав отвътре, за да е вкусен. Има един трик, както и при пърженето на кюфтета - пробваш при пърженето кюфтето на твърдост и еластичност, когато стане леко твърдичко - готово е.
По подобен начин се процедира и с печенето на черен дроб.
Ако трябва да направя някаква градация по вкус, най-вкусен е агнешкия, после свинския и накрая - телешкия.
С черен дроб се прави приказна дроб-сарма.
Освен това, става и хубава яхния, пак с повечко лук или пък с винен сос.
Носи и винцок...
Пак да те предупредя, че пилешките и други субпродукти от пернати се готвят по малко по-различен и специфичен начин от тези, на по-големите животни.
За шкембето и различните видове, различната обработка и рецепти - това е друга тема, много дълга и обширна.
Накрая искам да разбия една твоя илюзия - субпродуктите изобщо не са "постно", нетлъсто месо. Те съдържат и много мазнини, и страшно много холестерол. Примерно, добре угоеният патешки черен дроб е една невероятна тлъстинна и холестеролна бомба, но пък е страшен деликатес...
Това ни най-малко не са здравословен продукт, независимо от цени и качество.
Относно шкембе-чорбата - има две "школи" софийска и пловдивска, респективно, на Северна България и Южна България.
Аз, понеже съм пловдивчанин, съм привърженик на пловдивската, но и принципно съм убеден, че шкембе-чорба се застройва с кисело мляко, а не с прясно, което е и главната разлика.
За моя начин за правене на шкембе-чорба виж този линк .
Убеден съм, че това е най-вкусната шкембе-чорба на света!...
Остана белият дроб, от който става чудесен пълнеж за пълнене на нещо, много вкусни супи, както и за дроб сарма.
Далакът - обикновено се яде само сварен, поръсен със сол и лют червен пипер, но може и да се напълни със ориз и други субпродукти и се пече на фурна. Много добро мезе.
като говорим за мезе, варено, запечено с масло или само полято с препържено масло шкембе - е, това е върхът...
Ако нещо друго специално те интересува, питай.
Само да допълня - всичко, описано дотук върви с "винцок"...

"Само две неща са безкрайни - Вселената и човешката глупост"...

Редактирано от Sapiens на 19.03.09 17:58.



Тема Re: Бързо, лесно, вкусно.нови [re: Sapiens]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано19.03.09 20:43



Аз също съм почитател на дреболиите и въобще на всички субпродукти.
Ето ви и от мен една много добра, според мен, рецепта за език. Поне на два месеца я правя вкъщи и се приема с доста добри чувства.

Смесваме:
1 ч.ч дребно нарязани сварени или консервирани гъби /С консервирани не съм го правила/,
2 филии хляб натопени в пр.мляко и изцедени,
1, с.л. доматено пюре
1/2 връзка нарязан магданоз
4 скилидки чесън - дребно нарязан или счукан /на който как му е по-лесно/
1/2 малко пак. масло

Разстиламе половината смес в намаслена тавичка. Отгоре нареждаме филийките на един сварен и обелен телешки език.
Върху езика разстиламе и втората половина от сместта.
Ръсим с 4 с.л галета и настърган кашкавал.
Печем до зачервяване.

Сравнително бързо и мноооого вкусно!



Тема Re: Бързо, лесно, вкусно.нови [re: ket1234]  
Автор rade6ki (професионалист)
Публикувано20.03.09 01:36



Хайде и аз да ви кажа,в едно заведение,където ходехме само заради дробчетата по селски,момичетата от персонала ни светнаха как ги правят"бързо,лесно и вкусно".В съд за микровълновата слагат 150гр.замразени дробчета,половин глава нарязян лук,2с.л.олио и пускат на 5 мин. на мах. После се добавят една чушка (нарязана),малко гъки, и един домат на едри парчета ,заедно със сол,черен и червен пипер и се пуска пак за около 5 мин.След това се добавя една с.л.краве масло и се разбърква.Става невероятно вкусно.Откакто го пробвах,само така ги правя.Дробчето е сочно,вкуса на зеленчука се запазва,а бе пробвайте и вие.Преди бях скептично настроена,относно готвенето в MW-то,но това е супер!
Важното е да не прекалите с готвенето-може след процедурата с лука да ви се стори,че дори не са се размразили,но не увеличавайте времето.До края на готвенето ще станат супер.(Ако го увеличите ще станат духи и"тричави"Накрая преди сервиране се поръсва с магданоз(важно е!)(Поне аз така го харесвам)
Аз не обичам месото,но това ми харесва,за разлика от много други страхотни (според домочадието)рецепти,които вие сте побликували!Рядко пиша,но редовно приготвям нещата,които сте написали.Браво на всички и особено на Сапиенс.
<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от rade6ki на 20.03.09 01:41.</EM></FONT></P>

Шапна му свалям и за рецептите и за начина,по който ги представяа

Редактирано от rade6ki на 20.03.09 01:54.



Тема Благодаря,нови [re: Sapiens]  
Автор impulce (пенлива)
Публикувано20.03.09 14:38



че си си направил труда - много подробно и полезно.


Притеснявах се, че сте ги коментирали тези манджи много и няма да е интересно, но всички дадохте чудесни предложения.

Мишка - мерси и на теб.

Да ви е сладко!
Ако нещо др.се сетя - пак ще питам.



Тема Re: Бързо, лесно, вкусно. [re: ket1234]  
Автор impulce (пенлива)
Публикувано20.03.09 14:41



Става нещо като торта, да?


Благодаря и на теб.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.