Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:00 19.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Кътми?нови  
АвторKakaдy (Нерегистриран)
Публикувано23.12.06 22:12



Трудно ли се правят родопските кътми? Дори и не знам как се пише. Яла съм ги веднъж в Чепелари. Бяхме на Чудните мостове и непознати хора ни поканиха да им гостуваме.



Тема Re: Кътми?нови [re: Kakaдy]  
Автор mirror_ (mirror image)
Публикувано23.12.06 22:34





ето рецептичката

Carpe diem! Volente deo!


Тема Re: Кътми?нови [re: mirror_]  
АвторKakadu (Нерегистриран)
Публикувано23.12.06 23:55



О, мерси много - май това беше. Значи тестото е като палачикиното но с мая. Ами сега, става ли и в друг съд? Не мого да намеря такъв съд. Имаш ли някаква идея?



Тема Re: Кътми?нови [re: Kakadu]  
АвторKakaдy (Нерегистриран)
Публикувано24.12.06 00:02



Прочетох я още веднъж и си я копирах. Значи не като палачинковото тесто, защото няма млеко и ставало в ТИГАН- браво.



Тема Re: Кътми?нови [re: Kakaдy]  
АвторAнyшka (Нерегистриран)
Публикувано24.12.06 13:39



Каква е разликата между погача и катма?



Тема Re: Кътми?нови [re: Aнyшka]  
Автор Eдин.Kиxoт (де ла Мерудия)
Публикувано24.12.06 13:44



Горе-долу каквато е разликата между хляб и плачинка.



Пречка е за себе си глупеца,
пречка е за другите мъдреца.


Тема Re: Кътми?нови [re: Eдин.Kиxoт]  
Автормarи (Нерегистриран)
Публикувано07.01.07 21:33



Аз съм сигурна , че не си яла катми по тази рецепта, прочетох я и според мен не се правят така катми.Рецептите , които ще ти предложа са взети от кореняци родопчани ,аз съм ги пробвала, стават страхотни.
В сместа се слагат и яйца , но не повече от 3 , зависи колко катми искаш да направиш, защото от повече яйцата ще станат жилави , а те трябва да са по рехави и пухкави от палачинки, аз лично слагам 2бр. яйца, вместо вода се слага 1/1 кисело мляко и вода, а оригиналната рецепта е със цвик( не съм сигурна дали точно така се изписва, но това е остатъкът при "биенето" на маслото.Все още в Родопите хората , които имат крави правят маслото като с едино "приспособление", което се казва борило , "бият" кисело мляко, и така на повърхноста излиза маслото, а с остатъчната течност се правят и катмите)
Ох , май се поотвлякох с обиясненията и дано не съм ви досадила...........
Та така 2 чйца 1 кофичка кисело мляко , 1 кофичка вода , сол , захар по една лъжичка, мая за хляб, 1/2 от кубчето и брашно, така че сместа да е ПО-ГЪСТА ОТ БОЗА , да, да е по-гъста .Тестото се оставя да втаса на топло , за около половин час.
Катмите се пекат на сач( ако нямаш такъв, става и на тефлонов тиган)Върху една вилица навиваш салфетка , в една купичка сипваш олио, топваш в олиото намазваш сача, със голям черпак сипваш 1 черпак , черпак и половина от сместа, според големината на тигана.Катмите се пекат на умерен котлон, моята печка е на 4 степе3ни , аз пека на втората.
И така сипваш с черпака и чакаш докато по катмата започнат да се изздават навсякъде едни мехурчета или по точно дупчици , обръщааш с решетъчна лъжица печеш и от др. страна и печеш до готовност.
Катмите се слагат в една чиния за сервиране, една върхъ дръга , като се намазват с масло помежду си, а не с мас.Сервират се с айрян !



Тема Re: Кътми?нови [re: мarи]  
Авторнп (Нерегистриран)
Публикувано08.01.07 09:05



Май бъркаш катмите с палачинки. В тестото за катми не се слагат никакви яйца. Рецептата, която ни предлага Mirror е точна. Действайте и няма да сбъркате. Добър апетит. Печенето става и в тефлонов тиган. Често правя и ви уверявам, че са много вкусни.



Тема Re: Кътми?нови [re: нп]  
Авторeфp. Пpaз (Нерегистриран)
Публикувано08.01.07 10:46



Определено в катмите не се слагат яйца.

А традиционно катмите се готвят на глинен сач върху огън.



Тема Re: Кътми? [re: eфp. Пpaз]  
Авторmagi (Нерегистриран)
Публикувано08.01.07 11:37



Значи аз не съм пробвала рецепта без яйца , за това се извинявам ако не съм се изразила правилно, но някакси не мога да си представя какво би се получило само с брашно , вода и мас. Пък и в палачинките се слагат много яйца , за да са жилави.Аз ви написах рецепта , която съм взела от родопчани , разбира се че може да се приготви и без яйца , но задължително трябва да има и к. мляко. и масло. Някой ден ще пробвам и аз да направя катми по тази рецепта , но без мас.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.