Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:07 10.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Тема Вишни?нови  
Автор sol_lam (айде пак)
Публикувано26.06.06 16:20



Как се прави конфитюр от вишни? Или сладко? Имам към 5 кг и се чудя как да ги консервирам - дайте ми съвет и рецепти, моля ви!!! Ще ми се да са обезкостени и да се запазят цели плодчетата...



Тема Re: Вишни?нови [re: sol_lam]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано27.06.06 17:41



По-добре е да са обезкостени, но доста зор ще видиш, най-добре хващай цялото семейство и си направете седянка

Има разни специални приспособления за махане на костилки на дребни плодове, досега не съм намерила такова, което да ми е удобно, ползвам една метална кръгла пръчка с диаметър около 3-4 мм. Натиска се от долната страна на плодчето, а костилката излиза оттам, където е била дръжката, като през това време вишната се държи здраво отстрани. Понякога се разкъсват, но като посвикнеш, ще се получава доста добре. Това го обяснявам, защото някакси останах с впечатление, че не си обезкостявала
По-нататък аз го правя така:
Изсипвам вишните в широк съд, където после ще се вари сладкото. Поръсвам ги със захар. ЗА сладко стандартно се слага 1 кг захар на 1 кг вишни. Оставям да престоят така една нощ, при което те си пускат сок. После плодовата смес се слага на огъня и се вари. Ако е малко количество, примерно 1 кг, може да се сложи и във фурната. Между другото, смята се, че сладката е по-добре да се варят точно в дози по 1 кг, така стават светли, с цвета на плода, а не някакви кафеникави. Та ... сладкото се вари, през това време се образува пяна, която не се обира, само се потупва отгоре с решетъчна лъжица да спадне. От време на време се проверява дали се е сгъстил сиропът. Това става, като върху суха порцеланова чиния се капва малка капка, после чинията се накланя. Сиропът е готов, когато капката не потича. В този момент в сладкото се прибавя лимонена киселина - 1 ч.лъж. на 1 кг захар, разтворена в малко студена вода. Вари се още 5 минути и се сваля от огъня. Изсипва се в сухи буркани и веднага се затваря. Бурканите се обръщат с капачките надолу и се покриват с кърпа. Оставят се така да изстинат, при което се вакуумират от горещината на сладкото.

Луда съм по него.



Тема Re: Вишни? [re: _Sheherezada_]  
Автор Гaдeн_пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано27.06.06 21:15



Здрасти Шехи!
Мразя вишни,но мога да се пробвам с вишновка!



Тема Re: Вишни?нови [re: sol_lam]  
АвторBишничko (Нерегистриран)
Публикувано27.06.06 22:23



Мога да ти предложа рецепта, в резултат на която имаш хем сироп от вишни, хем плодчета за сладкиши и украса. Рецептата става и за френско грозде и други подобни плодове.
На килограм почистен плод се слага килограм захар, 3 аспирина (стрити) и 1/2 кафена лъжичка лимонтозу. Всичко това го объркваш в някакъв дълбок съд, държиш на хладно и в течение на няколко дни периодично бъркаш, докато се стопи захарта. Тогава прецеждаш сиропа и го затваряш в бутилки. Ако ги държиш на хладно, няма нужда да стерилизираш. Плодовете насипваш в буркани и също съхраняваш на хладно - траят доста. Така и през зимата ще имаш сладък плод, пълен с витамини!





Тема Re: Вишни?нови [re: Гaдeн_пyxчo]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано28.06.06 10:07



Здрасти, пухчо


Вишновката е хубаво нещо, само че на бутилка ракия се слагат по 1-2 шепи вишни и чаша захар. Представи си от въпросните 5 кг вишни на колежката колко вишновка ще излезе
И ако ще правиш вишновка, да знаеш: трябва да отлежи доста, в рецептите пише 40 дни, но й е малко, най-добре след няколко месеца я пий

Луда съм по него.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.