Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:04 27.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Домашна майонеза - защо не се получаванови  
Автор rudolf_1 (непознат )
Публикувано09.11.08 18:31



Взех наскооро пасатор Браун и в инструкциите имаше някаква проста рецепта за майонеза - 1 яйце, 200-250 мл олио, сол, оцет или лимонов сок на вкус. Опитах, но в края на краищата се получи смес, която в никакъв случай не щеше да заприлича на майонеза, остана си течна. Явно греша някъде, спомням си, че преди около година пробвах веднъж с друг пасатор и пак получих същия резултат. Та, може би има някаква тънкост, която не знам? Нямам специален съд, но намерих един много подходящ голям буркан от лютеница- пишеше 1.060 кг, в който пасаторът влиза идеално.
Ще съм благодаден за няколко съвета :)



Тема Re: Домашна майонезанови [re: rudolf_1]  
Автор vyprosche ()
Публикувано09.11.08 21:03



1.Съда в който ще се разбива майнезата, трябва да е абсолютно сух и за предпочитане да е със заоблено дъно.
2.Майонеза се прави само с жълтъци (някои я правят с цели яйца)
3.Олиото се сипва на много тънка струйка или с малка лъжичка
4.Разбива се с бъркалките на миксера



Тема Re: Домашна майонеза - защо не се получаванови [re: rudolf_1]  
Автор вeceлyшka ()
Публикувано09.11.08 21:04



Една от причините може да е, че яйцето е студено, току-що извадено от хладилника. Извади го 2-3 часа на стайна температура.
Оцет и лимонов сок сега чувам да се слагат. Вместо това слагай 1 чаена лъжица горчица.



Тема Re: Домашна майонезанови [re: vyprosche]  
Автор вeceлyшka ()
Публикувано09.11.08 21:10



Става и с пасатор, аз само така я правя, имам Браун. Дори не сипвам олиото на струйка, бухвам всичко - най-отдолу яйцето, олиото, горчицата, щипка сол. Понякога режа на дребно половин скилидка чесън и вкусът става неописуем. Ако се прави само с жълтъци не ми харесва вкуса и цвета. Иначе става беличка.





Тема Re: Домашна майонеза - защо не се получаванови [re: rudolf_1]  
Автор Sapiens (човек)
Публикувано09.11.08 21:41




Веднага ще ти кажа защо не ти става майонезата - нещата са много прости, но има една тънкост.
Майонеза не се прави с миксер, защото става много рисковано и не винаги.
Майонеза безпогрешно се прави само с пасатор.
Независимо какъв ти е съдът, но за предпочитане е да е по-тесен и по-висок, както е оригиналното съдче на пасаторите.
Изсипваш си вътре яйца или жълтъци, плюс съответното олио, плюс сол, плюс горчица - няма да конкретизирам защото рецепти за майонеза има хиляди. Важното е да има жълтъци и олио, без тях не ще да става.
Тайната е, че поставяш пасатора плътно до дъното, включваш го и бавничко започваш да го изтегляш нагоре.
Това е цялата работа. Просто няма начин да не ти стане майонезата разкошна.
Разбира се, добре е продуктите да са в нормални пропорции, а не примерно един жълтък и 300 - 400 гр. олио...
Рецепти, хубави и изпробвани има много, потърси.
Всъщност, твоята, към пасатора си е много добра, нямаш нужда от друга.

"Неназованите неща не променят смисъла си..."

Тема Re: Домашна майонеза - защо не се получаванови [re: вeceлyшka]  
Автор rudolf_1 (непознат )
Публикувано09.11.08 23:22



Ами да, такак беше - яйцето извадих от хладилника и го счупих веднага. Ще пробвам пак с по-топло :))
Мерси :)



Тема Re: Домашна майонеза - защо не се получаванови [re: Sapiens]  
Автор rudolf_1 (непознат )
Публикувано09.11.08 23:26



Ами че нали точно с пасатор пробвах :) В инструкциите пишеше да го движа бавно нагоре - надолу. Падна голямо движене :) ама без видим резултат. Ще пробвам с яйде, което не е извадено направо от хладилника и пак ще споделя резулата :))





Тема Re: Домашна майонезанови [re: вeceлyшka]  
Автор vyprosche ()
Публикувано09.11.08 23:51



А, аз не понасям вкуса на суровия белтък, но "свят като цвят".
До сега също не съм имала пробив с приготвянето на майнеза. Накрая прибавям прясно изцеден сок от половин лимон ( в зависимост от количеството майнеза).



Тема Re: Домашна майонеза - защо не се получаванови [re: rudolf_1]  
Автор Sapiens (човек)
Публикувано10.11.08 00:26



Прочете ли изобщо това, което съм написал?

Прочети пак.

"Неназованите неща не променят смисъла си..."

Тема Re: Домашна майонеза - защо не се получаванови [re: Sapiens]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано10.11.08 07:28



С риск да ме кръстите "Полуидиотчето Защо-то" аз ще си попитам, а защо само отдолу нагоре? Не за друго, ами като не разбера причините и не запомням и процедурата.

И освен това- само веднъж ли трябва да мине миксера от най-долу до най-горе?

Колко е хубаво да не правиш нищо, а след това да си починеш.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.