Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:18 02.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема още нещо се сетихнови [re: _Sheherezada_]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано27.01.07 15:38



за една супа топчета
ама сигурно съм била на около 18 и първи стъпки в готвенето ... идва един приятел у нас, прегладнял и аз му сипвам да яде и му давам лъжица. той яде .. яде и по едно време ми вика - бе, случайно да имате вилици? че малко гъсти супичката ....



Тема Re: още нещо се сетихнови [re: Karinka]  
Автор Wildberry (bitter)
Публикувано27.01.07 16:00



Хихи, а ти направила кюфтета със сос



Empta dolore docet experientia..

Тема Re: още нещо се сетихнови [re: Wildberry]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано27.01.07 18:43



нещо такова се получило
а понеже много говориха за лещата, имам един такъв случай: отивам на гости на една приятелка и тя сготвила една леща (много обичам) и понеже постничка и я ядем цялото кралско войнство студена ... а тя се оказа леко прокиснала (ама не сме разбрали) и на другата сутрин имаше такава опашка за тоалетната ... едвам се разминавахме.



Тема Re:нови [re: Лъчeзapa_]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано29.01.07 11:25



Аз обикновено загрявам предварително докъм 150 градуса, мятам и след малко усилвам до 200. Тесто със сода бикарбонат няма причина да не ти се надигне, подозирам, че тавата ти е твърде широка и затова просто става тъничко. Тази доза на мен ми излиза с прилична дебелина, когато я пека в една електрическа тенджера (отдавна е останала без капак и я ползвам като тортена форма) с диаметър около 25 см.
Мазнината в случая не е решаващ фактор според мен, правила съм подобни бъркани изделия и без никаква мазнина и пак се получава, тъй че сложи колкото искаш





Тема Re: Грешка и прошканови [re: kristinBG]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано29.01.07 11:57



Брей, тая леща ще се окаже най-подходящата манджа за допускане на грешки

Аз на времето бях решила да очаровам моя настоящ съпруг и тогавашно гадже с леща, която му сготвих в негово отсъствие. Странен избор, ама толкова ми бил акълът. Не стига, че стана рядка, ами откъде ми е дошла невъобразимата идея да я подправя с копър, представа си нямам ... в смисъл, че не готвех леща за пръв път. После той каза, че го нямало два дни и тя вкиснала, та не можал да я опита ... Е кажи после, че не са слънца, не стига, че такава тактичност прояви, ами се и ожени за мен



Тема Re: Грешка и прошка- Двата ми Гинесанови [re: _Sheherezada_]  
Автор1 jena (cveteto31O1) (Нерегистриран)
Публикувано29.01.07 13:01



Много ми хареса темата - толкова се смях на някои описания - направо се тресях и смях на глас. Добре, че съм сама в стаята.
Много благодаря и аплодисменти за хубавото четиво, което ни връща към миналото и всички неуспехи си припомняме с такъм хумор.
Наистина страхотно - взех си порцията смях за цуялата седмица. Беше ми интересно и забавно.
А сега се посмейте и на моите цели два Гинеса в кухнята.
Според мен имам "Гинес" (не се отнася за милата Гинес от клуба !) в две категории за времето на кулинарните ми занимания.
Първият ми Гинес беше, когато бях още дете - около 12-14 години.
Мама и татко бяха на работа и аз реших да правя картофени кюфтета за вечеря. Та почнах миене, варене, белене, пасиране на картофите. После подправки сложих и реших да ги пържа. Наливам порядъчно количество олио в тигана, загрявам. Оформям кюфтетата с мокри ръце и пускам във врящатамазнина. Да, ама не .... гледам олиото намалява, а кюфтетата едва се пържат. Криво-ляво ги изпържих , ама с около 2 ЛИТРА ОЛИО.
Връщат се родителите ми, аз им поднасям вечерята - по две кюфтета във всяка чиния + салатка някаква за гарнитура. И о-о-о, ужас ... Като боцнеш кюфтето и от него се излива мазнина. Толкова бяха мазни, че не можеха да се ядат. Разбира се, мама и татко направиха героични усилия поне да ги опитат и ме похвалиха - явно да не ме обезкуражат... Но този ми първи Гинес си беше напълно заслужен
Просто не бях се сетила, че в картофеното пюре наред с яйцето следва да се сложи и мъничко брашънце, а и после кюфтетата преди пържене да се овалят я в галета, я в брашно, за да не поемат мазнината.
И оттогава, никога вече не повторих опит за картофени кюфтета - иначе всичко друго готвя и то не лошо ...
А вторият ми Гинес беше също трагикомичен отвсякъде.
Тъй като мама беше много добра домакиня и готвеше всеки ден за нас, милата - аз нямах грижа за храната. Пък и бях студентка тогава и въобще едни яйца не можех да опържа както трябва.
Та имах едно гадже, което не че също готвеше, но имаше един коренен номер- сладкиш каремел-виенски кифлички. Правил ми го беше няколко пъти и съм му помагала. Беше си го отработил като десерт отвсякъде (сигурно не само мен е свалял с него !) . Един ден бяхме поканили на гости в неговата квартира наши приятели - семейство. Решихме да се справим по най-елементарния начин - купуваме готова скара (кюфтета и кебапчета), правим салата, а за десерт - карамелени кифлички.
Гаджето беше купило продуктите за десерта - 7-8 виенски кифлички, кило захар, литър мляко и ванилия. Беше се уговорило и с кварталното кръчме да му запазят топла скара.
Та казва ми той - "Отивам за скара и хляб, а после за бира. Ето тук са продуктите за карамела. Нали знаеш как се прави? Слагай го да се пече, та като дойдат да е готов!"
Кимнах разбиращо с глава и той излезе. Ами сега ...???
Сложих в електрическата тенджера захарта и реших да я карамелизирам - както съм гледала да го прави. Да, ама тя много бързо се втвърди и започна да загаря и почернява. Реших да сложа яйцата, за да предотвратя понататъшното загаряне и почнах да ги чупя едно по едно върху почерняващата захар. Така, просто отгоре си чупя ...
Не искам да ви казвам какво последва - за мой най-голям ужас - ЯЙЦАТА ЗАПОЧНАХА ДА СЕ ПЪРЖАТ преди да успея да ги разбъркам по някакъв начин. Направо се сащисах и ченето ми висна. Панирах се отвсякъде. И върха на изобретателността ми беше да лисна отгоре прясното мляко с ванилията. Получи не невъобразима комбинация, която по никакъв начин нямаше нищо общо с това, което се получаваше на гаджето ми....
Върна се и ме завари бурно ридаеща над електрическата тенджера.
Мислех си (колко съм била наивна тогава), че може нещо да оправи по т.нар. сладкиш. Направо зяпнах и усилих риданията, когато го видях как излива моето кулинарно творение в клозетната чиния....
Успокои ме, остави ме да чегъртам тенджерата и хукна да купува наново необходимите продукти.
Слава Богу - сколаса да направи сладкиша, който тъкмо се допече, когато бяхме привършили с гостите скарата.
Е, после завърши следването и се разделихме с гаджето (но не по тази причина - сладкиша). След години срещнах моя си мъж и се оженихме. Та тогава именно започнах да се уча да готвя. Започнах да си записвам рецептите на мама и съм й благодарна докато съм жива. Щото половин година живеехме при свекърва ми, другата половина при моите родители.
Мама готвеше на око и що съм я мъчила миличката с мерки - направо не е истина. Тя ми казва например - наливаш малво олио в тенджерата- а аз най-педантично записвам и питам "колко малко?". Тя ми казва 5-6 лъжици, а аз не мирясвам - пет или шест - кажи ми точно!!! Направо я измъчих, после с опита - това ми се стори толкова нелепо от моя страна, ама така си беше.
Като бяхме при свекърва ми - как да се изложа и да кажа, че не мога да готвя. Няма такова нещо...:-))) Тефтера с мамините рецепти непрекъснато до мен и само притичвам от кухнята в спалнята (там си държах тефтера и тайничко си го четях) и манджите се получаваха. С което имах проблем - звънвах на мама по телефона. Свекърва ми (Бог да я прости) не умееше много-много да готви (боб, каша, пача, ориз, тиква, картофи, торта ден и нощ - май това е всичко), но беше добра жена, най-важното беше, че ме обичаше като дъщеря. Така и не разбра, че тепърва се уча да готвя и харесваше всичко (само да няма готвена чушка в манджата - сурови ги обожаваше).
Така ако човек има мерак да се научи - всичко се постига. Сега се справям доста добре в кухнята и нямам проблеми.
И днес си умирам от смях, като се сетя за тези си кулинарни провели и напълно заслужени Гинеси.
Бъдете здрави и с късмет !
Който се учи - той ще сполучи



Тема Re: Грешка и прошканови [re: morska~valna]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано29.01.07 13:22



Аз пък викането го отнасях от баба. Тя беше нервачка, овенка и искаше всичко да ми се получава от раз. А пусто месене, отначало много ме мъчеше. И тя като почне: "Накъде си ги извъртяла тез ръце, никога няма да се научиш, мъжът ти ще ти изсипва тенджерите на главата".
Е, научих се, сигурно съм се амбицирала





Тема Re: и аз за лещатанови [re: читa]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано29.01.07 13:27



Мале, и с какво я разпени така?

Аз съм слагала в кафе сол вместо пудра захар (не че по принцип го пием с пудра, но нямаше кристална в момента), но досега с нищо не съм успяла да разпеня манджа като вещерски казан Картофите с верото се попениха, ама малко и не преляха



Тема Re: Грешка и прошканови [re: the_baobab]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано29.01.07 13:34



Сега, предполагам, си го разглезила мъжо

То както ги научим. Моят, като се взехме, казваше "Щом не ти правя забележка, значи ми харесва". Обаче сега ела да видиш как вкусва първия залък и почва "оооооо ммммм ауууууу, много вкусно"



Тема Re: и аз за лещатанови [re: _Sheherezada_]  
Авторчитa (Нерегистриран)
Публикувано29.01.07 13:59



Вместо сол - сода ! Как се пени само !




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.