Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:53 28.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Фантастична постна зелева супа "Bagoasa"нови  
Автор Sapiens (той, същият...)
Публикувано20.02.09 20:05



В тенджерата, в която ще готвим супата, обикновено с обем около 3 л., наливаме 3 с.л. зехтин Екстра върджин и го загряваме.
Докато се загряваq почистваме и нарязваме на средни кубчета глава лук. Няма да конкретизирам колко голяма, защото аз обичам много лук, а други пък хич не обичат, така че, оставям всеки да си реши.
Позадушаваме лукчето като ръсваме съвсем мъничко сол, докато понеутрализира маслинения аромат и замирише на лукче, (то и затова се слага, де...).
Като постигнем този успех, сваляме от котлона тенджерата, изчакваме 30 секунди и ръсваме много малко, примерно 1/4 ч.л. червен пипер и разбъркваме бързо.
Слагаме пак на котлонЯ и веднага наливаме 1 л. вода.
Оставяме да си заври и да си ври там...
Нарязваме голям резен целина на кубчета и го хвърляме в тенЖУрата. Да си ври...
Нарязваме и един морков по любимия ми "супен" начин - най-напред напречно на три или четири части (ако е много дълъг), след това всяка част надлъжно на четири филийки, а филийките на по четири жулиенчета. С по-прости думи, правим го на жулиени с дължина около 3 см. И, разбира се, хвърляме го при целината.
Почистваме и нарязваме на сравнително едри парченца и зелето.
Колко, колко, ами нещо като 1/3 средна зелка. Все пак, въпрос на вкус, може и повече, може и по-малко. Аз обичам с повече, та редовно моята супа става почти яхния, ама това е тема за друг разговор...
Естествено, зеленцето отива в тенджерата, за компания на другите зеленчуци.
Остава само още един зеленчук - карфиол. Той е на много малки зелчици (никак не обичам да се реже карфиол или гъби-печурки) и е в количество една двойна женска шепа или една голяма мъжка...
Сега идва време за подправките, които да направят супата уникална.
А това са: 10 зърна бял пипер, 5 зърна бахар, 20 зърна бял синап, на върха на ножа настъргано индийско орехче. Подправките се стриват в хаванче, но не съвсем на прах. Добавя се и на върха на ножа лют червен пипер и всичко се изсипва в супата.
Идва и сюблимният момент да се осоли супата...
Това става обаче, след като се долее още 1,5 л. вода.
Аз осолявам супата единствено с любимата ми подправка "10 зеленчука", на една известна фирма за подправки, няма да я споменавам, защото е забранено, а и всички ще се сетят така или иначе за какво става дума. Количеството е около 1 с.л., но ви съветвам да сложите по-малко и постепенно да досипвате, докато постигнете любимото си ниво на соленост.
Обаче!
Винаги опитвайте ИЗСТИНАЛА проба от супата, горещата ще ви подлъже и с гаранция ще пресолите супата.
"Не питай старило, питай патило"...
Супата ври около 20 мин.,в началото на силен, а като заври добре, минаваме на среден огън.
Критерият е дали морковът е уврял достатъчно.
Една съществена забележка: Карфиолът добавяте след като супата е вряла вече 10 мин.. За да не преври и да стане на каша, а да се усеща и да има вкус.
Не споменавам броколи, защото ще даде различен вкусов нюанс в общия спектър, а ние не правим просто супа, а Фантастична зелева супа...
Дотук супата е не само постна, но и диетична.
Ако можете да си го позволите да не бъде чак толкова диетична, и за да стане супата наистина невероятна, минутка преди сваляне от огъня добавяте голяма шепа крутони от бял хляб, предварително оваляни в малко зехтин, малко посолени и леко препечени на фурна.
Това е моята "Фантастична постна зелева супа "Bagoasa". Ето как с една добра дума и приятелска усмивка човек може да си поръча и да получи оригинална рецепта от мене.



"Неназованите неща не променят смисъла си..."

Тема Re: Фантастична постна зелева супа "Bagoasa" [re: Sapiens]  
Автор MoPcKu (известен)
Публикувано21.02.09 01:31



При мен варианта е по-елеметарния и се доближава абсолютно до тази диетична супа, която се разспространява из целия интернет и от която доста жени отслабнаха.

Зелка в зависимост от това какво количество ще готвим например половинка от една средна.
Праз или праз лук както го знаят из различни краища на България - един стрък.
Олио и ли зехтин по ваш избор 3-4 супени лъжици.
Домати пресни или през зимата бурканче доматен сок 350-400 грама.
Половин глава стар лук нарязана на ситно.
Червен пипер една чаена лъжичка, кубче или лъжичка зеленчуков бульон, сол на вкус...

Така взимаме тенджера подходящо е да е по-голяма за да не излиза зелето навън преди да се задуши. Слагаме олоито/зехтина и след като се загрее добавяме лука нарязан на ситно, разбъркваме няколко пъти (на силен огън) след минута добавяме нарязания на кръгчета праз ( по-добре е само зелената част). Бъркаме около минута-две и преди да се смени цвета добавяме нарязаната половин зелка като разбъркваме през 20-30 секунди, гледаме да не загори, а самата зелка пуска сок който кара ястието да премине в задушаване. Може да ползвате капак, но задължително намалете котлона и добавете лъжичката червен пипер.
След поомекването на зелката, което се случва след 7-8 минути ако има нужда капнете малко вода. Добавяме доматения сок и вода 4 пръста над нивото на зелето, слагаме и зеленчуковия бульон, а може и два. Намаляме още котлона и оставяме да къкри 40 мин. След това добавяме сол на вкус и опитваме супата, ако има нижда се добавя вода, но към края на процеса не трябва да е повече от 2 пръста над супата.



Тема Re: Фантастична постна зелева супа "Bagoasa"нови [re: MoPcKu]  
Автор Sapiens (той, същият...)
Публикувано22.02.09 16:38



Така или иначе, въпросната "зелева супа" е само от зеленчуци и без грам мазнина. По тази причина, какъвто и да е съставът й, само след седмица просто не можеш да я гледаш...
Още повече, че указанията са да се консумира без ограничение през целия ден...
То и пържоли да пукаш една седмица без прекъсване, пак ще ти омръзнат, нали?

"Неназованите неща не променят смисъла си..."

Тема Re: Фантастична постна зелева супа "Bagoasa"нови [re: Sapiens]  
Автор MoPcKu (известен)
Публикувано23.02.09 09:13



е ще сменяме на пилешко, риба, варено, печено...





Тема Re: Фантастична постна зелева супа "Bagoasa"нови [re: Sapiens]  
Автор bagoasa (вироглавка)
Публикувано23.02.09 12:31



УАУ! Днес е хубав ден за моето готварско богатство!
Толкова си мил!


А още повече изтънчен КУЛИНАР!
За моя радост намирам разни познати принципни моменти - като червения пипер, дето се слага, когато съда не е на огъня; красивия морков на жулиени...
Винаги съм мислила, че подправчената ми култура е не дотам развита!
Просветлявам се за щастие, с всеки изминал ден! И ти имаш голяма дан!
Да не злоупотребявам с темата - най-сърдечно благодаря! Убедена съм, че като я засърбам, споменатите ми вече вкусови рецептори ще запеят благодарствен химн!
И нямам търпение!!!
Усмихна ме за цялата седмица!
Усмихни се и ти!



Тема Re: Фантастична постна зелева супа "Bagoasa"нови [re: bagoasa]  
Автор Sapiens (той, същият...)
Публикувано23.02.09 17:37




Радвам се, че си доволна!
Най-вероятно сравнително скоро вятърът ще довее отгласи от благодарствения химн...
Колкото до "просветляването", нямай грижа - както е писано в Библията "Поискай, и ще ти се даде, почукай, и ще ти се отвори..."
Достатъчно да попиташ и ще имаш на разположение целия ми огромен опит безрезервно...
То, аз и без това никога не съм крил кулинарни "тайни" и похвати, но най обичам да ги давам на някой, който истински се интересува.
Благодаря ти за пожеланията, аз съм си усмихнат по рождение...

"Неназованите неща не променят смисъла си..."

Тема Re: Фантастична постна зелева супа "Bagoasa"нови [re: Sapiens]  
Автор bagoasa (вироглавка)
Публикувано24.02.09 11:40



О, за подравките си мечтая да се събудя и да знам кое ястие какво харесва!
Ама може би в някой друг живот...


За сега си запазвам правото да питам за мои любими ястия, как още могат да се обогатят!
НО! Ако позволите, без да създавам друга тема да питам сега за една моя гореща тръпка - Цвеклото!
Бях по Сърбия преди време и там на почти всяко ядене имаше като придатък цвекло! Интересна култура на хранене!
И като ме обхвана една луда любов!
Не съм много колоритна - правя една салата с варени картофи, моркови и цвекло, а на скоро открих, че синьото сирене много се обича с цвеклото - пак с моркови и майонезка. Та това е основния ми начин да му се радвам!
Споделете за лилавата бонбонка: как я приготвяте - има ли тънкости за бързо варене например, или за неоцветяване на целия свят; какво друго й ходи; и въобще какво може да се приготвя с цвекло!
Много благодаря!



Тема Re: Фантастична постна зелева супа "Bagoasa"нови [re: bagoasa]  
Автор Sapiens (той, същият...)
Публикувано24.02.09 19:24



Всичко споделям, но при едно условие, да не ми говориш на Вие. Едно, че не е прието в клубовете и Интернет изобщо, и друго, защото така ме караш да се чувствам поне на 100 г....
Съвсем накратко - червеното цвекло е един напълно елементарен грудков зеленчук, но с много специфичен вкус. Много хора не го харесват точно заради този, леко землист, вкус.
Червеното цвекло или се вари, или се пече на фурна. Двата начина си имат привържениците и неприятелите, както и достатъчно различия във вкуса.
Аз предпочитам варенето. Основно в тенджера под налягане, защото сравнително бавно се вари по обикновения начин.
В тенджерата освен водата, която да покрива цвеклото, може да се сложи най-много 1 с.л. оцет.
НИКАКВА СОЛ! Нито прашинка! Защото целият цвят ще премине във водата, а цвеклото ще стане противно-белезникаво.
След като се свари в тенджерата под налягане (около 1/2 ч. след вдигане на налягането), цвеклото се оставя да поизстине заедно с водата. След това се обелва, което става изключително лесно.
После вече можеш да го консумираш по най-различни начини - настъргано, нарязано на филийки, кубчета, ивички, въобще, както ти се иска на душата.
Има твърде много комбинации и рецепти, предимно с добавката на майонеза.
Аз лично обичам цвеклото на ивички или кубчета, полято с дресинг от зехтин, лимонов сок, сол и настърган хрян. Всичко това добре разбито и с него се полива салатата.
Винаги може да се смеси с всякакви други зеленчуци, ограничение няма и всичко е въпрос на личен вкус.
Проблемът е в това, че вкусът, по-точно ароматът, на червеното цвекло е много специфичен и може да подтисне неприятно ароматите на други зеленчуци, които са с по-деликатен аромат.
Руснаци и украинци винаги го добавят в техните боршове.
Погледни и тук , това е мой стар постинг по темата.

"Неназованите неща не променят смисъла си..."

Тема Re: Фантастична постна зелева супа "Bagoasa"нови [re: Sapiens]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано24.02.09 23:17



Подкрепям с шест ръце варианта на Сапи.
Аз варя цвеклото в тенджерата под налягане, след това нарязвам на кубчета/обелвам го естествено/ и подправям само със зехтин, сол, ОЦЕТ /а не лимон/ и мноооого хрян.
За мен цвеклото недолюбва лимонът, а си пасва най-много с оцет.
А хрянът е най-прекрасната добавка към цвеклото.

Само толкова - семпличко и страааашно вкусно.

А, да и салата от моркови - по същия начин, само че сурови /може малко копър/.



Тема Re: Фантастична постна зелева супа "Bagoasa"нови [re: ket1234]  
Автор Sapiens (той, същият...)
Публикувано25.02.09 00:09



А къде отиде класиката в жанра - настъргана ряпа с моркови?

"Неназованите неща не променят смисъла си..."


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.