Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:12 08.07.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Пак за киселото мляко.  
Автор Roxana (Ivory)
Публикувано31.01.09 14:11



По случайност забравих кофичка "кисело мляко".


Два месеца е стояла така. "Млякото" се беше разсъхнало по ръбовете, и стоеше като кирпич твърдо, и упорито бяло и сухо.


Нямаше нищо кисело. Не беше се надуло. Нямаше признаци да има кьопава жива бактерикус булгарикус не, ами даже псевдо бактерии нямаше.


Побеснях, е слабо казано.


От едва-две седмици си купувам прясно мляко, и се пробвах да квася домашни кисело мляко. Става....но ако си взема закваска от една позната млекарка, която живее в Железница, и идва чат-пат да продава мляко, кашкавал и домашно сирене на пазара.


Нейната закваска е хубава...но ми идва скъпичка. Сигурно ми я дава с надценка. В действителност, от нея купувам и прясното мляко, и закваската. Дава ми ги, ако взема количества. Мисля си да почна и сирене да си подсирвам.


Купувах едно "Био-кисело мляко". Какво му е "био", че не се сещам, което го няма да е "био" в обикновеното кисело мляко, няма да задавам глупави въпроси.


От него ми се заквасва, но трябва да го чакам повече дни, поне 3-4 дни, понякога и пет, вярно, сега е студен сезон, все пак...


Хванах цаката на заквасването на кисело мляко, макар че още експериментирам. Но искам да се пробвам и на подсирване на сирене.


Казвайте, какво правите вие по въпроса, и какво ви помага. Писнало ми е да купувам пресовано сухо мляко от изпаднали некачествени пратки от белите страни. Искам да си правя сама в къщи домашно качествено сирене, кисело мляко и каквото ми се прище!


Всичко за млечни продукти, натурални и полезни, казвайте, всеки може да научи нещо полезно и здравословно!


А кашкавал как се прави, или в къщи не може?




Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Roxana]  
Автор olelijd1 (непознат )
Публикувано01.02.09 00:00



Да не бъркаш нещо времето за заквасване на киселото мляко? То се подквасва за 5-6 часа, а не за дни. Каква закваска купуваш и за колко пари? Какви количества мляко подквасваш? Май въпросите ми станаха много.



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: olelijd1]  
Автор ivi66 (inkognito)
Публикувано01.02.09 02:00



на 1 литьр прясно мляко слагам 1 супена льжица кисело мляко .леко зaтоплям и зaвивам с кьрпа трябва да се поддьржа леко топло и не се бьрка.след около 5 до 6 4аса се сгьстява.и двете млека трябва да имат висока масленост ина4е не се полу4ава.сиренето по4ти по сь6тия на4ин но трябжа да си купи6 мая zа сирене.аz ли4но си купих машина zа правене на кис.мляко.млякото,кабела в контакта и след 8 4аса го имам домашното млекце.





Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: olelijd1]  
Автор Roxana (Ivory)
Публикувано01.02.09 10:53



Бъркам ли нещо?

Едва от две седмици правя опити, само два опита дотук. Мислех, че всичко е ок




Получава се нещо като кисело мляко, със същия вкус, но малко редичко. Не е гъсто, нито е така твърдо, ама си мислех, че може да е от млякото.

Все пак си има вкуса на кисело мляко, макар и леко редичко, но си има консистенция на ...нещо като кремче. Като го разклатя, си има ръбове и си държи формата, не се разлива.


Мислех си, че може би нещо не докарвам температурата, мина ми през ума.


Използвах това "Био" кисело мляко, дето го продават за 1,70 по магазините. И втория път взех кисело мляко от млекарката, с него стана същото. Може би не докарвам температурата?


Ще се поинтересувам за сирене и подсирване, искам да се науча как се прави домашно сирене. Писна ми от пресовано сухо мляко, кога улуча, кога не в магазина хубаво сирене! Лошото е, че в България няма стандартизация на продуктите, и е напълно възможно реномирана марка да ти продаде веднъж разкошно сирене, и веднъж същия вид сирене, но пълен боклук!

Сега чета и правя опити, искам да си правя сама млечни продукти в къщи. Каква е тази машинка за кисело мляко? Не съм чувала за такава, откъде я купи?

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Roxana]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано01.02.09 11:37



В Кауфланд продават едно кисело мляко "Старс"- истинско е засега. Преди взимах друго, което се вкисва, но рано или късно всички ги развалят. Данонизацията върви с пълна сила, за съжаление.

Колко е хубаво да не правиш нищо, а след това да си починеш.


Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Roxana]  
Автор Vorobjaninov (обучаващ се)
Публикувано01.02.09 18:55



http://dnes.dir.bg/2009/02/01/news3937327.html

Ха дано!

себе си не мога да разбера, та другите ли


Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Roxana]  
Автор nelka ()
Публикувано01.02.09 21:15



Малко встрани от въпроса, но на някого може да е интересно да погледне, ако, разбира се, вече не е било дискутирано в по- предна тема.



Пускам линка без да давам лично мнение по писаното в него.



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Roxana]  
Автор Stefanie (непозната)
Публикувано01.02.09 22:16



Рокси, виж


От доста време купувам сирене, кашкавал и кисело мляко само на Ел Би и те като че ли най-много се доближават до вкуса на млечните продукти от едно време. А на тази закваска й се каня от доста време, но все не се намира кой да ме снабди с нея



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Stefanie]  
Автор Roxana (Ivory)
Публикувано01.02.09 23:09



Wow!


Ахнах!


И аз бях гледала сайта на ЕлБи, но явно съм пропуснала важни неща, искрено ти благодаря за предложението!




И аз ги знаех като производител с лиценз, но масовите им продукти не винаги са ми в ...обзора....купувам ги, и изобщо не съм недоволна, просто твърдя, че обикновеното и УЖ кисело мляко, отдавна не съдържа бактерии.


Знаеш ли, помня разликата с млякото от детските ми години. После някак не усещах това. После един ден ядох в Холандия, Германия и Белгия млека, много по-качествени, и с видим и ярко проявен резултат, там се предлагат за по няколко евро и специални про-биотични култури, поединично, с разни обогатители, но идват много, ама много по-скъпо от обикновеното "кисело мляко".


Това ме накара да се замисля, какво ядем. И когато видях забравеното "кисело мляко", просто обезумях!


Вярно е, евтино е, и кой знае какви боклуци съдържа.


Ще си направя труда да проверя, заклевам се! Не може родината на киселото мляко да яде боклуци! Ние имаме нещо изключително, защото само на тази територия може сами да си заквасваме кисело мляко от едното мляко и закваската! Това не се случва никъде другаде в света, а нас ни хранят с евтини отрови и боклуци!




Толкова съм бясна, че мога да убия някой! Имате ли идея какво се плаща по света за натурално "био" кисело мляко от България???????


А ние ядем евтини боклуци и сурогати!

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Roxana]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано02.02.09 10:35



Виж тук
http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=doctor&Number=1949584167&page=5&view=collapsed&sb=5

Доста подробно съм го описала. Най-важното за да стане млякото е да нацелиш температурата на прясното мляко, преди да сложиш закваската.



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Roxana]  
Автор bravoGogo (Професионалистъ)
Публикувано02.02.09 11:40



Значи,
Прочетох всичко дето са ти писали...
аз си правя киселото мляко от близо 8 години. С едни малки изключения, основно при ползването на друг доставчик, винаги ми се е получавало и е ставало хубаво. А методът ми е:
1 супена лъжица и малко от закваската в еднолитров стъклен буркан,
прясното мляко кипнато и охладено до 50°С. Сипваш в буркана и разбъркваш добре с лъжицата.
Не бива температурата на млякото да пада под 45°С! Съществува реалната опасност да не се подкваси добре....Буркана поема също част от температурата!. Завивам го добре с одеала и след 2 часа го отвивам. Отварям капачката на буркана. и го оставям да се охлади и после в хладилника
Разбрах че имаш проблеми със закваската! Аз никога не съм купувал от Елби ама съм се заканил де

, ако не сте толкова лакоми у вас преди да изядете киселото мляко си остави една две лъжици на дъното...това ти е предостатъчно...а със сигурност една кутиика от онези на ЕлБи би стигнала и за правнуците ти . Хубавото на тия кутиики е че при "изтощаване" на закваската, а именно нарушение на съотношенията на Streptococcus thermophilus и Lactobacillus bulgaricus се променя и консистенцията и вкуса на киселото мляко, а то винаги е различно съотношението...Но пък от друга страна....винаги ядеш различно кисело мляко и то винаги си е хубаво....офф дано не те обърках.

2 вариант. купуваш си един Yogurt maker, апропо точно в Недерландс са много популярни, купуваш си една от тия кутиики от Елби четеш юзър мануала и се кефиш на хубаво кисело мляко...

П.С. Не знам къде си ги яла в холандия хубавите кисели млека ама аз докато се подвизавах в Бенелюкс не можах да намеря такива...и сами си ги правехме...едно време в Антверпен имаше селскостопански пазар...та там имаше една баба дето продаваше мляко от един 300 литров гюм, та на нас тя ни го даваше с отстъпка щото и дадохме закваска и я научихме да си прави кисело мляко...и тя беше много щастлива. :-)


Aquila non capit muscas

Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: bravoGogo]  
Автор silverado (добродушен)
Публикувано02.02.09 14:30



На баща ми, снаха му, също го завиваше с разни кожуси и одеала едно време(става въпрос за домашното кисело мляко), ама като купувах нещо си веднаж от Метро, го купих с една от стиропорените кутии за замразени продукти. Стоейки и гледайки свещенодействията и в кухнята, изведнъж ми хрумна и я накарах вместо да завива бурканите с разни одеала, да използува стиропорената кутия. От тогава друго не е използвала-става перфектно. Та на мен ми се наложи да си купя нова кутия, за да си нося с нея лед, когато ходя за повече време на риболов.

Винтът, забит с чук, държи по-здраво от пирон, завъртян с отвертка


Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: silverado]  
Автор bravoGogo (Професионалистъ)
Публикувано02.02.09 15:59



Яко!... ще трябва и аз да си направя една такава кутия! Определено ще е по удобно!

Aquila non capit muscas

Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: bravoGogo]  
Автор silverado (добродушен)
Публикувано02.02.09 16:23



КУПИ си, по е лесно.

Винтът, забит с чук, държи по-здраво от пирон, завъртян с отвертка


Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: silverado]  
Автор Mим (отчаяна съпруга)
Публикувано02.02.09 17:22



Една идея и от мен за подквасването - във фурната! Поне първият ми и единствен

опит досега беше много успешен!

Всъщност това ми е първият опит за подквасване изобщо. Миналия понеделник подквасих 6 буркана (големи на винт - 475 мл всеки), като на буркан сложих по 1 с.л. подкваса - дадоха ми домашно кисело мляко. Прясното също беше домашно. Пробвах температурата с кутрето във всеки от бурканите. Сложих подквасата, разбърках леко, затворих с капачките и за улеснение наредих бурканите в една тава. И - във фурната! Включих я на най-слабото - завъртях терморегулатора, докато цъкна веднъж. Беше късно вечерта (около 11) и държах млякото във фурната до 8-9 ч. на следващата сутрин. Извадих го и го оставих да изстине, след което го сложих в хладилника. Стана чудесно! И съм страшно горда със себе си, че нещата ми се получиха от първия път! От няколко години се каня да си подквасвам млякото сама и най-накрая това е факт! Мисля следващия път да пробвам с 1 ч.л. подкваса на буркан, майка ми каза, че 1 с.л. била много. Но млякото стана много приятно на вкус, нали все пак е кисело мляко!

Ако видиш човек без усмивка, подари му своята!

Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Mим]  
Автор ivi66 (inkognito)
Публикувано02.02.09 18:51



какво е млякото из европа не знам но аз от много години живея в Гер. и мога да кажа 4е и тук е пьлна нула.Био струва около 1 евро.млякото като zяло не е вкусно рядко и гадно кисело.слагат им желатин да са по гьсти.аz си правя сама и zнам какво ям.а плодовите млека са пьлни с нишестета и консерванти.



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: nelka]  
Автор Mим (отчаяна съпруга)
Публикувано02.02.09 20:17



Лелееееее, просто не знам какво да кажа! Втрещена съм!!!!!!!!!!

Вярно ли е всичко това???????? И преди бях чела, че прясното мляко е подходящо само за бебета, ама да са толкова вредни и всички производни на млякото...... потресена съм!!!

Ами че аз без млечни продукти не мога! Поне така си мислех, преди да прочета въпросното интервю!

И защо това "откритие" дойде малко след изпитаното от мен щастие и гордост от успешно подквасеното за първи път в живота ми мляко?

Ако видиш човек без усмивка, подари му своята!

Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: nelka]  
Автор Roxana (Ivory)
Публикувано02.02.09 21:20



Аз го прочетох, и задържах реакцията си.

Първо, не съм сигурна, че всичко описано е вярно. Вярно е, че чрез млякото на съвременно отглежданите животни приемаме и вредни вещества, това е сигурно, и зависи от начина на живот на животните, и затова има цели организации, които работят в тази посока и настояват животните да се отглеждат по природосъобразен начин, и да не бъдат стресирани, и да бъдат хранени с природна и био храна....това е т.нар. "био" и органик хранене, трябва да проверя за официалните названия и организациите, които стоят зад тази теза.

Също така е истина, че този начин на живот е много скъп и неикономичен, и че храна, произведена по такива изисквания, е непосилно скъпа за обикновения потребител, затова се произвеждат заместители, и много-много не се раздухва подмяната и евтинията.

Също така е вярно, че в миналото може да са живели супер "органик" и "био", ама са измирали на по 25-30, максимум на 50 години, с изпадали зъби, и обезобразено от болести тяло....всяко нещо си има и положителна, и отрицателна страна.


Хората търсят баланс, това е положението. Хем в масови мащаби да няма масова смърт и геноцид от лоша храна и болести, хем качеството на живот да е добро. Естествено, всеки разбира този баланс по различен начин. За едни хора, това е да ядеш до насита и да не страдаш от глад. За други, е да имаш сигурност и дълги старини, нищо че се лапат лекарства, химия и препарати с тонове. За трети, е възможността да си родят повече деца, без да умира всяко второ дете от недояждане....ей такива различни фактори и начини да се търси баланс в световен мащаб.


Нищо не отричам, нищо не омаловажавам, и наистина мислих и четох този и други сайтове. Благодаря, Нелка. И аз не бях чувала за тези неща.


Казвам само, че и аз търся моя баланс. Обичам мляко, и искам да ядем нормално мляко поне. Нека поне не е камък от пресовано сухо мляко, в което пък съвсем няма каквото и да било "био" и естествена суровина. Понякога си мисля, че съвременното сухо мляко е само химически изкуствен продукт. Едва ли има каквото и да било "био" в сухите и детски млека на прах, и каквото и да било консервирано мляко.


Опитвам се да намеря нещо, и налучквам, и търся. Затова питам тук. Убедена съм, че много хора си задават същите въпроси като мен, и също се вълнуват от тази тема. Всички ядем....как може да не се интересуваш какво поглъщаш? Картон, дървесина, химия или сурогат....няма същество, което да не се нуждае от хранителен баланс!


Темата е за мляко, но в същност, ако трябва да съм откровена, поначало ме интересува какво ядем и какво поглъщаме, и с какво точно ни тровят.


Защото, ама трябва да ги намеря в нета, бях гледала едно предаване за генни експерименти. В Англия бяха доказали, че всичко се записва в гените, и че живота на всички в родословната ти линия има огромно значение в наследствеността на всеки един от нас, като това се определя в около 98-99% от генното наследство, а останалия мижав един процент или там някъде, идва от мутации и живота на текущото поколение.

Е как да не ме интересува? Само идиот може да яде картон от пресована дървесина и да не се чуди, с какво го тъпчат! А изглежда, ни тъпчат яко с боклуци, а ние нехаем и не знаем изобщо на какво сме подложени!

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Roxana]  
Автор Roxana (Ivory)
Публикувано02.02.09 21:42



Искам да задам един любопитковски въпрос.


Навсякъде се раздухва тезата, че кисело мляко можело да се заквасва само в България, поради нещо си специфично, което го нямало никъде другаде. Не помня дали беше закваската, или нещо в климата, както и да е.


Кажете, който живее извън България, дали е успявал да закваси кисело мляко извън България, и в какви райони и местоположения. Вярна ли е тази раздухвана легенда? Аз само тук и само от около 2 седмици се опитвам да квася. Досега само съм купувала и яла мляко от магазин, като пълен идиот, вярвайки на етикетите и всичко написано, без да се замислям.


Някой горе каза, че в Германия също нямало хубаво кисело мляко. Нямам идея на какви критерии се твърди това. Казвам, че поне на вкус и на разнообразие в Германия, Холандия, Белгия и Швейцария, и Норвегия съм яла мляко, което е много по-свежо, вкусно и хубаво, макар и по-скъпо. Сега, в тези страни няма мляко, което да струва българските 90 ст, и кофичка кисело мляко е в пъти по-скъпа. Най-евтиното "кисело" мляко всъщност е разновидност, наречена йогурт, и също е евтина имитация, и все пак е по-вкусно и свежо от онова, което напоследък ям в България. Под което се подписвам, аз не знам как и на колко време се прибират българи в България, и какви спомени имат, но ви казвам, според мен млякото по магазините в България е отвратително! Говоря за обикновените кофички с обикновено уж кисело мляко и разновидности.

Ето, купих по-скъпо мляко, на което му се рекламира, че е "био". Да, заквасва....но струва 1,70 кофичка от 400 мл.

Едва ли всички си купуват от това "био" кисело мляко. Аз просто се изплаших, като видях на какво се беше превърнало онова евтино "кисело" мляко от 90 ст на Данон.

И както споменах по-горе, поне в тези държави имат някаква алтернатива. Предлагат като хранителна добавка разни про-биотични култури. Различни про-биотични бактерии, защото не е само бациликус булгарикус. Има поне още 15 известни и нямам идея колко още не толкова популярни такива про-биотични култури и комбинации от микроорганизми.


Значи, изпиваш го и имаш ефекта, от опаковка от около 100 мл примерно...защото и опаковките, и производителите също са различни, но ги има във всеки масов магазин, и то на масово достъпни цени. Това още не е дошло в България, и никъде не мога да го видя в хранителните навици на масата хора.


Не мога да си представя, че масовите българи ще оставят по 10 лв за 4 бутилчици с про-биотична култура на седмица. Масовите българи трудно оставят тези пари дори за обикновеното и така нискокачествено подобие на кисело мляко, масовото производство от боклуци.


И не виждам разбиране и хранителни навици, нито култура на храненето, за да се случи скоро това в България, а сега, с кризата, просто не ми се вписва изобщо. Хората се чудят как изобщо да има нещо на масата.

Ми аз днес, от немай къде, и защото в магазина друго нямаше, взех една наденица. Знам, че е боклук, и знам и имам идея колко е вредна, и какво си причиняваме, като я сложим на масата. Но така миришеше....и какво да правиш? Да стоим гладни? Та има ли поне един продукт в кой да е български магазин, който да не е боклук? От България тръгна гениалната реклама за "кренвиршите от месо"




Е, ..... как да намеря нещо, което изобщо да не е отрова? Каквото и да купя в магазина....пълно е с консерванти, боклуци, имитации, пълнеж, химия.....понякога ме е страх да чета етикетите! Различават се само по реда на изброяване на компонентите....цели списъци от какви ли не добавки и пълнеж! Какво натурално има в хляба, в млякото, в колбасите...и после се чудим защо масата хора страда от напредващо надебеляване? Американския синдром на хора, хранени с джънк фууд...

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: silverado]  
Автор House m.d. ( Sapiens)
Публикувано02.02.09 22:22



Има и доста по-мъдра идея, родена от IPA от bgkulinar.net :
Вземаш една хладилна чанта, от най-евтините, и вместо да охлаждаш охладителните елементи, ги загряваш до 50 градуса.
И понеже чантата е изрядно изолирана, след като подредиш вътре бурканите с мляко, повече никакви проблеми нямаш.
След няколко часа просто отваряш капака на чантата и си изваждаш готовото кисело мляко.
Идеята е абсолютно гениална, браво на IPA!

"Неназованите неща не променят смисъла си..."

Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Roxana]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано02.02.09 22:53



Мляко си квасим вкъщи, хляб си печем вкъщи, безалкохолни газирани напитки си правим вкъщи и още куп други неща правим вкъщи защото живеем в 21-ви век.
Български масла, сирене и кашкавали не купуваме вече 2 години.
Купуваме гръцко саламурено сирене, датско - тип фета, жълтите сирена са холандски, немски и напоследък има и унгарско много добро и мирише на мляко като го консумираш.

Колбасите са немски или испански, понякога италиански.
Разлика в цените няма - особено за сирената и кашкавалите.
Даже някои от кашкавалите са по-евтини от нашите.

НО... всеки път консумираш едно и също на вкус и качество сирене, масло или кашкавал, както го наричаме ние и колбас.

Пък нека мандраджиите в Бг искат да се забрани вноса на млечни продукти.

Да, но ние сме Европейска общност и има квоти и свободно движение на стоки.

Нека да започнат да произвеждат млечни и месни продукти с качеството на така наречените вносни - ще си пазарувам от тях с най-голямо удоволствие.

Има две фирми за месни произведения в Бг - едната е немска, а другата испанска, които произвеждат малотрайни колбаси от МЕСО - да не са по 3,80, но са с качеството, което е в Европа.

Произвеждайте скъпи сънародници колбаси и млечни произведения винаги с един и същи качествен вкус и няма да си купя вече нищо "вносно"

Едно време имаше БДС - премахнаха го с настъпване на демокрацията.
Сега има ИСО, но колко от мандрите са си защитили ИСО-то.
Що не вземат да "изнасят" за европейските магазини, като са толкова качествени, а?

За това, аз модерната жена, се връщам в 19-ти век. За да се храним с нещо що годе качествено си губя един вагон време, но поне зная, че е що годе здравословно.



Тема едната от бабите ми навреметонови [re: bravoGogo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано03.02.09 10:13



правеше разновидност на киселото мляко с участието И на мая за сирене. Това го казвам само информативно, тъй като няма как да се възстанови рецептата без дълга практика: Номерът е след като сложиш закваската от старото кисело мляко, да топнеш лъжицата в мая за сирене, но така, че да останат няколко съвсем ситни, като роса , капки мая по нея. Остане ли и средноголяма капчица, пишете го бегАло киселото мляко- залита мощно по посока на сиренето:-)
Обаче вкусът му бе несравним, когато(а при нея винаги) се получаваше...



Тема A-a-a-a....Успокой сенови [re: Roxana]  
Автор bravoGogo (Професионалистъ)
Публикувано03.02.09 10:22



...Виждам, че проблема е повече психологически отколкото въпрос как се прави кисело мляко. Ами аз поне съм на принципа каквото мога да си го правя... а каквото не мога да си го купувам... А в случая...сега, аз като си правя млякото не значи, че не съм купувал тия 8 години...Но последния път когато си купих беше пролетта на 2008 та тогава си купих едно мляко, което беше доста добро.....какво да ти кажа... Аз имам една дефиниция за това когато някой човек земе да гледа какво яде... дали е полезно, да се интересува от състава му....и т.н. а именно че му е изтекъл гаранционния срок...на човека...Успокой се преди всичко.
А и надали си идиот

....най-малкото защото обиждаш хората близки на тебе...и хората които си купуват кисело мляко от магазина не са идиоти.... Както вече ти казах особенно на Острова, Холандия, САЩ много си купуват от тия машинки за кисело мляко. По интернет... Някои производители на млечни продукти правят всичко възможно да не се появяват на пазара такива машинки, може би поради това ги няма в доста страни...ето ти тук няколко:, .... Намери си и действай. Познавам 3-ма близки мой хора дето си ги ползват всички са доволни...

А колкото до това за подквасването....Аз съм заквасвал извън България но по начина описан по горе в по предния ми постинг.
А баба ми, ми е казвала следното. На въпроса как са правили киселото мляко едно време. Тя ми отговори че го доят, прецеждат и слагат в гърне. Нищо повече...покриват го с една кърпа все пак....да не дойдат котките да го ядат и до вечерта е готово, просто не трябвало да е студено времето..... Няма кипене, няма температури няма нищо! А специфичното е че в голяма част от годината има условия за естествено протичане на процеса наречен млечно кисела ферментация
Айде жива и здрава.

Aquila non capit muscas

Редактирано от bravoGogo на 03.02.09 10:23.



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Mим]  
Автор MoPcKu (известен)
Публикувано03.02.09 10:50



ние ако вярвахме ана всичко вече да сме се гътнали...





Тема Re: A-a-a-a....Успокой сенови [re: bravoGogo]  
Автор Roxana (Ivory)
Публикувано03.02.09 12:00








Сирене под 7 лв. е тотално съмнително, коментира пред Би Ти Ви министърът на земеделието и храните Валери Цветанов. Този проблем е изключително сериозен за българското общество и по отношение на развитието на животновъдството в страната, отчете той.

"Сирене, цената на което е в рамките на 3,80-4 лв., всъщност е много далеч от параметрите на бялото саламурено сирене. Това са млекоподобни продукти - соеви брашна, лактати, дехидрогенати, малко сухо мляко оттук-оттам", обясни технологията Цветанов.

Съществува подобен проблем и "с месоподобните" продукти.

"Не може цената на кренвирша да бъде 3,60-3,80 лв., при положение че изкупната цена на сланината е от 2 до 4 лв. за килограм. Този кренвирш няма нищо общо с качествените продукти и не съдържа в себе си месо", пресметна земеделският министър.

Според него при изкупна цена на млякото от 50-60 стотинки за литър, себестойността на килограм сирене трябва да бъде около 6,80-7 лв, като тук не се включват разходите за преработката на продукта и 45-дневното зреене.

Според Цветанов за производителите е много по-изгодно да вкарат цитираните по-горе сурогати в сиренето за да се получи готов продукт на цена от 3,80-4 лв.

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: bravoGogo]  
Автор Roxana (Ivory)
Публикувано03.02.09 12:14



От известно време попадам на гастрономи, и ми правиш впечатление на такъв.


Адски се впечатлих от начина, по който се справяш с храната.


Да си призная, не съм виждала такива машинки при пътуванията си. Вероятно обяснението е, че няма как да влезеш във всички къщи и домове по пътя си. Домовете на хората, в които съм влизала, са имали други неща, но точно машинка за кисело мляко не.


В Холандия видях навсякъде масово да се ползва машина за варене на ориз. Струва около 25-30 евро, има я във всички магазини за обикновени и и евтини стоки за дома, нещо като нашите 1001 стоки, за всички, евтино и куче марка.


Слагаш доза ориз, доза вода и шипка сол, и машинката прави ориза бухнал и идеално запарен за 20 минути, без загаряне и без да се сгреши. Вадиш дозата ориз и ако искаш, до запържваш, ако искаш, до сервираш направо, без мазнина (бележка за несведущите "запържване" на ориз е да добавиш малко мазнина към още горещия сварен ориз, за да се раделяш зърната, и няма нищо общо с българското разбиране за запържване в големи количества мазнина на висока температура; предполагам, че така го превеждат, и е проблем на превода и значението на думите, използвани в различни езици)

Значи, със сигурност не съм виждала такива машинки в Технополис. Трябва да проверя изрично, дали мога да си поръчам. Остана ми да си оправя кухнята, засега задържам до пролетта, и ще видим как ще сме с кризата, за да си поръчам стъклена кухня и да си я оборудвам с всякакви машинки.


Ще пробвам тази технология веднага щом успея да купя по-голямо количестов хубаво и високомаслено прясно мляко. Първите ми дози от по 5 литра прясно мляко се изплюскаха за един ден всяка!




Бяха редички, и направо си го разбиха на айрян, и по никое време през зимата правих таратор като побъркана, но не добавях вода на таратора, млякото си беше редичко, макар че на вкус си беше абсолютно кисело мляко!

Беше свежо, всички видяха от какво е направено, и се одървиха да плюскат! Много се зарадвах, ако има кой да го яде, аз ще правя винаги така кисело мляко в къщи!

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Roxana]  
Автор Mим (отчаяна съпруга)
Публикувано03.02.09 16:20



Сега е моментът да се купува домакинска техника - миналата седмица стоките в Технополис масово бяха намалени с 10%, а в Зора - с 5%. Благодарение на кризата. Ама пак заради нея може би много хора няма да могат да си купят нищо...



Аз лично се обзаведох с нов миксер Браун 4 в 1 - 2 вида бъркалки + пасатор + купа за кълцане. Много ме кефи, страхотен е!

Ако видиш човек без усмивка, подари му своята!

Тема Как да съм спокойна?нови [re: Roxana]  
Автор Mим (отчаяна съпруга)
Публикувано03.02.09 16:30



Сирене под 7 лв. е тотално съмнително, коментира пред Би Ти Ви министърът на земеделието и храните Валери Цветанов.

Това ми е кристално ясно! Въпросът ми е кой ще гарантира, че сиренето над 7 лв. е от истинско мляко???

Щото ние си купуваме такова - я на "Лакрима", я на "Филипополис", я нещо с подобна цена...

А пък сега след онова интервю с Не-знам-си-кой Коен, направо ми призлява!!!

Ако видиш човек без усмивка, подари му своята!

Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: MoPcKu]  
Автор Mим (отчаяна съпруга)
Публикувано03.02.09 16:42



Аз също не вярвам сляпо на всичко, което чуя или прочета, но това интервю от снощи не ми дава мира. Звучи ми прекалено логично и разумно, че не е редно човекът да се храни с млякото (т.е. кърмата - нали така излиза?) на друг животински вид! Само като си спомня определението, че млякото е гной от бременни крави, и всичко ми се обръща! Струва ми се, че не бих близнала прясно мляко до края на живота си, но това не ми попречи да излапам няколко лъжици кисело, докато одеве правех заливката на мусаката...



Ако видиш човек без усмивка, подари му своята!

Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Mим]  
Автор MoPcKu (известен)
Публикувано03.02.09 16:48



когато хапваме редовно гледаме телевизия, а там нали знаеш какви "весели" неща дават та сме им свикнали вече, че определенията не могат да ме накарат да спра да ям каквото и да било. И месото е супер вредно и пържените картофи са канцерогенни ми живота ни е такъв, колкото изкараме толкова и да искаме да живеем 1000 години няма да стане. Така, че по-добре яж каквото ти харесва щото тоя път дето сме го хванали води само към края...



Тема Re: Как да съм спокойна?нови [re: Mим]  
Автор MoPcKu (известен)
Публикувано03.02.09 17:21



Точно т'ва е само лафа им да искат високи цени, а качеството да е близко до нула...



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: MoPcKu]  
Автор Mим (отчаяна съпруга)
Публикувано03.02.09 17:51



Абсолютно си прав, че тоя път, дето сме го хванали, води само към края. Аз и не искам да живея с орлите. Но ми се ще да водим по-приридосъобразен живот просто заради нас самите, за собствено удовлетворение и самочувствие... Не ми е приятна мисълта, че ние, човеците, сме само консуматори и унищожители на всичко около нас, че сме всъщност най-големите зверове...

Знам, че сме на тая земя за кратко и нека точно затова да бъдем в хармония с нея, да се чувстваме и изглеждаме добре!

Аз също едва ли ще спра да ям мляко и млечни продукти, но поне с пърженото съм се разделила отдавна! Иначе по тая логика - кое е полезно и кое вредно - не знам останаха ли изобщо полезни храни, включително и плодове и зеленчуци. И те са натъпкани с какви ли не химии, пестициди, нитрати и един бог знае още какво!

Ако видиш човек без усмивка, подари му своята!

Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: ket1234]  
Автор Mим (отчаяна съпруга)
Публикувано03.02.09 17:54



Едно време имаше БДС - премахнаха го с настъпване на демокрацията.

Нали сега искат пак да го връщат! Дано има очаквания резултат, а не да е само прах в очите на потребителите!



Ако видиш човек без усмивка, подари му своята!

Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: House m.d.]  
Автор Mим (отчаяна съпруга)
Публикувано03.02.09 18:01



Да, това звучи хитро, но ми се струва, че моето решение с фурната е много по-лесно за изпълнение, какво ще кажеш?



Даже сега като се замисля - струва ми се, че идеята за хладилната чанта би работила успешно и без загретите охладителни елементи. Просто чантата ще си поддържа температурата...

Ако видиш човек без усмивка, подари му своята!

Тема Млякото НЕ Е гной, млякото си е МЛЯКОнови [re: Mим]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано04.02.09 08:48



а всички приказки от сорта са брътвежи на луднали по всякакви "природозащитнически каузи", които са на, а често и отвъд границата на нормалното поведение.





Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Mим]  
Автор MoPcKu (известен)
Публикувано04.02.09 10:35



е че сме си консуматори си е така, но че и да искаме да не ни тровят с всякакви химикали пак не става, освен ако не си на село и не произвеждаш всичко това, което ядеш. Тогава може да говорим вече за природосъобразен начин на живот.



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Mим]  
Автор MoPcKu (известен)
Публикувано04.02.09 10:37



бе няма да може да поддържа температурата, но ще е задържа дълго време висока и тя постепенно ще пада, което върши и одеялото с което завиват тенджерата или бурканите с мляко.



Тема откъде купувате сега прясно мляконови [re: Roxana]  
Автор mayacol (непознат )
Публикувано06.02.09 10:50



И аз си квася мляко, но сега през зимата не знам откъде мога да купя прясно домашно в София, кв.Мусагеница.



Тема Re: откъде купувате сега прясно мляконови [re: mayacol]  
Автор martyrМодератор (мчк)
Публикувано06.02.09 13:34



В почти всеки квартал, до будките за вестници се появяват баби и дядовци с бутилки. Просто се огледай рано сутрин, към 7-8 часа.

След това всичко им е изкупено и изчезват.



Тема Re: откъде купувате сега прясно мляконови [re: martyr]  
Автор Roxana (Ivory)
Публикувано06.02.09 18:52



Хващам се за последния.


Последната ми закваска е невероятна!


Този път намерих хубаво мляко, скоро издоено (купих го през деня, а е било издоено рано сутринта).


Даже да е било разреждано, явно не е било до смърт и синьо. Имаше си поне външните белези да е натурално и дори не-изварено прясно мляко.

Следвайки вещите ви указания, мислих с кръстосани ръце в тежък размисъл къмто няколко решителни минути, след което леко затоплих млякото (изобщо не съм го варила...) затоплих го така, че пръста ми стоеше вътре в затопленото мляко, без да ми пари от млякото.

Разпределих стъклени чисти купички в една широка тава, която е по мярка на фурната ми. Разбих няколко лъжици (за всеки случай) от кисело мляко "Био", от мляко 3,2& на Meggle и от мляко Карабунар, 3,4%, на три порции. Разделих затопленото прясно мляко на три порции също, и сложих трите закваски в трите порции мляко.


Налях различните закваски в купичките, и отбелязах всяка купичка с етикетче от коя закваска е. Сложих купичките във фурната, и я оставих на 40 градуса (мойта фурна има прецизен термометър и скала, и има възможност да се програмира и зададе колко да затопля и за какво време).


Купичките останаха във фурната на леко затопляне цялата нощ. На сутринта имахме прекрасно и невероятно свежо кисело мляко!


Всички опаткахме по една купичка, още миришеше невероятно! Как мирише свежо кисело мляко, не е истина! Имаше около 15-16 купички, и всеки лапаше, каква гледка, в 8 сутринта, как се яде кисело мляко за закуска! Бях спретнала и палачинки, че е най-бързо, но кой ти гледа палачинки???






Едва ли някога вече ще си оставя къщата без кисело мляко! Толкова съм въодушевена!


А днес купих кисело зеле, и ще сготвя нещо, или просто ще лапаме на салата със зехтин и червен пипер, имаме наденички и скара за вечеря, петък е, почувствах се изморена и сложих една тава да се запече с лесна и бърза скара на фурна! слагам туршия в момента, и една огромна кана червено вино на масата, отиваме да лапаме, да ви е сладко!


Ще се науча и сирене да правя, и кашкавал, лично аз нямам капка съмнение!

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.



Тема Re: откъде купувате сега прясно мляконови [re: Roxana]  
Автор Roxana (Ivory)
Публикувано06.02.09 19:14



Трите закваски не бяха еднакви.


Най-хубава и най-гъста беше на "Био". После беше на Карабунар, също хубава, но леко по-разредена, и имаше различен вкус. Най-лошата, но все пак свежа и приятна, макар рядка и слаба, беше закваската на Meggle.


Изядохме ги, хубави или лошо, бяха прекрасни рано сутринта, толкова свежи!

Отбелязвам факта, че от различна закваска получих кисело мляко с различни качества. Очаквах го, и точно затова разделих различните закваски, за да видя разликата.


Ще оставя по една купичка настрани и ще си отбележа колко дни ще останат свежи, и за колко време ще закиселеят, и как ще изглеждат след ден-два-три.


Запекла съм топъл хляб с масло и мерудия, и чубрица, и човеците лапат като сиромашко невидяло! Тавата с мръвките е на масата

чашите се леят....децата се гонят наоколо....гледаме новини по телевизията...щастливи сме!

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.



Тема Re: откъде купувате сега прясно мляконови [re: Roxana]  
Автор rade6ki (професионалист)
Публикувано06.02.09 21:03



Задължително сварявай млякото.Не се знаес какво е имало контакт и какви бактерии има.Не,че не става и сурово,но е много опасно.Ние дори и от собствените си животни млякото си го сваряваме(С каймак

)



Тема Re: откъде купувате сега прясно мляконови [re: Roxana]  
Автор House m.d. ( Sapiens)
Публикувано06.02.09 23:08



Да ви е сладко на цялото семейство!
Остана само да кажеш и каква ти е точно печката с толкова прецизен терморегулатор, че да си направя един подарък за рождения ден...

"Неназованите неща не променят смисъла си..."

Тема Re: откъде купувате сега прясно мляконови [re: rade6ki]  
Автор Mим (отчаяна съпруга)
Публикувано06.02.09 23:40



И моят съвет е такъв! Някои дори (такива педанти и професори като моята свекърва) го варят по половин час минимум!

Свекито специално я е страх от всичко, но суровото мляко може да предизвика ку треска и сигурно куп още проблеми. Обаче ако се вари по-дълго, няма опасност. Въпросът е тогава остава ли нещо полезно в него.
Аз пробвам с кутрето дали млякото е изстинало след варенето, а не дали се е загряло достатъчно, за да се подкваси.

Ако видиш човек без усмивка, подари му своята!

Тема Re: откъде купувате сега прясно мляконови [re: House m.d.]  
Автор Roxana (Ivory)
Публикувано07.02.09 20:02



Мерси




Днес се глезихме с още вкусотии. Направих мусака, имаше още туршия, както и супа от лапад, продават го на всяка крачка по пазарите насипно.


Има дребни домашни маслени сладки, както и на два пъти правих силно кафе за тях. Сутринта на закуска, естествено, и после следобеда всички се одремаха на телевизора. По избор имаше джусове, чай, както и шоколад, по вкуса на детето ми купувам в изобилни количества шоколад, в случая беше Lindt горчив от 85%, той го обожава, както и Truffes cognac.

Стига им толкова, не можем да изядем всичко! А и почнахме да дебелеем, защото се грижа всичко да е в големи количества, и се яде до насита, аз не понасям в къщи да няма нещо достатъчно.



За готварската печка:

моята е с керамичен плот, не от най-скъпите модели, но си има електроника. Задаваш всичко през програматора и си биеш камшика в друга посока, защото домакините винаги тичат за 100 000 неща едновременно.

Уточнение: печките с керамичен плот изобщо не са скъпи, освен ако не я искаш златна. За не повече от 700-800 лева можеш да си купиш съвсем прилична, с всички функции. Ако се бръкнеш с още няколкостотин лева, ще имаш печка за кулинар, и то маркова. И маркови уреди съм имала, но се отказах. Нямат по-дълъг срок на експлоатация, напук на предубежденията. Наистина, работят по-добре, но освен ако не си брунейския престолонаследник, не си струва да плащаш в пъти по-скъпо за не чак толкова екзистенциални предимства. Леко декоративни, бих нарекла предимствата на марковите уреди. Купи си една куче марка и я скапи от бач за експлоатационния й период, и после си купи нова, вместо да трепериш на маркова, за чиито предимства се сещаш само по Коледа и Великден.

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.



Тема Re: откъде купувате сега прясно мляконови [re: Mим]  
Автор Roxana (Ivory)
Публикувано07.02.09 20:05



Права си, съгласна съм.

Истина е, и на мен ми беше жал да съсипвам крехките витамини и безценните свойства на току-що издоеното мляко, и лееекичко замазах работата, защото не всеки ден ядем доено мляко. Не го намирам всеки ден, и ни беше любопитно на вкус и мирис. Екзотика

затова....

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Roxana]  
Автор ragazzo (новак)
Публикувано09.02.09 21:13



Ще ви споделя и моето мнение за киселото мляко. Преди години имахме крави и киселото мляко си го приготвях сам. За закваска ползвах Активия на Данон. Ставаше чудесно. много важно за подквасването на млякото е чистотата при доенето. добре е да става с доилен агрегат, който да се измива добре след употреба. След това идва съхранението на млякото. Съдовете пак трябва да са идеално чисти. Аз го подквасвах по следния начин: веднага след като го кипна го махам от котлона и го слагам в тава със студена вода да се охлади до към 43-45 градуса(в началото ползвах термометър със скала до 100 градуса) но после започнах да "улучвам" температурата като пипна тенджерата с ръка.
След като се охлади слагам закваската активия на данон 1-2 супени лъжици на литър прясно мляко. Разбърквам и я слагам в тенджерата(5 литрова). След това я завивам добре с нещо вълнено или старо детско яке и я слагам на ел. възглавница от начало 10 мин на средната степен и след това 5 часа на най- ниската. Проблем при подквасването съм нямал. Кой каквото си иска да говори в активията има живи батерии от трите вида, може да са в по малко количество от другите млека, но ги има и след 5 часа са се размножили предостатъчно във вашата тенджера :) Така, че мога да ви гарантирам, че ще консумирате един наистина полезен продукт с бифиду бактерии. Следващия път си оставете закваска от вашето кисело мляко и така докато закваската се "износи".Това става обикновено за месец, месец и половина при редовно подквасване. Тогава я подменете с нова. Дори и да има някакви консерванти в данон, те просто изчезват след първото подквасване на млякото. Към Софиянци: защо не ходите до близките села около София да си купувате прясно мляко за цялата седница. Да ви "светна" и още нещо.Купувайте мляко от крави, които ходят да пасат на полето(балкана).Тяхното мляко е по-чисто и за предпочитане е да се купува вечер, когато кравите са ходили цял ден, а не сутрин когато са лежали през нощта в мръсотия... Хората които продават сутрин мляко обикновено го смесват(от сутринта и вечерта) и затова могат да се получат "изнедади", т.е. да има дъх или да се отвари.Надявам се да съм ви бил полезен.



Тема Re: откъде купувате сега прясно мляконови [re: Roxana]  
Автор House m.d. ( Sapiens)
Публикувано09.02.09 21:30



Да ти е жива и здрава и печката, и стопанката й, която "да я скапе от бач", така й се пада, като не е маркова...
Аз, обаче, скоро подадох заявление за престолонаследник на Бруней, с байганювската презумпция, че ония там султани и без това имат толкова безразборни сексуални контакти, че с гаранция не помнят кога, с коя и т.н., та може и да ми излезе късметът...
И тогава, направо си купувам една комбинация за вграждане, може и да не е "куче-марка", и я "спуквам от бач" лично, персонално и собственоръчно...
Мале, мале, виждате ли докъде може да ви докара любимото хоби...
Няма да взема да мисля, примерно, за едно ферари или майбах, ами за печка с фурна с два вентилатора, която пече на две нива, без да си пречат, и за плот с индукционни котлони....

"Неназованите неща не променят смисъла си..."

Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: ragazzo]  
Автор House m.d. ( Sapiens)
Публикувано09.02.09 21:39



Приятелю, ти си най-близо до истината, май...
Ще ти подхвърля една идея. Вместо в тенджера (не, че имам нещо против тенджерите...), защо не опиташ топлото и вече заквасено мляко от тенджерата да го насипеш почти догоре в съвършено чисти и подгряти буркани и веднага да ги затвориш с капачки - обикновени, със затварячка , или на винт.
Идеята е, че при изстиването ще се херметизира достатъчно, няма да има много въздух, защото ще го насипеш почти догоре, а и когато няма въздух, изстиването ще стане значително по-бавно, което е много полезно в случая.
Помисли по въпроса, може да има хляб в идеята...

"Неназованите неща не променят смисъла си..."

Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: House m.d.]  
Автор Mим (отчаяна съпруга)
Публикувано09.02.09 23:22



Аз пък наскоро чух съвет млякото да се подквасва в отворени буркани и капачките да се сложат, след като е готово. Идеята е част от водата да се изпари, докато млякото е топличко, и съответно да стане по-гъсто. И бях решила да пробвам тази вечер така - без капачки (в момента чакам млякото да изстине), защото досега го подквасвах в затворени буркани.

Но твоето мнение за херметизацията на бурканите, когато са затворени, също ми звучи много разумно. Абсолютно си прав! Моят съвсем кратък опит в подквасването ми показва, че на другия ден (или след няколко дни) бурканът се отваря много трудно, т.е. херметизирал се е. Струва ми се, че това е по-важно от гъстотата - млякото да се съхрани за по-дълго време, без да се вкисне.

В крайна сметка току-що затворих бурканите с капачките и ги увих в едно одеяло. Реших това инцидентно, защото ми се стори, че млякото е поизстинало повече в сравнение с миналия път, и се притесних да не изстине прекалено много, ако го оставя отворено...

Но ще пробвам и без капачки! Иначе няма да съм аз - ако не опитвам различни и нови неща и ако не изпълнявам това, което съм си навила на пръста!

Ако видиш човек без усмивка, подари му своята!

Тема Re: откъде купувате сега прясно мляконови [re: House m.d.]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано10.02.09 15:03



Баща ми имаше кръгла годишнина и аз взех че си подарих Сапи, точно такава печка като мечтата ти.
Викам, тате, честит рожден ден! Отдавна чакам рожденния ти ден за да си купя нова печка по случая!

От години врънкам за нова печка, въпреки, че моята беше и с грил.
Най-накрая зетя вика - има прИмоция!
Фурната е 850 лв, а плота го дават за 49.

И "долапчето" за вграждане още 120 лв

Та така, братко, можеш да ми завиждаш за двата вентилатора и двете зони на готвене! Дзвер е!

Искрено ти пожелавам да се сдобиеш и ти с фурна тип Майбах или Ферари.



Тема Re: откъде купувате сега прясно мляконови [re: ket1234]  
Автор House m.d. ( Sapiens)
Публикувано10.02.09 20:18



Да ти е честита!!!
Оф, аз пък сега си образувах мисли като за чий рожден ден да сторя такава покупка...

"Неназованите неща не променят смисъла си..."

Тема Re: откъде купувате сега прясно мляконови [re: House m.d.]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано10.02.09 21:49



Благодаря, благодаря!
Можеш и за Св. Панталеймон например /не че зная кога е/ да си сториш покупката или за Св. Трифон, който е съвсем накоро.

ПрИмоцията е до 13.02. Предполагам, че знаеш къде и за каква фирма става въпрос.

Хай да ти е честита новата придобивка!



Тема Не затваряйте млякото!нови [re: Mим]  
Автор bravoGogo (Професионалистъ)
Публикувано11.02.09 12:34



Бубите тряя да дишат! иначе има опасност просто да се пресече (поради повишената киселинност) и да си го направите на извара после! Избива много цвик...по това ще разберете че сте го окипазили... Баба ми на времето си го завиваше с една носна кърпичка. А и Миме не се изпарява част от водата :-) просто по малка част от бактериите умират и запазват нормалната киселинност за ферментацията....Киселината е "убиеца" на прясното мляко! Хубаво сквасеното мляко в хладилника трае много дълго....е, най големия престой дето съм установявал е 3 седмици!
Рокси. Браво на тебе...ти си героиня! Сега запази от тия купички няколко лъжици! след като си уцелила закваската. А и още нещо много време си го държала! Предполагам особенно като не е кипяно че за 3 часа най много и ще ти е готово.



Aquila non capit muscas

Тема Re: Не затваряйте млякото!нови [re: bravoGogo]  
Автор House m.d. ( Sapiens)
Публикувано11.02.09 21:56



Твърде интересно ми е какво точно дишат "бубите" като в промишлена обстановка по технология млякото, вече заквасено се налива в кофичките още топло и веднага се запечатва херметично с капачката...Сигурно има специално назначен човек да им прави изкуствено дишане "уста в уста" на "бубите" ти...
Айде да мислим като говорим...

"Неназованите неща не променят смисъла си..."

Тема Re: Не затваряйте млякото!нови [re: House m.d.]  
Автор rade6ki (професионалист)
Публикувано11.02.09 23:42



На бацилчетата не им пука дали са затворени или не.Аз си пълня бурканите до горе.Ефекта е 2 в 1.Хем се самовакуумират,хем като ги отворя,заедно с капачката свалям и жълтия каймак атгоре,че не го обичам


Иначе за закваската-въпрос на вкус.Съпругът го обича с Данон-по като кремче му е,а аз с най-евтиното мляко-по киселко ми е и ми напомня млякото от едно време.И като си гребна то се отрязва някак си с прави ръбчета,а не като кремче.Не знам какво имате впредвид под изхабяване на закваската?Аз като си го харесах в тоя вид и сега си заквасвам само от моето останало мляко.И баба така правеше.Трябва ли да го сменям,и какво е обяснението???



Тема Докторе, докторееее :-)нови [re: House m.d.]  
Автор bravoGogo (Професионалистъ)
Публикувано12.02.09 08:42



Напълно съм съгласен със мисленето :-)
Но погледни или си спомни:
1. Началото на темата
2. Преди много много години, киселото мляко в "промишлена обстановка по технология" не беше херметически запечатано и беше в стъклени буркани

.
Нека всеки да си го прави както си иска и както му е вкусно.

Aquila non capit muscas

Тема Re: Не затваряйте млякото!нови [re: rade6ki]  
Автор bravoGogo (Професионалистъ)
Публикувано12.02.09 08:53



Ами чудесно! щом ти харесва си го яж така...Жената и тя в къщи иска да и "реже малко" :-) но точно това е, че де факто, твоето мляко е повече пресечено отколкото хубаво ферментирало... А как изобщо сте успели да направите нещо с Данон не знам... Явно имате връзки там :-) Аз след 5 часа чакане млякото си седеше течно!!!
А колкото до "изхабяването" на закваската, споко... И аз така правя....Но мозъците съветват на определено време да речем 5 години да се подновява. Това е само за тия закваски от ампулите дето са....ако си купиш от Елби...



Aquila non capit muscas

Тема Re: Докторе, докторееее :-)нови [re: bravoGogo]  
Автор olelijd1 (непознат )
Публикувано12.02.09 10:10



А още много преди това, сигурно по-голяма част от вас не са ги и виждали, киселото мляко се продаваше в голями легени и всеки си носеше съд за сипване, а по-късно стъклените буркани бяха с мукавени капачки.



Тема Re: Не затваряйте млякото!нови [re: rade6ki]  
Автор House m.d. ( Sapiens)
Публикувано12.02.09 18:27



Е, точно за това ставаше въпрос, оладжак!
Да вземеш да предадеш малко частни уроци на разни "мъдри" глави, дето мислят, че като отбират от дърводелски или ковашки занаят, то автоматично отбират от всичко.
И да им обясниш, че "тая работа не е като оная работа", щото за "тая" се иска акъл...

"Неназованите неща не променят смисъла си..."

Тема Re: Докторе, докторееее :-)нови [re: bravoGogo]  
Автор House m.d. ( Sapiens)
Публикувано12.02.09 18:32



Хе, хе хе, ами това само показва, че както и да го направиш, все ще стане...
А за помненето - помня когато беше в стъклени буркани, че пак беше запечатано с капачки от алумининево фолио.
Обаче пък и помня, когато се правеше в грамадни 10 килограмови алуминиеви гювечи и се продаваше режейки го с едни специални лъжици и сипвайки го в съд, който си носиш от къщи...

"Неназованите неща не променят смисъла си..."

Тема За цвиканови [re: bravoGogo]  
Автор Mим (Aquarius)
Публикувано12.02.09 19:48



Явно това за изпаряването при отворени буркани си е някаква моя теория, не знам колко е вярно.



Опитът ми с млякото е крайно недостатъчен, за да бъда компетентна по въпроса - квася от миналата седмица. За това време квасих 2 пъти краве и веднъж биволско. Цвик ми се получи при биволското и втория път при кравето, първия път нямаше никаква течност в буркана. Въпреки цвика втория път, не смятам, че съм окипазила млякото... Не намирам особена разлика във вкуса в сравнение с предното квасене... Поне не съм такава специалистка, че да ги разбирам чак толкова нещата. А биволското пък стана фантастично!!!

Но между първото и второто квасене на кравето мляко мисля, че имаше разлика в температурата - втория път го изпуснах май и се охлади малко повече от първия. И тогава се получи цвикът. Възможно ли е това да е обяснението - по-ниската температура? Всъщност има още една разлика - първия път го квасих във фурната (от около 11 вечерта до 8-9 сутринта), а втория път - завито в одеяло за горе-долу същото време... Няма да ставам по нощите да го развивам, я!

Ако видиш човек без усмивка, подари му своята!

Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Roxana]  
Автор Brymbaritka (непознат )
Публикувано13.02.09 17:58



http://www.lbbulgaricum.bg/bg/products.php?m=2&s=26, това може би ще ви е полезно, аз използвам закваската за кисело мляко, после от готовото мляко си оставям за следващия път, и така 3-4 пъти. има едни малки пакетчета от тях ползвам.





Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Roxana]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано02.03.09 19:12



Тази тема беше обсъждана няколко пъти в миналото, ето линк:

http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board=gotv&Number=1943432172&page=&view=&sb=&part=all&vc=1

Само да добавя: Това със съхраняването на сравнително подходяща температура навремето се е правело със завивания на съда в одеяла, черги и т.н. Днес свястна микровълнова фурна, или обикновенна фурна, са така добре термоизолирани та май "бабините" 'фатки са излишни. Един станиол/шринк' найлон над стда и във фурна вършат работата.

П.С. Оф топик - Рокси, ти не заживя ли в холандско? Или се върна "в къщи"?

Frankly, my dear, I don't give a damn!!!



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Mitre]  
Автор Roxana (Ivory)
Публикувано03.03.09 14:19



Сега, това го уточнихме и го оправих.

Млякото става, но вкуса не е същия, какъвто го помня. Или спомена ми е изкривен, или сегашното мляко, което се продава, не е същото, маслено, тежко, гъсто и просто различно.


Заквасвам киселото мляко, уж става, но...не е онова кисело мляко, което помня.


Извадих от хладилника оставени две-три стъклени купички, както и оригиналната закваска. Аз нямам дори идея, какво й е различно на закваската. Почнала е да заприличва на забравеното никакво и долнопробно "кисело мляко", за което пуснах темата.

Лека разлика има, все пак. Но....просто не е онова, което помня.


Хинт: има лек мухъл по ръба на заквасеното ми кисело мляко. Поне не е безнадеждно мъртво...ако това изобщо е показател.


По забележката ти: Митре, живях и още съм регистрирана там, в момента си изтеглям документите, ако не се разколебая, защото имам лошото усещане, че не искам да го правя и да се развеждам или махам от този холандец.


Другото е, че ми се спретнаха злобни номера от "бившия", като детето беше използвано и тормозено, и от една година се гоним по съдилища и нотариуси, и адвокати, и се харчат грешни пари, заради алчността на една селска уруспия, тръгнала на война срещу нашето дете, пречело й. Историята я има в клуба на разведените най-много, от към март миналата година някъде.


Юридически, ме хванаха в крачка, защото в мое отсъствие и когато съм аброуд, единствения законен попечител и родител на детето се явява бащата, а той се занимава с една алчна селска курва, която решила, че така могат да ме прецакат, като приберат детето и ме изнудват чрез него. Включително за пари, имоти и попечителство над детето. И за други неща, основно, материални интереси.


Няма смисъл да пиша тук в тая тема, поискай справка, всичко си стои в нета.


Радвам се да те видя, поздрави. Не съм те забравила, и страдам от тежка носталгия по Холандия. Мисля, че изобщо не беше случайно, че попаднах там. Имало е за какво, но ме сецнаха много злобно и алчно.

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Roxana]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано06.03.09 00:20



"...По забележката ти: Митре...и т.н.

Е, 'сичко 'убаво ама кат не приемаш лични бИлЕшки не желая да споделям с иначе симпатичния клуб к'вото искам да ти кажа на ушето. Предполагам че ще намериш начин да решиш проблема с дискретна комуникация.

Иначе по темата за заквасването на киселото мляко и за производството на т.н. cream sheese...в линка има достатъчно инфо. Малко старичко може би защото пазара/доставчиците са се изменили но май експериментирането му е майката.

Два съвета, на база на лични сведения и оПща култура:

1. ВЪЗВИРАЙ всяко непознато мляко. Научному това се нарича "пастьоризиране". Практичвски това требе вредните бацили.

2. По "вътрешни сведения" (от CIA, NSA, MI5,6,7 etc, KGB, FSB i Mosad) не винаги "прясното" мляко продавано мот разни лелки и дядки е наистинажтакова, чвсто то си е "купешко". Виж, ако го купуваш лично от някой селянин направо от вимето на кравата/оФСЪта/козата издоено в твое присъствие е друго нещо. И ПАК - възвирай млакото!!!

Сега малка фукня: Купувам си купешко прясно мляко (3% масленост), заквасвам го с "био" йогурт от местния производител на Данон и получавам чудесно кисело мляко и след цедене "крийм чийз" с около 6-7%масленост. И научих куп многодетни майки да спестяваткуп пари да си правят био'йогурт (бял или с разни фруктови сокчета за дечурлигите) и сирене за мазане на филийки. Кеф ми е че компенсирам така маскърлъците които натворих през бурните ми години.

Frankly, my dear, I don't give a damn!!!



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Mitre]  
Автор Roxana (Ivory)
Публикувано06.03.09 21:25



Mitre, разреших си бележките спцялно за теб, стари друже

цунк!


Ти си ми мил от едно много мили за мен години.

Прочетох те, и те целувам, ти си добър и свестен човек, жалко, че не се познаваме в реалността....

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Mitre]  
Автор Mим (Aquarius)
Публикувано12.03.09 19:24



Митре, би ли обяснил по-подробно как го получаваш това сирене за мазане на филийки след изцеждането на киселото мляко? Не се ли получава просто цедено мляко?



Ако видиш човек без усмивка, подари му своята!

Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Mим]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано13.03.09 12:16



Рядко ползвам български та може би съм объркал понятията в превода. Това "Сирене за мазане" на английски се нарича cream cheese и се получава чрез цедене на кисело мляко. На български на това цедено мляко/ cream cheese му викаха май "Снежанка" по ресторантите.

Аз слагам носна кърпа (чиста де

) в голяма цедка и изливам там йогурта/киселото мляко. А, и киселото мляко до държа няколко часа преди това в хладилника за да се..."стегне". Понякога до състояние че мога да го ям с вилица.

След 5-6 часа цедене от 2 литра йогурт получавам към 1 литер cream cheese достатъчно гъсто да го мажа на филия 1/2 см слой без то да изтича от филията. Понякога забравям да прехвърля сиренето от цедката в съд и цеденето продължава 24 часа и тогава това cream cheese е толкова гъсто/плътно че с нож мога да дигна към 3-4 см високо парче.

Кат' не ме мързи нарязвам на ситно разни..неща като магданоз и нещо дет' на български не го знам ама на английски е dill, или слагам чубрица и/или пикантен червен пипер, орегано и др. подправки в йогурта преди цеденето. Получава се пикантно сирене с разни допълнителни вкусове.

Излиза ми кратно по евтино (към 1/4 цена) от купешкото cream cheese, и с "полезните бактерии" за разлика от него. И с ниско маслено съдържание - ако прясното мляко е 3% cream cheese е към 6%

П.С. За дечурлигите съм смесвал съм и разни сокове (малини/капини или ягодов сок) но на мен ми е твърде сладко с тези сокове. И пак, кат не ме мързи, съм нарязвал на ситно и смесвал с йогурта разни плодове (кайсии, сливи, ягоди портокали или круши) и се получава "фруктово cream cheese" което пък изобщо не се продава по магазините а на дечурлигите им е интересно, вкусно и май полезно.

Frankly, my dear, I don't give a damn!!!

Редактирано от Mitre на 13.03.09 12:19.



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Mitre]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано13.03.09 22:58



За българаския език - защо го ползавш рядко - вкъщи на какъв език си говорите, но това е тема на друг разговор!

Първо - Снежанката е изцедено кисело мляко с краставица, копър и чесън.
Второ - dill е копър.
Трето - йогурта е нещо съвсем различно от киселото мляко. Да, на това нещо дето е като българското кисело мляко му викат Йогурт в странство, но то НЕ Е кисело мляко. Всяка страна си има щам за заквасване на йогурт, но той не е бацилус булгарикус.

Само в Бг се харесва КИСЕЛО мляко, затова в странство то е по деликатно и сладникаво, защото нашето е доста остро на вкус за тях.

Даже и в Япония, където се кваси с наша бактерия се добавя подсладител за да е близко до техния вкус.



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: ket1234]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано14.03.09 13:03



Ползвам българския рядко защото отдаааавна не общувам с българи а и бившата ми беше туземка та...само някоя и друга попържня се научиха и тя и сина ми. Това е и причината че обърквам кисело мляко с йогурт и т.п.

Тук имаме няколко производителя на био' йогурт, 1-2 от по малките си купуват Бацилус Булгарикус от България и правят не лошо кисело мляко (пак био) и СУПЕР ЧУДЕСНО сирене, рекламирано с ЕЙ ТАКИВА букви като "Тип българско по оригиналната рецепта и процес". И на хайдушки цени, близки до тези на качествените френски зряли сирена. Останалите правят само чудесно сирене и пак на подобни цени.

Мен ми са достъчно добри и другите "био' йогурти" за закваска, дет' ползват Бифидум, Ацидофилум и....абе тези дето Осоговеца ги спомена в старата тема в линка. Важното е че вършат работата (полезните бактерии де), крайния продукт е добър вкусово, особено сиренето за мазане, и всичко е кратно по евтино. Вярно, не винаги получавам еднаква сгъстеност и киселина на йогурта ама не съм от перфекционистите та не ми пука особено.

Освен това съм и непридирчив, па и съм супермързелив, и не ми се занимава с правене на сирене на бучки, въпреки че май само търпение се иска, не особено много занимавки. Винар съм и за мен си е чудесно мезе нарязаните домати с кромид да ги топвам в това "сирене за мазане". Малце мърляшка шопска салата ама...вкусно ми е и винаги ми е по ръка, щот и да пазарувам ме мързи.



Frankly, my dear, I don't give a damn!!!

Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Mitre]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано15.03.09 19:16



Най-важното е на теб да ти е вкусно и хубаво.
На другото - една лъжица майната му и всичко си идва по местата.



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Mitre]  
Автор Roxana (Ivory)
Публикувано15.03.09 20:35



Хайдушките цени ако знаеш какви са в Бълхарията.

Аз съм бясна, на онова, което се случва тук.

No response, at all. Тъпчат хората с боклуци, но вече си създадоха невежите простаци, от които имат нужда, и никой не се усеща.

За последния месец, в нищото потънаха поне два огромни скандала за растителни боклуци в млечни продукти. Поне още 12 скандала за боклуци, продавани на безумни цени за млечни продукти. Поне още толкова по толкова за изкуствени боклуци, продавани за "био", на безумни цени дори за ЕС.


Аз поне дегустирам и тук, и там. Казвам ти, в България се ядат боклуци, до степен на тровене и геноцид.


Няма ли в тая държава закони, ред и норми, и лекари, и ветеринари?????


Тровят ни, най-официално!

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Mitre]  
Автор Roxana (Ivory)
Публикувано15.03.09 20:39



В къщи си говорим на всеки език, на който се разбираме най-добре.

Българският, по обясними причини, е на последно място.


Никой около мен не разбира български, когато се озова между новите си роднини.

Ако не съм аз да пророня някоя беге дума, няма кой друг.

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Mitre]  
Автор Mим (Aquarius)
Публикувано15.03.09 22:52



Благодаря ти, разбрах какво си имал предвид, Кет също ти е обяснила някои неща. Явно от нашенското цедено мляко няма да стане това, което ти наричаш cream cheese.
Аз много често ползвам цедено мляко, но си го купувам, не ми се занимава да си го правя сама. Освен това ще ми трябва доста мляко, което да изцедя.
Та от цеденото мляко правя "млечен хайвер" - така й викахме с брат ми на тази вкусотия в детството. Добавям на млякото майонеза, настърган лук и сол. Всички продукти са на вкус, но горе-долу на 1 кг цедено мляко слагам 1 1/2 кутия майонеза (значи около 300 г) и 1 неголяма глава лук. Става чудна салатка (може да се сервира в чинийки), идеално е и за мазане на филия.


Писала съм я тази рецепта и преди - моля тези, които си я спомнят, да не ми се сърдят, че се повтарям...

Ако видиш човек без усмивка, подари му своята!

Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Mим]  
Автор MoPcKu (известен)
Публикувано16.03.09 16:27



а копър добавяла ли си?



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: MoPcKu]  
Автор Mим (Aquarius)
Публикувано18.03.09 21:41



Не, нямаше го в "хайвера" от детството ми!

Слагам само това, което съм написала.
Иначе не се съмнявам, че и с копър ще бъде вкусно. Някой друг пък може да препоръча горчица, трети - някоя друга подправка... И все ще бъде вкусно, но просто няма да е моят "хайвер"...

Ако видиш човек без усмивка, подари му своята!

Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: Roxana]  
Автор boltik (нашенец)
Публикувано26.03.09 21:46



Здравеите.По-въпроса с киселото мляко мога да спомена това,което съм чувал от дядо ми.Той е бил на времето мандражия. Маята за мляко,сирене и кашкавал си е една и съща.Разликата в технологията на приготвяне.Маята се прави от сирешника на малко агънце дето още не е пасло трева.И тн......

КЪДЕТО И ДА СИ СВИРКАЙ СИ


Тема Re: Не затваряйте млякото!нови [re: bravoGogo]  
Автор rade6ki (професионалист)
Публикувано27.03.09 00:59



А как изобщо сте успели да направите нещо с Данон не знам... Явно имате връзки там :-) Аз след 5 часа чакане млякото си седеше течно!!!
Нямаме никакви връзки със Данон заквасва се по нормалния начин,но на мен ми е като кремче

.Искам да ви попитам като заквася с Активия дали ще го има ефекта после и от моето мляко?Сериозно питам-дали се развъждат тия бифидус-бактерии,че ми е сериозен проблем.



Тема Re: за подкававането.нови [re: rade6ki]  
Автор boltik (нашенец)
Публикувано28.03.09 19:40



Ами баба ми казваше,че като употребяла киселото мляко не миела съдът и в него наливала свареното мляко но да не бъде горещо и след това разбърквала и завивала с одеала.17-18градуса е най добрата температура за подкваване.

КЪДЕТО И ДА СИ СВИРКАЙ СИ


Тема Re: за подкававането.нови [re: boltik]  
Автор rade6ki (професионалист)
Публикувано28.03.09 23:03



Браво

!!!Това е най-страхотната идея!Абе,старите хора си знаят работата!Непременно ще се пробва!Никой ли не знае дали могат да се развъдят и Бифидуси като Лактобацилите?



Тема Re: Пак за киселото мляко.нови [re: silverado]  
Автор Stefanie (непозната)
Публикувано30.03.09 20:25



И аз изпробвах кутията

! Наистина е изключително удобна и поддържа постоянна температура цяла нощ.
Така че, благодаря на сина на баща ти за чудесната идея!!!



Тема Обичам да ми е вкусно!нови [re: Roxana]  
Автор Бaтko (Bath`men Со)
Публикувано28.08.09 17:37



Мога да ти дам рецепти за пастърма, суджук, чироз и царска трушия ..... но само ако обещаеш да ги пиеш с домашна ракия първа ръка, дестилирана в казан с колона и недомашно вино от деклариран район (червено от Любимец и бяло от Свищовско). За бирата се знае, че е каруцарско питие .... Тъй и тъй си тръгнала към натуралото .... но хайде да не го наричаш с префърцунените думи "еко" и "здравословно" ..... то си е вкусничко ..... Аз НЕ ползвам готови сосове за какволине, разни "малки тайни", готови кайми, консерви, които ги отваряш и не се развалят. Но не защото е по здравословно, а защото не е по моя вкус ....

Кашкавал може да се прави в къщи, но шансът да не стане е голям .... както и сиренето .... Знам и как се бие масло в стара пералня Рига. Мама е химичка и на младини е работила малко в млекопреработванелния бранш. Между другото, оригиналния бацил за кисело мляко и сирене е най силен в Лудогорието.

Я кажи ти каква ти е технологията на правене на кисело мляко, че може там да ти куца нещо!?

Don`t Worry! Be happy!
"Оти се косиш, като че ти мине!"


Тема Re: Обичам да ми е вкусно!нови [re: Бaтko]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано30.08.09 00:46



Не можах да разбера къде си искал до се включиш, но за бирЪта ша са биим.
Това не е каруцарско питие, това е питие с харизма и чар, както и виното. Просто не можеш да наричаш такова специално питие каруцарско.

Колкото до киселото мляко - то също е много специален продукт и си има неговата тънкост. Не бих казала, че един химик като майка ти, би решила проблема.

Човек ако не е квасил мляко, независимо какъв е по образование, винаги би могъл да има проблеми.
Там си трябва усет и практика.
Знаеш ли колко провали съм имала, докато стигна до перфектното кисело мляко.
Кашкавал и сиреве никога не съм си поставяла за цел да правя.



Тема Re: Обичам да ми е вкусно!нови [re: ket1234]  
Автор Бaтko (Bath`men Со)
Публикувано30.08.09 11:02



Знаеш ли колко провали съм имала, докато стигна до перфектното кисело мляко.

Е, по-учените хора ги намат ти я знаешликолкомного провали .... докато стигнат да оптималната рецепта ..... обръщам внимание на думата "оптимална".

Това не е каруцарско питие, това е питие с харизма и чар, както и виното.

За тебе може ..... за мен е каруцалско пите за утоляване на моментна жажда при липса на друго ...

Don`t Worry! Be happy!
"Оти се косиш, като че ти мине!"


Тема Re: Обичам да ми е вкусно!нови [re: Бaтko]  
Автор PipilotaViktualija (неоназиПипилота)
Публикувано31.08.09 16:24



Ама моля Ви се, откога "здравословно" е мръсна дума?!





Тема Кажи, бе Пипи ...нови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Бaтko (Bath`men Со)
Публикувано31.08.09 19:12



Ама моля Ви се, откога "здравословно" е мръсна дума?!

Лайно е мръсна дума, а тази е скучна ..... пък и какво й е словното ...

Така мисля, другарко дъщеря на Ефраим - дългия чорап!



Don`t Worry! Be happy!
"Оти се косиш, като че ти мине!"


Тема Re: Кажи, бе Пипи ...нови [re: Бaтko]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано31.08.09 20:16




Аха, аха, ама тя официално декларира, че "нееоназиПипилота", затова сваля всякаква вина от себе си предварително...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: Кажи, бе Пипи ...нови [re: Sapiens]  
Автор PipilotaViktualija (неоназиПипилота)
Публикувано31.08.09 21:36



Даже и неофициално го декларирам, макар че не знаех, че априори има някаква вина за сваляне...





Тема Re: Кажи, бе Пипи ...нови [re: Бaтko]  
Автор PipilotaViktualija (неоназиПипилота)
Публикувано31.08.09 21:41



От здравословното как стигна до соц- интимното "другарко"... не можах да схвана. Освен ако не си... Томи.


Не ще разводнявам повече виртуалния наръчник по практическо епикурейство, обещавам.



Тема И се извинявам за недоразумението!нови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Бaтko (Bath`men Со)
Публикувано31.08.09 23:21



С Пипелота Виктуалия Транспаранта Ефраимова - Дългия чорап другарувам от детинство .. доста любим персонаж ми е ... наред с Макс и Мориц и Томас Сойер. Лигли като Пепеляшка и Спящата красавица въобще не ми трогваха душата.

Друго обаче ми завъртя акъла ... защо се казва "наръчник", а не "сръчник"



Don`t Worry! Be happy!
"Оти се косиш, като че ти мине!"


Тема Re: И се извинявам за недоразумението!нови [re: Бaтko]  
Автор PipilotaViktualija (неоназиПипилота)
Публикувано02.09.09 20:52



Сигурно защото думичките са с различно съдържание, а наръчникът има за цел да упъти и не толкоз сръчните- независимо за какво иде реч: за салтимбока а ла романа или за това как да си оправим уплътнението на хладилника.


Що, бе? Пепеляшка е много тъжовна девойка, ама не е лигла- виж как трудолюбиво и безропотно събира лещата...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.