Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:19 20.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема приготвяне на ... зелени листни зеленчуци  
Автор Фют (дяволче)
Публикувано28.05.08 14:03



От известно време пазарът е залят с всякакви зелении - киселец, лапад и още поне 2 вида неща, за които съм чувала, че добре приготвени са вкусни.

Бихте ли споделили рецепти - за супи, ястия, салати, сосове, пюрета и други вкусотии, които съдържат тези продукти?

Millions long for immortality who do not know what to do with themselves on a rainy Sunday afternoon


Тема Re: приготвяне на ... зелени листни зеленчуцинови [re: Фют]  
Автор Sapiens (master Merlin)
Публикувано28.05.08 18:34



Наистина има много листни зеленчуци тази пролет.
В архива има също много рецепти, даже и много хубави, защо не потърсиш малко?
Само искам да те предупредя, че листните зеленчуци като лапад, киселец, коприва, спанак, щир и други подобни съдържат в сравнително големи количества оксалова киселина, която допринася за характерния им вкус. Поради това тези зеленчуци са противопоказни за хора с ревматоидни оплаквания, камъни в бъбреците или пикочния мехур и др. подобни.
Ако прекалиш и по-дълго време консумираш такива зеленчуци, има опасност да получиш болки в ставите или бъбречна криза.
Просто трябва това да се знае.

"Не винаги е най-правилно да постъпиш правилно."

Тема Re: приготвяне на ... зелени листни зеленчуцинови [re: Sapiens]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано28.05.08 22:50



Дяволчето те пита за рецепти, а не за опасност от камъни в жлъчката или бъбреците! Това в сферата на шегата!
Наистина си прав/а за оксаловата ....
Но ние не ядем неимоверни количества от продуктите.
Та така:
1. Супа с ориз или фиде
2. Каша
3. ЗеленИя с ориз
4. ЗеленИя като мусака с картофче и морковче
5. Суфле - всичко задушено с лук, след това яйца, малко брашънце и мляко, и във фурната.
5. Салата - най обичаната у нас - спанак, див лук и чесън, може и киселец
6. Втора салата - само киселец и див чесън

Да ти е сладко.
Пък на камъните майнта им. Ти няма да ядеш 5 месеца само оксало-съдържащи зеленчуци три пъти на ден!



Тема Re: приготвяне на ... зелени листни зеленчуцинови [re: Фют]  
Автор Sapiens (master Merlin)
Публикувано28.05.08 23:19



Ето ти и от мене една чудесна пролетна салата.

Богата на протеини пролетна салата (и засукана...)

За пръв път нарушавам принципите си и няма да дам (съвсем умишлено) списък и количество на продуктите.
Ще подходя по друг начин към рецептата, защото считам, че всеки може и трябва да проявява нюх, изобретателност и комбинативност при готвенето, Винаги съм смятал, че готвенето е особен вид интелектуално творчество, вид изкуство.

1. Едно филе пилешко бяло месо (половината от т.н."пеперуда") запичаме в предварително силнозагрята фурна или микровълнова за кратко време, за да остане сочно.
Нарязваме го на кубчета - хапки или на жулиен.
Една скилидка чесън стриваме на гладка кашичка с 1/2 ч.л. сол.
Настъргваме цедрата от един лимон.
Смесваме чесновата кашичка с цедрата и разбъркваме с нарязаното пилешко месо.
Овкусените пилешки хапки овалваме обилно в настърган пармезан.

2. В тефлонов тиган с 1-2 капки зехтин (олио) изпържваме 5 белтъка. Когато белтъкът се стегне добре и поизстине достатъчно го накъсваме (не нарязваме) на произволни парчета.

3. Нарязваме на кубчета 3 филии хляб, посоляваме леко и в суха тавичка ги запичаме във средна фурна до сухар. Периодически разбъркваме, за да не загорят.

4. Измиваме, почистваме и нарязваме зеленчуците:
спанак - наситно
маруля - накъсана
листа от репичка - наситно
магданоз - наситно
пресни тиквички - на кубчета
пресни печурки - начупени на ръка
пресен лук - на средни парчета
пресен чесън - на средни парчета
1 кисела ябълка - на кубчета
1 обелен лимон - на кубчета

5. Така подготвените зеленчуци объркваме със зехтин (олио) , посоляваме и поливаме със сокът от един лимон (в този порядък).

6. Нарязваме кашкавал на кубчета.

7. На сух тиган препичаме малко белени тиквени семки и, след като изстинат, ги смиламе в блендер с добавка на малко сол.

8. Пилешките хапки смесваме с кашкавала на кубчета и парчетата белтък.
Объркваме с подготвените зеленчуци.
На дъното на купата за сервиране поставяме хапките хляб, върху тях изсипваме сместа от зеленчуци и месо.

При сервиране поръсваме със запечените и смлени тиквени семки.

"Не винаги е най-правилно да постъпиш правилно."


Тема Re: приготвяне на ... зелени листни зеленчуцинови [re: Фют]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано29.05.08 05:49



Вчера направих баница с ориз и спанак и стана много вкусна. Предполагам, че може да стана хубава и с лапад. Само че оризът го сварих с гъбен бульон, добавих нарязания спанак, наредих го като клин, нарязах я, и отгоре залях с разбити с прясно мляко яйца. Става за ядене.





Тема Re: приготвяне на ... зелени листни зеленчуцинови [re: Kaлoмaин]  
Автор Фют (дяволче)
Публикувано29.05.08 09:35



Единственото, което знам за лапада е, че сготвен самостоятелно има странен, а за някои хора направо ужасен вкус. И от баба съм чувала, че е хубаво да се смесва с киселец в съотношение 3:1 или 4:1 в полза на киселеца, за да се получи резултат, годен за ядене. Понеже се позовавам на спомени от далечното минало бих се радвала, ако някой компетентен се изкаже по въпроса.

Ще опитам рецептата със спанак, а после и с други зелении.

Millions long for immortality who do not know what to do with themselves on a rainy Sunday afternoon


Тема Re: приготвяне на ... зелени листни зеленчуцинови [re: Фют]  
Автор Sapiens (master Merlin)
Публикувано29.05.08 18:29



Няма такова нещо.
Лападът има подобен на спанака вкус и изобщо не е неприятен.
Любимите ми сарми са с листа от лапад, а аз безвкусни или неприятни на вкус неща не ям.
Не е вярно, че трябва да се смесва лапад с киселец, това изобщо не е задължително. Киселецът е с доста кисел вкус, а лападът с доста "благ".
Киселец можеш да добавяш към всяко ядене, което ти се струва, че "носи" киселко.
Съвсем спокойно можеш да смесваш спанак с лапад, с или без добавката на киселец.
Можеш да направиш фантастично агнешко или пилешко с лапад, спанак и зелен лук.

"Не винаги е най-правилно да постъпиш правилно."

Тема Re: приготвяне на ... зелени листни зеленчуцинови [re: Sapiens]  
Автор tani4ka (mama na Boris)
Публикувано30.05.08 11:25



Е, зависи. На мен също лападът не ми харесва, да не кажа, че ми е отвратителен....Смесвах го с какво ли не - ами не става за преглъщане....

Аз лично предпочитам лобода, спанак, коприва, киселец. Не ги харесвам сурови на салата, правя предимно супи и каши.








Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.