Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:53 19.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Как готвите рибанови  
Автор Kosmetiks (непознат)
Публикувано30.05.08 20:06



В момента правя някаква примитивна рецепта - изобщо не знам дали това е начинът да се сготви риба:

пържа лук и моркови в олио в тенджерата, след като се позапържат леко, но не докрай добавих 2/3 чаша вода и вътре 500 грама треска от океан (изобщо не разбирам от риби просто тази избрах като пазарувах от Billa). След около двайсетина минути ще добавя зелен пипер на зърна, сол и сушена целина (казаха ми че била най-важната подправка за риба) и ще разбера до какво съм я докарал.

Имате ли някакви предложения за подобряване на тази рецепта и други рецепти? Може и някоя по-здравословна - нали да се пържи всичко не било полезно ;-)



Тема Re: Как готвите рибанови [re: Kosmetiks]  
Автор Kosmetiks (непознат)
Публикувано30.05.08 20:10



Забравих да кажа че за втори път готвя риба - миналия път пробвах същата рецепта, но с бяла риба - стана на каша и загоря много, затова не посмях повече да купя бяла риба. Може да препоръчате и видове риба ;-)

А има ли рецепти за риба на фурна?

Всъщност в Billa не мисля че има голям избор на риби, а да тръгна по рибарски магазини едва ли ще стане - по-скоро никога, избирам между това което има в Billa и в другите супермаркети.



Тема Re: Как готвите рибанови [re: Kosmetiks]  
Автор trimimi (the best)
Публикувано30.05.08 22:48



Пастърва на тиган ! Просто и вкусно



О,неразумни...ПИШЕТЕ НА БЪЛГАРСКИ!!!

Тема Re: Как готвите рибанови [re: Kosmetiks]  
Автор Sapiens (master Merlin)
Публикувано30.05.08 22:51



Скоро гледах една рецепта, която много ми хареса, давам ти я като добра идея
Рибата беше треска - филе, но може да бъде и бяла риба.
Вари се в смес от прясно мляко, сметана и вода. Млякото и водата по равно, плюс половин лъжичка сол и лъжичка горчица. Вари се 10 мин, а сосът след това се изпарява и служи за поливане, а като канапе беше използвана смес от варени във вода с малко оцет картофи и тиквички на жулиени.

"Не винаги е най-правилно да постъпиш правилно."


Тема Re: Как готвите рибанови [re: Kosmetiks]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано31.05.08 21:26



Ако добавиш чаша ориз и запечеш цялото удоволствие на фурна става наистина вкусно. Разбира се и водата трябва да е повечко.



Тема Re: Как готвите рибанови [re: Sapiens]  
Автор Kosmetiks (многоцветен)
Публикувано01.06.08 14:29



Споделих рецептата с един приятел и той ми обясни че това не трябва да се прави поради съчетанието на белтъчините и ме заплаши с тежко разстройство. Дали има такава опасност?

Иначе мисля да я сготвя. Само сметаната не разбрах какъв вид е, под какъв вид да я взема и как да я добавя - някаква сметана за сладкиши, цедено мляко? Може ли без сметана.

Слагам рибата в студеното мляко и след като заври броя 10 минути, така ли? И после махам капака и чакам да се изпари сосът? А колко й трябва на самата риба за да се сготви?

И жулиени не знам какво е ама да речем че са пържени тиквички :-)

Редактирано от Kosmetiks на 01.06.08 14:29.



Тема Re: Как готвите рибанови [re: Kosmetiks]  
Автор Sapiens (master Merlin)
Публикувано01.06.08 16:08



Силно се съмнявам, рецептата беше представена от професионален готвач.
По принцип не вярвам на "бабини деветини", от типа на "Не яжте риба с кисело мляко, защото е отровно...".
Изказвания от този тип причислявам към "градски легенди", поддържани с десетки години от нискоинтелигентни хора.
Пример - "свръхвисокото" съдържание на желязо в спанака. И досега има хора, които съвсем убедено го твърдят.
Защо?
Много просто, защото баба им го е прочела погрешно преди 80 години, майка й го е чула от нея, а тя/той от майка си.
Така тъпата 100-годишна грешка се пренася и поддържа във времето.
И не само тя...
Сметаната беше готварска, растителна, полутечна, неподсладена, естествено.
Разбира се, може и без сметана. Но по-скоро можеш да премахнеш млякото, отколкото сметаната. Сметаната придава по-мазничък привкус на рибата, която е суха. Млякото се слага заради по-големия си обем, заедно с водата.
Все пак, рибата трябва да ври в някаква течност.
Изваждаш рибата след 10 мин. като внимаваш да не я разтрошиш.
Пък като я разтрошиш, ще я сервираш разтрошена, много важно...
По принцип, на рибата и стигат и 5 мин да ври, но все пак трябва и да поеме вкус от млякото и сметаната.
В тигана остава сравнително рядката смес, която без капак изпаряваш, докато се посгъсти до консистенцията на по-плътен сос. Така ще се концентрира вкуса. Накрая може да ръснеш малко смлян бял пипер (не черен, защото ще стои на белия фон като мръсни точици).
Рязането "на жулиен" всъщност означава рязане на тънки пръчици, с най-различна дължина при различните продукти. И с най-различна дебелина, също.
В оригиналната рецепта готвача наряза обелени картофи на такива пръчици, сложи ги да се варят и след 7-8 мин. добави и тиквичките, с изрязана вътрешност и нарязани пак на такива пръчици и вари всичко общо 15 мин. под капак. В подкиселена вода, за да не се разтрошат картофите и да не омекнат прекалено тиквичките. Можеш периодически да пробваш и ако установиш, че тиквичките започват много да омекват, сваляш от огъна и веднага промиваш със студена вода.
На дъното на чинията поставяш от картофите и тиквичките, върху тях слагаш две филета риба, отгоре поливаш рибата със сгъстения сос, няколко резенчета лимон, няколко листенца магданоз - и имаш сервирано ястие, за което в ресторант ще ти вземат минимум 22-3 лв.

"Вселената е пълна с изненади, а разумът е най-голямата от тях..."

Тема Re: Как готвите рибанови [re: Sapiens]  
Автор morska valna (морско чедо)
Публикувано01.06.08 23:18



По принцип не вярвам на "бабини деветини", от типа на "Не яжте риба с кисело мляко, защото е отровно...".
Изказвания от този тип причислявам към "градски легенди", поддържани с десетки години от нискоинтелигентни хора.


Ако рибата или другия продукт са престояли повечко или са вече пред разваляне рискът от натряване е налице.Лично аз съм виждала много хора натровени по този начин.Ако и двата продукта са пресни няма такъв риск.



Тема Re: Как готвите рибанови [re: morska valna]  
Автор Sapiens (master Merlin)
Публикувано02.06.08 02:03



От който и да е развален продукт човек може да се натрови.
Тук не ставаше въпрос за това, а за някаква фамозна "несъвместимост на белтъчините", което си е чиста проба "бабини деветини". Поне според мене.

"Вселената е пълна с изненади, а разумът е най-голямата от тях..."


Тема Re: Как готвите рибанови [re: Sapiens]  
Автор morska valna (морско чедо)
Публикувано02.06.08 11:56



Тук не ставаше въпрос за това, а за някаква фамозна "несъвместимост на белтъчините"


Извинявам се,че ще се провторя.При консумацията на други престояли продукти може да се получи някакъв дискомфорт,но комбинацията престояла риба или престоял млечен продукт са 100% гаранция за натравяне.Особенно ако това е рибата.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.