Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:51 28.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Re: Абе...нови [re: Дoбчe]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано28.05.09 14:17



дигна се темата та и аз да поплача че няколко пъти се опитах да направя туршия от зелени доматчета ама...не стана. На киселото зеле и на гамбите съм факир, за седмица (лятото) стават чудесни, със зелените доматчета - нъцки...

Frankly, my dear, I don't give a damn!!!



Тема Re: Абе...нови [re: Mitre]  
Автор boltik (нашенец)
Публикувано28.05.09 21:15



Раздуй моля те за камбитата



КЪДЕТО И ДА СИ СВИРКАЙ СИ

Тема Re: Ами...нови [re: boltik]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано29.05.09 11:10



Първо да си призная че не знам кое точно се нарича чушка, пиперка, камба и...върхарка - все имена в твойта тема за пиперките дет' се чудеше к'во да правиш с многото от тях.

С тези мойте камби/гамби/чушки си правя т.н. "проста туршия" - нарязвам ги на подходящи ивици/парчета за да успея да сложа максималното количество в буркан (от 750 мл до 3 л, по голям не съм опитвал), и ги заливам с вода в която съм разтопил предварително сол (обикновенна готварска). 1 супена лъжица (с врухче) на всеки 750 мл обем на буркан. Ако имам под ръка, добавям и изсушени и стрити "чили пеперс) малко (към 1/4 от дължината на кафена лъжица на 750 мл)...е....на очо де, ама понякога стават доста люти. И ако не ме мързи и го имам под ръка - и няколко скилидки чесън посмачкани и после разрязани на полвина. Слагам бурканите на слънце, и в първите 2-3, след като ги разклата яко добавям липсващата вода, после само ги разклащам.

Лятом след седмица до 10 дена туршията е готова (след седмица почвам да опитвам по малко) и после слагам бурканите в хладилника. Иначе извън него след седмица се появява мухъл.

А, и нещо важно за жените, които (предполагам) са по слаби физически от мъжете: Слагам топлите буркани в хладилника без капачките, затварям след охлаждането. В противен случай топлия въздих при охлаждане създава вакуум и това прави отварянето на капачката по трудно.

Frankly, my dear, I don't give a damn!!!



Тема Re: Абе...нови [re: boltik]  
Автор boltik (нашенец)
Публикувано01.06.09 17:54



Знае ли някой рецептата за летните(кисели)краставички?Дето се заливат със саламура и се оставят на слънце-тези с асперините?
Благодарности на отзовалите се!



КЪДЕТО И ДА СИ СВИРКАЙ СИ

Тема Re: Ами...нови [re: boltik]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано01.06.09 19:58



Тя е най простата (и без аспирини):

Измиваш краставичките, боцваш всяка от тях 2-3 пъти с вилица и ги нареждаш най плътно в някакъв буркан. в малки буркани можеш и да ги режеш на дълги или на пол'вина, тези "стават" първи.

Заливаш ги с хладка вода в която предварително е разтворена сол (1 супена лъжица с връхче на 750 мл' обем на буркана), и ги слагаш на слънце. Ако искаш по интересни вкусови качества добавяш скилидки чесън (разрязани на пол'вин и поомачкани), кервиз, копър и/или стрит чили пепер, или к'вт ти се прииска, по вкус. Първите ден два добавяш липсващата вода, разклащаш ги и...чЕкаш. После само ги разклащаш. След около 3-4-5 дена/седмица (зависи от слънцето и топлината) цвета им се изменя от естествено краставично-зелен до "отровно-зелен" или леко жълтеникав - значи туршията е готова. Опитваш и ако ги искаш още по кисели ги оставяш още ден два на слънце, ама тогава почват да омекват. После трябва да ги сложиш или в хладилника или на студено място, иначе процеса продължава и стават прекалено меки.

Общо взето много "скучна" туршия само за мезе за поркане. Иначе кой не го мързи ползва киселите краставички за най различни ордьоври и т.п.

П.С. Тази туршия е за веднагистическо кльопане, демек до седмица две, не за зимнина. Обаче тъй като става бързо (зимно време, на стайна температура подходяща за нормални хора, взима до 2 седмици) няма смисъл да се подготвя зимнина за цялата зима. Според мен де.

Frankly, my dear, I don't give a damn!!!

Редактирано от Mitre на 01.06.09 20:02.



Тема Re: Абе...нови [re: boltik]  
Автор MoPcKuМодератор (звяр)
Публикувано01.06.09 21:16



Аз ще ти кажа моята, която е знам от майка ми, а тя от нейната баба. Та става въпрос пак за кисели краставички, които стават за 2-3 дни:
нормален буркан за компот ако ползваш слагаш краставички да запълнят буркана, но не до гърлото за да има място, че се препенва. Та на такъв буркан се слага 1 пълна лъжица готварска сол, на трилитров 3 пълни лъжици сол. Добавяш копър, чесън по желание и 2-3 пръчки хрян, остявяш на слънце и препенваш...след 2-3 дена проверяваш резултата, а може и след 4, чудесно вървят на мастика и ракийка...






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.