Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:21 26.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Колко време се варят скариди  
Автор 3aeka (пухкав)
Публикувано27.04.08 20:02



Темата си е и въпроса ...
колко време се варят скариди преди .. да можеш да ги .. употребиш така да се каже.



Тема Re: Колко време се варят скаридинови [re: 3aeka]  
Автор Mitreshopa (nasty)
Публикувано27.04.08 20:31



Зависи за какво ги употребяваш. Навремето рибарите ги употребяваха за стръв, сурови.

После напреднахме, те намаляха и станаха деликатес. Варят се (предварително размразени, и желателно очистени) 4-5 мин във вряща вода. По голямите (по голями от пръст) малкоповече, опитвай чат пат. Малко оцет (за суперконосьорите - балзамико) във водата неутрализирва "морския им дъх/вкус".

Може да се добавя всякакви подправки по вкус. Опитвал съм дори и шримпс с къри, но не съм повтарял. Черен пипер, маржоран, орегано, червен пипер...абе всеки по вкуса си. Лично аз ги предпочитам с лимон и чесън (на прах)...И много добре изстудено бяло вино.

PANEM ET CIRCENSES

Редактирано от Mitreshopa на 27.04.08 20:37.



Тема Re: Колко време се варят скаридинови [re: 3aeka]  
Автор morska valna (морско чедо)
Публикувано27.04.08 23:26



Пущат се във вряща подсолена вода,количество колкото да ги покрие.Варят се докато станат червени на цвят.По желание може да се варят и в бира.





Тема Re: Колко време се варят скаридинови [re: morska valna]  
Автор 3aeka (пухкав)
Публикувано28.04.08 15:15



Хиляди благодарности. Моя любим син ме кара да му правя пица с тях. Домочадието твърдеше , че е страхотна , ама аз избягах от кухнята докато ядеха. Ето и рецептата . Ако някой мисли , че става за ядене да я пробва . В тавичка си запекох тесто за пица . После отгоре намазах с лютеница, и обилно покрих със сварени миди, върху тях скариди, отгоре поръсих босилек и най - отгоре наредих накъсано печено агнешко. Покрих цялата пица със сирене ементал / дето са по осем лисчета в пакетче / и пуснах пицата само да омекне сиренето . Ако някой я пробва да си каже мнението .



Тема Re: Колко време се варят скаридинови [re: 3aeka]  
Автор morska valna (морско чедо)
Публикувано28.04.08 17:23



Моите хора ще ме "убият",ако ги сложа на пица или нещо от сорта

.У нас скаридите се ядат още топли,докато ни се изприщят езиците.Добре,че е бирата,че иначе спиране няма.Мидите ги ядем с ориз на яхния,на салата или ако сме някъде на плаж лятото печени на тенекията,а понякога от лакомия сме хапвали и сурови само с лимон



Тема Re: Колко време се варят скаридинови [re: morska valna]  
Автор MилkaЧoko (лилава краВа)
Публикувано01.05.08 05:01



да вкарам и аз два лафа...

- не знам откъде вземате скариди - аз предимно замразени купувам. Просто не съм близо до море или океан, а по езерата наоколо явно скаридите са кът. Та, след като се размразят, скаридите се измиват хубаво - даже накисват във вода. Идеята е да се измие точно морския/тинения вкус;

- слагаш вода на огъня и след като заври добавяш скаридите + резенче лимон. Варят се докато почервенеят. Не искам да противорече на писанията по-горе, но идеята май е това време да е около 3 минути. Не трябва да се преваряват, защото малко се втвърдяват и дори започват да се свиват.

май това засега...:)



Тема Re: Колко време се варят скаридинови [re: MилkaЧoko]  
Автор 3aeka (пухкав)
Публикувано01.05.08 18:52



Замразени от метро магазина .



Тема Re: Колко време се варят скаридинови [re: MилkaЧoko]  
Автор Sapiens (master Merlin)
Публикувано01.05.08 19:55





Извинявам се, че се намесвам в темата, макар че обичам всички морски продукти. Включително и скаридите.

Но се намесвам заради размразяването.
От поне 20 години практикувам нареченото от мене "шоково" размразяване.
Всякакви дълбокозамразени продукти се старая да размразявам във вряща вода, а когато това не е възможно, слагам ги в загрята фурна, примерно, когато това е голямо парче риба.
Когато слагам месо във фризера, винаги се съобразявам с това и предварително го разфасовам на подходящи парчета и запечатвам в плик порция като за едно готвене. Ако ми се наложи да слагам повече, просто слагам два плика, или повече.
Отначало правех това "шоково" размразяване само при зеленчуци. Защото така най-добре се запазва вкус, вид, консистенция.
По-късно установих, че това правило важи и при месото, и още повече при рибата.
При постепенното размразяване кристалите лед разкъсват клетката и основната част от сокът на продукта просто изтича и се изхвърля, а при "шоковото" размразяване всичко остава в самия продукт.
Единственото, което оставям да се размрази постепенно, това са тестени продукти - всичко друго - директно във врящия бульон, вряла вода или, ако е необходимо запържване с цел "запечатване" - в предварително запържената мазнина, но веднага под капак, за да не пръска.

Затова съм против размразяването на скаридите в съвета на МилкаЧоко, както и против измиването или изкисването им.
Защото обичам аромата на море, а освен това този аромат така или иначе не може да се измие. Измива се само евентуална мръсотия.
А за аромат на тиня - силно се съмнявам, че в морски продукт може да има аромат точно на тиня.

Иначе, за варенето съм напълно съгласен - добавката на резенче лимон е напълно уместна, дори и само като начин да се балансира морския аромат.
Въобще, моето мнение е, че рибата и морските продукти най-много обичат лимона като подправка.

"Не винаги е най-правилно да постъпиш правилно."

Редактирано от Sapiens на 01.05.08 20:33.



Тема Re: Колко време се варят скаридинови [re: 3aeka]  
Автор HL (Hanibal Lecktor)
Публикувано23.05.08 21:25



Защо говорите само за замразени като вече има и пресни на що годе поносими цени?

Look in thy glass, and tell the face thou viewest
Now is the time that face should form another


Тема Re: Колко време се варят скаридинови [re: HL]  
Автор Sapiens (master Merlin)
Публикувано23.05.08 23:11



В кой точно край на родната ни страна?
И какво да разбираме под "поносими"?

"Не винаги е най-правилно да постъпиш правилно."


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.