Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:51 06.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Грешка и прошка  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано25.01.07 13:46



Едва ли има човек, занимаващ се относително редовно с готвене, на когото да не са му се случвали гафове. Справянето с тях е част от готварските умения и нерядко в самите рецепти има указания, например как се изглажда пресечена домашна майонеза или какво да правим ако си прегорим кората на кекса. Разбира се, понякога положението е напълно неспасяемо и тогава домашните любимци консумират резултата от несполучливите ни опити. Освен ако не се е получило нещо толкова ужасно, та и те да не го искат



Та исках да ви предложа да споделите имало ли е случаи, когато нещо се е объркало, но вие сте успели да обърнете нещата в своя полза и да оползотворите продуктите? Как го направихте, кажете да се поучим, понеже никой не е застрахован все пак. А може да разкажете и за случаи, когато накрая сте изхвърлили всичко, но е паднала веселба.

Аз самата преди време бях пускала тема как почти случайно превърнах една рядка майонеза първо в рядък пастет с майонеза и извара, а после - в чудесна бъркана баница с лопуш.
Имала съм и други случки.
Ето например наскоро дъщеря ми (тя е на 11, сега се учи), започна да прави бъркана баница, но не разчела правилно рецептата и вместо 1 сложила 4 ч.лъжички сода бикарбонат. В сместа вече имаше 5 яйца, кисело мляко и олио и хич не ми се хвърляше. Така че я разделихме на 4 и с прибавяне на още кисело мляко и съответно брашно, за няколко дни направихме чудесни бухти, после содена питка, след нея ... все пак бъркана баница (и с 1 яйце стана супер, май не си струва да се хабят 5). Последната част още стои.

Сега сте вие.



Тема Re: Грешка и прошканови [re: _Sheherezada_]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано25.01.07 14:27



Като млада и самостоятелна домакиня ме беше гнус да пипам кожата на суровото пиле заради остатъците от косъмчета и перушинки /иначе препеченка я обичах и тогава/.
Поради тази причина леко размразеното пиле / тогава ги продаваха като каменни гургулички/ биваше съблечено с нож и чак тогава готвено.
При първото ми готвене на пиле с ориз сложих 2 чаши ориз да измия и го сипах в тавата.
Боже, викам си, как ще го изхраня това мъжище с толкова оризче? Я хайде цялото кило в тавичката. Като почна да се готви тоя ми ти ориз, като почна да прелива от тавата!
Вадя един черпак ориз от тавата и хоп в тенджера. И така няколко пъти. Накрая - пиле с ориз на фурна, домати с ориз в тенджера и картофи с ориз и зеленчук /селска манджа/.
То не бе ядене на ориз една седмица, то не бе чудо.
Ама мъж като слънце - думичка не каза! Сега след толкова години семеен живот, щерката като почна да се опитва да се завърта в кухнята, само за този ориз и голите пилета и говори.



Тема първия ми козунакнови [re: _Sheherezada_]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано25.01.07 15:01



Омесен по правилата на рецептата и сложен да се пече на слаба фурна ...
Да обаче съм го турнала в една малка форма и отивам да пия кафе със съседката. Гледат по едно време баща ми и сестра ми, че на козунака му тясно във формата - 3 пъти по голям бил станал и се счупил хоризонтално на две. Та сложили горната половина в една друга тавичка и го метнали така във фурната. Нямам спомен за вкуса, ама докато писах се сетих за първата картофена яхния - по грешка бях сложила сода за хляб вместо сол ... ужасно беше ...



Тема Re: Грешка и прошканови [re: _Sheherezada_]  
Автор acquired_taste (Dr...)
Публикувано25.01.07 15:19



Не знам дали е точно по правилата на темата, но със сигурност е най-големия ми фал. По студентско време, когато всичко което имах се събираше в един шкаф, вместо сол бях сложила в яденето отрова за мравки... Добре, че се усетих 10-тина минути след това, и добре, че не бяха най-гладните години



Иначе и аз имам историйка с козунак - първия път като пробвах да го правя в машината за хляб - така се беше надигнал, че излезе извън нея, после почнал да се пече, да пуши, добре че мъжа ми се нави да я почисти после Но козунак все пак ядохме

Редактирано от acquired_taste на 25.01.07 15:20.



Тема Re: Грешка и прошканови [re: _Sheherezada_]  
Авторчepвoyroдниk (Нерегистриран)
Публикувано25.01.07 16:32



Абе тая картинката с прекрасните цици много ме разсейва и не мога да споделя нищо.....



Тема Re: Грешка и прошканови [re: ket1234]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано25.01.07 16:34



Хехе, едно време пилетата и аз съм ги драла, но понеже бяха домашни и бях решила, че не си струва толкова труд за някаква си кожа. Но после моят "мъж като слънце"

заяви, че пиле без кожа не приема и дотам си останахме с дрането
А твоят си е направо добре гледан мъж: вместо една манджа - три, какво повече от това?



Тема Re: първия ми козунакнови [re: Karinka]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано25.01.07 16:43



На мен така ми е преливал кекс. Хем нова рецепта, хем в нова форма, формата малка, е, и рецептата ми се видя маломерна, ама не съм познала. Само че докато се усетя и го обирах из фурната. Но и там се опече


Като каза за содата и се сетих за един наистина гаден гаф. Първи (и последен) опит да правя пататник. Две петлитрови шишета - едното с олио, другото с веро, нагласено да си напълня малките шишета за мивката. Верото, естествено, жълто на цвят. Бързам, грабвам едното шише, наливам и почвам да запържвам картофите. И се чудя що се пенят. Няма майтап! И не зацепвам въобще! Добре, че ми хрумна по едно време да ги опитам на сол ... ти сапун яла ли си? Втори път не искам да пробвам такова нещо ...



Тема Re: Грешка и прошканови [re: acquired_taste]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано25.01.07 16:49



Ей тая грешка си е била наистина опасна ... слава Богу, че Господ те е опазил


И аз имам историйка с козунак, ама това вече не беше мой гаф. Тъкмо козунакът вече готов за мятане, включвам фурната, тя загрява и в следващия момент изгаря. Мъжът, естествено, на работа. Аз от електрики не разбирам. Та добре, че една баба комшийка се притече на помощ. Приличен стана козунакът, изяде се с апетит



Тема Re: Грешка и прошканови [re: чepвoyroдниk]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано25.01.07 16:54



Бъди мъж! Стегни се! Овладей се! И пиши ...
И преди всичко ... не готви, докато гледаш картинката с прекрасните цици, че после има да пиииишеш тука и да разправяш какво си оплескал ...





Тема Re: Грешка и прошканови [re: _Sheherezada_]  
Автор 4avdar4e (непознат )
Публикувано25.01.07 18:12



Би ли разказала как се прави бъркана баница?



Тема БУХАХАХАХАХАХАнови [re: _Sheherezada_]  
Автор Wildberry (bitter)
Публикувано25.01.07 20:32



Е не, счупих се от смях бе, Шехи, айххахахахахахаххохохохо, всичко живо покрай мен се разбяга!



Аз нямам големи смехории, но се сещам за един случай дето сложих топчето за игра на малкото коте да се вари с едни кестени. То едно кафяво..

Empta dolore docet experientia..

Тема Re: БУХАХАХАХАХАХАнови [re: Wildberry]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано25.01.07 22:09



да продължа с първата торта?
Единствения спомен от нея е разбиването на крема от жълтъци ... които после съборахме от тавана (височина 3,40). Как сме го постигнали със съседчето ми - нямам идея.



Тема абе то и аз...нови [re: _Sheherezada_]  
Автор ДжoДo (някаква такава)
Публикувано25.01.07 22:34



Като се замислих и си спомних първите си кулинарни изпълнения. Сигурно съм била на 12-13 и много ми е било мерак нещо сама да направя.
Да, ама мама знае колко яйца точно има в хладилника (толкоз е знаела тя, ама аз така съм си мислила!) и смее ли човек да пипа яйца?!?
И почва мераклийката да си прави баничка - брашно, вода и сол! Толкоз, щото това няма да разберат, че е намаляло... После раздърпваме тестяното топче и му слагаме малко сиренце, затваряме го (нещо като калцоне! обаче само със сиренце) и слагаме да печем.....


Печем, печем, чакаме да стане като на мама - розовко такова и препечено, ама то не става - от едно голо брашно какво да стане!!!
Още печем... явно не става по-червено и вадим да ядем...
Да ама то станало на камък, бик да убиеш с един удар с него!!!
Този проблем го решихме лесно - през балкона на кучетата (за да няма следи естествено!) ...
Ми да ама тавичката загоряла...
Ейййййй голямо търкане падна! Вместо да си уча уроците, аз цял следобед тавичка търках...
И накрая като стана ясно, че "тези следи" няма да могат да се заличат реших проблема по "соломоновски" - бутнах тавичката под гардероба (кой ще бръкне там да я намери?!?!).


хихихихихихи

Е! После мама я намери, ама не ми се кара чак толкова много! Само помня, че имаше "разпит" и голям смях падна с моите първи кулинарни напъни...



Хубавото предстои...

Тема Re: Грешка и прошканови [re: 4avdar4e]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано26.01.07 09:46



Разбира се, че бих, макар че нищо чудно ти да я знаеш под името тутманик или пък мързелива баница. Подобни произведения имат много варианти, а аз най-много харесвам и обикновено правя този:

БЪРКАНА БАНИЦА

5 яйца
1 ч.чаша кисело мляко
1 ч.лъж. сода бикарбонат
125 г разтопено масло или олио
14 с.лъж. брашно
250 г сирене

Сиренето се натрошава. Содата се угася в киселото мляко. Всички продукти се смесват, накрая се добавя брашното. Изсипва се в намазана и поръсена тавичка и се пече до зачервяване в умерена фурна.



Тема Re: БУХАХАХАХАХАХАнови [re: Wildberry]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано26.01.07 09:55




Като каза коте и се сетих какви ги свършила дъщерята на една позната, когато била на година и нещо Веднъж забелязали, че котето им го няма в стаята, което било необичайно за него, но все пак решили, че е излязло навън. След малко моята позната си включила фурната да й загрява, понеже щяла да пече нещо. Скоро обаче оттам се дочуло истерично мяукане и драскане ... отворила жената вратата и горкото коте изхвръкнало отвътре.
Ех, първи кулинарни опити ...
П.П. Макар да е смешно, все пак се радвам, че животинката не е пострадала.



Тема Re: абе то и аз...нови [re: ДжoДo]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано26.01.07 10:03



Това са много мили такива едни моменти. После си ги спомняме и ни става едно ... хем смешно ... хем малко тъжно ...
Сетих се за моя приятелка, майка й ги отгледала сама със сестра й, а момичетата се опитвали да помагат според силите си. Майката си дошла от нощна смяна, а моята приятелка, която била по-голяма (на 10) решила да помогне и се хванала да готви леща. От време на време побутвала спящата си майка и питала "Майко, ами лук да сложа ли? Майко, домати да сложа ли?" и жената й отговаряла в просъница. Докато в един момент тя попитала "ами фиде да сложа ли?", понеже била виждала, че понякога в тенджерата се слага фиде. И майка й, явно напълно спяща, казала "сложи". Та тъй наготвила леща с фиде.



Тема ооооооооооооо с лещата...нови [re: _Sheherezada_]  
Автор ДжoДo (някаква такава)
Публикувано26.01.07 10:26



... също имам много "цветен" спомен!!!


Пак по онова същото време с баничките трябва да е било - сложила съм аз да варя леща за обед, но този път вече "инструктирана" - всичко са ми обяснили - кое след кое се слага, кога да изключа котлона! Та лещата трябва да е готова за обед, като се върне тате, да има какво да обядваме!
Помня, че почти готова беше...
Да обачеееееее... събрали сме се ние с една приятелка в къщи и нещо се гоним - обикаляме през балкона, в едната стая, в другата, през кухнята... и както се гоним из кухнята - бум!!! тенджерата на земята!!!!
Ужас!!!
Абе направо шок и ужас си беше работата!!!
Шок - щото след малко тате се връща и няма обед!
А ужас, щото цялата кухня беше в леща!!!
Сега като си го мисля, си казвам - добре, че не сме се изгорили, а само с "белята" се е разминало...
Не помня много ясно какви бяха последствията, но сигурно съм отнесла някой шамар...
Шамарите не помня, но лещата по пода на цялата кухня още ми е пред очите...

Хубавото предстои...

Тема Re: ооооооооооооо с лещата...нови [re: ДжoДo]  
Авторчepвoyroдниk (Нерегистриран)
Публикувано26.01.07 15:56



Отървавайки се с мъка от хипнозата на циците на Шехеразада, се сетих за един забавен случай.
Това беше през 90-те години на миналия век. Сравнително малък брачен стаж. В хладилника обичайно имаше някое бурканче със свинска мас. Жената беше дежурна и аз реших да си опържа яйца с мас. Е опържих ги, ям ги, обаче нещо не е наред. Миришат ми на чесън, леко на лекарства - изхвърлих ги. И като се прибра половинката, почнах я. И какво се оказа - това и било саморъчно забърканото мазило за коса ли, за кожа ли - вече съм забравил. Стрит чесън вътре, витамини и не знам си какво още. Ама надпис на буркана нещо - хич... Е върнах си го без да искам след време, чувам аз писъци от кухнята, а то какво - кутията ми с торни червеи за риболов не е била добре затворена, и те се разпълзели из целия хладилник...





Тема Re: Грешка и прошканови [re: _Sheherezada_]  
Автор morska~valna (морско чедо)
Публикувано26.01.07 17:01



Оф то грешки много,ама фрапиращи нямам де.Само за една се сещам и то от незнание.Първото ми варене на бял боб.Нали се сещаш какво става като бухнеш солта твърде рано



Дъщеря ми и една нейна приятелка решили да си правят целувки.Тя ме е виждала как разбивам с миксера белтъците,но кога и по колко захар се слага не видяла.И така.Отделили белтъците от жълтъците и им изсипали една ч.чаша захар наведнъж.Прибирам се в къщи и те веднага ме нападнаха с въпроси.Казаха ми,че въртяли миксера на почивки,щото бързо загрявал,а белтъците все течни си стояли.Обясних им къде им е грешката,а белтъците ги смесихме с жълтъците и импровизирахме нещо като кекс.



Тема Re: ооооооооооооо с лещата...нови [re: чepвoyroдниk]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано26.01.07 17:21



За коса ще да е било, така, както го описваш

Чувала съм, че прякото третиране с чесън сгъстявало косата, не знам дали е вярно.
Аз така заради неетикиране сложих кайсиев нектар в леща вместо доматен сок Нали се сещаш - и двете домашни, и двете в тъмни бирени шишета ... Обаче лещата си стана изненадващо добра.
И стига зяпа тия цици, ще ти се завие свят



Тема Re: Грешка и прошканови [re: morska~valna]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано26.01.07 17:27



Децата трябва да се учат, както и ние сме се учили. Но понякога наистина си трябва самообладание ... мойта хубавица наскоро решила да прави торта, дунапренена при това. Прибирам се, а тя тъкмо мята тестото във фурната. Пече се сума ти и време това тесто - е не можа да стане по-дебело от 1 см. Чак се учудих ... 4 яйца все пак. Накрая като го опитах, то кисело, не се яде. И клисаво. А тя търсила амонячна сода, но грабнала набързо пакетче лимонтузу и го сложила вътре. Ми .. как да й се скарам, като знам аз какво направих с олиото и верото ...





Тема Re: ооооооооооооо с лещата...нови [re: ДжoДo]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано26.01.07 17:30



Друго си е, като има какво да разказваме на децата и внуците си, а?





Тема Re: Грешка и прошканови [re: _Sheherezada_]  
Автор kristinBG (щастливка)
Публикувано26.01.07 18:28



Да кажа и за моята леща.


Докато чаках мама да се прибере от работа, ми хрумна да сготвя, та да й помогна.
Един пакет леща и един буркан белени домати сложих да врат.
Стана недоварена, кисела леща, та се наложи майка ми да ми обяснява за мерките.
А наскоро гледах по телевизията как се прави пай със спанак. Записах си прилежно плънката, и стана чудна. Но за самото тесто нямаше рецепта, просто готвачката вземаше готови кръгли кори от парено тесто. Ами сега? Бях правила такова за еклери, но вече съм забравила. . .Хванах книгите, спазих мерките, на което се научих след злополучната леща и запретнах ръкави. Когато тръгнах да го точа - ужас! Късаше се и се ронеше.
Реших че му стига толкова, настъргах отгоре кашкавал и метнах във фурната, да го скрия, че не ми се гледаше!
Е, не се опече. Добре, че моето домашно Слънце е такова в истинския смисъл на думата, та изядохме плънката с обикновен хляб. И пак ме похвали.



Тема Re: Грешка и прошканови [re: _Sheherezada_]  
Автор morska~valna (морско чедо)
Публикувано26.01.07 18:39



Ааа,за каране-никога не съм и се карала.Моята майка не ме пускаше в кухнята от маниящина за чистота.Пфуууууу.........за една трохица или капка от ядене,голямо викане отнасях.Омъжих се без да мога едни яйца за свяст да изпържа

Сега дъщеря ми си се вихри съвсем спокойно в моята кухня и готви доста добре.Даже все гледа да импровизира нещо.Голям фен е на спагетите и пиците.



Тема Re: и аз за лещатанови [re: morska~valna]  
Авторчитa (Нерегистриран)
Публикувано26.01.07 19:39



Айде и аз да споделя за лещата... Та готвя си аз леща по всички правила. Когато дойде ред за сол обаче , стана белята.Моите подправки са в едни малки шишенца и бурканчета , които ръчно съм си изографисала и са толкова много на брой , че да се изгубиш... Грабвам по погрешка първото бурканче в което се вижда бяло и сипвам две супени лъжици .... МАЛЕЕЕЕ като се разпени тая ми ти лещаа. А синът ми , на четири години , вика : Мамо ти като вещица го направи.... То верно, се пенеше и преливаше като от казаните по анимационните филмчета.





Тема Re: Грешка и прошканови [re: morska~valna]  
Автор acquired_taste (Dr...)
Публикувано26.01.07 19:41



Сетих се за още едно мое изпълнение с машина за хляб - бях забравила да сложа перката, която го разбърква и меси след това... И като дойде ред да се пече - водата и олиото вътре заврели, а кухнята мирише на препечено брашно





Тема Re:нови [re: _Sheherezada_]  
Автор Лъчeзapa_ ()
Публикувано26.01.07 19:54



Кажи ми, моля ти се, в предварително загрята фурна или не, защото нещо все не ми се надигат .



Мазнината не е ли много ?






Тема Я виж тованови [re: чepвoyroдниk]  
Автор Wildberry (bitter)
Публикувано26.01.07 21:38






Empta dolore docet experientia..

Тема Re: БУХАХАХАХАХАХАнови [re: _Sheherezada_]  
Автор Wildberry (bitter)
Публикувано26.01.07 21:43



Алеле, намери на кой да го напишеш тва, горкото коте, аз съм идиотка на тема котки и дори на терасата да излезе някое, умирам от притеснение



Татко ми беше казал, че акто малка, съм набутала едно коте в камерата на хладилника, не мога да повярвам, май наистина съм била много малка... Но съм го извадила и съм почнала да плача, щото котето силно мяукало...

Empta dolore docet experientia..

Тема Re: Грешка и прошканови [re: _Sheherezada_]  
Автор the_baobab (дърво без листа)
Публикувано26.01.07 22:52



от вчера ви чета. синът ми пусна една тема за рецепта за шоколадов мус и проверявайки дали има нещо ново там, чета и вас, и се забавлявам. та реших и аз да споделя за моя злополучен кекс. беше отдавна, много отдавна, аз бременна, нямаме пари и имам рожден ден. много исках да почерпя приятели с нещо, а мама далече. и моя приятелка ми дава рецепта за много лесен кекс. забърках го аз, метнах го във фурната и като започна да се надига, отварям фурната и му се радвам...и така няколко пъти. накрая лекинко го изгорих от долу, но това чудо си остана плоско като подметка. обаче си го изядох, аз самичка.
спомням си още, като млада домакиня от престарване готвех супа и яхния, ама супата винаги ставаше много гъста, пък яхнията ми редичка. обаче мъжо ядеше, гък не казваше. елате сега да го видите



I have your arms around me
Warm like fire
But when I open my eyes...
Your gone


Тема още нещо се сетихнови [re: _Sheherezada_]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано27.01.07 15:38



за една супа топчета
ама сигурно съм била на около 18 и първи стъпки в готвенето ... идва един приятел у нас, прегладнял и аз му сипвам да яде и му давам лъжица. той яде .. яде и по едно време ми вика - бе, случайно да имате вилици? че малко гъсти супичката ....



Тема Re: още нещо се сетихнови [re: Karinka]  
Автор Wildberry (bitter)
Публикувано27.01.07 16:00



Хихи, а ти направила кюфтета със сос



Empta dolore docet experientia..

Тема Re: още нещо се сетихнови [re: Wildberry]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано27.01.07 18:43



нещо такова се получило
а понеже много говориха за лещата, имам един такъв случай: отивам на гости на една приятелка и тя сготвила една леща (много обичам) и понеже постничка и я ядем цялото кралско войнство студена ... а тя се оказа леко прокиснала (ама не сме разбрали) и на другата сутрин имаше такава опашка за тоалетната ... едвам се разминавахме.



Тема Re:нови [re: Лъчeзapa_]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано29.01.07 11:25



Аз обикновено загрявам предварително докъм 150 градуса, мятам и след малко усилвам до 200. Тесто със сода бикарбонат няма причина да не ти се надигне, подозирам, че тавата ти е твърде широка и затова просто става тъничко. Тази доза на мен ми излиза с прилична дебелина, когато я пека в една електрическа тенджера (отдавна е останала без капак и я ползвам като тортена форма) с диаметър около 25 см.
Мазнината в случая не е решаващ фактор според мен, правила съм подобни бъркани изделия и без никаква мазнина и пак се получава, тъй че сложи колкото искаш





Тема Re: Грешка и прошканови [re: kristinBG]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано29.01.07 11:57



Брей, тая леща ще се окаже най-подходящата манджа за допускане на грешки

Аз на времето бях решила да очаровам моя настоящ съпруг и тогавашно гадже с леща, която му сготвих в негово отсъствие. Странен избор, ама толкова ми бил акълът. Не стига, че стана рядка, ами откъде ми е дошла невъобразимата идея да я подправя с копър, представа си нямам ... в смисъл, че не готвех леща за пръв път. После той каза, че го нямало два дни и тя вкиснала, та не можал да я опита ... Е кажи после, че не са слънца, не стига, че такава тактичност прояви, ами се и ожени за мен



Тема Re: Грешка и прошка- Двата ми Гинесанови [re: _Sheherezada_]  
Автор1 jena (cveteto31O1) (Нерегистриран)
Публикувано29.01.07 13:01



Много ми хареса темата - толкова се смях на някои описания - направо се тресях и смях на глас. Добре, че съм сама в стаята.
Много благодаря и аплодисменти за хубавото четиво, което ни връща към миналото и всички неуспехи си припомняме с такъм хумор.
Наистина страхотно - взех си порцията смях за цуялата седмица. Беше ми интересно и забавно.
А сега се посмейте и на моите цели два Гинеса в кухнята.
Според мен имам "Гинес" (не се отнася за милата Гинес от клуба !) в две категории за времето на кулинарните ми занимания.
Първият ми Гинес беше, когато бях още дете - около 12-14 години.
Мама и татко бяха на работа и аз реших да правя картофени кюфтета за вечеря. Та почнах миене, варене, белене, пасиране на картофите. После подправки сложих и реших да ги пържа. Наливам порядъчно количество олио в тигана, загрявам. Оформям кюфтетата с мокри ръце и пускам във врящатамазнина. Да, ама не .... гледам олиото намалява, а кюфтетата едва се пържат. Криво-ляво ги изпържих , ама с около 2 ЛИТРА ОЛИО.
Връщат се родителите ми, аз им поднасям вечерята - по две кюфтета във всяка чиния + салатка някаква за гарнитура. И о-о-о, ужас ... Като боцнеш кюфтето и от него се излива мазнина. Толкова бяха мазни, че не можеха да се ядат. Разбира се, мама и татко направиха героични усилия поне да ги опитат и ме похвалиха - явно да не ме обезкуражат... Но този ми първи Гинес си беше напълно заслужен
Просто не бях се сетила, че в картофеното пюре наред с яйцето следва да се сложи и мъничко брашънце, а и после кюфтетата преди пържене да се овалят я в галета, я в брашно, за да не поемат мазнината.
И оттогава, никога вече не повторих опит за картофени кюфтета - иначе всичко друго готвя и то не лошо ...
А вторият ми Гинес беше също трагикомичен отвсякъде.
Тъй като мама беше много добра домакиня и готвеше всеки ден за нас, милата - аз нямах грижа за храната. Пък и бях студентка тогава и въобще едни яйца не можех да опържа както трябва.
Та имах едно гадже, което не че също готвеше, но имаше един коренен номер- сладкиш каремел-виенски кифлички. Правил ми го беше няколко пъти и съм му помагала. Беше си го отработил като десерт отвсякъде (сигурно не само мен е свалял с него !) . Един ден бяхме поканили на гости в неговата квартира наши приятели - семейство. Решихме да се справим по най-елементарния начин - купуваме готова скара (кюфтета и кебапчета), правим салата, а за десерт - карамелени кифлички.
Гаджето беше купило продуктите за десерта - 7-8 виенски кифлички, кило захар, литър мляко и ванилия. Беше се уговорило и с кварталното кръчме да му запазят топла скара.
Та казва ми той - "Отивам за скара и хляб, а после за бира. Ето тук са продуктите за карамела. Нали знаеш как се прави? Слагай го да се пече, та като дойдат да е готов!"
Кимнах разбиращо с глава и той излезе. Ами сега ...???
Сложих в електрическата тенджера захарта и реших да я карамелизирам - както съм гледала да го прави. Да, ама тя много бързо се втвърди и започна да загаря и почернява. Реших да сложа яйцата, за да предотвратя понататъшното загаряне и почнах да ги чупя едно по едно върху почерняващата захар. Така, просто отгоре си чупя ...
Не искам да ви казвам какво последва - за мой най-голям ужас - ЯЙЦАТА ЗАПОЧНАХА ДА СЕ ПЪРЖАТ преди да успея да ги разбъркам по някакъв начин. Направо се сащисах и ченето ми висна. Панирах се отвсякъде. И върха на изобретателността ми беше да лисна отгоре прясното мляко с ванилията. Получи не невъобразима комбинация, която по никакъв начин нямаше нищо общо с това, което се получаваше на гаджето ми....
Върна се и ме завари бурно ридаеща над електрическата тенджера.
Мислех си (колко съм била наивна тогава), че може нещо да оправи по т.нар. сладкиш. Направо зяпнах и усилих риданията, когато го видях как излива моето кулинарно творение в клозетната чиния....
Успокои ме, остави ме да чегъртам тенджерата и хукна да купува наново необходимите продукти.
Слава Богу - сколаса да направи сладкиша, който тъкмо се допече, когато бяхме привършили с гостите скарата.
Е, после завърши следването и се разделихме с гаджето (но не по тази причина - сладкиша). След години срещнах моя си мъж и се оженихме. Та тогава именно започнах да се уча да готвя. Започнах да си записвам рецептите на мама и съм й благодарна докато съм жива. Щото половин година живеехме при свекърва ми, другата половина при моите родители.
Мама готвеше на око и що съм я мъчила миличката с мерки - направо не е истина. Тя ми казва например - наливаш малво олио в тенджерата- а аз най-педантично записвам и питам "колко малко?". Тя ми казва 5-6 лъжици, а аз не мирясвам - пет или шест - кажи ми точно!!! Направо я измъчих, после с опита - това ми се стори толкова нелепо от моя страна, ама така си беше.
Като бяхме при свекърва ми - как да се изложа и да кажа, че не мога да готвя. Няма такова нещо...:-))) Тефтера с мамините рецепти непрекъснато до мен и само притичвам от кухнята в спалнята (там си държах тефтера и тайничко си го четях) и манджите се получаваха. С което имах проблем - звънвах на мама по телефона. Свекърва ми (Бог да я прости) не умееше много-много да готви (боб, каша, пача, ориз, тиква, картофи, торта ден и нощ - май това е всичко), но беше добра жена, най-важното беше, че ме обичаше като дъщеря. Така и не разбра, че тепърва се уча да готвя и харесваше всичко (само да няма готвена чушка в манджата - сурови ги обожаваше).
Така ако човек има мерак да се научи - всичко се постига. Сега се справям доста добре в кухнята и нямам проблеми.
И днес си умирам от смях, като се сетя за тези си кулинарни провели и напълно заслужени Гинеси.
Бъдете здрави и с късмет !
Който се учи - той ще сполучи



Тема Re: Грешка и прошканови [re: morska~valna]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано29.01.07 13:22



Аз пък викането го отнасях от баба. Тя беше нервачка, овенка и искаше всичко да ми се получава от раз. А пусто месене, отначало много ме мъчеше. И тя като почне: "Накъде си ги извъртяла тез ръце, никога няма да се научиш, мъжът ти ще ти изсипва тенджерите на главата".
Е, научих се, сигурно съм се амбицирала





Тема Re: и аз за лещатанови [re: читa]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано29.01.07 13:27



Мале, и с какво я разпени така?

Аз съм слагала в кафе сол вместо пудра захар (не че по принцип го пием с пудра, но нямаше кристална в момента), но досега с нищо не съм успяла да разпеня манджа като вещерски казан Картофите с верото се попениха, ама малко и не преляха



Тема Re: Грешка и прошканови [re: the_baobab]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано29.01.07 13:34



Сега, предполагам, си го разглезила мъжо

То както ги научим. Моят, като се взехме, казваше "Щом не ти правя забележка, значи ми харесва". Обаче сега ела да видиш как вкусва първия залък и почва "оооооо ммммм ауууууу, много вкусно"



Тема Re: и аз за лещатанови [re: _Sheherezada_]  
Авторчитa (Нерегистриран)
Публикувано29.01.07 13:59



Вместо сол - сода ! Как се пени само !



Тема Re: Грешка и прошка- Двата ми Гинесанови [re: 1 jena (cveteto31O1)]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано29.01.07 14:05



Ааааах, посмях се и аз с теб, беше толкова забавно да прочета, особено за карамеления сладкиш (май като си помагала, другаде са ти били очите

).
А по отношение на консултациите с мама, не мога да се въздържа да не цитирам един стар скеч. Там една млада булка се опитваше да готви пиле и се консултираше по телефона с майка си. И майка й обяснява "Слагаш пилето в тенджерата, заливаш го с вода, слагаш на котлона ..." А дъщерята "Ама то ме кълвеееее"



Тема Re: и аз за лещатанови [re: читa]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано29.01.07 14:08



Подозирах го

Сигурно реагира с киселината на доматите.



Тема Re: и аз за лещатанови [re: _Sheherezada_]  
Авторчитa (Нерегистриран)
Публикувано29.01.07 14:16



Аааааа не. Никаква химия... чиста магия си беше





Тема Re: и аз за лещатанови [re: читa]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано29.01.07 14:30



Вярно бе, ей че съм и аз

По рецептата "Девет вида билки и плюнка от свекърва" (клубните свекърви да ме извинят, за тях не се отнася)



Тема Re: какви случки има само да знаеш...нови [re: _Sheherezada_]  
Автор1 jena (cveteto31O1) (Нерегистриран)
Публикувано29.01.07 17:31



Навремето, една позната се омъжи във Варна, а самата тя беше от София. Освен родата на мъжа й - никакви роднини или приятелки в този град. Та мъжът й решил, че му се прияло сърми, ама приготвени от младата му булка.
А тя горката хал-хабер си няма как да ги приготви. Със сълзи съм се смяла, когато ми разказваше, че уговорила мъжа си да му ги сготви след ден-два - за да купи хубава и прясна кайма. Междувременно се обадила на майка си в София и тя свила женицата сърмичките, подредила ги в тенджера и с нощния влак ги изпратила на щерката (платила на кондуктора). Моята позната разбира се чакала влака и благополучно сърмичките кацнали на котлона и били сварени.
Вечерта младоженецът си облизал пръстите и казал: Е, това е - ти надмина майка си! Браво ! Крушата не пада по-далеч от дървото...


После моята позната полека-лека се научи да готви.

Привет !




Тема Re: какви случки има само да знаеш...нови [re: 1 jena (cveteto31O1)]  
Авторчитa (Нерегистриран)
Публикувано30.01.07 19:58







Тема Re: Грешка и прошканови [re: _Sheherezada_]  
Авторkoни (Нерегистриран)
Публикувано02.02.07 17:26



Чудесна тема, благодаря ,посмях се от сърце! И да разкажа и аз една история свързана с моята покойна вуйна ,между другото чудесна кулинарка. Вуйната софиянка омъжена за селянин, отива на село на гости при свекървата. Всички на полето на работа , а младата булка ще готви. Не си спомням какво е сготвила , на яденето в тенджерата на огнището /действието се развива през петдесетте години/ ,къкри и вуйната доволна се подкачва на тавана като използва подвижна дървена стълба. Тъкмо стъпила на тавана и гледа , прасето се вмъкнало вътре . Уплашена започва да вика от горе ,прасето още по стреснато бяга бутайки тенджерата с манджата барабар със стълбата. И така вуйната на тавана и без манджа. Та вместо да помогне се наложило на нея да помогнат да слезе.



Тема Re: Грешка и прошканови [re: _Sheherezada_]  
Авторmagi (Нерегистриран)
Публикувано04.02.07 14:39



Аз пък , да взема по погрешка да сложа в солницата захар, а пък иначе бях готвила боб и на гости ми беше свекървата.Та нали той се соли накрая и сипвам аз ,сервирам ама още не съм опитала, а свекърва ми вика: "този фасул нещо сладни", аз и отговарям , че е от повечето моркови.Тя грабнала солницата и соли ли соли..............

, в това време ме извика синчето и аз още не съм опитала от гозбата, а горката женица яде от мойат фасул и мълчи, че като се върнах и го опитах реших ,че трябва още сол и чак тогава като опитах тоя шербет се усетих,че има грешка Е , тогава не ми беше смешно , че трябваше да готвя пак , а манджата отиде в кофата , но сега като се сетим се превиваме от



Тема Re: Грешка и прошканови [re: _Sheherezada_]  
АвторKaмeлия (Нерегистриран)
Публикувано04.02.07 19:06



Много приятно ми беше да прочета всичко, а сега и аз да си кажа. Като млада булка и току-що научила се да готви, събирах рецепти отвсякъде и всеки ден правех по нещо та да доказвам най-вече на себе си колко съм кадърна. Един ден ще правя еклери. Водата с мазнината на котлона, после брашното...както си пише в рецептата. Всичко си стана добре, махам съда от котлона да се поохлади и си размишлявам: "Сега защо пък яйцата едно по едно с лъжицата? Това явно е рецепта от преди много години, я да си взема аз миксера." Огромно беше изумлението ми от това, което се получи! Все пак станаха вкусни палачинки.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.