Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:52 19.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: ЛУДА ПО ЗИМНИНАТАнови [re: angel4eto_deni]  
АвторTaня (Нерегистриран)
Публикувано15.09.06 20:15



Ето ти две предложения.Ако ти се виждат големи дозите ,предполагам знаеш как да си ги намалиш/делиш количествата на всички продукти на 10 и после умножаваш всичко по колкото искаш -например:10кг. домати ,700г. чессън=5кг. домати ,350г. чесън ит.н./Та:

ТУРШИЯ ОТ ЗЕЛЕНИ ДОМАТЧЕТА
------------------------------------------------
10 кг. зелени доматче,100г.чесън,700г. листа от целина,500г.сол,10л. вода.
Доматчетата се изчистват и измиват.Подреждат се подправките в съдовете,подреждат се доматчетата и се заливат със саламурата.Отгоре може да се постави венец от лозови пръчки .След втория ден се претака в разстояние на 2 седмици.

========

10 кг. зелени доматчета,600г. сол,12л. вода,2кг. зелени пиперчици, 2-3 вр. листа целин.Приготвя се горната рецепта, само че между доматчетата се редят пиперчиците и листата от целина.





Тема Re: ЛУДА ПО ЗИМНИНАТАнови [re: mimi]  
АвторTaня (Нерегистриран)
Публикувано15.09.06 20:34



По принцеип имам и такава рецепта, но не те съветвам да слагаш олио ,в каквато и дае туршия.На времето домакините не подбираха, но в момента повечето марки олио не са много сигурни и обикновено се съсипва туршията.Имала съм няколко разочарования .Аз ще ти изпратя рецептата ,пък ти си прецени.Нищо не ти пречи да си я направиш без олио и при сервирането да полееш с олио.Вкусът на туршията зависи от това дали си си отгледал зеленчуците на село или си ги купил от пазара.Не купувай едри и месести кърваво червени чушки или камби.Със сигурност са тъпкани с какво ли не.Хрупкавата туршия става когато не се стерилизира и не престоява много много след като са нарязани зеленчуците.И така:

ЦАРСКА ТУРШИ
---------------------------
10 кг камби,2кг. карфиол,2кг.моркови,2глави целина,10. вода,300 мл. олио,2л. оцет250г.зхар, на 1кг. зеленчук-4аспирина/български ацетизал/,2 стръкчета хрян.
Нарязаните продукти се пореждат в буркани и се заливат със преварената и охладена /в нея си разтворила аспирина/марината.Ще потърся още някоя по-така рецепта и няма да те бавя.





Тема Re: ЛУДА ПО ЗИМНИНАТАнови [re: Taня]  
Автор angel4eto_deni (...............)
Публикувано15.09.06 21:59



Много благодаря!!!


Тази година посадихме няколко корена много дребни жълто-оранжеви доматчета. Такъв сорт не бях виждала. С много тънка ципа, не са кисели, но много плододават. Едва миналата седмица разбрах, че се наричали "Чери". Една приятелка ми каза, че ги мариновала като краставички, но не съм пробвала. Просто се чудехме какво да ги правим. През август бях набрала 2 кофи от тях и ги смелих с машинката с почистване на семената и люспите. След това в голямата тава на огъня - и...... стана чудесен мармалад жълтозелен като сладко от доматчета. Сипах му 5-6 кг. захар. Стана гъст и гладък. Вече изяде народа 2 буркана. Та така - правим мармалад от домати, който не вярва да опита. Щерката казва, че имал вкус на смокиново сладко. Шегата настрана.



Тема в същностнови [re: Taня]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано16.09.06 10:51



няма измъкване от тая работа със зимнинаната!
според мен от един момент на тататък става краста. Който е опитал домашно приготвена зимнина и я е правил по-скоро го прехвърща в хоби , от колкото в задължение.
купувам от време на време готови консерви, ама не ми е толкова вкусно. просто така ми се случи тази година, че имам някакви други неща на главата и май няма да се занимавам много, много със зимнина. ама ми липсва това усещане кухнята да замирише на вкусничко





Тема Re: в същностнови [re: Karinka]  
Автор morska valna (морско чедо)
Публикувано16.09.06 17:54



Аз пък имам капризен стомах и не си позволявам да купувам консерви от магазина

Дори и тези,които приготвям в домашни условия гледам да не са много кисели,солени или пикантни.







Тема А туршия от динички..........нови [re: Taня]  
Автор morska valna (морско чедо)
Публикувано16.09.06 18:55



Като дете често я правехме.Не помня откъде се вземаха толкова много малки зелени динки,но помня разкошния вкус.Ако имаш рецепта за туршия от зелени динички,само да не е с аспирин,ще ти бъда много благодарна








Тема Re: А туршия от динички..........нови [re: morska valna]  
АвторTaня (Нерегистриран)
Публикувано17.09.06 10:34



Аз също обожавам тази туршия и я правех до преди 4-5 години , но ми се прецака качето и нямам път към Троян или Етъра/старото моите родители си го бяха купили от Троян и го ползвахме поне 30 години/.В дървен съд се слагат динкита/надупчени/,крущи/надупчени/,бяло грозде,зелени домати,моркови,краставички,чушки- сиврия,карфиол,листа-целина,дюлеви листа, вишневи листа,сух копър,бамя.Кипвам вода и слагам в нея морска сол.Ври докато се разтопи солта и отпенвам водата.С охладената марината заливам зеленчуците.На 1 кг. зеленчук слагам 100 г. сол.Няколко дни претакам туршията и я прибирам на хладно.Аз също имам проблеми със стомаха и въобще не трябва да ям туршии.Имай предвид, че ферментиралите продукти ,каквато е туршията, създават същите проблеми като аспирина.





Тема Re: ЛУДА ПО ЗИМНИНАТАнови [re: Taня]  
АвторTaня (Нерегистриран)
Публикувано18.09.06 16:59



ПАНИРАНА РИБА
-------------------------------------
150Г. бяла риба, 30 г. бяло нишесте, 1 белтък, олио, лют червен пипер ,сол.
Рибата се измива и почиства, нарязва се на дребни късчета, маринова се за 10-15 минути в сос от алкохол и соев сос.Овалва се в смес от разбития на сняг белтък и нищестето и се пържи в силно сгорещено олио.Преди поднасяне се поръсва с лютия пипер.


РИБА С ГЪБИ И БАМБУКОВИ ВРЪХЧЕТА
-------------------------------------------------------
150г. риба, 30 г. бамбукови връхчета, олио, 50 г. сухи гъби, 20 мл. соев сос , 20 мл. шери или вермут, 1 с.л. сусамово олио, 1 глава кромид, 1 с. л. захар, 20 г. бяло нишесте, сол, джинджифил, 200 мл.зеленчуков бульон.
Рибата се почиства, измива,правят се дълбоки разрези от двете и страни.Изпържва се от двете срани в обилно олио.В друг съд се изпържват в силно загрято олио нарязаните на купчета бамбукови връхчета и предварително накиснатите в хладка вода гъби.Запържват се ,долива се соевият сос, алкохолът, сусамовото олио, малко от бульона ,лукът/ситно нарязан/, джинджифилът, захарта, солта.Разбърква се 1-2 пъти.Добавят се порциите риба.Ястието се захлупва и се задушава на слаб огън.





Тема Re: ЛУДА ПО ЗИМНИНАТАнови [re: Taня]  
Авторmimi (Нерегистриран)
Публикувано18.09.06 16:59



Мерси много!Ще видя,дали ще експериментирам.Хареса ми в туршията ,дето съм я яла, съчетанието зеле с олио,защото сме пробвали да слагаме зеле,но без олио и ставаше много твърдо,но може би не сме улучили рецептата.



Тема Re: :))нови [re: Taня]  
Автор vyprosche ()
Публикувано19.09.06 13:45





Миличка, нали темата е за туршийки, пусни рибните ястия като отделна тема ако желаеш. Кой ще се сети да търси рибни ястия при консервите. Ако знаеш консерва от рибка - напиши я тук.



Редактирано от vyprosche на 19.09.06 13:45.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.