Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:54 04.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема "Канелони" от тиквички  
Автор Sapiens (master Merlin)
Публикувано07.06.08 01:11



За тези, които не знаят какво е "канелони".
Канелони е названието на вид паста, както макарони, спагети и много други. Представляват къси и с огромен отвор макарони, които са създадени, за да могат да се пълнят.

ПИКАНТНИ ТИКВИЧКИ "АЛА КАНЕЛОНИ"
===================================
Продуктите:
=========
Около 1 кг. средни по диаметър тиквички
600 г. кайма 60:40 (повече телешко)
2 вр.копър
глава лук
ориз "колкото поеме"... :)
подправките са описани в рецептата

Тиквичките измиваме, почистваме крайщата и срязваме напречно наполовина.
Избождаме всяка част, така че да остане стеничка поне 1 см. Това може лесно да стане с един инструмент за избождане на чушки за печене. Т.е., правим си канелони от тиквички.
Осоляваме ги обилно чрез намазване отвътре с пръст, потопен в солта.
Оставяме ги да престоят 1 час, за да се отдели течността от тях и да поемат сол.

Плънката:
=========
Каймата подправяме със сол, черен пипер,щипка ситносмлян лют червен пипер (чили), щипка индийско орехче, щипка смлян джинджифил и настърганата кора от един лимон.
Да не ви притеснява обилието от подправки - каймата трябва да бъде по-пикантна, защото тиквичките са по-безвкусни и няма как да се овкусят по друг начин.
Нарязваме лука на ситни кубчета.
Нарязваме копъра на ситно.
Омесваме каймата с лука и копъра.
Правим кебапчета по размер на отвора на тиквичките.
Овалваме кебапчетата в ориз и ги натъпкваме в "канелоните".
(Надявам се, че повечето ще се сетят защо ги овалваме, а не омесваме ориза с каймата...)
Подреждаме "канелоните" вертикално в тенджера, плътно една до друга.
Загряваме 4 с.л. олио (аз предпочитам зехтин), сваляме от котлона, след 30 сек. изсипваме 1 с.л. червен пипер и на върха на ножа лют. Бързо разбъркваме и "гасим" с 250 мл.хладка вода, в която сме разбили 1 с.л. доматено пюре.
Поливаме тиквичките колкото едва да се покрият. Ако не стигне течността, просто доливаме с вода.
Варим на силен огън 5 мин. и още 15 мин. на тих огън,под капак, едва да къкри.
Сваляме от огъня и поръсваме обилно със ситно нарязан копър, смесен със ситно нарязани стръкове от пресен чесън или ситно накълцани скилидки чесън.

"Вселената е пълна с изненади, а разумът е най-голямата от тях..."


Тема Re: "Канелони" от тиквичкинови [re: Sapiens]  
Автор Жe (бивша асдф)
Публикувано08.06.08 14:28



Що па вертикално ги редиш за печене? :-)

"Life is much too important a thing ever to talk seriously about it."


Тема Re: "Канелони" от тиквичкинови [re: Жe]  
Автор Sapiens (master Merlin)
Публикувано08.06.08 15:15



Пак не си чела рецептата...
"Подреждаме "канелоните" вертикално в тенджера, плътно една до друга. "
Къде видя думата "печене"?

"Вселената е пълна с изненади, а разумът е най-голямата от тях..."

Тема Re: "Канелони" от тиквичкинови [re: Sapiens]  
Автор Жe (бивша асдф)
Публикувано09.06.08 15:05



"Подреждаме "канелоните" вертикално в тенджера, плътно една до друга." - ? :-)

"Life is much too important a thing ever to talk seriously about it."


Тема Re: "Канелони" от тиквичкинови [re: Жe]  
Автор Sapiens (master Merlin)
Публикувано09.06.08 18:45



Неизвестно защо, обаче аз си мислех, че като се пише "тенджера", се подразбира, че се вари, особено ако през цялото време става дума за варене. И когато, примерно, употребя "тава", в най-общия случай става дума за печене...
Разбира се, в тенджера може и да се пече, а в тава - да се вари, но бих го споменал изрично.

"Вселената е пълна с изненади, а разумът е най-голямата от тях..."

Тема Re: "Канелони" от тиквичкинови [re: Sapiens]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано09.06.08 19:57



Же те пита защо са вертикални, според мен, а не дали ще ги вариш или печеш.
Защото ако са вертикални ще ти изтече това, което е вътре.
Ако ги залепваш една за друга половините /демек да ги затвориш една с друга/, пак може да изтече нещо, но ако ги наредиш ХОРИЗОНТАЛНО, ще си имаш пълнеж в изобилие, без да го събираш след това от тенджерата.
А защо трябва да ги режеш хоризонтално на половина.
Аз пълня тиквички като ги режа на две половини по височина и издълбавам да стане като истински канелон - тръбичка демек и си оставям дънце от долу, за да не ми изтича това, което е вътре.

А бе тя Же все гледа малко да се захапе, да даде нещо по изчанчено, дето ние мухълите в Бг я го знаем, я не според нея.
Тя си купува сьомга и скариди директно от рибарите, а не като нас нещастниците от големите супермаркети /даже не от кварталния магазин/.
Чудесно е, че дава интересни рецепти, но не зная дали всички българи в чужбина ядат индийска, малайзийска и други такива екзотични кухни всеки ден.

Мила Же, тук в България, който е гастроном, може да намери вече всичко и по всяко време на годината в магазините. Не слагай на всяко гърне похлупак с екзотика!
Все пак става въпрос за малко по-интересна кухня от традиционната за Бг, а не за екзотични манджи.
Пък в крайна сметка, всеки си готви това, което му се яде. Може да е и циганска баница, може и попара от сухар с масло и сирене.
Но канелоните си ги бива.



Тема Re: "Канелони" от тиквичкинови [re: ket1234]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано09.06.08 20:14



Сега като прочетох внимателно описанието на рецептата ти, видях че си написал - режем напречно. Явно това създава смут.
Тиквичката я режем на две половини като лодка - така се разбира.
Всеки, който е виждал канелон ще се замисли и ще си го направи на канелон. Ще си я отреже не като лодка, а на обратно.
От там идва заблудата на Же, чийто въпрос е защо вертикално?
Леле, е...ти дебата за едни тикви.
Sapiens, а защо не написа, че ще пълниш патисони?

Преди три години ми дадоха семена за патисони. Аз много горда почнах да обяснявам на комшийте виладжии, какви прекрасни тиквички са това. Бях купувала и пълнила /тогава бяха 3 лева килото - ега ти откачалката съм била/.
Всички заявиха желание догодина да им дам семена.
Посадихме, пораснаха, цъфнаха и вързаха. Взеха да се наливат онези ми ти "патисони".
Бре боже, ама нещо въобще не мязат на патисони, едни крушовидни такива растат. Станаха като много големи круши, след това като круши мутанти, после още по големи и взеха да пожълтяват. А плод колкото искаш.
Опънахме им едни телове да се катерят нагоре /като краставиците/.
Накрая на есен обрах 18 огромни кратуни - всяка събираше по около два литра вода.
Та ти си седнал да се ядосваш за едни канелони от тиквички - в тава ли да са или в тенджера!



Тема Re: "Канелони" от тиквичкинови [re: ket1234]  
Автор Sapiens (master Merlin)
Публикувано10.06.08 00:09



Ох, ще ме уморите...
"Sapiens, а защо не написа, че ще пълниш патисони?"
Ами, просто защото в Пловдив на тиквичките им викаме "тиквички", затова. Дори и като ги нарежем напречно, а не "на лодки", пак продължаваме да им викаме тиквички...
Но това е, сигурно защото сме много прости...
Пък и , абсолютно си права, кво му е толкова важното, в тава ли ще ги печеш или в тенджера, ама пък и аз съм един прост, та няма накъде...

"Вселената е пълна с изненади, а разумът е най-голямата от тях..."

Тема Re: "Канелони" от тиквичкинови [re: ket1234]  
Автор Sapiens (master Merlin)
Публикувано10.06.08 00:15



А-а-а, не ми превеждай какво пита Же, ни е си се познаваме много отдавна, аз си я обичам и не давам на никого да я обижда.
Ако случайно беше прочела рецептата, най-вероятно щеше да забележеш, че няма нищо, което "да изтече", по простата причина, че е във вид на КЕБАПЧЕ.
Четете, бе момичета!
И да не ми обиждаш Же-то, че чудо ще видиш...

"Вселената е пълна с изненади, а разумът е най-голямата от тях..."

Тема Re: "Канелони" от тиквичкинови [re: Sapiens]  
Автор Жe (бивша асдф)
Публикувано11.06.08 00:44



Aaa... eee, ами харно!



"Life is much too important a thing ever to talk seriously about it."


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.