Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:27 28.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Има ли смисъл от домашната храна?нови  
Автор MaмaMъpмopaнa (Котарана)
Публикувано13.07.07 15:23



Здравейте готвачи!

Вчера имах интересен разговор в който разисквахме готвенето у дома. Както на "манджи" така и на сладкиши.
Та какво мислите, готовата храна, полуфабрикатите и яденето по ресторанти ще измести ли приготвянето на домашна храна, сладкиши, сладка, изобщо всичко което правим у дома. Според вас, изчезват ли тези умения в днешно време? Аз май не помня откога не съм била някъде, където за почерпка да има домашен сладкиш, например.
На какво се дължи промяната в готварските навици, липса на време, достъпност и качество на предлагането или друго?

Споделете, ако ви се пише по темата!

Поздрави!

Мърморана



Тема Re: Има ли смисъл от домашната храна?нови [re: MaмaMъpмopaнa]  
АвторKaлинa (Нерегистриран)
Публикувано13.07.07 15:40



Ми те готовата храна и ресторантите са изместили домашната отдавна. Да, липса на време за приготвяне и достъпност на предлагането са основни фактори (за качество силно се съмнявам, но то е трудно доказуемо). А специално за сладкишите и най-вече за тортите, предлагат се такива, които вкъщи не можеш да приготвиш по никакъв начин и най-вече да докараш атрактивния им вид, което за рожден ден си е важно. Иначе си признавам, че ме гони носталгия по домашните храни и нещо се разготвих напоследък. И нищо не може да ми замени домашната лютеница, колкото и видове да се рочт на пазара :) Сещам се, че и финансово е по-изгодно да готвиш вкъщи, което за някои семейства е сериозна, но може би единствената останала причина да не се хранят навън.



Тема Re: Има ли смисъл от домашната храна?нови [re: MaмaMъpмopaнa]  
Автор Jennifer:) (приветлива)
Публикувано13.07.07 20:16



Моето скромно мнение е, че готвенето върви няколко крачки след шиенето.
Вече почти никой не си шие вкъщи, защото излиза по-евтино, удобно, бързо и печели време да си купиш дрехата готова.

Същото е и с готвенето.
Има толкова готови неща, които могат да се използват директно или с някакви леки промени.
Хората са ги приготвили, от нас се иска само да изберем.

Да не казвам, че има неща, които в домашни условия просто не могат да станат.
Знам, че тук ще вляза в спор със заклетите готвачи, но трябва да има и от едните, и от другите.



Признавам, че в последните години рязко съм изгубила форма за готвене именно заради готовите неща, ресторантите и полуфабрикатите и никак не съжалявам, защото ми се отваря време за мои удоволствия.

Правенето на компоти, лютеници, туршии и т.н. пък остана далеееече в спомените ми. Е, ако някоя моя леля ми предложи някаква вкусотия, с удоволствие хапвам, но аз не се разправям.

Изобщо не съжалявам, че домашните манджи отмират.
Радвам се!





Тема Re: Има ли смисъл от домашната храна?нови [re: Jennifer:)]  
Автормитю (Нерегистриран)
Публикувано14.07.07 15:43



Страхотно словосъчетание.Не разбрах само защо се радваш,че домашните манджи отмират.Предполагам.че си или с две леви ръце,или доста калпавичка,за да хвалиш така усърдно полуфабрикатите натъпкани с консерванти и цял куп елементи от Менделеевата таблица.
Когато някоя леля ти изпрати компот отиди в магазина и си купи един готов и направи сравнение.Когато говориш за лютеницата купена от магазина рекламирайкия,че е направена по ДОМАШНА РЕЦЕПТА,ти просто ядеш обикновенно доматено пюре натъпкано с химикали.
Иди на село,купи си домашно прясно мляко опитай го и направи сравнение с магазинерското,ако можеш направи си и кисело мляко и го сравни с оня буламоч направен от нишесте и сухо мляко,което забележи никога не вкисва даже ида го държиш на слънце и ни го пробутват за кисело мляко.Просто списъка е дълъг.
За мене готвенето е изкуство и не всеки го умее.За едни е хоби,за други задължение,за трети оцеляване,а за теб нещо отвратително,доколкото разбрах.Но така е разни хора разни идеали.
Между другото не съм готвач,а консуматор на хубавите ястия,независимо къде са приготвяни в къщи или ресторант.За полуфабрикатите съм резервиран.
Написах



Тема Re: Има ли смисъл от домашната храна?нови [re: MaмaMъpмopaнa]  
Автор morska valna (морско чедо)
Публикувано14.07.07 19:15



Е как бе!

Аз каквото съм злоядо същество,не слагам полуфабрикат в устата си,а на ресторант си поръчвам само питие и салата.Не им понасям буламачите.Когато пък ще имам гости,винаги предлагам домашно приготвена храна.Ако нямам време за сладкиш,ще предложа плодове.За мен предлагането на полуфабрикати е най-малкото обидно



Тема Има смисълнови [re: MaмaMъpмopaнa]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано15.07.07 07:49



дори само за да знаеш, че с всяка хапка пържолка не си вкарваш и всичките консерванти, измислени от тридесет години насам. Да не говорим, че едно е да си извадиш курабийките от печката и да ги хапнеш още преди да са изстинали, а друго е да ги вземеш вечерта "пресни" от магазина, направени на сутринта или току що сготвеното ястие от ресторанта, престояло обаче преди това един месец в полуготов вид във фризера им.
А иначе, да, липсата на време и предлагането си имат своята роля. Предпочитам да отида на танци след работа, отколкото да се прибера да готвя, но ако имах време и за двете, нямаше да си купувам магазински боклуци.

Животът естествено е неудачен, но всичко останало е нормално.



Тема Да, има смисъл САМО от домашна хрананови [re: MaмaMъpмopaнa]  
Автор Oниkc (черен)
Публикувано15.07.07 09:38





La nuit. La pluie. Un ciel blafard que déchiquette...


Тема Re: Има ли смисъл от домашната храна?нови [re: MaмaMъpмopaнa]  
Автор Wildberry (bitter)
Публикувано15.07.07 12:43



На гостите си предлагам изключително домашно приготвени ястия.
За семейството си правя компромиси, щото не мога да готвя всеки ден.
Ресторантите, които посещаваме са изключително малко на брой.





Тема много си правнови [re: митю]  
Автор zver4o ((недоук))
Публикувано15.07.07 17:15



Отварях мненията последователно, имайки намерение да напиша почти същото, както ти по-горе. Напълно съм съгласна с теб.
НЕ бих позволила децата ми да ядат и за обяд и вечеря тъпкани с консерванти неща и полуфабрикати - достатъчно такива купват от павилионите за храни край училище. Дюнер не съм яла, откак видях "готвача" който изтърва питката на земята и я върна обратно горе на печката. Всичко, което мога да приготвя - дори и да ми излезе по-скъпо с продукти, време и приготвяне го правя, лишавайки се от почивката си, досаттъчно отрови дишаме и ядем и без това.
Ценя добрата храна навсякъде, но от пастите в едно заведение в Пловдив по време на Панаира приятелката ми получи разстройство.

На български разбира само "черпиш"


Тема съвсем даже има смисъл!нови [re: MaмaMъpмopaнa]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано15.07.07 21:30



Верно, че през летния сезон готвенето в къщи остава много на заден план. С огромно нетърпение след като съм била някъде за няколко дена чакам да се прибера в къщи и да си направя дори само салана, но по собствен вкус и с продукти, които аз съм си избрала. И се присъединявам към пишещите по-горе за наличието на прекалено много консерванти и изкуствени храни в това, което ядем навън.
В пъти по-добре е, ако няма време да се готви всеки ден да се готви 1-2 пъти и да се прибира на порции във фризера. Хем се облекчава човек, хем сам си е направил "полуфабриката". Марак, че такава храна обикновено не се яде в нас ....




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.