Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:23 23.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема ЛУДА ПО ЗИМНИНАТА  
АвторTaня (Нерегистриран)
Публикувано14.09.06 15:34



Здравейте, всички!И ЛОШИ И ДОБРИЧКИ!Съжалявам, че толкова късно открих този приятен клуб,в който оттук на сетне ще участвам ма много активно!По това време на годината ,по стар български обичай, полудявам на тема зимнина.В добрия смисъл, разбира се.Приготвям много по вид и по малко от вид благинки за студените зимни дни.Използвам само сигурни,пробвани ,бързоизпълними и не много скъпи рецепти.Ако някой търси някаква позабравена рецепта, с радост ще помогна-имам доста богат архив.Хиляди поздрави и хубав ден!





Тема Re: ЛУДА ПО ЗИМНИНАТАнови [re: Taня]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано14.09.06 15:46



И аз приготвям по някоя вкусотия за зимните дни, но съм по бързите процедури, така че давай какво имаш без стерилизация


Моят рецептоар включва досега : корнишони, пълнени камбички, кьопоолу, пъстра туршия (зеле, зелени доматчета, карфиол, моркови, чорбаджийски чушки), люти чушлета, лозови листа, домати и кисело зеле. Сега умувам дали си струва да затварям и печени червени чушки, че ги видях замразени в кутии в магазина.

Бях, което сте...ще бъдете, което съм

Тема Re: ЛУДА ПО ЗИМНИНАТАнови [re: Taня]  
Автор angel4eto_deni (...............)
Публикувано14.09.06 15:55



fortuna и Таня, имам доста люти чушчици, от онези, които са тумбести и жълти. Как да ги консервирам? Само не искам да ползвам готови фиксове, защ ото съдържат натриев бензоат. Държа да е нещо по-натурално.



Тема Re: ЛУДА ПО ЗИМНИНАТАнови [re: angel4eto_deni]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано14.09.06 16:44



Аз ползвам марината:
Кипва се 2,5 л вода, 1,5 л оцет(6 градуса), 0,5 кг захар, 5 кафени чашки сол, дафинов лист, бахар и черен пипер (тези на око). Това количество е за около 12 кг зеленчуци (за други количества зеленчуци ще си премериш маринатат в съотношение). В подходящ по обем съд се попарват зеленчуците и престояват 1 нощ. На другия ден се се слагат в буркани, заливат се с изстиналата саламура и се затварят. За чушлетата ползвам средни бурканчета с капачки на винт - по-добре е да са разпределени на по-малки количества с оглед да не остават после дълго време отворени, ако са в големи 3 литрови буркани, че трудно се изяждат толкова люти чушки



По същия начин може да се затворят и корнишони, и смесени туршии. Лютите чушлета издържат 2 години, но все пак ги държа на най-тъмното и студено място в къщи.

Ето и една смесена туршия -трепач, която правя с тази марината:

1 кг зелени доматчета, 1кг зелени чушки, 1 кг камби, 1 кг моркови, 1 средни глави карфиол, 0,5 кг бамя (това го заменям с доматчета),0,5 кг дребни лукчета, 250г скилидки чесън, 1 глава целина, 1 кисела ябълка, 3 средни зелки.

Нарязват се зеленчуците без едната зелка, попарват се и престояват 1 нощ.
На другия ден се редят в буркани на пластове - попарениия зеленчук, сурова нарязана зелка. Може и в бидонче или какъвто и да е съд и само да се покрие с капак или завърже с найлон - при нас не остава за след Коледа. Става много хрупкава - сигурно от суровата зелка.

Бях, което сте...ще бъдете, което съм

Тема Re: ЛУДА ПО ЗИМНИНАТАнови [re: angel4eto_deni]  
АвторTaня (Нерегистриран)
Публикувано14.09.06 16:46



Веднага те осветлявам по въпроса.Предполагам,че имаш бурканчета от лютеница/тези с винтовите капачки/.Трябва ти оцет ,сол,захар,чесън и цвят от копър/сега е пълно с него по пазарите/.Внимавай и с марката на оцета!На пазара се огледай за български чесън/по-трудничко се чисти,но не посинява като му сложиш оцет/.Във всяко бурканче сипи оцет до резката над дъното,сложи една кафена лъжичка сол, една чаена лъжичка захар,цветче копър идобре подреди изчистените от дръжките чушчици.Долей до горе свода и затвори добре с капачката.Дбърни с дъното нагоре.Около 3-4 дни ги обръщай така и след това ги прибери на тъмно.Стават страхотни газирани чушленца,на които леко им е убита лютивината.



Тема Re: ЛУДА ПО ЗИМНИНАТАнови [re: fortuna_]  
АвторTaня (Нерегистриран)
Публикувано14.09.06 16:52



А видя ли им цените на тези чушки в магазина?Аз купих от борсата много апетитни, не много големи ,леко оранжавеещи ,които се белят много лесно.Изпекох ги и без да ги беля на следващия ден ги наредих в пликчета и ги замръзих.Така ,с люспите им се запазва аромата ,а и не откачаш,докато обелиш 20кг. чушки.



Тема Re: ЛУДА ПО ЗИМНИНАТАнови [re: fortuna_]  
АвторTaня (Нерегистриран)
Публикувано14.09.06 16:56



Тази парената с прясната зелка изглежда много вкусна,ама в какво помещение я съхраняваш?При мен не сложа ли капачка с винт или някакъв консервант ,съм обречена.



Тема Re: ЛУДА ПО ЗИМНИНАТАнови [re: Taня]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано14.09.06 17:08



Не видях нито цената, нито грамажа, че още не е дошъл ред на чушките, но другата седмица ще погледна и ще си направя сметката, че и фризерът ми е старичък и откакто го изключих - сметката за тока ми падна с 30 лв.
А и вече много ме намързява с печенето на чушките ...неблагодарна работа.
Май ще прескоча тази година чушките



Бях, което сте...ще бъдете, което съм

Тема Re: ЛУДА ПО ЗИМНИНАТАнови [re: Taня]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано14.09.06 17:16



Правя я по-късно - октомври с последните пресни зеленчуци по пазара. Слагам я в 2 средни бидончета (капаците им са на винт) и я държа в килера до пералнята, но съм в панелен партерен апартамент и подът е на теракот,че балконите ми са усвоени и там е по-топло и светло. През зимата като пуснат парното, въпреки че съм с чугунени радиатори - не става много топло в килера и издържа до януари, че дотогава все я изяждаме. Става наистина много вкусна и винаги почваме от нея...

Бях, което сте...ще бъдете, което съм



Тема Re: ЛУДА ПО ЗИМНИНАТАнови [re: fortuna_]  
АвторTAHЯ (Нерегистриран)
Публикувано14.09.06 17:19



Пращам ти ,ако ти хареса- пробвай.
СТУДЕНО ПАРЕНО
----------------------------
6 кг. избушени чушки/може и зелени /,1 зелка,700 мл. оцет,0.5 л. олио,300 г.сол,2 вр. целина,аспирин
Зеленчуците нарязани се заливат с маринатата и престояват 24 часа.Нареждат се в буркани ,прибавя им се по 4 аспирина на 1 кг. зеленчук.Няколко дни се обръща.

//

ПИКАНТНО ЗЕЛЕ ПО МЕКСИКАНСКИ
------------------------------------------------------
3 кг. зеле, 3 големи моркова,4 глави чесън,3 връзки копър,1-2 дафинови листа,1 к.ч. сол,1.5 л. вода ,по 1 в.ч. олио ,оцет,захар
Зелето се нарязва на ленти 3-4 см. широки,прибавят се настърганите моркови и наситнения чесън и нарязания копър.Кипва се саламура и още гореща се излива върху зеленчуците.Съдът се покрива с чиста кърпа и така престоява на топло 3 дни.На 4-тия ден се подрежда в буркани и се прибира в хладилника.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.