Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:04 09.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Що е то елда?нови  
Автор ragazzo (новак)
Публикувано24.01.09 20:21



Що е то елда и намира ли се в България. Как се готви?



Тема Re: Що е то елда?нови [re: ragazzo]  
Автор gus_gus (член)
Публикувано24.01.09 21:40



Това са едни зрънца с формата на пирамидка, тъмнокафяви. Много се яде в Русия - т.нар. гречка. Знам, че е адски полезна и здравословна и се препоръчва особено много за малки деца. Купувала съм, но нещо мирисът й не ми допада - не че е лош, просто не сме свикнали с него, а и явно си трябват изпитани рецепти. Има я и по нашите магазини. Ето виж как изглежда:



А ето и какви рецепти си дават мамите от разни бебешки форуми, но наистина руските сайтове биха ти свършили много добра работа за тяхната гречка:




Тема Re: Що е то елда?нови [re: ragazzo]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано25.01.09 12:00



Виждала съм в "Пикадили" на щанда за диетични и диабетични продукти.



Тема Re: Що е то елда? [re: Karinka]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано25.01.09 19:06



Прави се както овесената каша - сваряваш и овкусяваш със сирене и масло или мляко и захар.
На мен специално ми е много вкусна когато е страшно разварена .
Има я на всички диетични щандове или в диетичните магазини. Както писаха можеш да я намериш под названието "Гречка".
Почти черна на цвят в сурово състояние.
Като се свари е почти като ориз.
Вкусна е, пробвай!
Някои я слагат вместо ориз при готвене при диети.
Такова не съм пробвала.



Тема Re: Що е то елда?нови [re: ragazzo]  
Автор Пaньo Дoнeв (пират)
Публикувано26.01.09 08:28



Като каша е най-добре. Сварява се за 15-20 минути,слага се масло и сол. Това е класическата рецепта. Друга класика е, готовата вече каша останала на другия ден да запържиш в тигана с масло и да чукнеш с едно яйце да забъркаш.



Тема Re: Що е то елда?нови [re: ragazzo]  
Автор !!Фakличka!! (огън)
Публикувано26.01.09 16:00



преди години една приятелка грузинка ми каза каква диета прави с гречката,вариш я и после с кис мляко я мешаш,100 гр кис мляко и 100 сварена гречка,ядеш по три порции на ден и се сваля много....но трябва да и търпиш вкуса,на 3 ден и голяма гад вече...

Не съм надутЪ...просто съм разглезенА



Тема Re: Що е то елда?нови [re: ragazzo]  
Автор Mим (отчаяна съпруга)
Публикувано27.01.09 11:31



Вече са ти обяснили що е то елда. Затова от мен - идеи за манджи.
Аз съм готвила лозови сарми (постни) и тиквички с елда, т.е. заменям с нея ориза. И двете ми харесаха много!

Явно тези, които пишат, че не е приятна на вкус, не са я приготвяли по подходящ начин.
По тази логика с елда (вместо ориз) могат да се приготвят още много ястия...


Освен за диети елдата е много полезна при анемия!


Ако видиш човек без усмивка, подари му своята!

Редактирано от Mим на 27.01.09 11:32.



Тема Re: Що е то елда?нови [re: Mим]  
Автор cveteto99 (cvete)
Публикувано28.01.09 09:03



Купила съм един пакет отизвестно време, но още не съм приготвяла нищо.
Четох, че трябва да се накисне в хладка вода за една нощ преди да се използва, за да изчезне специфичният неприятен мирис.



Тема Re: Що е то елда?нови [re: cveteto99]  
Автор Mим (отчаяна съпруга)
Публикувано28.01.09 19:16



Аз не съм я накисвала. На мен не ми мирише неприятно. Освен това се сварява бързо, така че няма нужда като фасула да се накисва предварително.



Ако видиш човек без усмивка, подари му своята!

Тема Re: Що е то елда?нови [re: Mим]  
Автор Mим (отчаяна съпруга)
Публикувано03.02.09 18:09



Днес пробвах още една новост с елда - мусака. Просто замених картофите с елда, технологията на приготвяне на ястието си е същата. Каймата си я направих сама от едно парче (около 600 г) плешка и на това количество кайма сложих 1 ч.ч. елда. Но съотношението е въпрос на вкус!
Сложих и 1/2 консерва (от 400 г) домати + сока, лук, черен и червен пипер, кимион и чубрица и накрая направих заливка отгоре. Резултатът не беше хич лош!



Ако видиш човек без усмивка, подари му своята!


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.