Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:11 28.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Ето аз как правя -Сок от Бъз:)  
Автор EЛИHAЯ (тотольо мотольо)
Публикувано25.05.06 14:15



25 съцвята от бял бъз..заливам в 3 литра вода..престоява 24 часа..прецеждам през марля и добавям 3кг.захар....след като се разтвори захърта се добавя едно пакетче лимонтузу...Налива се в бутилки и се държи на хладно

Някакви други идеи за подобни сокчета?




Тема Re: Ето аз как правя -Сок от Бъз:)нови [re: EЛИHAЯ]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано25.05.06 22:47



имаше със смлени лимони
трябва да го потърся по старите тетрадки някъде
на бъзовото сокче добавям сока от 1-2 лимона
ама въпрос на вкус е все пак.



Тема Re: Ето аз как правя -Сок от Бъз:)нови [re: Karinka]  
Автор Пeнчo (не съм непознат)
Публикувано25.05.06 22:50



Как изглежда бъз и кога и къде се бере? Какъв вкус има сиропа?



Тема Re: Ето аз как правя -Сок от Бъз:)нови [re: Пeнчo]  
Автормaйчeтo (Нерегистриран)
Публикувано26.05.06 07:47



съцветия на храсти и дървета-големи-силен, но приятен аромат с далечно подобие на лимон.Много полезен за сърце и др .Горната рецепта е за т.н. швепс от бъз,но е мн опростена.По-добре сироп:25 съцветия завират и врат 10мин в 2литра вода-прецежда се-измерва се ,на 1л вода се слага 1кг захар-получава се сироп, до желаната гъстота.На 1кг сложена захар в края на варенето се поставя 1ч.л. лимонтозу,за да не се изварява/стерилизира/допълнително.После този ароматен сироп се разрежда с газирана вода или обикновенна.



Тема Re: Ето аз как правя -Сок от Бъз:)нови [re: Karinka]  
Автор EЛИHAЯ (тотольо мотольо)
Публикувано26.05.06 15:13



Ако се слага лимн,лимонета киселина остава ли?



Тема Re: Ето аз как правя -Сок от Бъз:)нови [re: EЛИHAЯ]  
АвторShoki (Нерегистриран)
Публикувано26.05.06 16:33



http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=gotv&Number=1945725193&page=1&view=collapsed&sb=5&part=



Тема Re: Ето аз как правя -Сок от Бъз:)нови [re: Пeнчo]  
АвторShoki (Нерегистриран)
Публикувано26.05.06 16:35



http://images.google.com/images?hl=nl&q=Sambucus%20nigra&btnG=Zoeken&lr=&sa=N&tab=wi



Тема Аз се чудя, ако хакна и малко маточинанови [re: EЛИHAЯ]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква)
Публикувано28.05.06 10:20



в тази смес, дали няма да е вкусно. Щото маточината има малко лимонов аромат...

Стига простотии бе, тате!


Тема Re: Аз се чудя, ако хакна и малко маточинанови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор EЛИHAЯ (тотольо мотольо)
Публикувано28.05.06 15:02



Маточина??? А мента? Поне ще е по разхлаждащо и успокояващо



Тема Re: Ето аз как правя -Сок от Бъз:)нови [re: Shoki]  
Автор EЛИHAЯ (тотольо мотольо)
Публикувано28.05.06 15:03



Аз сока от бъз си го знам..но питах за..сок от вишни примерно или от рози..нещо такова питах



Тема Re: Ето аз как правя -Сок от Бъз:)нови [re: EЛИHAЯ]  
Автор Пoли (ентусиаст)
Публикувано29.05.06 03:28



Майка ми навремето затваряше стотици бутилки. Помня, че на дъното на всяко шише добавяше няколко зърна ориз, от което напитката се газира. Разкошен е сока от бъз- от сто години не съм опитвала.



Тема Re: Аз се чудя, ако хакна и малко маточинанови [re: EЛИHAЯ]  
Автор cveteto31O1 (( =1 jena|)
Публикувано29.05.06 16:26



Точно маточина, мисля и аз че е по-добре. Наистина има мирис на лимон.
Освен това се използва и като билка зо успокояване (релаксация).
Маточината може и самостоятелно да се използва за направа на сироп.
Много е вкусен.
Колкото до бъза - той също е много полезен (включително при настинки и проблеми с кашлица).
Само не трябва да се бъркат двете различни растения -
- бъз и
- бъзак.

Полезен е бъза - отличава се по това, че е с по-големи размери храста - като дръвче и съответно съцветията също са по-големи.
Бъзакът е дивият вариант на бъза и се приготвя по малко по-различен начин за любителите на билки. Рецептата за бъзак не я знам, но леля ми приготвяше сироп от бъз (бъзака го избягваше).
Съцветията могет да се изсушават на сянка и след това прибрани на сухо - да се използват като добавка към билкови чайове или самостоятелно за чай. Придава специфичен аромат.
Ментата също има съвсем отделен специфичен аромат (но не и на лимон), така че как ще ги съчетаеш е въпрос на вкус.
Успех !
Привет !



Тема Re: Здравей Поличка:)нови [re: Пoли]  
Автор cveteto31O1 (( =1 jena|)
Публикувано29.05.06 16:39



Отдавна не съм те срещала в клуба (само миналата седмица дсе мярна с един постинг). Радвам се да те видя !
Колкото до сиропа с бъз - ако ти се намира бъз - пробвай и този вариант:
Накисването на съцветията става, като се заливат в голям съд с вряла вода и се захлупват с капак. Както Елиная пише - 24 часа. Пропорциите са такива каквито и нейните. На другия ден - изхвърляш бъза и прецеждаш сока в друг съд. Добавяш захарта и вариш до кипване. Още горещ се налива в предварително затоплени бутилки (за предпочитане е от типа на стъклените бирени, защото се изпива по-бързо) и веднага се затваря с добра капачка. По възможност бутилката се обръща с капачката надолу (да вакуумира).
След изстиване - както пише Елиная - се съхранява на сухо и хладно.
По същия начин може да се приготви и сироп от маточина.
Страшно е вкусен. Или комбинацията от двете - както писах по-горе.
Привет !



Тема Re: Здравей Поличка:)нови [re: cveteto31O1]  
Авторkaмeлиa (Нерегистриран)
Публикувано30.05.06 15:23



Сироп от бъз

* 30 цвята (съцветия) бъз
* 2 кг захар
* 1 пакетче лимонена киселина
* 1 л вода

Сиропът от бъз има превъзходен лек, освежаващ вкус и е подходящ както за летните горещини, така и през зимата. Освен вкусовите си качества, сиропът е изключително полезен.

За направата на сироп от бъз се се използва черният бъз, известен още като свирчовина. Процедурата по приготвянето на сиропа е следната.

* Измийте цветовете и ги накиснете във вода за 24 часа като затиснете цветовете така че да са покрити с вода.
* Прецедете получения сок, прибавете захарта и лимонената киселина и разбърквайте докато захарта се разтвори напълно.
* Налейте сиропа в бутилки, като ги пълните догоре, така че да не остава въздух.

Полученият сироп се разрежда с вода в съотношение 1:9.


http://gotvarstvo.georgievi.net/a/recipe_137



Тема Re: Ето аз как правя -Сок от Бъз:)нови [re: EЛИHAЯ]  
АвторMaйcтopka ли (Нерегистриран)
Публикувано06.06.06 08:55



Попарих бъза, престоя 24 часа, прецедих го, добавих лимонтозуто, сварих до кипване.....но...! Нещо не ми ухае на приятно! Съвсем друг е аромата на Фанта Маднес /която вече не се произвежда/. Моя аромат е малко тежък... на какво ли се дължи?



Тема Re: Ето аз как правя -Сок от Бъз:)нови [re: Maйcтopka ли]  
Автормиcля (Нерегистриран)
Публикувано07.06.06 14:15



Защото не е есенция, а естествен аромат. Също отварата е с по-силен аромат от този, ако го беще само накиснала. Когато бях дете ми се сгаждаше от аромата от бъзовия чай, който баба ми го даваше при простуда




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.