Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:04 27.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: трушиянови [re: flida]  
Автор Дokи (понякога GP)
Публикувано06.09.08 09:44





Безплатният секс развращава,платения-озлобява!

Тема Re: трушиянови [re: Stephanie]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано14.09.08 23:55



Пъстра туршия
По 1 кг: зелени доматчета, зелени чушки, камби, моркови
3 средно големи зелки, 2 средно големи глави карфиол, 1 глава целина
по 1/2 кг бамя и дребни кромид-лукчета, 1/4 кг чесън-скилидки, 1 кисела зелена ябълка.

Изчистените и измити зеленчуци се нарязват всички без 1-та зелка. Разбъркват се, се попарват със саламура и престояват в нея 1 нощ:
2.5 л вода, 1.5 л оцет (6 градусов), 1/5 кг захар, 5 кафени чашки сол, дафинов лист, бахар, черен пипер - на вкус

.
На другия ден се нарязва сурова 3-тата зелка и се реди в 3 л буркани на пластове : попарен зеленчук/нарязана сурова зелка.
Стремите се да разпределите пластовете сурова зелка равномерно в бурканите до горе, защото тя прави туршията невероятно хрупкава
Залива се гърлото на буркана с 1-2 пръста олио, затваря се капачката и стои на хладно без стерилизация.
У нас сме с парно и я държа на усвоен балкон като най-хладно място, но и никак не я бавим, де...

Редактирано от fortuna_ на 15.09.08 00:50.



Тема аунови [re: Stephanie]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано15.09.08 10:09



А мъжът ти знае ли...?





Тема като ЧЕ ти миненови [re: Stephanie]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано15.09.08 10:12







Тема може и в пластмасанови [re: Stephanie]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано15.09.08 10:16



не е фатално, да ен кажа, че разлика няма. теоретично такава би могла да се яви от температурния режим(лош топлообмен при пластмасата), ала на практика няма значение.
И за косебосето не си права. По една съвсем елементарна причина: НИЩО купено от сорта на туршии(да не говорим за киселото зеле) не се и доближава като качество до това, което ти или мама(тъщата) ще направи сама.
Аз туршии не слагам, нямам време, а и меврак и търпение, честно казано. Това важи и за виното, но темата е съвсееем друга и доста ...дълга





Тема Re: Да открием сезона на ...трушиянови [re: Stephanie]  
Автор Mitreshopa (nasty)
Публикувано16.09.08 17:57



Това заглавие от "зимнините" през соц' периода ли е...Или сезонно, старобългарско, понятия.

Както и да е, и без да се намесвам дали най-най правилното е туршия или трушия (първото е литературно правилно, второто е на диалект но ТУК и диалекта е ОК) да попитам: Някой знае ли как се прави веднагистическа туршия от лук (глави кромид лук), но без оцет? Но от нормален лук (глави като детско юмруче), не мини-лукчета.

А, и още един въпрос, преди да пробвам сам: Има ли съществена разлика в приготвянето на кисело зеле между обикновенното (резедавото) зеле и червеното/виолетовото?

Уф, и трети въпрос...Как се прави туршия от ЧЕРВЕНИ/нормални (в смисъл НЕ ЗЕЛЕНИ) домати? Тук имаме някакъв парадокс - зелето е два (поФтарям ДВА) пъти по скъпо от нормалните червените домати. Та нали съм стиснат шоп, па си мислЕм - оти да се 'арчим за скАпо зеле ако можеМ с еФтини домате да си пра'им туршия-мезе за водката?

PANEM ET CIRCENSES

Редактирано от Mitreshopa на 16.09.08 18:44.



Тема Re: трушиянови [re: Stephanie]  
Автор martyrМодератор (мчк)
Публикувано16.09.08 22:08



Туршия, Трушия, Трошия, Дробеница и т.н. За едно и също говорим и мисля, че думата има повече от една дублетна форма (т.е. ВСИЧКИ сте прави).

Моята, която правя мързеливо:

Зеле, карфиол, моркови, зелени домати, камби. Режат се на средно голями кубчета по 3 см (ще разберете защо). 3-4 аспирина ако искам да трае повече след втасването. Връзка кервиз. 2-3 супени лъжици морска сол.

НаТРОШените продукти ги редувам през гърлото на добре измита 10 литрова бутилка минерална вода. Аспирина и солта се добавят последни. Пълни се с вода, подритва се няколко пъти да излезе въздуха от зелето и се допълва. Затваря се. Държи се в хладен ъгъл на кухнята далеч от слънце, като веднъж на ден внимателно се изпуска "въздуха" (въглероден двуокис всъщност). Готова е, когато спре да "ври" (да изпуска въздух при отваряне) или грубо около 10-12 дни.

Бутилката се реже и се консумира или се разпределя по буркани. Aspirin-а я пази от разваляне доста време, но трябва да е в затворени съдове.



Тема уффф...нови [re: Mitreshopa]  
Автор Дekcтъp (добър психопат)
Публикувано16.09.08 22:36



и аз съм ял хубави туршизирани червени домати, ама самата им консистенция не позволява...абе да изчакаме някой да подаде някаква рецепта. Но просто стават различни-разпльокани и това НЯМА как да се избегне.





Тема Re: уффф...нови [re: Дekcтъp]  
Автор anbra (аз)
Публикувано25.09.08 21:44



Това е стара рецепта от баба ми - поставят се твърди, зрели и здрави червени домати в голям буркан/делвичка и се заливат със саламура от вода и сол - сипва се сол във водата и се бърка, докато пуснатото в нея сурово яйце /естествено с черупката и измито/ се издигне на повърхността. Най-отгоре в буркана се навива стрък целина, поставя се малка чинийка и върху нея камък да притиска. Държи се на студено, не помня обаче за колко време втасваше, струва ми се за месец, но не съм съвсем сигурна. Доматите ставаха фантастични.

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: уффф...нови [re: anbra]  
Автор 3aeka (пухкав)
Публикувано26.09.08 13:41



Нарязваш си в по - голям съд зеленчуци каквито и по колкото душата ти иска , натъпкваш ги хубаво и плътно в компотени буркани и ги заливаш с пикантната туршиена подправка на д-р Йоткер . Затваря се по топлия начин . Бързо , лесно , вкусно .




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.